Topping d10s και διασύνδεση με android smartphone

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Τα σέβη μου!
Πριν λίγο καιρό αγόρασα το εν λόγω dac και δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος με την απόδοση και το παραγόμενο αποτέλεσμα.
Εσφαλμένα θεωρούσα πως μπορώ να το χρησιμοποιώ με smartphone μέσω powerbank έτσι ώστε να ξεπερνώ το πρόβλημα ενέργειας των 2 συσκευών. Μάλιστα κάπου το ανέφερα σε κάποιο ποστ και ελπίζω να μην βασάνισα κανέναν άδικα.
Σε δοκιμές που έκανα δεν είχε αποτέλεσμα. Το topping δεν έβλεπε καθόλου το τηλέφωνο. Το ίδιο συνέβη όταν παρεμβαλα και ενα usb hub. Κανένα αποτέλεσμα. Δεν γνωρίζω όμως αν μπορεί ένα usb hub που είναι φτιαγμένο για pc αν είναι δυνατόν να δουλέψει σε περιβάλλον android.
Την ιδέα την είχα πάρει από έναν Ιάπωνα ( ) όπου στα σχόλια σε σχετική ερώτηση αναφερόταν σε battery usb hub όμως αυτός τελικά χρησιμοποιεί laptop και όχι συσκευή android όπως αρχικά είχα πιστέψει.
Οπότε η ερώτηση εδώ είναι αν έχω επιλογές σε τέτοιου τύπου διασύνδεση. Το smartphone είναι ένα Xiaomi mi 8 lite.
Έχω παραγγείλει σε πρώτη φάση ένα καλώδιο usb c to usb b και περιμένω να έρθει για να δω αν οι συσκευές θα επικοινωνήσουν μεταξύ τους απευθείας. Αν δουλέψουν (λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα) ψάχνω να βρω πως θα ξεπεράσω το πρόβλημα τροφοδοσίας.

Οφθαλμόλουτρο από το γλυκούλι μου.
 

Attachments


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
γραφει το μανουαλ του τοπινγκ οτι μπορει να συνδεθει με σμαρτφον ?
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ισως χρειαζεται να περαστει καποιος Driver στο android, αλλα πολυ πιθανο να μην συνεργαζεται καν με android και να προτιμα αλλα λειτουργικα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό το μοντέλο τροφοδοτείται από usb μόνο. Δε νομίζω πως μπορεί να παίξει από κινητό ή τάμπλετ. Θα μπορεί λογικά να παίξει από κάποιο android tv box ή android tv κτλ
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
OTE="Decembered, post: 2734168, member: 32769"]
ο Αμιρ ειδα οτι εχει ενα τετχοιο με μπλουτουθ... :smoke:
[/QUOTE] δώσε link
 






Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Πhhjεριέργως όχι. Με redmi 8 και mi 8 lite δεν δούλευε. Ή το android 11 έδωσε την δυνατότητα ή η συσκευή. Δεν γνωρίζω.
Τα δυο πρώτα είχαν δυνατότητα otg?
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Αν καταφέρεις να βρεις καλώδιο usb-B στην μια άκρη και στην άλλη διπλό, με την μια άκρη usb-A και usb-C (ή έστω δυο άκρες usb-A και στην μια αντάπτορας για usb-C), θα καταφέρεις να τροφοδοτήσεις το dac από τροφοδοτικό και να μην αδειάζει η μπαταριά του κινητού.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Αν καταφέρεις να βρεις καλώδιο usb-B στην μια άκρη και στην άλλη διπλό, με την μια άκρη usb-A και usb-C (ή έστω δυο άκρες usb-A και στην μια αντάπτορας για usb-C), θα καταφέρεις να τροφοδοτήσεις το dac από τροφοδοτικό και να μην αδειάζει η μπαταριά του κινητού.
Σήμερα θα δοκιμάσω κάτι παρόμοιο. Από το τηλέφωνο θα συνδεθώ σε ένα power bank (Xiaomi 3 pro) και από εκεί στο topping. Κάτι μου λέει πως θα δουλέψει.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Σήμερα θα δοκιμάσω κάτι παρόμοιο. Από το τηλέφωνο θα συνδεθώ σε ένα power bank (Xiaomi 3 pro) και από εκεί στο topping. Κάτι μου λέει πως θα δουλέψει.
Όχι,δεν..
Μόνο με απευθείας σύνδεση δουλεύει.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Τότε θα πρέπει να συνδέσεις μια συσκευή με δική της τροφοδοσία. Στήσε ένα raspberry Pi4, πέρνα το volumio και δούλεψε το τηλέφωνο σαν χειριστήριο ,με την αντίστοιχη mobile app για το volumio.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top