vincent sp-998

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Εχει κανείς τους τελικούς monoblock vincent sp-998; Toυς έχει ακούσει ή έστω ακουστική εμπειρία;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Έχω τους SP-991 plus με κάποιες μικροβελτιώσεις.
Από όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες είναι η ίδια κατασκευή με διαφορετική εσωτερική διάταξη.

Θα σου πω απλά ότι για αυτά που κάνουν είναι μεγάλη ευκαιρία.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Ποιο αληθινή δεν γίνεται. Στο εσωτερικό του κάθε monoblock υπάρχουν δύο ανεξάρτητα κανάλια ένα για τη κάθε ημιπερίοδο του σήματος.

Η τροφοδοσία του για το κάθε κανάλι είναι 1500 VA μετασχηματιστής και 120000 μF τροφοδοσίας. Πριν υπάρχουν δυο σαραντάρες γέφυρες.

Υπόψιν ότι υπάρχει ένα ξεχωριστό, σταθεροποιημένο, τροφοδοτικό για τα πρώτα στάδια του ενισχυτή που είναι αφιερωμένα στην ενίσχυση τάση.
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Η ομοιότητα των κουτιών π.χ του sp-995 με την σειρά 4 της Mark Levinson ή του sp-331 με την σειρά 2 της ML, είναι συμπτωματική; ή τρέχει και κάτι περισσότερο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.630
Απάντηση: vincent sp-998



Όχι δεν είναι συμπτωματική. Όχι μόνον η Vincent αλλά και άλλοι κατασκευαστές, όπως η Nagra, αλλά και και η δική μας Ypsilon, έχουν υιοθετήσει αυτή το φόρμα του όρθιου κουτιού σαν μονομπλόκ, ακολουθώντας την πεπατημένη του ML-33. Είναι πολύ πιο βολικό αυτό το σασί, καθώς καταλαμβάνει λιγότερο χώρο στο δάπεδο, δίπλα στο ηχείο, όπου και πρέπει να είναι τοποθετημένο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Η ομοιότητα των κουτιών π.χ του sp-995 με την σειρά 4 της Mark Levinson ή του sp-331 με την σειρά 2 της ML, είναι συμπτωματική; ή τρέχει και κάτι περισσότερο;
Λες να είναι σύμπτωση?
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...
άλλο Κινέζικο και άλλο Κινεζιά:140::140::140:
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους...
άλλο Κινέζικο και άλλο Κινεζιά:140::140::140:
Α! Ώστε υπάρχουν οι "Κινεζιές", όπως άλλωστε σε όλες τις χώρες παραγωγής προϊόντων, και τα καλά Κινέζικα! Και φυσικά εσείς οι ειδικοί το γνωρίζετε! Οι υπόλοιποι ...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Kαι επειδή δεν έγινα ενδεχομένως απόλυτα σαφής, θα σας αναφέρω ένα περιστατικό του πρόσφατου παρελθόντος. Το περιοδικό το γνωστό σε όλους που ασχολείται ανάμεσα σε άλλα και με την στερεοφωνία, (δεν αναφέρω όνομα μήπως και θεωρηθεί οτιδήποτε), σε ένα test ολοκληρωμένων που είχε κάνει, (έλεος μη με βάλετε να ψάξω στην χαοτική βιβλιοθήκη να το βρώ), ανάμεσα σε άλλους ενισχυτές είχε και έναν ολοκληρωμένο της VINCENT. Η κατηγορία είχε καθοριστεί με βάση την τιμή. Καλοί ήταν όλοι αλλά ήταν φανερά τρεις - τέσσερεις κατηγορίες κάτω από τον VINCENT! Ήταν της τάξεως των 2x40 έως 2x70 watt εκεί που ο Κινέζος ήταν 2x200 η 250 watt δεν θυμάμαι ακριβώς. Η δε εσωτερική δομή με τις ανεξάρτητες τροφοδοσίες και διάφορα άλλα τεχνικά, είχαν προκαλέσει τον θαυμασμό του reviewer! Φαινόταν καθαρά οπτικά αλλά και από τους υπαινιγμούς του ότι δεν υπήρχε σύγκριση! Αποτέλεσμα; Τελικά δεν του άρεσε! Κάτι ένα λάθος στο λογότυπο, κάτι η άγρια όψη!... Ήταν και Κινέζος...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Λογικό μου ακούγεται και γίνεται συνέχεια στις συγκρίσεις και στις δοκιμές τέτοιον προϊόντων.

Ο δοκιμαστής (γνωστός πανάσχετος), ονόματα μη λέμε, ξαφνικά καταφέρνει να εντοπίσει απίστευτες λεπτομέρειες προκειμένου να ανακαλύψει κάτι στραβό. Κάποια δε από αυτά που γράφει είναι εντελώς αστεία αφού μπορεί κάλλιστα να οφείλονται στο υπόλοιπο σύστημα.

Από αντιπροσώπους που πουλάνε σε high-end τιμές παίρνουν συσκευές για δοκιμές. Αν τα περιοδικά έβγαζαν καλύτερα τα φτηνά που θα έβρισκαν μηχάνημα για δοκιμή μετά?:140::140::140:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: vincent sp-998

τελικα τον εχει ακουσει κανεις, γιατι μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μηχανημα;
 


Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Λογικό μου ακούγεται και γίνεται συνέχεια στις συγκρίσεις και στις δοκιμές τέτοιον προϊόντων.

Ο δοκιμαστής (γνωστός πανάσχετος), ονόματα μη λέμε, ξαφνικά καταφέρνει να εντοπίσει απίστευτες λεπτομέρειες προκειμένου να ανακαλύψει κάτι στραβό. Κάποια δε από αυτά που γράφει είναι εντελώς αστεία αφού μπορεί κάλλιστα να οφείλονται στο υπόλοιπο σύστημα.

Από αντιπροσώπους που πουλάνε σε high-end τιμές παίρνουν συσκευές για δοκιμές. Αν τα περιοδικά έβγαζαν καλύτερα τα φτηνά που θα έβρισκαν μηχάνημα για δοκιμή μετά?
.:446:
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Για μένα φυσικά και μετράς και με το παραπάνω μάλιστα. Αλήθεια έχει demo απο αυτούς ο Ορφέας;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Re: Απάντηση: vincent sp-998

τελικα τον εχει ακουσει κανεις, γιατι μου φαινεται πολυ ενδιαφερον μηχανημα;
Θανάση οι 991 plus που έχω είναι ουσιαστικά το ίδιο μηχάνημα. Στα χαρακτηριστικά τους έλεγαν ότι βγάζουν 100 watt σε τάξη Α αλλά αν κρίνω από τη θερμοκρασία των ψυχτρών τους πολλά μου φαίνονται. Πάντως 50 τα βγάζουν σίγουρα σε τάξη Α.
Ο ήχος τους είναι πάρα πολύ καλώς όχι μόνο για τα λεφτά τους αλλά και για πολύ παραπάνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.182
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top