Top Gun: Maverick (2021)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Η επιτυχία της ταινίας είναι ένα μήνυμα προς τους παραγωγούς: Ο καλός κινηματογράφος έχει συγκεκριμένες παραμέτρους που δεν ακυρώνονται από τις "μόδες" (κοινωνικές) που αλλάζουν.

Η ταινία μου άρεσε όσο και η πρώτη όταν ήμουν νέος. Ευχάριστο θέαμα χωρίς να τρελαθώ.
Με μια διαφορά. Τότε υπήρχε πληθώρα τέτοιων σοβαρών παραγωγών και ήταν δύσκολο να ξεχωρίσει. Σήμερα, τις ψάχνεις με το κιάλι, οπότε όταν τις βρίσκεις τις απολαμβάνεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ο ευκολοχωνευτος κινηματογράφος έχει συγκεκριμένες παραμέτρους που δεν ακυρώνονται από τις "μόδες" (κοινωνικές) που αλλάζουν.
μην τα κάνουμε όλα ίσιωμα…
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Με κούρασε, και να μη το έβλεπα δεν έχανα τίποτα. Μια μέτρια ταινία.!
Καλημέρα,
Δε περίμενα και κάτι άλλο από τον Αγαπητό φίλο Δημήτρη, τον κούρασε που τα αεροπλάνα πέταγαν συνέχεια πάνω από το κεφάλι του, και με ένταση, δεν έκαναν και λίγο ησυχία τα άτιμα να απολαύσουμε την ταινία. :p :)
Τέτοιες ταινίες τις έχει για πρωινό στο δικό του χώρο (Βιλατζοκατάσταση) τι να πούμε και εμείς που διαθέτουμε ένα ταπεινό καλοκαιρινό σινεμαδάκο.
Εμένα πάντως η ταινία μου άρεσε, ο ήχος από τα αεροπλάνα οι διάλογοι και όλα τα εφέ ήταν στη σωστή ένταση δε με κούρασε κάτι, απεναντίας, άσε που όλα αυτά δε θα τα πετύχω ποτέ στο δικό μου Home cinema.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
…μου λέγε φίλος πιλότος της ΠΑ ότι ευτυχως που γύρισε πρώτα το τοπγκαν ο Τομ Κρουζ γιατί αν είχε γυρισει πρώτα το κοκτέιλ ίσως να γινόταν μπάρμαν 😀🤣
 







xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106

D

Deleted member 50795

Guest
Ο mav , πετάει αεροπλάνα τζετ, οδηγά f1 και supersport μηχανές , όλα αυτά με αξιοπρεπέστατες επιδόσεις, δε τον «ντουμπλάρουν» στις επικίνδυνες σκηνές και κάνει sky diving.…και είναι 60.
Για μένα είναι πρότυπο ηθοποιού και σε σχέση με άλλα μπάζα, είναι μοναδικός.
(και είναι καλός ηθοποιός).
το έργο καλό , αλλά όπως τα περισσότερα , αυτού του είδους, έχει μεγάλες δόσεις υπερβολής, μακριά από την πραγματικότητα.
σε γενικές γραμμές, βλέπεται ευχάριστα.
οι σκηνές με τα αφη, είναι αληθινές., σχεδόν όλες (dogfights, low flights)8-)

το πρώτο top gun, ήταν και είναι μέτρο αναφοράς , για τέτοιες ταινίες.:cool:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Πιστεύω ότι το δεύτερο δεν είχε το μπαμ στο θέμα soundtrack όπως το πρώτο.
Το είδα ευχάριστα.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλημέρα σε όλους, ΜΙχάλη όπως σου είπα και χθες τηλεφωνικά, μην κοιτάς τι λένε τα screenshots, τουλάχιστον εγώ δεν τα λογαριάζω, δε μου λένε τι μ αρέσει. Εγώ σύγκρινα δύο εκδοχές της ίδιας ταινίας η μία κλασσικό BD Remux 1080 και η άλλη κλασσικό 4Κ 74gb αρχείο hdr dolby vision, συγκρίνοντας διάφορες σκηνές η εικόνα που προσωπικά με γέμιζε, με ενθουσίαζε με λαμπρότητα, χρώματα και γενικά η εικόνα της ήταν άκρως εντυπωσιακή ήταν το 1080 κι όχι το 4Κ, σε blind test δηλαδή θα ορκιζόμουν ότι το 1080 είναι το 4Κ HDR.
Εβαλα χωρίς να ξέρει τίποτα η σύζυγος και της είπα ότι έχω δύο διαφορετικές εκδοχές της ταινίας και ποια απ τις δύο προτιμάει να δει στην τηλεόραση και η επιλογή της ήταν ξεκάθαρη, το 1080, χωρίς να ξέρει τι παίζει με τις αναλύσεις και τα hdr μου είπε ότι η μία ήταν υποτονική σε φως και χρώμα, αυτή ήταν το 4Κ. Δε με νοιάζει τι είναι σωστό, με νοιάζει τι με γεμίζει εμένα στο μάτι κι αυτό δε συμβαίνει πρώτη φορά, αρκετές ταινίες έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα, προτιμώ το 1080 απ το 4Κ, τι να πω.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
To είδα προχθές το Μαβερικ, γνωρίζοντας τι να περιμένω, όπως όλοι πιστεύω.
Το απόλαυσα, ούτε θυμάμαι καν το 1ο (μπορεί να το ξαναδώ), οπότε δεν με απασχόλησε
οποιαδήποτε σύγκριση.
Πέραν του ευκολόπεπτου σεναρίου και των υπερβολών Αμερικάνικης νοοτροπίας, το επίπεδο ήταν Οσκαρικό σε σχέση με κάτι π@π@ριές που έχω φάει από ταινίες δράσης.

Για κάτι ποιο κουλτουρέ - προβληματισμού - δράσης, προτείνω να δείτε "Το εργοστάσιο" στο Νέτφλιξ.
Ρωσικό, με απίστευτο κάστιγκ, φωτογραφία, σκηνοθεσία κλπ.
Δράση σε κλειστοφοβικά τοπία, ένταση στο φούλ, υπέροχο κλείσιμο, απίθανο.
Μη το δείτε αργά βράδυ και πάτε για ύπνο....θέλει λίγη χώνεψη μετά το φινάλε...κάνα γλυκάκι, ποτάκι, τσιγαράκι, κουβεντούλα και μετά νάνι!;)
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Καλημέρα σε όλους, ΜΙχάλη όπως σου είπα και χθες τηλεφωνικά, μην κοιτάς τι λένε τα screenshots, τουλάχιστον εγώ δεν τα λογαριάζω, δε μου λένε τι μ αρέσει. Εγώ σύγκρινα δύο εκδοχές της ίδιας ταινίας η μία κλασσικό BD Remux 1080 και η άλλη κλασσικό 4Κ 74gb αρχείο hdr dolby vision, συγκρίνοντας διάφορες σκηνές η εικόνα που προσωπικά με γέμιζε, με ενθουσίαζε με λαμπρότητα, χρώματα και γενικά η εικόνα της ήταν άκρως εντυπωσιακή ήταν το 1080 κι όχι το 4Κ, σε blind test δηλαδή θα ορκιζόμουν ότι το 1080 είναι το 4Κ HDR.
Εβαλα χωρίς να ξέρει τίποτα η σύζυγος και της είπα ότι έχω δύο διαφορετικές εκδοχές της ταινίας και ποια απ τις δύο προτιμάει να δει στην τηλεόραση και η επιλογή της ήταν ξεκάθαρη, το 1080, χωρίς να ξέρει τι παίζει με τις αναλύσεις και τα hdr μου είπε ότι η μία ήταν υποτονική σε φως και χρώμα, αυτή ήταν το 4Κ. Δε με νοιάζει τι είναι σωστό, με νοιάζει τι με γεμίζει εμένα στο μάτι κι αυτό δε συμβαίνει πρώτη φορά, αρκετές ταινίες έχουν ακριβώς το ίδιο θέμα, προτιμώ το 1080 απ το 4Κ, τι να πω.
Κώστα ακριβώς την ίδια εντύπωση έχω και γω σε σημείο πολλές ταινίες που κατεβάζω είναι σε 1080. Πιστεύω ότι τα τρικάκια του HDR & DV είναι απλά να είχαμε να λέγαμε και ότι αφορούν την εμπορική οδό προώθησης καινούργιων μέσων προβολής που εξυπηρετούν τον καταναλωτισμό με ότι αυτό συνεπάγεται.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εφόσον το 1080p σας ευχαριστεί δεν υπάρχει τίποτα να προστεθεί.

Αν και τουλάχιστον στην περίπτωση του @K. ROMPOTIS, ΔΕΝ βλέπεις 1080p αφού το Real Vision κανει upscale το υλικό σε 4Κ.
Δοκίμασε απο το Real Vision να βάλεις το Auto Resolution σε enable

Auto resolution: Disabled (all video will be scaled by the player to 4K - if you want 720p/1080p video to display at source resolution then enable this)
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βασικά και αυτό που λέω από πάνω να κάνεις πάλι δεν θα καταφέρεις να δεις το 1080p αφού η Sony πλέον θα κάνει upscale το 1080 που θα την ταΐζεις..

Πούλα την Sony λοιπόν για να δεις καθαρό και ωραίο 1080p... :roflmao: :roflmao: :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top