Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon TU-1510AE VS Marantz ST6003

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Κάναμε με τον φίλο μου τον Αποστόλη χτες ένα τεστ ραδιοφωνικών δεκτών.

Συγκεκριμένα, από κάτω προς τα πάνω, των:

Yamaha TX-497
Denon TU-1510AE
Marantz ST6003

 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon PMA-1510AE VS Marantz ST6003

Οι δέκτες συνδέθηκαν με καλώδια XLO Reference στον βελτιωμένο παθητικό προ, κι από εκεί στα αυτοενισχυόμενα Martin Logan Purity.

 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Με έκπληξη διαπιστώσαμε έντονες διαφορές στον ηχητικό χαρακτήρα των συσκευών αυτών, που ανήκουν όλες στη χαμηλή κατηγορία τιμής (150-250 ευρώ).
 

Μηνύματα
13.653
Reaction score
6.621
Απάντηση: Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon PMA-1510AE VS Marantz ST6003

Πειτε και τα συμπερασματα σας. Ειχαν ολα την ιδια κεραια?
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Απάντηση: Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon TU-1510AE VS Marantz ST6003

Πειτε και τα συμπερασματα σας. Ειχαν ολα την ιδια κεραια?
Αφήσαμε το καθένα με τη δική του κεραία.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Η πεποίθηση του Αποστόλη που μου έφερε το Denon TU-1510AE ήταν ότι θα ακουστεί καλύτερα από το Yamaha TX-497.

Με την ευκαιρία επιστρατεύσαμε και το Marantz ST6003 που είχα σε άλλον χώρο.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Το τελευταίο εξάμηνο επανέφερα στο σαλόνι τα ML Purity και τα χρησιμοποιώ με πηγή ράδιο για ακρόαση lounge μουσικής.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Τα ML Purity με έχουν κερδίσει με την ατμοσφαιρικότητά τους, αλλά το χαμηλό τους είναι κάπως ασαφές και έχουν στρογγύλεμα στις υψηλές. Γενικά προσφέρουν πολύ ευχάριστο άκουσμα.

Το τεστ έγινε από την πεποίθηση του Αποστόλη ότι θα βελτιωθεί ο ήχος τους, στο ράδιο πάντα.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Περνάμε λοιπόν στα συμπεράσματά μας.

Το Denon προσφέρει πεντακάθαρο άκουσμα, με έντονο και σφιχτό χαμηλό και γεμάτο ήχο σε όλο το φάσμα.

Κι όμως, δεν κατάφερε να φτάσει τις μεσαίες του Yamaha.

Το Yamaha το έχουν τιουνάρει έτσι, ώστε να τονίζονται οι μεσαίες, σε βάρος των χαμηλών. Σωστό κατ' εμέ, για ραδιοφωνικό άκουσμα. Στις υψηλές δεν παρατηρήσαμε διαφορά μεταξύ των δύο.

Με το που έμπαινε το Denon, ο ήχος ερχόταν, έσφιγγε. Με το Yamaha οι μεσαίες αποκτούσαν όγκο και επιβάλλονταν, αλλά με ευχάριστο τρόπο.

Το Marantz ήταν πολύ κοντά στο Denon, αλλά με πιο ραφιναρισμένο, μεταξένιο ήχο, που με τα ήδη γλυκόηχα Purity, το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιδιωκόμενο για αυτό το setup.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Ξανά και ξανά Α/Β, τυφλά και μη, στον προ, μεταξύ Yamaha και Denon, κέρδιζε συνεχώς ο Yamaha.

Αυτό είναι που λέμε συνέργεια... Στα Purity το χαμηλό στον χώρο μου είναι ήδη πολύ, τα έχω στο -3db από τον διακόπτη που έχουν πίσω τους. Κι έτσι δεν ήθελαν τα δυνατά μπάσα του Denon. Αντίθετα, ήθελαν τον Yamaha, που με τον όγκο του στα μεσαία, τονιζόταν το ατού των πάνελ, κι έτσι το συνολικό άκουσμα με τον Yamaha υπερτέρησε.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Είχαμε την αίσθηση όμως ότι αδικούνταν το Denon.

Έτσι πήγαμε σε άλλον χώρο και επαναλάβαμε το τεστ μεταξύ των τριών δεκτών, με ηχεία αυτή τη φορά τα Heresy, με τον ολοκληρωμένο Marantz PM-8003.

Εδώ φάνηκαν όλα. Το Denon επιβεβαίωσε ότι έχει το αντικειμενικά σωστότερο ήχο. Το Yamaha φανέρωσε έντονα την απουσία χαμηλού, σε ανησυχητικό βαθμό.

Κι εκεί που ήμασταν έτοιμοι να στέψουμε τον νικητή, μπαίνει ο Marantz ST6003 και σαρώνει με τη γλυκύτητά του. Μεταξένιος ήχος με υψηλές να κεντάνε, συγκρατημένες μεσουψηλές, ώστε το άκουσμα να μην κουράζει ούτε σε υψηλές εντάσεις, χαμηλό όσο πρέπει. Έγινε αισθητός ο γνωστός ήχος της Marantz, που μπορεί να μην είναι ο σωστός της Denon, αλλά κερδίζει χαλαρώνοντας τον ακροατή.

Σε υψηλές εντάσεις, που με το Denon ψάχνεις το τηλεκοντρόλ να το χαμηλώσεις, με το Marantz απολάμβανες.

Σε χαμηλές εντάσεις, διαπιστώνονταν βέβαια ο γεμάτος ήχος του Denon σε όλο το φάσμα συχνοτήτων.

Νικητής λοιπόν το Denon. Αλλά σε δύο συστήματα δεν κατάφερε να υπερτερήσει των Yamaha και Marantz. Αυτό είναι που λέμε, δοκιμή στον χώρο σας πρώτα!

Ο Αποστόλης είχε φέρει και τη συσκευασία του φρεσκοαγορασμένου του Denon, γιατί φαντάστηκε ότι θα μου άρεζε τόσο που θα του το κρατούσα! Αλλά έφυγε με την κούτα παραμάσχαλα.

Όποιος ψάχνει όμως ένα σωστό tuner, το Denon TU-1510AE, τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής του, είναι και το προτεινόμενο. Εξάλλου είναι και όμορφο και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
 


Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Έλα όμως που ο φίλος Αποστόλης κόλλησε ντε και καλά να αποκτήσω το Denon.

Πεπεισμένος ο ίδιος για την υπεροχή του TU-1510A επέμενε ότι οφείλω να το έχω κι εγώ, κι έτσι ξαναήρθε σπίτι κι αυτό το βράδυ για δοκιμές.

Αφού στο σαλόνι δεν κατάφερε το Denon να επικρατήσει, ούτε στα Heresy στον dedicated, έμενε να δοκιμαστεί στο γραφείο με τα ATC SCM40 ή στο γυμναστήριο με τα Tannoy Precision 6d.

Επειδή στα ATC δεν ακούω ράδιο και προτιμώ να απολαμβάνω τα flac μου εκεί, η μόνη λύση ήταν στο gym με τα Tannoy Precision 6d.

Ως μόνιτορ θα αναδείκνυαν και ό,τι είχε να δείξει το Denon.

 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Εδώ τα κατάφερε το Denon. Ο laidback χαρακτήρας του Marantz δεν είχε ελπίδα με τα μόνιτορ, που διψούσαν για τον ήχο του Denon. Γλυκό, δεμένο μπασάκι, με τον ήχο μπροστά, δυναμικό, καθαρό και σφιχτό. Μόνιτορ άκουσμα. Στον χώρο, που είναι μάλιστα προορισμένος για γυμναστική και όχι χαλάρωση, το άκουσμα αποζημίωσε με τον ζωηρό χαρακτήρα του.

Έτσι τα κατάφερε κι ο Αποστόλης να μου δώσει το Denon. Αύριο το πρωί θα πάρει τηλέφωνο να παραγγείλει το ίδιο μοντέλο ξανά για τον ίδιο. :105:
 

Μηνύματα
50
Reaction score
33
Απάντηση: Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon TU-1510AE VS Marantz ST6003

Απο πλευρας ληψης και συντονισμου καποιο σχολιο;
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Re: Απάντηση: Tuners test: Yamaha TX-497 VS Denon TU-1510AE VS Marantz ST6003

Απο πλευρας ληψης και συντονισμου καποιο σχολιο;
Δεν εξετάσαμε την ποιότητα λήψης και συντονισμού. Πιο πολύ μας ενδιέφερε το πώς παίζουν.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top