UTP για καλώδιο ηχείων

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα

Θα ήθελα πληροφορίες-γνώμες αν γνωρίζει κανείς για το θέμα του τίτλου. Αν υπάρχει θέμα στο παρελθόν που να αναφέρεται στο θέμα παρακαλώ οδηγήστε με σε αυτό γιατί δεν βρήκα κάτι ειδικό. Ο λόγος που ανοίγω το θέμα είναι το παρακάτω site που διάβασα καθώς και η επαγγελματική μου σχέση με την πληροφορική (δίκτυα κτλ).

http://www.tnt-audio.com/clinica/ffrc_e.html

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
45
Reaction score
12
Καλησπέρα

Θα ήθελα πληροφορίες-γνώμες αν γνωρίζει κανείς για το θέμα του τίτλου. Αν υπάρχει θέμα στο παρελθόν που να αναφέρεται στο θέμα παρακαλώ οδηγήστε με σε αυτό γιατί δεν βρήκα κάτι ειδικό. Ο λόγος που ανοίγω το θέμα είναι το παρακάτω site που διάβασα καθώς και η επαγγελματική μου σχέση με την πληροφορική (δίκτυα κτλ).

http://www.tnt-audio.com/clinica/ffrc_e.html

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Jadis60 δεν βλέπω κάποια απάντηση παρά μόνο την παράθεση του κειμένου μου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
δες εδώ...

https://www.avsite.gr/forum/threads/Απόπειρα-diy-καλωδίου.140022/

είχα φτιάξει και εγώ...
μειονέκτημα ότι δεν ήταν από εύκαμπτη σειρά και μου βγήκε ο βώλος να τα πλέξω (εσύ πάρε εύκαμπτα)
+δημιουργούσε πρόβλημα στο σφουγγάρισμα
+βάρος
+οι μπόρνες του ενισχυτή θέλουν λίγο προσοχή στο σφίξιμο και λίγο στήριξη

κατά τα άλλα ηχητικά...σούπερ!
δεν θα τα άλλαζα ποτέ;)
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
το utp καλώδιο, λόγω του ότι είναι μικρό σε πάχος χαλκού μέσα, δεν μπορεί να αντέξει αρκετά βατ, το λέω προς αποφυγή ατυχημάτων με ενισχυτή-ηχεία. Πάνω από 5W ηχείο δεν θα το δοκίμαζα.

ΑΝ μιλάμε για καλώδιο σήματος (audio jack), τότε δεν έχεις θέμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
το utp καλώδιο, λόγω του ότι είναι μικρό σε πάχος χαλκού μέσα, δεν μπορεί να αντέξει αρκετά βατ, το λέω προς αποφυγή ατυχημάτων με ενισχυτή-ηχεία. Πάνω από 5W ηχείο δεν θα το δοκίμαζα.

ΑΝ μιλάμε για καλώδιο σήματος (audio jack), τότε δεν έχεις θέμα.
τα δικά μου πάντως μια χαρά σήκωσαν 180 βατάκια του CAV ασχέτως αν δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ όλα;)
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
αν περνούσε όλο το φορτίο τότε σίγουρα θα ξεκινούσε το καλώδιο να λιώνει, 180W RMS ούτε με AWG22 καλώδιο δεν θα το άντεχε, 2χ0,5mm θα ήταν το μίνιμαλ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
αν περνούσε όλο το φορτίο τότε σίγουρα θα ξεκινούσε το καλώδιο να λιώνει, 180W RMS ούτε με AWG22 καλώδιο δεν θα το άντεχε, 2χ0,5mm θα ήταν το μίνιμαλ.
δηλαδή θα ξεπερνούσε τους 200 βαθμούς?8-)

πριν μίλησες για 5watt
100 σίγουρα τα είχα δώσει...
αν μπορείς εξήγησε το
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπερα

Ο σκοπός δεν είναι να χρησιμοποιηθεί ένα καλώδιο από το utp αλλά πολλά μαζί σύμφωνα με το site. Οπωτε η διατομή αλλάζει.
[DOUBLEPOST=1542746680][/DOUBLEPOST]Έτσι θα αντέχει πιο πολλά watt με τα λίγα που ξέρω
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αμα ακουω για λιωσιματα καλωδιων φτιαχνομαι :lolsign: τι να πουν τα dnm reson που ειναι δεκατα χιλιοστου :lol::lol:
Η διατομη επηρεαζει δυναμικα, εντασεις, damping factor.
Ασε τα πλεξιματα, οπως ειναι πλεγμενο βαλε ενa utp cat6 σε καθε μπορνα του ηχειου και εισε μια χαρα ....
εγω ετσι παιζω...
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, ένας φίλος μου, κάθε τόσο μου κουβαλούσε τέτοια καλώδια με διαφορετικές πλέξεις και πάμε δοκιμές...
Ποτέ δεν τα βρήκα καλύτερα από ένα καλώδιο σοβαρής εταιρίας των 12 ευρώ το μέτρο που χρησιμοποιούσα.
Κάπου <<φώναζαν>> και κάπου <<υπολείπονταν>> ενώ σε κάποια σημεία <<αργούσαν>>.
Πρόσεξε, λέω <<σοβαρή εταιρία>> και όχι high-end.
Από κάποιες high-end που πουλάνε φούμαρα είμαι βέβαιος θα σου ταιριάζουν καλύτερα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oπως εχω ξαναπει.....
παρε ενα κιμπερ...
ξεμπλέχτο και ακου το διπλα σε ενα πλεγμενο.......
Περα απο τα πλεχτα.......σαξε αν καλωδιο μονος σου,.......
και κανε καθε πλεχτο ρομπα.........(φτανει να ξερεις τι <χαλκο> να βαλεις).........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ασε τα πλεξιματα, οπως ειναι πλεγμενο βαλε ενa utp cat6 σε καθε μπορνα του ηχειου και εισε μια χαρα ....
Ε, νταξ, έτσι ψοφαει το υπάρχον πλέξιμο.

Έναν αγωγό από κάθε πλεγμένο ζεύγος σε κάθε μπόρνα.

Κι όντως, είναι εξαιρετικό, απλώς δεν αντέχει μηχανικά, κόβεται που το αγριοκοιτάς, ψοφάει για παρεξήγηση..

Ενώ ένα μπελντενάκι, το πατάει και τρακτέρ κι είναι σα καινούριο.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
το utp καλώδιο, λόγω του ότι είναι μικρό σε πάχος χαλκού μέσα, δεν μπορεί να αντέξει αρκετά βατ, το λέω προς αποφυγή ατυχημάτων με ενισχυτή-ηχεία. Πάνω από 5W ηχείο δεν θα το δοκίμαζα.

ΑΝ μιλάμε για καλώδιο σήματος (audio jack), τότε δεν έχεις θέμα.
Δεν ισχύει,δεν περνά ρεύμα από τον πίνακα.Εξαρτάται και απο το utp,την πλέξη,εχω φτιαξει στο παρελθόν με αξιόλογα αποτελέσματα,τύπου kimber
 

Μηνύματα
485
Reaction score
586
και εγώ θα φτιάξω τέτοιου τύπου καλώδια αυτό το διάστημα. Είμαι ακόμα με τα Canton του 1989 ! Πρόσφατα έκοψα (για δεύτερη φορά) 1cm και ξαναένωσα τις μπανάνες. Μου έκανε εντύπωση ότι ο χαλκός είναι σαν καινούργιος.

Τα καλώδια UTP (cat5e) θα γίνουν. Όπως θα γίνουν και ακροάσεις. Θα ήθελα όμως να μετρήσω την αυτεπαγωγή, για τα μάτια της θα γίνει όλη η φασαρία. Αυτό με το απλό πολύμετρο δεν μπορεί να γίνει. Ιδέες?

Προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση κάλτσας καλωδίου - πρέπει να είναι και όμορφα - γνωρίζει κάποιος από Θεσσαλονίκη μαγαζί?
Μόνο Αθήνα και ίντερνετ βλέπω.

Υ.Γ. για το πλέξιμο ένας τύπος έβαλε τη μια άκρη σε μέγγενη και την άλλη άκρη των καλωδίων σε επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι. Έτσι έπλεκε και τέντωνε ταυτόχρονα. Για την αντίστροφη πλέξη απλά άλλαζε φορά από το διακόπτη στο εργαλείο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ είχα φτιάξει όταν ήθελα να αλλάξω μήκος στο κεντρικό. Αντί να πάρω καινούργιο, κάθισα και έπλεξα UTP cat6. Το χρησιμοποιώ ακόμα, μετά από χρόνια. Δεν είναι κακό καλώδιο, μόνο η ακαμψία είναι λίγο άβολη.
Σημείωση: Δεν έγδυσα ολόκληρο το μήκος τους, αφού εκ κατασκευής τα UTP συστρέφονται έτσι ώστε να απορρίπτουν εξωτερικό θόρυβο ανά ζεύγος. Έτσι τύλιξα χαλαρά τις μονώσεις μεταξύ τους και μετά σφιχτά τις άκρες των όμοιων ζευγών.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εγώ το πρώτο καλώδιο ηχείων που χρησιμοποίησα, ήταν το συστραμμένο ζεύγος τηλεφωνικού καλωδίου (κόκκινο-μπλε) τερματισμένο με μπανάνες. Σε μήκος 2 μέτρα για κάθε ηχείο, με ενισχυτή 100 watt/ 4 ωμ και ουδέποτε ζεστάθηκε, όσο δυνατά κι αν άκουγα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
100 ατομα να ρωτησεις 100 διαφορετικες απαντησεις θα λαβεις,100 διαφορετικους τροπους συστροφης,100 διαφορετικες ποιοτητες
υλικων,να μη σου πω θα ακουσουμε το ιδιο καλωδιο και θα εχουμε διαφορετικη αποψη....καβλωδιοσυζητηση δηλαδη :D
Ουτε εγινε και θεμα εαν ηλεκτρικα μπορει να ταιριαξει σωστα και πως με ποιον ενισχυτη...
Οι πλεξεις μπορει να του καθονται στο λαιμο ξερεις...αβυσσος...εισε λαμπατος;εισε στις σπανιες χωρις ζομπελ;ποιος εισε;ποιος ειμαι που παμε;:D
Κοιτα να δεις που στο τελος σε ενεργα θα καταληξουμε...:gotcha:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top