tube rolling σε EAR 834p Phono Stage.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν νομίζω.

Εκτός κι αν είστε ηχολήπτες και μαστεράδες. ;)
Σωστό αν και όχι απόλυτα ακριβές. Αυτό γιατί ακόμα και εκεί ο καθένας έχει ελαφρώς διαφορετική άποψη του τι <<πρέπει>> να φτάνει σπίτι μας.
Μόνο στο χώρο του μηχανικού που πέρασε την αρχική ηχογράφηση σε δεδομένα θα πάρουμε την ακριβή αναπαραγωγή.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
συνηθως παντα, στο παρελθον , αποδειχτηκε πως οι διαφορες στις λαμπες ακουγοντουσαν, χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια , τουλαχιστον σ εμενα. ΕΙτε προενισχυσης ειτε στο τελικο σταδιο.
Και σ'αυτους που λενε τα αντιθετα ακουγονται οι διαφορες να'σαι βεβαιος.
Μόνος σου έδωσες την απάντηση, γράφοντας τη μαγική λέξη <<ακούγεται>>. Αυτό που για σένα <<ακούγεται>> για κάποιους άλλους δεν είναι καθόλου έτσι, ενώ υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι μια χρυσοπόδαρη Electro <<παίζει>> καλύτερα από όλες τις Nos και σε πολύ χαμηλότερη τιμή.
Οσον αφορα εμενα ακουγονται δεν "ακουγονται".
Εφ'οσον αλλοι υποστηριζουν οτι καποιες νεας παραγωγης ακουγονται καλυτερα απο ΟΛΕΣ τις NOS σαφως και θα πληρωσουν γι αυτες που προτιμουν. Στο θεμα της τιμης των NOS που λες και ασφαλως ειναι τραγικο, οσον αφορα εμενα -αφου απαντησες σε μενα- ΟΛΕΣ που πηρα τις πηρα σε........ανυποπτο χρονο,πιο φθηνα απο ,οχι μονο την elecroharmonix goldpin, αλλα και απο τις πλειστες πιο απλες.Και οχι μονον 12ΑΧ7 :thumbsup:
Εκτός κι αν είστε ηχολήπτες...............
Για ποσα χρονια ;
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
συνηθως παντα, στο παρελθον , αποδειχτηκε πως οι διαφορες στις λαμπες ακουγοντουσαν, χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια , τουλαχιστον σ εμενα. ΕΙτε προενισχυσης ειτε στο τελικο σταδιο.
Εδώ ακούγονται διαφορές σε ίδιας μάρκας λάμπες αναλόγως των ηλεκτρικών χαρακτηριστικών.
Αν κάποιος υποστηρίζει ότι δεν ακούγονται διαφορές με λάμπες, πρώτον είναι κουφός και δεύτερον θα γίνω Λέανδρος των λυχνιών.

Για τις Τέλε τι να πούμε. Συγκλονιστικές λάμπες, αλλά όχι και 150 ή 300 ΕΥΡΩ η μία. Άσε που παίζει να είναι και μαϊμού.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εδώ ακούγονται διαφορές σε ίδιας μάρκας λάμπες αναλόγως των ηλεκτρικών χαρακτηριστικών.
Αν κάποιος υποστηρίζει ότι δεν ακούγονται διαφορές με λάμπες, πρώτον είναι κουφός και δεύτερον θα γίνω Λέανδρος των λυχνιών.

Για τις Τέλε τι να πούμε. Συγκλονιστικές λάμπες, αλλά όχι και 150 ή 300 ΕΥΡΩ η μία. Άσε που παίζει να είναι και μαϊμού.
Οσο για τον χρονο ζωης ,ακρίβειας (precision) η αξιοπιστιας των πλειστων νεας παραγωγης μην πουμε καλυτερα διοτι θα ανατραπει ακομη και το θεμα vfm.
Σωστό αν και όχι απόλυτα ακριβές. Αυτό γιατί ακόμα και εκεί ο καθένας έχει ελαφρώς διαφορετική άποψη του τι <<πρέπει>> να φτάνει σπίτι μας
Ελαφρως διαφορετικη αποψη λες αυτο το μπαχαλο που μας πουλανε ως επαγγελματικα ηχογραφημενη μουσικη; Και μετα διερωτασαι τι το θελεις το καλο συστημα,χωρο και δεν ξερω γω τι αλλο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Ελαφρως διαφορετικη αποψη λες αυτο το μπαχαλο που μας πουλανε ως επαγγελματικα ηχογραφημενη μουσικη; Και μετα διερωτασαι τι τις θες τις διαφορετικές λάμπες..
Φικσντ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τουλαχιστον αυτες ειναι φτηνες συγκριτικα με μερικα αλλα........αντικειμενα ,μηχανηματα κλπ των οποιων αλλαζουμε τον αδοξαστο στο EQ με καθε τροπο και κοστος λογω ακριβως αυτου του μπαχαλου......... δε λεω,επαγγελματικου μπαχαλου...ΟΚ !!!!!
Τωρα ειναι fixed.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Λάθος κάνεις.

Αυτό το μπαχαλο των διαφορετικών μαστερινγκ, δεν σχετίζεται διόλου με την χρήση της ισοστάθμισης.

Διόλου.

Απλώς δεν έχεις γνωρίσει για τι πράγμα μιλάμε δω, δεν έχεις εξοικειωθεί με την ισοστάθμιση χώρου, γι'αυτό λες αυτά που λες.

Αντιθέτως, πολλοί από μας (και γω φυσικά) είμαστε απόλυτα εξοικειωμένοι με τις διαφορές που ακούει κανείς από αλλαγές λυχνίας.

Δηλαδή, σε αυτό που λες εγώ έχω άποψη από πρώτο χέρι, ενώ σε αυτό που λέω δεν καταλαβαίνεις γρι. Και φαίνεται.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καταλαβαινω πολυ περισοτερα απο οσο νομιζεις και πιστευω το ξερεις ανκαι επισης ξερεις οτι δεν με απασχολει αυτο.
Το λεμε με διαφορετικο τροπο,διοτι καποιοι σε αντιθεση με σενα,απλα δεν ασχολουνται να ακουνε ΑΤΟΦΙΟ ενα μπαχαλο.Τωρα καταλαβες οτι καταλαβαινω και γω κατι ?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Δικαίωμά τους.

Και όχι. ;)

Πάντως το αντικείμενο της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, είναι (αδιαμφισβήτητα) η υψηλή πιστότητα της αναπαραγωγής και όχι ο χαβάς της ψ@λής του καθενός, οπότε με όρους Χάι φάι, θα πρέπει να ακούς το περιεχόμενο της ηχογράφησης, χωρίς επιπρόσθετες αλλοιώσεις, ασχέτως των οποιονδήποτε αλλοιώσεων που αυτό εμπεριέχει, λόγω του εκάστοτε μαστερινγκ.

Δηλαδή, ένα σωστά δομημένο σεταπ, προσφέρει μια ακτινογραφία σε κάθε ηχογράφηση, με αντικειμενικότητα και χωρίς παρεμβάσεις.

Οτιδήποτε άλλο, δεν είναι στα δικά μου ενδιαφέροντα. ;)

Ωστόσο αναγνωρίζω το δικαίωμα του καθενός να μη θέλει να ασχοληθεί διόλου με την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, και να απολαμβάνει τη μουσική του από λόου φάι σεταπ, που παίζουν στο γάμο του Καραγκιόζη.

Απλώς αδιαφορώ για τις προσωπικές απόψεις τους. Τίποτε άλλο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δηλαδή, σε αυτό που λες εγώ έχω άποψη από πρώτο χέρι, ενώ σε αυτό που λέω δεν καταλαβαίνεις γρι. Και φαίνεται.
Αν εννοεις τις λαμπες, ειχα την τυχη να γνωριζω καποιον (που δυστυχως εφυγε πριν μερικους μηνες) που εργαστηκε για πολλα χρονια στην Mullard (Mitcham) και ποτε δεν εχανα ευκαιρια να τον επισκεπτομαι και να ακουω ΟΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ αυτα που μου ελεγε και μου απαντουσε στις αποριες μου. Οσον αφορα λοιπον τις λαμπες,ναι καποιος δεν καταλαβαινει γρι. Και γω νομιζα οτι καταλαβαινα παλαιοτερα.Τωρα γνωριζω λιγα περισοτερα.

Γραψετε οτι θελετε απλα δεν θα απαντησω τουλαχιστον σε ακομη ενα θρεντ που μολις δοθηκε η ευκαιρια το γ............ του ανθρωπου που ρωτησε ενα απλο πραγμα και καταληξαμε/τε παλι στους εξυπνους και τους βλακες.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ελαφρως διαφορετικη αποψη λες αυτο το μπαχαλο που μας πουλανε ως επαγγελματικα ηχογραφημενη μουσικη; Και μετα διερωτασαι τι το θελεις το καλο συστημα,χωρο και δεν ξερω γω τι αλλο.
Εννοώ πως αν δώσεις το ίδιο μουσική υλικό για επεξεργασία σε δύο μηχανικούς το αποτέλεσμα θα έχει διαφορές.

Οι άνθρωποι εναρμονίζονται με την εποχή μας. Όταν πάνω από το 95% των ακροάσεων γίνεται από έξυπνα κινητά τηλέφωνα με ακουστικά και ενεργά ηχειάκια υπολογιστή με μεγαφωνάκι 3 ιντσών λογικό η δυναμική περιοχή να μην υπερβαίνει τα 40 db για να ακουστεί όλο το κομμάτι.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Νομιζω ότι δυσκολεύουμε ένα απλο θεμα. Ο ανθρωπος εχει ένα συγκεκριμενο phono το οποιο μαλιστα εχει αναβαθμιστεί οσον αφορα τους πυκνωτες και μαλιστα στον αντιπροσωπο αρα στον πιο αρμοδιο τυπικα. Και εχει και συγκεκριμενο χωρο. Που είναι μοναδικος στο συνολικο ακουσμα με τα μηχανήματα του. Και ρωτάει θα δει διαφορα με άλλες λυχνίες? Η απαντηση είναι φυσικα. Λεει ο ηχος είναι λιγο σκοτεινος… αυτό μπορει να αλλαξει? Απαντηση ισως όχι καθως εάν αυτό οφείλεται στο κύκλωμα του phono, στα υπολοιπα μηχανήματα και στον χωρο και εμπασει περιπτωσει στο ολον της διαδικασίας αναπαραγωγης. Σιγουρα όμως θα ακουσει διαφορετικοτητα με άλλες λυχνίες. Μπορει με καποιες από αυτές να ερθει πιο κοντα σε αυτό που θελει η να ανακαλυψει ένα ηχόχρωμα που να του αρεσει και να μεινει εκει (τουλάχιστον για καποιο διάστημα). Δεν ασχολείται (καλως η κακως) με την πιστοτητα αναπαραγωγης. Αποτι καταλαβα θελει ένα διαφορετικο ηχόχρωμα από αυτό που εχει τωρα και αναρωτιέται εάν με αλλαγη λυχνιων θα το εχει και εάν ναι με ποιες λυχνίες. Το μονο που εχω να πω είναι ότι το tube rolling είναι πολύ ωραια διαδικασια το απολαμβανεις αλλα κοστιζει. Παντα μπορεις βεβαια να δωσεις τις λυχνίες που εχεις απορριψει αλλα κοστιζει. Αλλα και τι δεν κοστιζει στο hifi?
 


Μηνύματα
328
Reaction score
260
καλα ολα αυτα. αλλα το ερωτημα ηταν συγκεκριμενο
Το συγκεκριμενο phono το ακουσα αλλα δεν πειραματιστηκα με λυχνιες.Πειραματιστηκα ομως πολυ στο δικο μου λαμπατο phono.Αν αποφασισεις για NOS και εισαι διατεθημενος να δεκτεις το κοστος, τοτε θα προτεινα την Mullard CV4004 και Telefunken ECC83. H CV4004 ηταν η επιλογη μου ανκαι εχω και τις δυο .Αν το κοστος ειναι εξω απο τα ορια σου,δες και για Mullard ECC83 τυπος I63.Και ακομη πιο κατω, η RFT 12AX7.Kai μην αγνοησεις την 5751 (RCA,SYLVANIA,GE).
Αυτα , καλο κυνηγι


Aυτο το λεω με την εννοια του gain.Δεν θα εχει προβλημα σαν ΜΜ phono λογω του ελαφρως πιο χαμηλου gain σε σχεση με την 12ΑΧ7.Οι SYLVANIA 5751 εχουν πιο αναλυτικο ηχο απο τις RCA & GE .
Οταν λες ΜΜ, εννοεις οτι το EAR με τα step-ups συμπεριφερεται σαν MM
γιατι με MC 0.5mV παιζω
 


Μηνύματα
632
Reaction score
575
Να απαντησω στο φιλο που ρωτησε κατι συγκεκριμενο λοιπον...
Οι καλυτερες λαμπες που ακουσα ποτε ειναι Valvo χρυσοποδαρες του 63. Το θεμα ειναι αν ηταν καν Valvo βεβαια, αφου εκεινη την εποχη γινοντουσαν διαφορες συνεργασιες κι εμπαιναν σταμπες επανω που μπορει να μην ηταν του πραγματικου κατασκευαστη...
Αν τις βρεις βαλτες επανω. Η διαφορα που ειχαν με αλλες ηταν απλα δινω ή κραταω το μηχανημα.

Υ.Γ. Προς ολους που λατρευουν μονο τις μετρησεις και σκιζουν μνημονια οτι εχουν δοκιμασει τα παντα... Το θεμα ειναι να καταλαβαινει κανεις και τι ακουει. Αν το αυτι δεν ειναι εκπαιδευμενο σωστα ισως δεν μπορεσει να ξεχωρισει τη διαφορα ποιοτητας σε κατι. Οταν καποιος λεει οτι το ακουει κι εσεις δεν το ακουτε ισως το προβλημα να μη βρισκεται στον αλλο. ;)
Με αγαπη το λεω...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Με αγαπη το λεω...
Και γω το ίδιο. ;)

Είχα ear τελικούς, άλλαξα όλους τους πυκνωτές και όλες τις αντιστάσεις και κάποιες διόδους και όλες τις εσωτερικές καλωδιώσεις και όλες τις βάσεις λυχνιών και τα βύσματα εξόδου (ροδιου φυσικά) και φυσικά δοκίμασα διάφορα σετ λυχνιών.

Όλα τα άκουσα. Όλα αυτά, ξέρω πως ακούγονται.

Εκεί που είστε, ήμουν.

Εύχομαι κάποτε και σεις να φτάσετε εκεί που είμαι τώρα.

Δώστε λίγο χρόνο ακόμα..
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Η μουσικη Κωστα (Χρονια πολλα για χθες!!!) δεν ειναι υπολογιστικη τεχνη. Ειναι αισθηση...Δεν μπορουμε να ακουμε με τη λογικη.
Η προσεγγιση σου δουλευει σωστα για σενα και καποιους αλλους, αλλα για καποιους αλλους οχι.
Ισως το θεμα δεν ειναι να παρουμε της μετρητοις τα δεδομενα, αλλα να παρουμε την απολαυση της στιγμης.

Προσωπικα ειμαι ανοιχτος σε δοκιμες, αλλα το κυριο κριτηριο για αποφασεις θα ειναι το κεφι μου και μονο. Λαθος-σωστο, δεν εχει σημασια.
Οπως και να το κανουμε, αν η γκομενα εχει στραβη μυτη αλλα σε τρελαινει, δεν σημαινει οτι αν βρεις μια αλλη με ισια μυτη θα σ' αρεσει πιο πολυ, αλλα ουτε κι οτι γουσταρεις μονο γυναικες με στραβη μυτη! :smile:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top