Vintage audio vs Today


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτη την εικονα ειδα χτες.
Αν καταλαβα καλα λες οτι στον Phase Linear οντως μπορει να μετρηθει το distortion σε "finest laboratory equipment".
Παλι λαθος ? Δεν θα τον γλυτωσω τον AKARL τελικα... με πιανει τρεμουλο !
Της εποχής εκείνης.Δεν χρειάζεται μπέρδεμα και παρεξηγήσεις.
Τον δε AKARL ας τον αφήσουμε να εξηγήσει τα προηγούμενα προτού τον ανακατέψουμε με τα επόμενα...:p
Alexandros1986 που διαφερουν ομως οι class d ενισχυτες μεταξυ τους (ice με ncore κλπ)
Ολοι μπορουν να δωσουν ισχυ αλλα διαφερουν στην τιμη.
Εκτος θεματος αλλα χρησιμο να το γνωριζουμε.
https://www.avsite.gr/forum/threads/ncore-ή-icepower.126779/page-2#post-1680977
Ως αυτοτελή αρθρώματα,ενσωματώνουν διαφορετικές σχεδιαστικές προσεγγίσεις για να αντιμετωπίσουν τα εγγενή ζητήματα της διακοπτικής λειτουργίας (τροφοδοτικά,συγκριτές,ρολόγια,νεκρός χρόνος μεταξύ παλμών,φίλτρα EMI/RFI,κ.ο.κ.)
Στην υλοποίηση. Αν γράψεις στο search nc400 έχει ένα τερατερά θρεντ που το έχουν αναλύσει αρκετά. Εμένα αν με ρωτάς όλα ίδια σχεδόν τα βλέπω. Έχω σημαντικότερα προβλήματα να λύσω στο συστημα μου από τους τελικους.
Ως αρθρώματα προσαρμοσμένα σε εμπορικές υλοποιήσεις,εκτός των περίφημων buffer στην είσοδο,εισάγεται ως επιπλέον μεταβλητή ο βαθμός τήρησης αναγκαίων κανόνων πάνω στη δόμηση...Λ.χ. ελάχιστες δυνατές καλωδιώσεις και μήκη διαδρομής.
Χοντροί περιελιγμένοι αγωγοί με ελάχιστο μήκος προς τους ακροδέκτες εξόδου.Κατάλληλος προσανατολισμός της ενισχυτικής πλακέτας ως προς το διακοπτικό τροφοδοτικό,Η/Μ και θερμική προστασία μέσω χωρίσματος όσα έρχονται προχείρως στο νου...

Παραδείγματος χάριν,οι παρακάτω υλοποιήσεις δεν λογαριάζονται ΄΄ίσα και όμοια΄΄ δομημένες...(Προτιμότερη η κορυφαία)
Apollon monoblocks


Hattor NC500


Nord NC500 - Απορριπτέα
 
Last edited:


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Το βασικό πρόβλημα είναι τα δυναμικά. Όταν λοιπόν ακουω κόσμο να λεει "νορμάλ εντάσεις σε διαμέρισμα" σημαίνει ότι έχουν αποδεχθεί ότι δε θα έχουν ρεαλιστική αναπαραγωγή. Οπότε έχει τελειώσει εκεί. Για τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοιο θέμα το πρόβλημα ξεκινάει από εκεί και το πρώτο βήμα στην επιλυση του είναι να φτιάξουμε ένα σύστημα που να έχει τη δυνατότητα να αναπαράγει τα δυναμικά των οργάνων και τα οργανα έχουν τρέλα δυναμικα. Άρα η λύση δεν είναι στα "καλά" βατ αλλά στα πολλά. Οι class D βγάζουν πολλά βατ σε πολύ λογικές τιμές. Αντιθέτως οι λαμπατοι και οι τρανζιστορατοι α τάξης είναι οι πλέον ακαταλληλοι
Λογο του οτι εχω δοκιμασει στο συστημα μου τους ενισχυτες της hypex τους nc400 ,αλλα και ενα μοντελο που δεν θεωρειται τοσο καλο αλλα ειναι 2kw μεταξυ των δυο θα προτιμουσα τους δευτερους,αλλα στα δικα μου αυτια οι παλαιοι mcntosh,bryston e.t.c ειναι μουσικα καλυτεροι.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Θα λυθει κατι οταν θα φτασει ενα συστημα να παιζει ιδια με τα φυσικα οργανα,οποτε εχουμε πολυυυυυ δρομο ακομη.
Αυτό λυπάμαι που το αναφέρω δεν θα συμβεί ποτέ και με όλο το θάρρος μια διόρθωση, φυσικό μουσικό όργανο λογίζεται μόνο η ανθρώπινη φωνή τα υπόλοιπα είναι απλώς μουσικά όργανα τα οποία δεν παίζουν μόνα τους, αλλά από κάποιον μουσικό και είναι τεράστιο θέμα ποιος μουσικός παίζει, τι παίζει, με τι όργανο, σε ποιον χώρο παίζει και καμία ακόμα 20αριά συνισταμένες.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Οπότε ή πάνε πακέτο ή ψάχνουμε κάποιον αν υπάρχει που να ταιριάζει. Αυτό χρειάζεται να γίνει διότι το ταιριασμα προ τελικού είναι κάτι ιδιαίτερο, βέβαια υπάρχουν τεχνικά στοιχεία.
Στο πακέτο, ψάχνεις για τον 4000 ΙΙ (http://www.phaselinearhistory.stereomanuals.com/4000preamp.htm)
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Λογο του οτι εχω δοκιμασει στο συστημα μου τους ενισχυτες της hypex τους nc400 ,αλλα και ενα μοντελο που δεν θεωρειται τοσο καλο αλλα ειναι 2kw μεταξυ των δυο θα προτιμουσα τους δευτερους,αλλα στα δικα μου αυτια οι παλαιοι mcntosh,bryston e.t.c ειναι μουσικα καλυτεροι.
Άρα στα λόγια μου έρχεσαι ;). Βατ για να φάνε και οι κοτες. :p:D.
Όπως και να έχει το θέμα και χωρίς καν να ξέρω τι σύστημα έχεις και σε τι χωρο μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι ο τελικος ενισχυτής είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα έπρεπε να σε απασχολεί και εσένα και όλους μας.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ο καθενας θα επρεπε να κρυβει στη ντουλαπα του ενα καλο vintage
πηγη, ενισχυτη, ηχειο, αδιαφορο
και να το ακουει που και που, ετσι σαν reality check.

Θα τον ειχε γλυτωσει απο πολλα εξοδα....
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Άρα στα λόγια μου έρχεσαι ;). Βατ για να φάνε και οι κοτες. :p:D.
Όπως και να έχει το θέμα και χωρίς καν να ξέρω τι σύστημα έχεις και σε τι χωρο μπορώ να πω σχεδόν με σιγουριά ότι ο τελικος ενισχυτής είναι το τελευταίο πρόβλημα που θα έπρεπε να σε απασχολεί και εσένα και όλους μας.
Μπα δεν αλλαζω τον bryston εκτος και αν παρω και εναν δικαναλο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.623
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top