Top Gun: Maverick (2021)


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Συμφωνώ απόλυτα, και με τον @symos και με τον Κουτσογιαννόπουλο.

Όπως έγραψα η ταινία μας ρούφηξε, κανονικά.

Σπάνιο φαινόμενο πλέον.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
:smg::superman:

Εικόνα super. Τα subs βαράνε καλά. Λεπτομέρειες για ήχο δεν έχει καθώς με ρούφηξε η ταινία. Και τι σημαίνει αυτό, θα έλεγε ένας μαστεράς;

Ότι ο ήχος ήταν απλά εξαιρετικός. Σε σημείο που δεν ψάχνεις, απλά βλέπεις. Είσαι εκεί.

Αυτή είναι μια καλή immersive μίξη.

Αυτά. Να την δείτε.

Υγ: άρεσε και στο στεφάνι, κόρη πιλότου αφού. 🙂
Συμφωνώ σε όλα, εκτός από τα subs. Πιθανόν να είναι αρκετά για τις 4-5 πρώτες σειρές, αλλά στην 12η που ήμουν ήθελε κι άλλο. Λογικό, αφού ο όγκος που πρέπει να γεμίσουν είναι χαοτικός.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Καθόμουν στην Μ στο κέντρο που είναι δύο σειρές κάτω από τον κεντρικό διάδρομο.

Δεν θα έλεγα ότι μου έλειψε, για τα γούστα μου πάντα. 🙂
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Δεν ξέρω για τη μίξη και το mastering, όμως ήταν ταινιάρα από τις λίγες, που είχαμε χρόνια να δούμε (στο είδος της πάντα, μην παρεξηγηθώ).

Εννοείται καλογυρισμένη και άρτια τεχνικά, σχετικά σφιχτό σενάριο χωρίς πολλές μπαρούφες (δεν τις απέφυγε εντελώς, αλλά σε πολύ καλό επίπεδο για περιπέτεια), με πολλή ένταση αλλά και ευχάριστες/χιουμοριστικές στιγμές. Όλα τόσο-όσο.

Το πιο σημαντικό όμως για μένα είναι πως, πέρα από το τεχνικό κομμάτι προφανώς, είναι ταινία "μιας άλλης εποχής" (θα μπορούσε κάποιος να πει και "ωδή", σε αρκετά σημεία, στην εποχή αυτή). Back to basics, χωρίς κορεκτίλες, χωρίς "μαυρίλα", χωρίς αχρείαστους κοινωνικούς προβληματισμούς, ταυτόχρονα όμως ούτε εντελώς mindless ή επιφανειακή. Απλώς ειλικρινής.

Και πραγματικά νομίζω πως δεν θα υπάρξει άλλη τέτοια μεγάλη (και τόσο καλή) παραγωγή που να το καταφέρνει αυτό. Και με αυτή την έννοια, για μένα οι τίτλοι τέλους της ταινίας ήταν ταυτόχρονα και τίτλοι τέλους της εποχής αυτής. Που για τους περισσότερους από εμάς εδώ μέσα, ήταν η δική μας εποχή. You've been warned. 😢
Τα είπες όλα σε λίγες λέξεις.
Οι νεότεροι ας ασχοληθούν με το τεχνικό σκέλος, τα μπαμ μπουμ, τα αιθουσιακά χαρακτηριστικά κ.λπ. Δικαιολογημένο.
Οι μεγαλύτεροι ας αναλογιστούμε πού βρισκόμασταν, πού βρισκόμαστε και ποια διαδρομή διανύσαμε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Τα είπες όλα σε λίγες λέξεις.
Οι νεότεροι ας ασχοληθούν με το τεχνικό σκέλος, τα μπαμ μπουμ, τα αιθουσιακά χαρακτηριστικά κ.λπ. Δικαιολογημένο.
Οι μεγαλύτεροι ας αναλογιστούμε πού βρισκόμασταν, πού βρισκόμαστε και ποια διαδρομή διανύσαμε.
Αυτή η ταινία τολμώ να πω πως είναι,.. Old School Hollywood.

Πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να την ξαναδώ πριν κατέβει από την Sphera. Θα είναι η δεύτερη, μετά το AVATAR.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Πολύ σοβαρό ενδεχόμενο να την ξαναδώ πριν κατέβει από την Sphera
Αλήθεια, το καινούριο σποτάκι του Atmos πριν την έναρξη της ταινίας πώς σου φάνηκε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Αλήθεια, το καινούριο σποτάκι του Atmos πριν την έναρξη της ταινίας πώς σου φάνηκε;
Μπέρδεμα. Θα έλεγα πως δεν το χαρακτηρίζει. Μπορεί να είχε κάποια κατεύθυνση ανα σημεία, αλλά στο γενικό σύνολο δεν με ψήνει για installation.

Με ενθουσίασαν τα vfxs του Jurassic Park. Απίστευτη δουλειά.
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Να ρωτήσω κάτι εσάς τους 2 που πήγατε. Να πάω αίθουσα 4 ή Shpera στο Mall ή αίθουσα 4 στο Ρέντη και ποιά η διαφορά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Να ρωτήσω κάτι εσάς τους 2 που πήγατε. Να πάω αίθουσα 4 ή Shpera στο Mall ή αίθουσα 4 στο Ρέντη και ποιά η διαφορά;
Δεν έχω πάει στου Ρέντη, δεν ξέρω.
Στο Mall είναι εξαιρετική.
Γενικά εδώ τα παιδιά λένε πως ανάμεσα στις δύο του Mall είναι καλύτερη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Να ρωτήσω κάτι εσάς τους 2 που πήγατε. Να πάω αίθουσα 4 ή Shpera στο Mall ή αίθουσα 4 στο Ρέντη και ποιά η διαφορά;

4 στο Mall σίγουρα όχι
Sphera με τα 1000
4 στου Ρέντη δεν έχω πάει
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
4 στου Ρέντη πήγα στο Hobbs & Shaw και που άρεσε. Ίσως να ήταν λίγο πιο δυνατά από όσο μου άρεσε, αλλά νομίζω ότι θα ήταν μετρημένη, δε μπορεί. Τα μπάσα δε θυμάμαι να μου έλειψαν, δεν έδωσα και πολλή σημασία να σου πω την αλήθεια.
Μετά από τις προτροπές σας θα πάω Shpera.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Ιδανικά. Ήμουν στην 10η σειρά, πήγαινα ευχαρίστως 2-3 σειρές πιο μπροστά, αλλά μέχρι εκεί.

Edit: 12η σειρά (L 21, L22). Πήγαινε καλύτερα Ι-Κ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
Shpera 8η σειρά είναι καλά; Εικόνα καμιά 45-50 μοίρες;
Εγώ πηγαίνω στην Μ, άντε μια πάνω-κάτω. Τη θεωρώ καλή. Δεν γεμίζει 100% το οπτικό πεδίο (έχει πολύ λίγα μαύρα δεξιά αριστερά), αλλά δεν με κουράζει.
καλέ άλλα ηχεία δεν είχαν αυτοί?

ποια είναι αυτά?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.376
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top