voodoo? η οχι?

Μηνύματα
93
Reaction score
142
καλησπερα στα μελη.λοιπον εχω στην κατοχη μου αρκετα χρονια τα παρακατω (μαγικα) holfi audio the magician αρκετα κοματια.gryphon audio the exorcist και το acustic revive rd-3.τι γνωμη εχετε για αυτα?να πω οτι αρχισα απο το γυμνασιο πιτσιρικας με hi fi συσκευες και στην πορεια το γυρισα σε επαγγελματικα και λογο δουλειας διαθετω τεσσερα συστηματα εξαιρετικης ποιοτητας σχεδον ολα με μοναδες νεοδυμιου τα ηχεια φτιαγμενα απο εμενα με δικα μου σχεδια.9 subwoofers και 12 tops με μεγαφωνα απο 10 μεχρι 18 ιντσες.οι τελικοι 18 τον αριθμο παιρνουν σημα απο 4 dsps.ashly .bss. ev. και dynacord να παιρνουν ψηφιακα το σημα.ολα ρυθμισμενα στη λεπτομερια μεχρι και το ρευμα μπαινει σωστα παντου..οι πυκνωτες σε ολα τα μηχανηματα εχουν ολοι αλαχτει με καλες σειρες nippon kai nichicon και τους καταληλους για καθε σταδιο πυκνωτες.καλωδια χρησημοποιω παντα belden supra filo και sommer. και κυριως χοντρα.σορυ για το κατεβατο αλλα για να μην με ρωτατε τι συστημα εχω.λοιπον τα (μαγικα) τα εχω φερει απο εξω και τα χρησιμοποιω τακτικα και δουλευουν εσεις τι γνωμη εχετε?τα εχει καποιος εδω μεσα δοκιμασει?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
voodoo νεα ορλεανη, εδω δε πιανει.





πιανει ομως το umik και το REW , οποτε χωρις μετρησεις χρειαζεται κανεις να εχει κληρονομικο χαριζμα.. 🐒
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
NAI αυτα τα χρησημοποιω μερικα χρονια .και πολλα αλλα οπως το nti minilyzer.αυτα δεν μετρανε αυτο που κανουν τα παραπανω μαραφετια.μονο ευαισθητα οργανα μετρησης οπως ακριβοι αναλαιζερ και παλμογραφοι.μονο με το αυτι βγαινει συμπερασμα και την εμπειρια .
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγώ θα ήθελα να δω πάντως μετρήσεις από απόκριση συχνότητας και χρόνο RT60 στο χώρο σου από τα ηχεία που έφτιαξες.
(Έτσι για αρχή, για ζέσταμα).
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
ωπα...ρωτησα μονο εαν εχει δοκιμασει κανεις τα παραπανω αμφιλεγομενα προιοντα και τι γνωμη εχει..δεν θα μπω στη διαδικασια να παρουσιαζω μετρησεις .φωτογραφιες πολυ ευχαριστως.:)Eγραψα οτι εχω 4 συστηματα ξεχωριστα τα οποια λογο συνθηκων (δεν μπορω να τα βγαλω εξω για δουλεια οχι για νοικι) τα εχω στημενα μονιμα τα τρια σε χωρο 30 τετραγωνικα και το ενα το οποιο δεν το βγαζω για δουλεια στο σαλονι μου 50 τετραγωνικα. τα λειτουργω εναλαξ για ευνοητους λογους λογο του οτι καθεται σκουριαζει ακουω αμετρητες ωρες μουσικη απο bluesrock jazz funk rock ολα τα ειδη house μουσικης αναλογως την ορεξη μου .Τα subwoofer ειναι ολα σχεδιαση tapped horn. 4 compact με μονο δωδεκαρι 700rms εκαστο για ευκολο κουβαλημα και για να μπορω να τα δουλευω απο ενα μεχρι ολα αναλογως τις απαιτησεις.2 καμπινες διπλοδεκαοχταρες 2400rms εκαστο. 2 καμπινες με μονο δεκαοχταρι 1200rms το καθενα και ενα η τελευταια μου κατασκευη μονο δεκαπενταιντσο 1200rms. σημιδα 15 χιλιοστα ολα..λογο σχεδιου υπαρχουν στιβαρα νευρα παντου στην καμπινα..χωρις να προσθεσω κατι εξτρα...οπως θα γνωριζουν μερικοι εδω η πατεντα tapped horn ειναι κατοχυρωμενη..και ανηκει σε αμερικανο κατασκευαστη μετρ του ειδους.εγω απλα πηρα την ιδεα και σχεδιασα τις δικες μου καμπινες που η αποδοση τους ξεπερναει οποιοδηποτε bassreflex και σε ποιοτητα και σε γκαζι.και ειναι πραγματικα ευκολη σχεδιαση.δεν χρησιμοποιω πουθενα eq στα χαμηλα μονο 6db την οκταβα για να δουλεψουν σωστα τα drivers ηψιλων με τις κορνες τους.μονο κολακευτικα σχολια εισπρατω οπου παιζω κι αυτο λεει πολλα:)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ θα ήθελα να δω πάντως μετρήσεις από απόκριση συχνότητας και χρόνο RT60 στο χώρο σου από τα ηχεία που έφτιαξες.
(Έτσι για αρχή, για ζέσταμα).
Εγώ πάλι... για ζέσταμα... θα ήθελα να δω φωτογραφίες...
Λίγο οφθαλμόλουτρο βρε αδερφέ !
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Αγαπητε FullSpeed, προσωπικα δεν πιστευω σε τετοια ματζουνια.. και ειναι φαινομενο placebo (βλ. αν θες να ακουσεις διαφορα πολυ θα ακουσεις) αντ'αυτου εξορκιζω με μουσικα θεματα.
Το/τα συστηματα θα ειχε ενδιαφερων σαν παρουσιαση, και βεβαια συζητηση πανω στην ηχητικη (οπου και επιβεβαιονονται τα λεγομενα απο τις απαραιτητες μετρησεις), αλλα αυτο ειναι κατι που θα κρινεις εσυ τι (και αν) θα το παρουσιασεις, καθως ειναι σε ιδιωτικο/προσωπικο χωρο.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
απ οτι καταλαβαινω μας μας για pa συστηματα η κανω λαθος;

επισης βοηθησε με λιγο να καταλαβω το απο κατω γιατι η αληθεια κι αυτο που γραφεις δεν το πιανω κ καλα.

δεν χρησιμοποιω πουθενα eq στα χαμηλα μονο 6db την οκταβα για να δουλεψουν σωστα τα drivers ηψιλων με τις κορνες τους.μονο κολακευτικα σχολια εισπρατω οπου παιζω κι αυτο λεει πολλα:)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Τι να σε πω ρε φίλε, μια φορά πάλευα με μια κούκλα πάνινη που την είχα φτιάξει εγώ σε σχέδιο ξεπατικωτούρα από φωτογραφία γκόμενου της γκόμενας αλλά δεν έπιασε. κάποιος είπε ότι αν οι βελόνες δεν είναι ροδίου δεν γίνεται δουλίτσα και του είπα που να βρω τέτοιες βελόνες τώρα έχω κάποιες από πικαπ του λέω μήπως κάνουν όχι μου είπε πάλι και έμεινε το πρότζεκτ ανολοκληρωμένο.
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Κλασσικό παράδειγμα παπάρα με υψηλό IQ που τα έχει γράψει όλα στα π@π@ρια του, δεν τον τρομάζει πια το θηρίο και όχι μόνο αρχίζει και του μοιάζει, αλλά έχει γίνει κι ο ίδιος θηρίο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κλασσικό παράδειγμα παπάρα με υψηλό IQ που τα έχει γράψει όλα στα π@π@ρια του, δεν τον τρομάζει πια το θηρίο και όχι μόνο αρχίζει και του μοιάζει, αλλά έχει γίνει κι ο ίδιος θηρίο.
Ναι... Οκ... Αλλά το βιντεακι και ο διάλογος ταιριάζουν γάντι με το παρόν θρεντ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
πόθεν προκύπτει το υψηλό IQ;
συνοπτικά παρακαλώ οι απαντήσεις μην χαλάμε και το νήμα
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
πόθεν προκύπτει το υψηλό IQ;
συνοπτικά παρακαλώ οι απαντήσεις μην χαλάμε και το νήμα
Είναι προσωπική, υποκειμενική εκτίμηση. Μου έχει δώσει αυτή την αίσθηση, μπορεί να κάνω και λάθος.
Από τις απαντήσεις του και το πόσο ετοιμόλογος είναι.

Αυτά
 

N

nickmitro

Guest
καλησπερα στα μελη.λοιπον εχω στην κατοχη μου αρκετα χρονια τα παρακατω (μαγικα) holfi audio the magician αρκετα κοματια.gryphon audio the exorcist και το acustic revive rd-3.τι γνωμη εχετε για αυτα?να πω οτι αρχισα απο το γυμνασιο πιτσιρικας με hi fi συσκευες και στην πορεια το γυρισα σε επαγγελματικα και λογο δουλειας διαθετω τεσσερα συστηματα εξαιρετικης ποιοτητας σχεδον ολα με μοναδες νεοδυμιου τα ηχεια φτιαγμενα απο εμενα με δικα μου σχεδια.9 subwoofers και 12 tops με μεγαφωνα απο 10 μεχρι 18 ιντσες.οι τελικοι 18 τον αριθμο παιρνουν σημα απο 4 dsps.ashly .bss. ev. και dynacord να παιρνουν ψηφιακα το σημα.ολα ρυθμισμενα στη λεπτομερια μεχρι και το ρευμα μπαινει σωστα παντου..οι πυκνωτες σε ολα τα μηχανηματα εχουν ολοι αλαχτει με καλες σειρες nippon kai nichicon και τους καταληλους για καθε σταδιο πυκνωτες.καλωδια χρησημοποιω παντα belden supra filo και sommer. και κυριως χοντρα.σορυ για το κατεβατο αλλα για να μην με ρωτατε τι συστημα εχω.λοιπον τα (μαγικα) τα εχω φερει απο εξω και τα χρησιμοποιω τακτικα και δουλευουν εσεις τι γνωμη εχετε?τα εχει καποιος εδω μεσα δοκιμασει?
Ειχα παλια το Acoustic Revive.Δινει μεγαλη διαφορα,σε καποια σημεια θετικη,σε αλλα αρνητικη.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
απ οτι καταλαβαινω μας μας για pa συστηματα η κανω λαθος;

επισης βοηθησε με λιγο να καταλαβω το απο κατω γιατι η αληθεια κι αυτο που γραφεις δεν το πιανω κ καλα.
βασικα ναι PA ειναι που παιζει σαν hifi .κι αυτο κανω στα drivers constant directivity horn equalization αναλογως το μεγαφωνο και τον τυπο της χοανης υπαρχει μια πτωση των υψηλων ενα roll off απο τα 8khz επι του ακουστου αξονα ιδιως στα 3ιντσα και 4ιντσα διαφραγματα εκει λοιπον μπορει να εφαρμοστει λιγο εκουαλιζερ για να διορθωσει αυτη την πτωση και συνηθως ξεκιναει απο τα 4khz και τα 6khz αλλα δεν υπαρχει κανονας.με εξαιρεση αυτο λοιπον δεν χρησημοποιω πουθενα αλλο εκουαλαιζερ στα συστηματα ειται στα μιντμπας ειται στα μπασα.γιατι απλα δεν χρειαζεται.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
Εγώ πάλι... για ζέσταμα... θα ήθελα να δω φωτογραφίες...
Λίγο οφθαλμόλουτρο βρε αδερφέ !
οκ.. ειναι λιγο hardloking οι καμπινες καμια σχεση με hifi τις κουβαλαω εξω και παιζουν μεχρι και 12 ωρες συνεχομενα .θα ανεβασω κατι τις διοτι εχω καψει δυο νταλικες κουτια στα τριαντα χρονια που ασχολουμαι :D αλλα η εμπειρια που απεκτησα και τα ακουσματα ειναι ολα τα λεφτα..και φυσικα εχω φτιαξει υπεροχες 12ιντσες μιντμπας κορνες με επενδυση ακριβου ξυλου .και altec καμπινες εχω φτιαξει 18.15και 12 ιντσες 5δρομο τερας συστημα και σε φιλους γνωστους και αγνωστους συστηματα εχω φτιαξει με back και front loaded horns και supper scooper και αλλα πολλα....αλα βαρεθηκα..πιο πολυ πλεον με ενδιαφερει η ποιοτητα παρα η εμφανιση.
Καμία, ούτε που τα ξέρω.

Ωστόσο, τα υπόλοιπα που λες έχουν ενδιαφέρον. :)
tapped horn εχει τονους υλικο στα ξενα φορουμ για μελετη...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top