Top Gun: Maverick (2021)

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μιχάλη δυστυχώς δεν μ έχεις καταλάβει. Δεν έχει να κάνει με την ανάλυση, ξέρω ότι η τηλεόραση κάνει upscaling το 1080 κι αυτό που βλέπω είναι 4Κ, αυτό που λέω κι ο akis1 το πιασε έχει να κάνει με το hdr, όσες ταινίες έχω βάλει κι έχω κάνει σύγκριση, το 1080 με την φωτεινότητα της τηλεόρασης στο 15 είναι πιο φωτεινή και πιο εντυπωσιακή σε χρώματα απ το 4Κ που με το hdr mode είναι στο τέρμα η φωτεινότητα.
Μέχρι στιγμής το hdr (dolby vision) το χω ευχαριστηθεί μόνο στο Netflix, εκεί πραγματικά χρώματα, φωτεινότητα και η γενική εντύπωση της εικόνας είναι απ άλλο πλανήτη, εν αντιθέσει με τα 4Κ που είναι υποτονικά.
Αυτή δεν είναι μόνο δική μου εντύπωση, είτε η σύζυγος είτε διάφοροι επισκέπτες κατά καιρούς που τους έχω βάλει τη σύγκριση συμφωνούν απόλυτα μαζί μου.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μιχάλη δυστυχώς δεν μ έχεις καταλάβει. Δεν έχει να κάνει με την ανάλυση, ξέρω ότι η τηλεόραση κάνει upscaling το 1080 κι αυτό που βλέπω είναι 4Κ, αυτό που λέω κι ο akis1 το πιασε έχει να κάνει με το hdr, όσες ταινίες έχω βάλει κι έχω κάνει σύγκριση, το 1080 με την φωτεινότητα της τηλεόρασης στο 15 είναι πιο φωτεινή και πιο εντυπωσιακή σε χρώματα απ το 4Κ που με το hdr mode είναι στο τέρμα η φωτεινότητα.
Μέχρι στιγμής το hdr (dolby vision) το χω ευχαριστηθεί μόνο στο Netflix, εκεί πραγματικά χρώματα, φωτεινότητα και η γενική εντύπωση της εικόνας είναι απ άλλο πλανήτη, εν αντιθέσει με τα 4Κ που είναι υποτονικά.
Αυτή δεν είναι μόνο δική μου εντύπωση, είτε η σύζυγος είτε διάφοροι επισκέπτες κατά καιρούς που τους έχω βάλει τη σύγκριση συμφωνούν απόλυτα μαζί μου.
Έχω καταλάβει, σε πειραζω... ;)
Δες ότι σε ευχαριστεί και περνάς καλά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Την είδα και γώ σήμερα.
Για την ταινία τα έχετε πει όλα οι προηγούμενοι.
Θα ήθελα μόνο να σημειώσω ότι ο Τομ οσο μεγαλώνει τόσο ομορφαίνει και πιο παλικάρι γίνεται. Μου μοιάζει πολύ σε αυτό και για αυτό το λόγο τον συμπαθώ παρά πολύ.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Μιχάλη δυστυχώς δεν μ έχεις καταλάβει. Δεν έχει να κάνει με την ανάλυση, ξέρω ότι η τηλεόραση κάνει upscaling το 1080 κι αυτό που βλέπω είναι 4Κ, αυτό που λέω κι ο akis1 το πιασε έχει να κάνει με το hdr, όσες ταινίες έχω βάλει κι έχω κάνει σύγκριση, το 1080 με την φωτεινότητα της τηλεόρασης στο 15 είναι πιο φωτεινή και πιο εντυπωσιακή σε χρώματα απ το 4Κ που με το hdr mode είναι στο τέρμα η φωτεινότητα.
Μέχρι στιγμής το hdr (dolby vision) το χω ευχαριστηθεί μόνο στο Netflix, εκεί πραγματικά χρώματα, φωτεινότητα και η γενική εντύπωση της εικόνας είναι απ άλλο πλανήτη, εν αντιθέσει με τα 4Κ που είναι υποτονικά.
Αυτή δεν είναι μόνο δική μου εντύπωση, είτε η σύζυγος είτε διάφοροι επισκέπτες κατά καιρούς που τους έχω βάλει τη σύγκριση συμφωνούν απόλυτα μαζί μου.
Αν και ξεφεύγουμε πολύ απο το θέμα εν συντομία ένα παράδειγμα που επιβεβαιώνει ότι κάτι λείπει στο HDR & DV. εν σχέσει με το SDR. Εχω συγκρίνει πολλές σκηνές και απλά θα αναφερθώ σε μία κραυγαλέα που θυμάμαι τίτλο και συγκεκριμένη σκηνή. Πρόκειται για το έργο wrath of man με τον jason statham που στην σκηνή που δείχνει στην αρχή περίπου του έργου με το φορτηγό της χρηματαποστολής εστιάζει στον κινούμενο τροχό και σε hdr & dv απλά βλέπεις μία μαυρίλα εν αντιθέτως σε sdr διακρίνεις τέλεια και με μεγάλη λεπτομέρεια ακόμα και τα μπουλόνια της ζάντας. Να φταίει το mkv (που εννοείται δεν μιλάμε και για αστείο μέγεθος τα 60+ γίγα μέγεθος)να φταίει δεν ξέρω και γω τι άλλο δεν έχω ιδέα. Οσο για το netflix και την ποιότητα που λές σε dv έχεις κάνει σύγκριση με απλό sdr γιατί δεν έχω κάτσει να το ψάξω, απλά ότι δίνει αυτό κάθομαι και βλέπω και δεν ασχολούμαι παραπέρα μιας και δεν παρακολουθώ σειρές παρά ελάχιστες ταινίες που αξίζουν απο την πλατφόρμα. Ακόμα και στην συγκεκριμένη ταινία κάπου προς το τέλος που δείχνει εσωτερικά τα όργανα του cockpit σε sdr διακρίνονται λεπτομέρειες που δεν διακρίνονται σε dv.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αν και ξεφεύγουμε πολύ απο το θέμα εν συντομία ένα παράδειγμα που επιβεβαιώνει ότι κάτι λείπει στο HDR & DV. εν σχέσει με το SDR. Εχω συγκρίνει πολλές σκηνές και απλά θα αναφερθώ σε μία κραυγαλέα που θυμάμαι τίτλο και συγκεκριμένη σκηνή. Πρόκειται για το έργο wrath of man με τον jason statham που στην σκηνή που δείχνει στην αρχή περίπου του έργου με το φορτηγό της χρηματαποστολής εστιάζει στον κινούμενο τροχό και σε hdr & dv απλά βλέπεις μία μαυρίλα εν αντιθέτως σε sdr διακρίνεις τέλεια και με μεγάλη λεπτομέρεια ακόμα και τα μπουλόνια της ζάντας. Να φταίει το mkv (που εννοείται δεν μιλάμε και για αστείο μέγεθος τα 60+ γίγα μέγεθος)να φταίει δεν ξέρω και γω τι άλλο δεν έχω ιδέα. Οσο για το netflix και την ποιότητα που λές σε dv έχεις κάνει σύγκριση με απλό sdr γιατί δεν έχω κάτσει να το ψάξω, απλά ότι δίνει αυτό κάθομαι και βλέπω και δεν ασχολούμαι παραπέρα μιας και δεν παρακολουθώ σειρές παρά ελάχιστες ταινίες που αξίζουν απο την πλατφόρμα. Ακόμα και στην συγκεκριμένη ταινία κάπου προς το τέλος που δείχνει εσωτερικά τα όργανα του cockpit σε sdr διακρίνονται λεπτομέρειες που δεν διακρίνονται σε dv.
Πολύ απλά δεν έχεις κάνει ποτέ καλιμπραρισμα
Η
Τα μέσα αναπαραγωγής του υλικού καπου χάνουν .
Εάν μας πεις το set up σου ίσως καταλάβουμε .
Υπάρχει πχ επεξεργασία σήματος η απλά βλέπεις από το στικάκι στην τηλεόραση ?
Ξέρω μιλάω υποθετικά αλλά μόλις πεις το σετ απ σου θα μας λυθούν όλες οι απορίες...
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Για κάτι ποιο κουλτουρέ - προβληματισμού - δράσης, προτείνω να δείτε "Το εργοστάσιο" στο Νέτφλιξ.
Δεν μου το βγαζει στην αναζητηση, μηπως μπορεις να δωσεις καποια βοηθεια για να το βρω?
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ωωωω ρε συ αυτός μοιάζει με τον Πατέρα μου,
Αααα ρε να μη είναι στη ζωή, να καμάρωνε τον εαυτό του σε ταινία. :drinks::dance2:

387364_ef16aa3055cd17c15a26600d84f3fcfa.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τα πράγματα μάλλον δεν πάνε καλά για την παραγωγή, καθώς ο δικαστής έκρινε πως υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα της ιστορίας και πρέπει να γίνει δική.

 

D

Deleted member 50795

Guest
Τα πράγματα μάλλον δεν πάνε καλά για την παραγωγή, καθώς ο δικαστής έκρινε πως υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα της ιστορίας και πρέπει να γίνει δική.

δηλαδή η Paramount λέει ότι όλα «αυτά» στο TGmav, τα έφτιαξε από την αρχή?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
δηλαδή η Paramount λέει ότι όλα «αυτά» στο TGmav, τα έφτιαξε από την αρχή?
Το θέμα, σύμφωνα με τη μήνυση και όσα έχω καταλάβει βέβαια, είναι πως η πρώτη ιστορία της πρώτης ταινίας είναι προϊόν άρθρου του συγκεκριμένου δημοσιογράφου, για τα οποία έχουν πάρει άδεια.
Η δεύτερη ιστορία είναι φυσικό επακόλουθο της πρώτης. Η δεύτερη ιστορία δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς την πρώτη. Η πρώτη έχει την άδεια του δημιουργού του άρθρου, η δεύτερη όχι.
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
Εδώ παίζεται το θέμα …

…»Yonay died in 2012, but his family began the process of retrieving the copyright to the “Top Guns” story in 2018; it officially reverted back to them in January 2020. While Top Gun: Maverick went into production in May 2018, the lawsuit claims that it wasn’t completed until May 2021, over a year after the Yonays retrieved the copyright. As such, it accuses Paramount of going ahead with the film without securing a new license.«….

οπου Yonay, ο αρχικός συγγραφέας του πρωτότυπου άρθρου Top Guns 1983, που βασίστηκε η αρχική ταινία .Top Gun.
 

jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.395
Σέξι και όποιος αντέξει, μέχρι και για μεταλιές κάνει η ''τρελή''.

 

D

Deleted member 50795

Guest
Για ηθοποιοί τα πήγαν πολύ καλά…:thumbsup:

(02:55, ο Ελληνοαμερικάνος διοικητής Topgun..:geek:)

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top