Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Re: Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Και σε μένα μακρυά από το router βρίσκεται. Το έχω συνδέσει με αυτά τα εξαιρετικά powerline kits τα οποία δουλεύουν ΚΑΙ σε διαφορετική φάση 3φασικού ρεύματος.



http://www.plaisio.gr/Peripherals/N...erline-TL-PA211-Kit-200-Mbps-TL-PA211-KIT.htm

Ούτως ή άλλως το wireless ακόμα και αν πιάνει άψογα δεν επαρκεί για την μετάδοση HD εικόνας. Και επειδή τέτοιου είδους μηχανάκια τα παίρνεις για να βλέπεις HD τότε η ενσύρματη σύνδεση στο router είναι μονόδρομος.
Μόλις το σύνδεσα ενσύρματα και το είδε το homegroup επιτέλους!
Για να συνδεθεί όμως με τους υπολογιστές ζητάει username και password.Ποια είναι αυτά?
Για το homegroup έχω ένα password μόνο,με το οποίο δεν συνδέεται.HEEEELP!!!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.

Για να συνδεθεί όμως με τους υπολογιστές ζητάει username και password.Ποια είναι αυτά?
Εχεις windows 7 ε; Υπάρχει θέμα με το sharing των windows 7.
Εγώ έχω ΧΡ και κάνω share κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Στα 7άρια πρέπει να ορίσεις εσύ χρήστη και password, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς και τί.
Το ίδιο θέμα είχε και ένας φίλος και το έλυσε ψάχνοντας αλλά δεν ξέρω να σού πω τι ακριβώς έκανε...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, U

Εχεις windows 7 ε; Υπάρχει θέμα με το sharing των windows 7.
Εγώ έχω ΧΡ και κάνω share κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Στα 7άρια πρέπει να ορίσεις εσύ χρήστη και password, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς και τί.
Το ίδιο θέμα είχε και ένας φίλος και το έλυσε ψάχνοντας αλλά δεν ξέρω να σού πω τι ακριβώς έκανε...
Θα κοιτάξω να ορίσω ένα pass μπας και γίνει τίποτα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Το κουλό είναι ότι από τον υπολογιστή το βλέπω το Oscar στο Network και έχω και
πρόσβαση σε αυτό.Το 192 είναι το Oscar
Στο Oscar τώρα στην καρτέλα UPnP έχω πρόσβαση στα libraries του υπολογιστή
αλλά όχι στους shared σκληρούς καθώς δεν μπορεί να συνδεθεί στο homegroup :141:
 

Attachments


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Μα το πρόβλημα δεν είναι του Oscar, είναι των Windows 7 !!!
Εχεις άλλο PC στο δίκτυο; Αν έχεις ένα PC με XP ή με linux θα δεις ότι κι αυτό όταν θα πάει να δει ένα shared folder στα 7άρια θα σού ζητήσει το (ανύπαρκτο) password!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Password για τα shared υπάρχει και του το δίνω.Username δεν υπάρχει και εάν εννοεί το username
με το οποίο συνδέομαι στον υπολογιστή,του το δίνω και αυτό αλλά δεν συνδέεται.
Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς αλλά δεν συνδέεται!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Δοκιμασε username guest ή Guest.
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Turbo-X Full HD Media Player Oscar 1TB (HDMI, WiFi, USB2.0 Host)

Δεν εχω windows pc και δεν μπορώ να βοηθήσω,εμπειρικά όμως:στις επιλογές για network share στα windows,στο shared folder κάνε δεξί κλικ και θα δεις μια επιλογή allow guest ή κάπως έτσι.Επέλεξε το και μετά στο Oscar θα βάλεις στο username guest ή Guest και θα αφήσεις κενό το password.
Δοκίμασε κι αυτό!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Παιδια Καλησπέρα,
Εχώ τον Oscar, τον είχα συνδεμένο σε δίκτυο με windows 7 και με τις διαφορες ρυθμισεις,name και pass κτλ επαίζε κανονικά μέσω δικτύου...

έβαλα windows 8.1 pro και τωρα δεν μπαίνει στο δίκτυο με τίποτα,μου βγάζει logon failed (έκανα τις ίδιες ρυθμίσεις με τα windows 7 αλλα τζίφος...)
Τον έχει σετάρει κανείς με windows 8.1 ?
Με upnp συνδέεται αλλά εκεί έχω θέμα με τους εξωτερικούς υπότιλους τους οποίους δεν φορτώνει με τίποτα..
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Παιδια Καλησπέρα,
Εχώ τον Oscar, τον είχα συνδεμένο σε δίκτυο με windows 7 και με τις διαφορες ρυθμισεις,name και pass κτλ επαίζε κανονικά μέσω δικτύου...

έβαλα windows 8.1 pro και τωρα δεν μπαίνει στο δίκτυο με τίποτα,μου βγάζει logon failed (έκανα τις ίδιες ρυθμίσεις με τα windows 7 αλλα τζίφος...)
Τον έχει σετάρει κανείς με windows 8.1 ?
Με upnp συνδέεται αλλά εκεί έχω θέμα με τους εξωτερικούς υπότιλους τους οποίους δεν φορτώνει με τίποτα..
Με windows 8.1 έχω το ίδιο πρόβλημα με το Dune 3D άρα δεν φταίνε τα media players, είναι θέμα των windows...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Ψάχνω μήπως βρω κάποιο πρόγραμμα media server με κατάλληλο (η συμβατό) profile για να παίξει τους εξωτερικούς με upnp αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι μέχρι στιγμής (δοκίμασα serviio,plex, mezzmo,kodi- στο mezzmo έστειλα και log και περιμένω απάντηση).
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Από τα Windows 8 και μετά έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στα usernames μέσω δικτύου

1. Win XP/Vista/7/8/8.1/10(local account only)
για πρόσβαση μέσω δικτύου από άλλον Η/Υ ή συσκευή
net user = <Computer name>\<username>

2. Windows 8/8.1/10(Microsoft Accoumt)
net user = MicrosoftAccount\<live id username>

π.χ
Computer Name = Blue
Username = George
Microsoft Account = [email protected]

1. net user = Blue\george
2. net user = MicrosoftAccount\[email protected]
 


Μηνύματα
6
Reaction score
0
Από τα Windows 8 και μετά έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στα usernames μέσω δικτύου

1. Win XP/Vista/7/8/8.1/10(local account only)
για πρόσβαση μέσω δικτύου από άλλον Η/Υ ή συσκευή
net user = <Computer name>\<username>

2. Windows 8/8.1/10(Microsoft Accoumt)
net user = MicrosoftAccount\<live id username>

π.χ
Computer Name = Blue
Username = George
Microsoft Account = [email protected]

1. net user = Blue\george
2. net user = MicrosoftAccount\[email protected]

Με windows 8.1 pro και Local account δεν λειτούργησε,με microsoft account δεν έχω δοκιμάσει...
komhst μήπως το δοκίμασες δουλεύει?
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Με windows 8.1 pro και Local account δεν λειτούργησε,με microsoft account δεν έχω δοκιμάσει...
komhst μήπως το δοκίμασες δουλεύει?
Με microsoft account που το δοκίμασα ούτε σε μένα λειτούργησε, δεν ξέρω τι φταίει.
Ούτε στο Oscar ούτε στο Dune. Αρα δεν είναι θέμα των players, είναι θέμα των windows.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Κατάλαβα... Θα μείνω με τα 7ρια στο pc του σπιτιού για πάντα...8-)

:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top