"Ultra Audiophile HiFi Destroys Music" (?)

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αν μιλήσουμε ανοιχτά περί what really destroys music:

Loudness war
Αρπαχτές τύπου καλοκαιρινή διασκευή
Δισκογραφικές εταιρείες & "εμπορικά" συμβόλαια

...συμπληρώστε κατά το δοκούν.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Σταυρο, εν μερη συμφωνω, αλλα οσων αφορα την Λολα, καποιες φορες ειναι προτιμηση, το προβλημα ειναι οταν γινεται αποπση... :thumbsup:
εεεετσι Σπεντοριους , φιλε μας... αυτοι κρυβονται πισω απο τα μαιμου cd..
ο τυπος στο κεντρο, γνωστος δολοφονος καλλιτεχνων.
και βεβαια η εφορια και οχι η πειρατεια... 🐒
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τίποτα δεν "χαλάει" τη μουσική. Ούτε το τρατζιστοράκι των 5€. Μη σου πω ότι αυτός με τον "ήχο των 5€" το απολαμβάνει περισσότερο.
Στο setup που έχω τώρα (2x krk 6'' & 2x krk 10''), τη μεγαλύτερη απόλαυση ή έστω αυτήν που πήρα απλά κ όμορφα χωρίς να ανησυχώ για κάτι ή να με τρώει κάτι... την πήρα όσο ήμουν μόνο με τους 2 δορυφόρους και ένα απλό tone control.... μετά ήρθαν subs, EQ, u-mik.... οκ, σαφώς παίζει καλύτερα τώρα αλλά τα ...ανέμελα χρόνια πέρασαν, σαν τη νεότητα ένα πράμα. :p
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η καταστροφή της μουσικής ......η αλλιώς όσα δεν φτάνει η αλεπού .....

View attachment 174474
Δικάναλο; Βαλε άλλα 9, αλλιώς κρεμαστάρια
Πάλι καλά που δεν ήταν mono

:lolsign:

Άντε, να πάμε και στο θρεντ με τις τηλεοράσεις να βάζουμε ασπρόμαυρες
 





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Σωστά στημένο όμως ....;)
Σωστά στημένο δεν είναι. Μεταξύ των ηχείων και της θέσης ακρόασης δεν πρέπει να παρεμβάλλεται τίποτα - ούτε τραπεζάκι για τα τηλεχειριστήρια, πόσω μάλλον δύο γκουμούτσες ενισχυτές... :)

Επίσης, παίρνουμε monoblocks τελικούς και θέλουμε να μειώσουμε το μήκος των καλωδίων ηχείων (κατά το @Costas Coyias ευαγγέλιο), άρα τους βάζουμε όσο πιο κοντά (=δίπλα) στα ηχεία γίνεται. Δεν τους βάζουμε μπροστά μπροστά για να πουλήσουμε μούρη με τα VU meters. Αλλά, ξέχασα, ακούμε με τα μάτια...
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Η καταστροφή της μουσικής ......η αλλιώς όσα δεν φτάνει η αλεπού .....

View attachment 174474
Δεν ξέρω αν η αλεπού έχει άποψη για τον ελιτισμό. Εγώ πάντως, που δεν είμαι αλεπού, γελάω, ιδιαίτερα αν αφορά σε υλικά πράματα. Ελιτισμό αποδέχομαι για πολύ λίγους ανθρώπους του πνεύματος, εφόσον έχουν το απαιτούμενο επίπεδο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... εφοσων ο κατοχος του παραπανω συστηματως, εχει πολλαπλασιας αξια δισκοθηκη και Ε2 ικανο επισης για πολλαπλασιου κοστους μηχανηματα, τοτε ναι η μουσικη μετραει πολυ περισσοτερο, αλλα οπως σας ειπα δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμηση...
Σασα Γκρει vs Lola ? 🐒
εσυ μου εκλεπσες το βινυλιοκóπο μιας ζωης και γω μια απσυχη πσυφιακη δισκογραφια....
1596118697752.jpeg
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top