Tube amplifer....Νέος....How to....

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Κατάλαβα....
Εντόπισα και τις "τοπικές αναδράσεις που λές....

Άρα ή ανάδραση στο κάθε σύστημά μας είναι απαραίτητη άν θέλουμε καλή απόδωση..!!
Λίγη και καλή η Ωμική αντίσταση της ανάδρασης....

Καλυτερα να μιλαμε για ποσοστο αναδρασης.
Δεν ειναι σαφες να λες "η Ωμικη αντισταση της αναδρασης"
.

Ο πυκνωτής?? Που μας χρειάζεται????

Ο πυκνωτης παραλληλα με την αντισταση σχηματιζει ενα φιλτρο διελευσης Υψηλων συχνοτητων, που επιτρεπει να γινεται επιλεκτικα επιστροφη στην εισοδο ορισμενων συχνοτητων και ανω. Εφοσον αυτες επιστρεφουν σαν Αρνητικη αναδραση οπως ειπαμε αφαιρουνται απο την αποκριση του Ενισχυτη. Αυτο ειναι πολλες φορες αναγκαιο κακο και εχει σκοπο να προστατευσει ενα ενισχυτη με τασεις προς αυτοταλαντωση σε συχνοτητες αρκετα υψηλοτερες των ακουστων (πχ 100 ΚΗz).
Η αυτοταλαντωση (μετατροπη του Ενισχυτη σε ταλαντωτη) ειναι φαινομενο που μπορει να προκυψει οταν ο ενισχυτης εχει ελλειπες ή καθολου φορτιο Εξοδου (μεγαφωνο) καθως τοτε αυξανεται ιδιαιτερα ο βαθμος Ενισχυσης του.
Ομως καποιοι κακοσχεδιασμενοι ή κακοφτιαγμενοι Ενισχυτες μπορει να το παρουσιασουν ακομη και με κανονικο φορτιο.

Η τιμη αυτου του πυκνωτη μπορει να υπολογιστει στο περιπου, αλλα καθοριζεται επακριβως στην πραξη, με χρηση εποπτικων οργανων.


Την ανάδραση πότε θα την χρησιμοποιώ???? πχ. στον ενισχυτή που θα σχεδιάσω εγώ, πού ακριβώς θα χρειαστεί να βάλω το feedback???? (αρνητικό ή και θετικό σπάνια)
και τί τιμές αντιστάσεων???? (απο τι εξαρτώνται ακριβώς)????

Με ολο το θαρρος, κρατα λιγο τ' αλογα κυριε Zisis de Paravicini.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=41251

Ευχαριστώ!!
Σε πρωτη φαση βαλε στα μελλοντικα σου εξοδα κανενα καλο πολυμετρο, εαν δεν διαθετεις ηδη.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Έννοια σου Μιχάλη και είμαι φούλ εξοπλισμένος απ την ώρα που γεννήθηκα. Μή νομίζεις πως επειδή είμαι πιτσιρικάς, δεν ξέρω που παν τα 2 ????(τα 4 είναι για τους διπλωματούχους)

Τι κάνουμε εμείς εδώ....??

Τζιτζίκια πεταλώνουμε??


Πέρα απ' την πλάκα, σε ρώτησα σε τελείως θεωρητικό επίπεδο. Κάθε τι που βρίσκω μπροστά μου θέλω να τα σημειώνω και να το μαθαίνω απ' όλες τις μεριές και παραλλαγές. Το ξέρω οτι θα μου πείς πάλι οτι απο την πρώτη δημοτικού προσπαθώ να πάω στην έκτη, αλλά άν μαθαίνω πράγματα παράλληλα απ' όλες τις τάξεις μαζί, όταν θα ξεκινήσω, απ' την αρχή πια, προχωρόντας απλά θα κάνω μια επανάληψη....

Ά.... και τί πολύμετρο προτιμάς?? αναλογικό ή ψηφιακό???? (προτίμησή μου είναι ένα καλό αναλογικό). Μόνο το κολλητήρι που είχα εδώ και πολλά χρόνια, μου έσπασε στην παρακάτω κατασκευή:
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Έννοια σου Μιχάλη και είμαι φούλ εξοπλισμένος απ την ώρα που γεννήθηκα. Μή νομίζεις πως επειδή είμαι πιτσιρικάς, δεν ξέρω που παν τα 2 ????(τα 4 είναι για τους διπλωματούχους)

Τι κάνουμε εμείς εδώ....??

Τζιτζίκια πεταλώνουμε??

Καλα ρε φιλε μη βαρας.
Εγω στα 16 μου μαζευα το μεταχειρισμενο καλαι και το ξαναχρησιμοποιουσα. :135:





Πέρα απ' την πλάκα, σε ρώτησα σε τελείως θεωρητικό επίπεδο. Κάθε τι που βρίσκω μπροστά μου θέλω να τα σημειώνω και να το μαθαίνω απ' όλες τις μεριές και παραλλαγές. Το ξέρω οτι θα μου πείς πάλι οτι απο την πρώτη δημοτικού προσπαθώ να πάω στην έκτη, αλλά άν μαθαίνω πράγματα παράλληλα απ' όλες τις τάξεις μαζί, όταν θα ξεκινήσω, απ' την αρχή πια, προχωρόντας απλά θα κάνω μια επανάληψη....

Ά.... και τί πολύμετρο προτιμάς?? αναλογικό ή ψηφιακό???? (προτίμησή μου είναι ένα καλό αναλογικό).

Μη μου πεις. Κανενα AVO ?

Μόνο το κολλητήρι που είχα εδώ και πολλά χρόνια, μου έσπασε στην παρακάτω κατασκευή:
Ελα να σου δωσω κανενα κολλητηρι. Εχω πιο πολλα και απ' τον Καραγκιοζη.

Βλεπω πως εισαι και σταρ του You tube.
Αλλα δεν θα πας μπροστα εαν δειχνεις μονο χερι . :135:

Ωραια λοιπον. Περιμενω να δω και το υπολοιπο απο κοντα.
 


Μηνύματα
901
Reaction score
0
Όχι.... Δεν τον ξέρω τον κύριο....

Ο παππούς μου το είχε ξεχασμένο σε μια ντουλάπα και όταν πέθανε και αδειάσαμε το σπίτι, το βρήκα και του άλλαξα τα σωθηκά!!!!

Ήταν ναυτικός και το είχε φερει εκείνος.... άρα είναι απο πρώτο χέρι στα σίγουρα.... Έχω την εντύπωση πως χρονολογείται γύρω στο 1935-1945.

Είχε 5 λυχνίες μέσα: 1x 35Z5-GT, 1x 12SQ7-GT, 1x 12SK7-GT, 1x 12SA7-GT και 1x 50L6
Δούλευε στους 60 κύκλους, με 35 watts (στα 120 volts πάντα....).

τώρα δουλεύει στα FM :p
πρόσεξες την βελόνα που κουνιέται μαζι με τους σταθμούς???? (στο βίντεο)
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Μιχαλη μπραβο απο μενα στον πιτσιρικα κατι μου λεει οτι με την βοηθεια σου και την θεληση που εχει θα γινει αστερι.
 


Μηνύματα
26
Reaction score
0
Χαιρομε να βλεπω πιτσιρικια στην ηλικια του Ζηση να ψαχνοντε να μαθαινουν. Γιατι πραγματικα στα σχολεια δεν τους μαθαινουν τιποτα εκτος απο τα βασικα.
Το ιδιο εκανα και εγω τοτε....ειχαμε μια φιλικη οικογαινεια που ο γιος ο μεγαλος ηταν ηλεκτρονικος και επισκευαζε τηλεορασεις και με ειχε παρει τοτε μαζι του να μαθαινω κατι παραπανω.
Καλο μου εκανε.
Για αυτο Ζηση προχορα ετσι οπως πας...........
Για οτι εχεις απορια απλα το ρωτας και να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις μια απαντηση απο ολους.

Και παλι μπραβο σου για το ενδειαφερον σου
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Ευχαριστώ Λάζαρε....

Τώρα που ξεκίνησα και βλέπω οτι με τραβάει αρκετά....δεν το παρατάω.... :)

Προς το παρόν το φόρουμ είναι η μόνη πηγή σωστών πληροφοριών και σφαιρικών απόψεων που μπορώ να αντλήσω....άρα αναγκαστικά ότι μου 'ρχεται το ποστάρω εδώ, και όποιος ξέρει, απαντάει....

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας....!!!!!!!!
 


Μηνύματα
901
Reaction score
0
Mου έχει κάτσει η 813....!!!!

Για ένα σύστημα Public Address, 1300 watts θα ήταν ικανοποιητικό ποσό.... Θα ήταν καλή επιλογή να βάζαμε 2x 813 σε διάταξη Push Pull AB2....???? Μπορεί να μην ξέρω αν υπάρχει τέτοιος τρόπος, και πως γίνεται, αλλά βρήκα τις παρακάτω πληροφορίες και βλέπω οτι.... ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΧΥΣ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!!!!





Plate Voltage ................................. 2500 Volts
Grid No. 3 Voltage ............................ 0 Volts
Grid No. 2 Voltage ............................ 750 Volts
Grid No. 1 Voltage ............................ -95 Volts
Peak Grid No. 1 Voltage ....................... 235 Volts
Plate Current (Zero Signal) ................... 35 Ma.
Plate Current (Maximum Signal) ................ 360 Ma.
Grid No. 2 Current (Zero Signal) .............. 1.2 Ma.
Grid No. 2 Current (Maximum Signal) ........... 55 Ma.
Driving Power ................................. 0.35 Watts
Load Resistance ............................... 17K Ohms
Power Output (approx) ......................... 650 Watts

Για φανταστείτε 2 τέτοιες λάμπες, φορτωμένη η καθεμιά τους με δυο 18ιντσα, ΘΗΡΙΑ???? Συναυλία ολόκληρη στήνεις!!!!
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Mου έχει κάτσει η 813....!!!!

Μωρε εγω μαζι σου ειμαι.
Με την RCA να δουμε τι θα κανουμε που διαφωνει.
Δες εδω (PDF)

http://www.Audiocraftworks.gr/gr/pages/specs/tubes/813.pdf


Για ένα σύστημα Public Address, 1300 watts θα ήταν ικανοποιητικό ποσό.... Θα ήταν καλή επιλογή να βάζαμε 2x 813 σε διάταξη Push Pull AB2....???? Μπορεί να μην ξέρω αν υπάρχει τέτοιος τρόπος, και πως γίνεται, αλλά βρήκα τις παρακάτω πληροφορίες και βλέπω οτι.... ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΧΥΣ ΔΙΑΟΛΕ!!!!!!!!

Plate Voltage ................................. 2500 Volts
Grid No. 3 Voltage ............................ 0 Volts
Grid No. 2 Voltage ............................ 750 Volts
Grid No. 1 Voltage ............................ -95 Volts
Peak Grid No. 1 Voltage ....................... 235 Volts
Plate Current (Zero Signal) ................... 35 Ma.
Plate Current (Maximum Signal) ................ 360 Ma.
Grid No. 2 Current (Zero Signal) .............. 1.2 Ma.
Grid No. 2 Current (Maximum Signal) ........... 55 Ma.
Driving Power ................................. 0.35 Watts
Load Resistance ............................... 17K Ohms
Power Output (approx) ......................... 650 Watts

Διερωτωμαι τι μεγεθος και βαρος θα ειχε ενας μετ/στης εξοδου 650 Watt με 17 ΚΩ πρωτευον. Ευτυχως .....

Για φανταστείτε 2 τέτοιες λάμπες,

.... τα παραπανω στοιχεια αφορουν ηδη 2 λαμπες, σε Εξοδο πομπου βραχεων, για εκπομπες CW μορσικου κωδικα (Carrier wave - βλεπε μια δουλευει και μια καθεται και ξαποστενει)

φορτωμένη η καθεμιά τους με δυο 18ιντσα, ΘΗΡΙΑ???? Συναυλία ολόκληρη στήνεις!!!!
Για ναμαστε ρεαλιστες 250 Watt απο ενα ζευγαρι 813 σε ενισχυτη Audio σε Pushpull ΑΒ1 ειναι μαλλον αρκετα εαν δεν θελεις να τις αλλαζεις καθε μηνα. Και πραγματι αυτη ειναι πολυ μεγαλη Ισχυς.
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Δηλαδή για τέσσερα 18ιντζα και 2 σειρές Line array (λέεεεεεμε τωρα........) να προτιμήσω τραντζίστορ εεεε....????

Και πιο οικονομικά,
και πιο δυνατά,
και πιο μικρά (μέγεθος),
και μικρότερες θερμοκρασίες....

Δεν έχουμε όμως τόση ποιότητα....Δεν πειράζει μωρέ.... εμείς να 'μαστε καλά....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.176
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top