V for Vendetta

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
V for Vendetta

δεν ξέρω για σας.... αλλά εγώ έχω ψηθεί ..........

http://vforvendetta.warnerbros.com/

Το offcial site έχει και 3 trailer προς download, τα οποία διαθέτονται σε 3 διαφορετικά HD φορμά το καθένα
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Παιζει να το δω την βδομάδα που μας έρχεται.
Πάντως τα τρειλερ δεν με πολυενθουσιασαν χωρις όμως αυτό να είναι ντε και καλα αρνητικό
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Έχει βγει?Σήμερα θα πάω σινεμά και ψηνόμουν να το δω αλλά εδώ δεν υπάρχει οπότε θα πάω Syriana.Έχω ακούσει τα καλύτερα.
 


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6

Είχα την εντύπωση (και μάλλον δεν ηταν λάθος) πως η αναρχία ως ιδέα η στυλ εχει παψει να πουλάει εδώ και πολλά χρόνια.
Το λεω αυτός καθώς θυμάμαι πιτσιρικάς κατι χτυπημένους που τους άρεζε να ντύνονται σε αυτό το στυλ και να προσπαθούν να πείσουν (ειδικά τις αποκριες0
Ετσι λοιπόν μου έκανε εντύπωση πως το ολο εγχείρημα του V for Vendetta βασιζόταν πάνω σε αυτό.

Πως θα μπορέσει η κοινωνία να γλιτώσει από το σύστημα που την καταδυναστεύει;
Ποια θα είναι και η λυση στον ξεπεσμό των κυβερνώντων στον φάσιμο και στον ρατσισμό;
Μα φυσικά η αναρχία.
Το ξέσπασμα της βίας η ανατίναξη όλων αυτών που πρεσβεύουν η διατηρούν το σύστημα.

Οι αδελφοί Wachowsky επανέρχονται με ένα σεναριο που εχει τις ιδιες αντιεξουσιακες πινελιές με αυτό του Matrix.

Ο Hugo Weaving είναι παλι ο πρωταγωνιστής που μπορεί μεν να μην βλέπουμε ποτε το προσωπο του αλλα συνεχίζει , όπως εκανε και ως Smith , να αραδιάζει φιλοσοφίες ( από την αντίθετη πλευρα τωρα) που αμφιβάλω αν και οι ίδιοι η συγγραφείς είναι σίγουροι για την ορθότητα και το νόημα των λέξεων του.
Η ταινία είναι σκοτεινή όπως άλλωστε της αρμόζει και σίγουρα δεν προτείνετε για αυτούς που περιμένουν να δουν μια action comic movie ταινία.

Άλλωστε τέτοιες σκηνές ( action) βλέπουμε μονο μια στην αρχή και άλλη μια στο τελος.
Είναι φανερό πως κανείς από τους δημιουργούς δεν ήθελε ένα film ίδιου τύπου με τα προηγούμενα .
Και εν πάση περιπτώσει αν το σενάριο ήταν καλύτερο θα είχε τις προοπτικές για καλύτερο αποτέλεσμα.
Αλλά…
Να σημειώσω εδώ πως αν και η ταινια είναι βασισμένη στο ομωνυμο comic, ουτε μια στιγμή σου δινει την εντύπωση ότι μπορεί να εχει σχεση με τέτοιο ειδος.
Εγω τουλάχιστον ως μη τέτοια την είδα.


Το Κλου της βραδιάς ήταν στους τίτλους τέλους όταν έπιασε το μάτι μου
Associate with
Anarchos Producer :smile:

Για το είδος της 5/10
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Το - V For Vendetta - είναι μια προφητική ταινία για την εξέλιξη των κοινωνιών στο "εγγύς" μέλλον
όπου κυριαρχεί μία μικρή ομάδα σε βάρος όλων των λαών με πρόσχημα τον έλεγχο των εξεργεμένων μαζών υπό τον φόβο
της πλήρους αναρχίας.
Η ταινία θα απογοητεύσει τους λάτρεις των ταινιών "Matrix" αφού οι σκηνές έντασης είναι μετρημένες στα μισά δάχτυλα του ενός χεριού ,
και αναλώνεται σε μεγάλο βαθμό στις βαθυστόχαστες πνευματικές και αναρχικές αναζητήσεις του πρωταγωνιστή γνωστού "πράκτορα Smith" .
Προτείνεται πάντως για μελλοντική ενοικίαση και μόνο σε dvd , για θέαση σε προσωπικούς χώρους που θα σας προσφέρουν ένα δίωρο για να ξεφύγετε
από την πραγματικότητα και ίσως να σκεφτείτε και λίγο που οδεύει η ανθρωπότητα.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Το - V For Vendetta - είναι μια προφητική ταινία για την εξέλιξη των κοινωνιών στο "εγγύς" μέλλον.

Αλήθεια πιστεύεις ότι θα σηκωθούμε ποτέ από τον καναπέ;
Καλά θα ταν αλλά πιο πολύ μου ακούγεται ως ευγενής πόθος παρα ως φυσική εξέλιξη των κοινωνιών.
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Ανδρέα μου ,
αναφέρομαι στο γεγονός της "κυριαρχίας μίας μικρής ομάδας σε βάρος όλων των λαών " όπου μάλλον όλα συνηγορούν πως προς τα εκεί κατευθυνόμαστε δυστυχώς.
Το μέλλον θα δείξει.
Ξέρεις που μπορούμε να βρούμε μια τέτοια μάσκα "just in case".
 

Μηνύματα
3.194
Reaction score
776
H ταινια ειναι ενα μικρο αριστουργημα!
Must see για ολους τους φιλους του σινεμα.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Γνωρίζοντας τι θα δω δεν απογοητεύτηκα. Σίγουρα δεν είναι αριστούργημα, είναι όμως μια υπέροχη ταινία. Προσωπικά με το που κυκλοφορήσει σε dvd θα την αγοράσω.

Ένα είναι όμως το σίγουρο, ποτέ ΜΑ ΠΟΤΕ ξανά δεν πάω στα village center μαρούσι. Στην THX certified αίθουσα άθλιος χαμηλός ήχος (φωνάζαμε δυνάμωσε το) ο οποίος έχανε τα κανάλια ανα τακτά διαστήματα, ζέστη, βρώμα και πιάστηκε ο ποπός μου ....... ΜΑΚΡΙΑ !!!!
 



Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Πάαααρα πολύ καλή ταινία!!Μου άρεσε.Και το καλό είναι ότι με άλλη ψυχολογία πας να την δεις και τελικά σε εκπλήσει ευχάριστα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.107
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top