Vintage ενισχυτής και sub

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Καλησπέρα
Έχω έναν παλιό ενισχυτή ο οποίος δεν έχει sub out(marantz 4400), από τον οποίο είμαι πλήρως ικανοποιημένος σε συνδυασμό με τα ηχεία βάσης μου (acoustic energy 301).
Πιστεύω πως η προσθήκη ενός sub το οποίο θα δρα και ως crossover θα βελτιώσει τα πράγματα αισθητά. Οι καιροί είναι περίεργοι όμως, το budget είναι tight και περιορίζει τις επιλογές στα κάτωθι μτχ
1)B&W AS6
2)Crystal audio system bass 10 και super bass 10 (έχουν διαφορά?)
3)Infinity beta sw10
4)Infinity sub100 amplifier (70€)
Όλα εκτός του τελευταίου παιζουν στα ±150€.
Γνώμες? Εναλλακτικές? Ο χώρος είναι περίπου 20τμ
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Makismbt,
Ο ενισχυτής σου είναι ένας 2Χ125rms στα 8ohm high end του 80 καλά κάνεις και τον κρατάς.
Η γνώμη μου είναι ότι τα sub που κοιτάς είναι μικρά, και δεν αξίζει αν ακούς μόνο δικάναλο, προτιμότερο είναι να άλλαζες τα energy 301 (αδικείς τον ενισχυτή με αυτά τα ηχεία) και να πάρεις πιο μεγάλα ηχεία κολόνες με 6-8ιντσα και θα είσαι ΟΚ, βρίσκεις και μεταχειρισμένα σε καλή τιμή.
Αυτή είναι η άποψη μου θα σου πουν και άλλοι φίλοι του site καλύτερες γνώμες.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλό θα ήταν πριν αγοράσεις sub, να σκεφτείς τη θέση τοποθέτησής του, που πρέπει αναγκαστικά να είναι ανάμεσα από τα 2 ηχεία. Δηλαδή να τοποθετηθεί στη μεσοκάθετο του ευθύγραμμου τμήματος που ενώνει τα 2 ηχεία. Επίσης θα πρέπει αυτό το sub να έχει και ρύθμιση φάσης-χρονική καθυστέρηση στο σήμα, το δικό του ή αυτού που πάει στους δορυφόρους, για να το φέρεις τέλεια. Αν είναι να μπει σε κάποια γωνιά, δεν ξέρω αν θα σου δώσει τα μέγιστα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
@ThanasisR ο ενισχυτής είναι για να μείνει. Έχει γίνει full restoration και με καλύπτει απόλυτα. Τα ηχεία είχαν αγοραστεί όταν το σύστημα ήταν για ένα μικρό δωμάτιο. Όχι πως τώρα παίζουν σε κανά στάδιο, αλλά καταλαβαίνω πως υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Έχω και ένα ζευγάρι wharfedale modus one three τα οποία έχω στην αποθήκη καθώς πρέπει να κάνω μεγάλες αλλαγές για να ενσωματωθούν στο χώρο. Ίσως το κάνω. Σκέφτηκα πως το sub θα κάλυπτε αυτό το κενό. Ιδανικά σκέφτομαι ένα ζευγάρι kralk audio tdb-12 που παίζει σε μια αγγελία, αλλά φοβάμαι πως θα είναι μεγάλα για το χώρο μου.
@Petros_Dalipis όλα τα sub που ανέφερα έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν ως crossover παίρνοντας το σήμα από τον ενισχυτή και έχοντας έξοδο για ηχεία με αποκομμένες τις χαμηλές (με σχετική ρύθμιση). Τώρα τι απώλειες θα έχει εκεί δεν ξέρω...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
@Petros_Dalipis όλα τα sub που ανέφερα έχουν τη δυνατότητα να δουλέψουν ως crossover παίρνοντας το σήμα από τον ενισχυτή και έχοντας έξοδο για ηχεία με αποκομμένες τις χαμηλές (με σχετική ρύθμιση). Τώρα τι απώλειες θα έχει εκεί δεν ξέρω...
Δεν με κατάλαβες.
Το B&W AS6 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Crystal audio system bass 10 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Infinity beta sw10 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Infinity sub100 amplifier δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.

Έκατσα και τα έψαξα ένα ένα. Αύριο πάλι.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Δεν με κατάλαβες.
Το B&W AS6 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Crystal audio system bass 10 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Infinity beta sw10 δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.
Το Infinity sub100 amplifier δεν έχει τη δυνατότητα που σου λέω. Μόνο 0 και 180 μοίρες στη φάση.

Έκατσα και τα έψαξα ένα ένα. Αύριο πάλι.
Μ'επιασες αδιαβαστο! Νόμιζα πως το 0-180 αρκεί!
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Ενα μεγαλυτερο ηχειο βασης σε ογκο και με μεγαλυτερης διαμετρου μιντ-γουφερ θα σου εδινε αυτο που θελεις.Ασε τα υπογουφερ,ειδικα αυτα που ανεφερες,θα "λερωσουν" τον ηχο του συστηματος,δεν θα βοηθησουν. Τα 301 ειναι πολυ καλα ηχεια αλλα μικρα για το χωρο σου,τα πουλας και με λιγα ακομα ή και με καθολου (ναι παιζει και αυτο) ,αγοραζεις κατι αλλο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ηχείο σου διαθέτει εξαιρετικά μικρές μονάδες χαμηλο-μεσαίων, που δεν είναι ικανές να υποστηρίξουν συχνότητες κάτω των 80 κύκλων. Οι 48 κύκλοι που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά τους δεν θα έχουν στάθμη, ούτε στα ποιο τρελά τους όνειρα.
Για τα 20 τετραγωνικά του χώρου σου, θα πρότεινα ένα τρίδρομο με 8 ιντσών μονάδα χαμηλών.

Υ.Γ.
Τα subwoofer που αναφέρεται πως διαθέτουν κροσάρισμα για δορυφόρους, το μόνο που έχουν είναι κάποια πυκνωτάκια αστείας ποιότητας, που το μόνο που κάνουν είναι να χειροτερεύουν την κατάσταση.
Δεν είναι απλή υπόθεση να κόψεις ένα συγκεκριμένο φορτίο-ηχείο στην επιθυμητή συχνότητα και δεν θα επιτευχθεί ποτέ στην τύχη.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τα subwoofer που αναφέρεται πως διαθέτουν κροσάρισμα για δορυφόρους, το μόνο που έχουν είναι κάποια πυκνωτάκια αστείας ποιότητας, που το μόνο που κάνουν είναι να χειροτερεύουν την κατάσταση.
Σε High level φαντάζομαι αναφέρεσαι. Σε low loevel σήμα όμως δε θα έχουν κανονικό ενεργό cross που δε θα λερώνει τον ήχο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε High level φαντάζομαι αναφέρεσαι. Σε low loevel σήμα όμως δε θα έχουν κανονικό ενεργό cross που δε θα λερώνει τον ήχο;
Σε high ναι. Στο <<χαμηλής στάθμης σήμα>>είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα μιας και επιτυγχάνεται ευκολότερα η αποκοπή, αλλά και εκεί τα υλικά είναι τα απολύτως απαραίτητα από ποιότητα και κύκλωμα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Άρα συμπεραίνω πως ο ενισχυτής μου και sub δε θα είναι καλός συνδυασμός, ή τουλάχιστον ότι κερδίσω σε χαμηλές συχνότητες θα το χάσω σε overall ποιότητα από τη στιγμή που όλο το σήμα θα περάσει από τα αμφιλεγόμενα κυκλώματα του όποιου sub.
Άρα συμφωνείτε πως άλλα ηχεία θα ήταν καλύτερο upgrade? Αν ναι, τι στοιχεία να αναζητήσω?? Τώρα που θα έχω χρόνο θα ανεβάσω και τα wharfedale να δω τι λένε
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Βλέπω ότι ο marantz 4400 είναι vintage, με ραδιόφωνο. Ποιές άλλες πηγές έχεις πάνω του και ακούς;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Βλέπω ότι ο marantz 4400 είναι vintage, με ραδιόφωνο. Ποιές άλλες πηγές έχεις πάνω του και ακούς;
Κατά κύριο λόγο ακούω από spotify μέσω ενός dac (tubemagic d2) στο οποίο συνδέω το εκάστοτε laptop/κινητο και ενίοτε βινύλιο (phono του ενισχυτή). Ραδιόφωνο σπάνια...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Άρα, αν πάρεις κάποιο sub, μπορεί αυτό να παρεμβληθεί μεταξύ εξόδου DAC και εισόδου στον ενισχυτή, άρα θα χρησιμοποιήσεις τις Low level υποδοχές του sub, άρα καλύτερα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Άρα, αν πάρεις κάποιο sub, μπορεί αυτό να παρεμβληθεί μεταξύ εξόδου DAC και εισόδου στον ενισχυτή, άρα θα χρησιμοποιήσεις τις Low level υποδοχές του sub, άρα καλύτερα.
Αν δεν το πάρει κάποιος άλλος, σύντομα θα έχω ένα crystal audio system bass 12r για δοκιμές. Δεν βρήκα πολλές πληροφορίες γι αυτό ομως η τιμή είναι πολύ καλή και πιστεύω θα καταλάβω αν πρέπει να αλλάξω και τα ηχεία. Θα συνδέσω το dac σε αυτό και από εκεί στον ενισχυτή λοιπόν
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top