Umik-1 vs Sound dB analyzer

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Αν και έχω βάλει τον ενισχυτή μου (VSX-519V) για πώληση είπα να τον ξαναβάλω για μια δοκιμή 5.1 στο σαλόνι και αν δεν με ευχαριστήσει να διατηρίσω την αγγελία. Έπειδη θέλω να κάνω μια μέτρηση σωστή καθότι δεν έχει μικρόφωνο ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Επειδή δεν θέλω να δώσω 100 ευρώ για να πάρω το UMIK-1 αλλά υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποίησω ένα desibelομετρο και πέρνωντας την παράμετρο ότι τα ηχεία έχουν τοποθετηθεί όσο το δυνατόν καλήτερα ως προς τις οδηγίες του κατασκευαστή και της dolby για το 5.1 setup θα μπορούσα σε ενα βαθμό να τα καλιμπράρω; Και αν ναι στα πόσα db να ρυθμίσω κάθε ηχείο (για παράδειγμα 75db);

Σας ευχαρισατώ εκ των προτέρων για κάθε σχόλιο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
δεν καταλαβαίνω
το σύστημα MCACC δεν το έχεις χρησιμοποιήσει?
δεν σου άρεσε?

Υ.Γ.
το απλό ντεσιμπελόμετρο μόνο spl δείχνει...δεν κάνει τίποτα άλλο που να σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάτι για το σεταπ των ηχείων σου και πως συμπεριφέρονται στον χώρο
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν έχει μικρόφωνο. Έχει ένα manual & automatic speaker setup αλλά στο auto δεν κάνει κάποια ρύθμιση απλά περνάει από κάθε κανάλι αυτόματα και παραμένει στο 0db. Αν είχε αυτόματη ρύθμιση δεν θα πρόσθεται η αφαιρουσε db?
Πάντως λέει ότι έχει mcacc αλλά χωρίς mic
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Δεν έχει μικρόφωνο. Έχει ένα manual & automatic speaker setup αλλά στο auto δεν κάνει κάποια ρύθμιση απλά περνάει από κάθε κανάλι αυτόματα και παραμένει στο 0db. Αν είχε αυτόματη ρύθμιση δεν θα πρόσθεται η αφαιρουσε db?
Πάντως λέει ότι έχει mcacc αλλά χωρίς mic
Δεν ξέρω πού είσαι, αλλά αν σε βολεύει να περάσεις να δανειστείς το δικό μου, μπορείς. Φαντάζομαι ότι όλοι οι Pioneer το ίδιο θα έχουν, άρα θα ταιριάζει.

το απλό ντεσιμπελόμετρο μόνο spl δείχνει...δεν κάνει τίποτα άλλο που να σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάτι για το σεταπ των ηχείων σου και πως συμπεριφέρονται στον χώρο
Μα και το μετρητικό μικρόφωνο με τον τρόπο που το χρησιμοποιούμε εμείς, αυτό δείχνει στην ουσία, spl ανά συχνότητα. Οπότε με υπομονή, ή εναλλακτικά με κάποιο αυτοματοποιημένο software και εφόσον μιλάμε για αξιόπιστο όργανο, μπορείς να πάρεις μετρήσεις.

Για την ακρίβεια, πίσω στο μακρινό 2007 που γύρισα από την Αγγλία και έφερα τα ηχεία μου, κατέληξα στο συμπέρασμα (που πολλοί ακόμα δυσκολεύονται να φτάσουν) για την σημαντικότητα του χώρου, καθώς έπαιζαν τραγικά χειρότερα σε σχέση με πάνω. Ξεκίνησα λοιπόν το ψάξιμο, ανακάλυψα το REW και παρήγγειλα κι εγώ ένα ντεσιμπελόμετρο. Γιατί, όσο κι αν φαίνεται σε κάποιους τώρα απίστευτο και απαρχαιωμένο, τότε δεν υπήρχε umik και το SPL meter ήταν μια από τις προτεινόμενες μεθόδους για να πάρεις μετρήσεις.

Δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς τη μεθοδολογία, αλλά κατέληξα και μετρήσεις να πάρω και φίλτρα να φτιάξω! Για την ποιότητα του αποτελέσματος δεν εγγυώμαι, αλλα σίγουρα πέρασα αρκετές ευχάριστες ώρες!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αγαπητε Symos σε ευχαριστώ πολύ. Δεν νομίζω να παίρνει κάποιο extra μικρόφωνο δυστυχώς. Παραθέτω και εικόνα απο το πίσω μέρος του ενισχυτή. Η μόνη εξτρά υποδοχή είναι για IR δέκτη για το τηλεκοντρόλ.
VSX-519V-K_NA_back.jpg

Και η μπροστινή επίσης καμία υποδοχή για κάποιο mic
7105Syvl1JL._AC_SL1500_.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Μα και το μετρητικό μικρόφωνο με τον τρόπο που το χρησιμοποιούμε εμείς, αυτό δείχνει στην ουσία, spl ανά συχνότητα
ποιοι εσείς? :biggrin:

κάνει πολλά περισσότερα σε συνδυασμό με το rew φυσικά
υπάρχουν αρκετά θέματα στο σάιτ αναφορικά με το τι ψάχνουμε με τις μετρήσεις στο rew ;)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν υποστηρίζει room correction με μικρόφωνο αυτός.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

α) μέτρηση αποστάσεων ηχείων με το σημείο ακρόασης στην κεντρική θέση θέασης ( laser meter ή κλασικό μέτρο ) και περνάς την πληροφορία αυτή στο speaker distances
β) μέτρηση της έντασης ήχου κάθε ηχείου με pink noise test tone με την βοήθεια db meter ( ντεσιμπελόμετρου ) και να φέρεις στην ίδια στάθμη τα ηχεία σου στην θέση ακρόασης
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Αγαπητε Symos σε ευχαριστώ πολύ. Δεν νομίζω να παίρνει κάποιο extra μικρόφωνο δυστυχώς. Παραθέτω και εικόνα απο το πίσω μέρος του ενισχυτή. Η μόνη εξτρά υποδοχή είναι για IR δέκτη για το τηλεκοντρόλ. View attachment 181715
Και η μπροστινή επίσης καμία υποδοχή για κάποιο mic
View attachment 181718

μπροστά δεν έχει κάτι τέτοιο?
MCACC setup mic?
1601901802956.png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Δεν υποστηρίζει room correction με μικρόφωνο αυτός.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

α) μέτρηση αποστάσεων ηχείων με το σημείο ακρόασης στην κεντρική θέση θέασης ( laser meter ή κλασικό μέτρο ) και περνάς την πληροφορία αυτή στο speaker distances
β) μέτρηση της έντασης ήχου κάθε ηχείου με pink noise test tone με την βοήθεια db meter ( ντεσιμπελόμετρου ) και να φέρεις στην ίδια στάθμη τα ηχεία σου στην θέση ακρόασης
κρίμα:(

καλή πώληση εύχομαι
Αν και έχω βάλει τον ενισχυτή μου (VSX-519V) για πώληση
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν υποστηρίζει room correction με μικρόφωνο αυτός.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι:

α) μέτρηση αποστάσεων ηχείων με το σημείο ακρόασης στην κεντρική θέση θέασης ( laser meter ή κλασικό μέτρο ) και περνάς την πληροφορία αυτή στο speaker distances
β) μέτρηση της έντασης ήχου κάθε ηχείου με pink noise test tone με την βοήθεια db meter ( ντεσιμπελόμετρου ) και να φέρεις στην ίδια στάθμη τα ηχεία σου στην θέση ακρόασης
Ακριβώς αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος για να σεταριστούν. Τώρα απο θέμα db τι να προσέξω εφόσων έχουν ήδη μπεί και μετρηθεί οι αποστάσεις. Τα 75 db είναι αρκετα;
μπροστά δεν έχει κάτι τέτοιο?
MCACC setup mic?
View attachment 181721
οχι δεν έχει δυστυχώς.
κρίμα:(

καλή πώληση εύχομαι
Ή θα τον πουλήσω ή θα τον κρατήσω γιατί είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Στο παρελθόν τον έδωσα σε συγγενή για κανα μήνα αλλά μου τον έδωσε πίσω γιατί δεν τον χρησιμοποιούσε. Είναι δύσκολή επόχη για νέο ενισχυτή δυστυχώς για αυτό προσπαθώ να τον αξιοποίησω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
κάνει πολλά περισσότερα σε συνδυασμό με το rew φυσικά
υπάρχουν αρκετά θέματα στο σάιτ αναφορικά με το τι ψάχνουμε με τις μετρήσεις στο rew ;)
Δεν μιλάω για το τι κάνει το REW, αλλά για το πώς "ταϊζουμε" το REW για να κάνει αυτά που κάνει.

Σίγουρα το μικρόφωνο μπορεί να κάνει παραπάνω πράγματα ή βασικά να τα κάνει με πολύ πιο βολικό τρόπο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως και το SPL meter δεν μπορεί να κάνει βασικές μετρήσεις. Δεν ισχύει δηλαδή αυτό που λες ότι "μόνο SPL δείχνει" και άρα δεν σε βοηθάει κάπως.

Εξάλλου επαναλαμβάνω, στα πολύ παλιά χρόνια, η χρήση SPL meter ήταν στις "επίσημες" μεθόδους που έδινε το REW για να μετρήσεις, να εξάγεις συμπεράσματα, ακόμα και να φτιάξεις φίλτρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Δεν μιλάω για το τι κάνει το REW, αλλά για το πώς "ταϊζουμε" το REW για να κάνει αυτά που κάνει.

Σίγουρα το μικρόφωνο μπορεί να κάνει παραπάνω πράγματα ή βασικά να τα κάνει με πολύ πιο βολικό τρόπο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως και το SPL meter δεν μπορεί να κάνει βασικές μετρήσεις. Δεν ισχύει δηλαδή αυτό που λες ότι "μόνο SPL δείχνει" και άρα δεν σε βοηθάει κάπως.

Εξάλλου επαναλαμβάνω, στα πολύ παλιά χρόνια, η χρήση SPL meter ήταν στις "επίσημες" μεθόδους που έδινε το REW για να μετρήσεις, να εξάγεις συμπεράσματα, ακόμα και να φτιάξεις φίλτρα.
το umik είναι ένα μετρητικό μικρόφωνο που έρχεται με calibration file 0 και 90 για να πραγματοποιήσουμε διαφορετικές μεθόδους μετρήσεων

το ντεσιμπελόμετρο απλά δεν μπορεί να το κάνει αυτό με ακρίβεια και δεν μπορεί να το αποτυπώσει στο rew

εκτός και αν μιλάμε για κάποιο συγκεκριμένο που βρίσκεται στην λίστα του συμβατότητας του rew, έχει σύνδεση usb κλπ κλπ
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Εξάλλου επαναλαμβάνω, στα πολύ παλιά χρόνια, η χρήση SPL meter ήταν στις "επίσημες" μεθόδους που έδινε το REW για να μετρήσεις, να εξάγεις συμπεράσματα, ακόμα και να φτιάξεις φίλτρα.
δεν το γνωρίζω

υπάρχει κάποιο λινκ πρόχειρο?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
δεν το γνωρίζω

υπάρχει κάποιο λινκ πρόχειρο?
Δες αυτό:

Πιο παλιό δεν βρίσκω γιατί μάλλον έχει αλλάξει το URL και δεν θυμάμαι το παλιό, αλλά ακόμα και το 2014 μπορείς να δεις να αναφέρει αυτό:
"Frequency response measured using logarithmically swept sine signals for fast, accurate room acoustics and audio analysis measurements using either an SPL meter or measurement microphone"
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Παρέλαβα το dbμετρο και μέτρησα τα ηχεία. Μπορώ να πω ότι βελτίωσα αρκετά τον ήχο και σε σχέση με παλιές προοσπαθειες με κινητό και εφαρμογές από το play store. Έστρωσε ό ήχος φάνηκε το 5.1 και ακούγονται σωστά τουλάχιστον στα αυτιά μου. Η μέτρηση μετρήθηκε στα 75db σύμφωνα με τα λεγόμενα του nanual του ενισχυτή. Και όταν λέω σωστά εννοώ αναδείχτηκαν όλα τα ηχεία ακόμα και σε ταινία χωρίς πολλά εφέ.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top