VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Ένα άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω γιατί για εμένα αυτό είναι πάρα πολύ σπουδαίο είναι αν ο VU συνδέσετε σε κάποιον server τι μπορεί να κατεβάσει ένας χρήστης VU (πχ plug ins ,updates ,drivers)ώστε να τον βοηθήσει κάποιον να φτιάξει τον δέκτη του


Είναι πλήρης ο server του έχει πολλά πράματα που μπορεί να βρει ένας χρηστης?
Το επίσημο image στο server του έχει μόνο βασικά πράγματα, και σίγουρα τίποτα "ύποπτο". Πλήρεις servers με cams, έτοιμα settings. picons, skins, plugins κτλ έχουν τα διάφορα ανεπίσημα images.
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Οκ με κάλυψες σχετικά με τις δικές μου απορίες για το δέκτη
Μια και βρίσκεσαι στην παρέα μας πιστεύω οι μελλοντικοί αγοραστές του δέκτη θα σε έχουν κοντά τους για ότι επιπλέον χρειαστούν
Περιμένουμε από εσένα και φυσικά και από άλλα παιδιά τις εμπειρίες τους από αυτόν τον δέκτη για τα βήματα που θα κάνει και πως θα μπει και αυτός δυναμικά μέσα στον χώρο
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Oποιος απο τους δυο σας μπορει και εχει τη θεληση,ας ανεβασει μερικες φωτο απο το μενου,να παρουμε μια ιδεα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

...Το τελευταίο νέο είναι η νέα επίσημη έκδοση 5.0 , βασισμένη πλέον σε OE 1.6...
Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρίσκω και εδώ...

Η νέα αυτή έκδοση δίνει ακόμα περισσότερη ταχύτητα στον ήδη γρήγορο VU. Το εγκατέστησα δοκιμαστικά αλλά φυσικά θα πρέπει να περιμένει κανείς τις νέες εκδόσεις λογισμικού από Vti και DreamElite που θα ενσωματώνουν τις νέες δυνατότητες της επίσημης έκδοσης.

Είμαι της γνώμης ότι στα χρήματα αυτά ο Vu+ Duo HD αποτελεί αυτή τη στιγμή εξαιρετική αγορά (ίσως και την κορυφαία) όσον αφορά τους linuxάτους δέκτες...
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς σας βρίσκω και εδώ...

Η νέα αυτή έκδοση δίνει ακόμα περισσότερη ταχύτητα στον ήδη γρήγορο VU. Το εγκατέστησα δοκιμαστικά αλλά φυσικά θα πρέπει να περιμένει κανείς τις νέες εκδόσεις λογισμικού από Vti και DreamElite που θα ενσωματώνουν τις νέες δυνατότητες της επίσημης έκδοσης.

Είμαι της γνώμης ότι στα χρήματα αυτά ο Vu+ Duo HD αποτελεί αυτή τη στιγμή εξαιρετική αγορά (ίσως και την κορυφαία) όσον αφορά τους linuxάτους δέκτες...
Υπάρχουν ήδη νέες εκδόσεις, βασισμένες στην έκδοση 5, από Open-PLI και HD-freaks (το δεύτερο βασίζεται στο Open-PLI).
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Υπάρχουν ήδη νέες εκδόσεις, βασισμένες στην έκδοση 5, από Open-PLI και HD-freaks (το δεύτερο βασίζεται στο Open-PLI).
Ναι, τα είδα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Δοκίμασα όμως το τελευταίο Gigant. Μου άφησε ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις και λέω να το αφήσω εγκατεστημένο μέχρι να δούμε κάτι από τις άλλες ομάδες. Θεωρώ ότι οι Vti και DreamElite βγάζουν πιο προσεγμένες διανομές λογισμικού προς το παρόν και είναι πάντα ένα "κάτι" καλύτερα από τους άλλους...

Προς το παρόν πάντως, έχεις κάνει κάποια δοκιμή με OpenPLI, Hd Freaks και Gigant; Εντυπώσεις;
Λέω, αν βρω το χρόνο σήμερα/αύριο να τα εγκαταστήσω σε multiboot με το Original v5 στη flash και τα υπόλοιπα σε φλασάκι για να τα συγκρίνω...
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Ναι, τα είδα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Δοκίμασα όμως το τελευταίο Gigant. Μου άφησε ιδιαίτερα καλές εντυπώσεις και λέω να το αφήσω εγκατεστημένο μέχρι να δούμε κάτι από τις άλλες ομάδες. Θεωρώ ότι οι Vti και DreamElite βγάζουν πιο προσεγμένες διανομές λογισμικού προς το παρόν και είναι πάντα ένα "κάτι" καλύτερα από τους άλλους...

Προς το παρόν πάντως, έχεις κάνει κάποια δοκιμή με OpenPLI, Hd Freaks και Gigant; Εντυπώσεις;
Λέω, αν βρω το χρόνο σήμερα/αύριο να τα εγκαταστήσω σε multiboot με το Original v5 στη flash και τα υπόλοιπα σε φλασάκι για να τα συγκρίνω...
Δε το έχω δοκιμάσει, πάντως το HD Freaks είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου. Βασίζεται στο Open-PLI και απλώς του προσθέτουν 2-3 επιπλέον δυνατότητες. Γενικά επειδή μου αρέσουν οι open source λύσεις και το Open-PLI είναι το μόνο πραγματικά open source image, το προτιμώ.

Τα πλεονεκτήματα του dream elite είναι 4 κατά τη γνώμη μου. 1. Όμορφα skins, 2. συχνά ενημερωμένα έτοιμα settings στο server, 3. epg.dat providers και 4. usb dvb-t.

Για το 1, προτιμώ το skin του Ηλία ούτως ή άλλως.
Για το 2, μπορώ και τα περνάω από το pc.
Για το 3, η λύση του xmltv-import-plugin του Milo σε συνδυασμό με το ελληνικό feed από την SGC team είναι υπέρ αρκετό.

Όσο για το 4, μείνετε στο ακουστικό σας ... ;-)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Δε το έχω δοκιμάσει, πάντως το HD Freaks είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου. Βασίζεται στο Open-PLI και απλώς του προσθέτουν 2-3 επιπλέον δυνατότητες. Γενικά επειδή μου αρέσουν οι open source λύσεις και το Open-PLI είναι το μόνο πραγματικά open source image, το προτιμώ.
Έχεις οπωσδήποτε ένα point σε αυτό... Σίγουρα θα το δοκιμάσω...

Τα πλεονεκτήματα του dream elite είναι 4 κατά τη γνώμη μου. 1. Όμορφα skins, 2. συχνά ενημερωμένα έτοιμα settings στο server, 3. epg.dat providers και 4. usb dvb-t.

Για το 1, προτιμώ το skin του Ηλία ούτως ή άλλως.
Μιας που το ανέφερες, το έχεις δοκιμάσει σε άλλα images πέραν του DreamElite;

Για το 2, μπορώ και τα περνάω από το pc.
Προσωπικα, έτσι και αλλιώς πάντα κάνω αλλαγές πριν τα περάσω (το οποίο δεν κάνω και πολύ συχνά) οπότε η χρήση του Dreamboxedit είναι απαραίτητη...

Για το 3, η λύση του xmltv-import-plugin του Milo σε συνδυασμό με το ελληνικό feed από την SGC team είναι υπέρ αρκετό.
Το Gigant έχει προεγκατεστημένο το xmltv plugin και ήταν εύκολη η εγκατάσταση των ελληνικών sources από το SGC panel. Φαντάζομαι το plugin είναι διαθέσιμο στον server του OpenPli για OE1.6 ή πρέπει να εγκατασταθεί manual;

...Όσο για το 4, μείνετε στο ακουστικό σας ... ;-)
Ελπίζω να πλησιάζεις στη λύση γιατί ξέρω ότι έχεις ξεκινήσει από καιρό :622:

Δημήτρης
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Νέα έκδοση επίσημου image (5.1) με νέους οδηγούς

Ver 5.1 Release note


Open Embedded

- Plase take a look at git log


E2 update

-- MEDIA PLAYER
- Fix skip funciotn problem when there is a subtitle.
- Fix pause/unpause problem
- Support FF(up to x8) trick mode


Driver update

http://archive.vuplus.com/download/drivers/log.txt

- Separate gcc 4.4.3 version and 4.1.1 version

- Make screen blank when zapping
- Enhance tuning algorithm
- Support more mkv file formats.
- Fix occasional "no audio" problem in playback
- Fix "late audio play" problem in playback
- Support FF trick mode in playback
- Adjust memory allocation(Solo, needs a kernel update)
- Support DTS Passthrough(Solo)
- Fix vtuner frontend info

και αμέσως μετά έκδοση 5.1a που διορθώνει ένα πρόβλημα για τον Solo

Ver 5.1a Release note


Open Embedded

- Plase take a look at git log


Driver update(20100818)

http://archive.vuplus.com/download/drivers/log.txt

- Fix tuning problem(solo)
 

Μηνύματα
705
Reaction score
171
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Dream Elite & Vti έχουν μείνει σημαντικά πίσω στις εξελίξεις.
Μόνο η ομάδα του Pli το παλεύει με τον δικό της τρόπο..
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Dream Elite & Vti έχουν μείνει σημαντικά πίσω στις εξελίξεις.
Μόνο η ομάδα του Pli το παλεύει με τον δικό της τρόπο..
Το vti ποτέ δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Όσο για την dream elite, έχουν καιρό να βγάλουν έκδοση και για τους DM. Οι άνθρωποι έχουν και προσωπική ζωή, έχουν να πάνε διακοπές κτλ κτλ. Απο φθινόπωρο πιστεύω να βγουν νέες εκδόσεις.

Το openpli είναι experimental και κάνει καθημερινά update, οπότε είναι λογικό να έχει πάρει ήδη τους νέους οδηγούς. Άλλωστε το openpli δε χρησιμοποιεί ούτε ΟΕ 1.5 ούτε ΟΕ 1.6 αλλά το δικό τους openembedded σύστημα.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Νέο official image, έκδοση 5.2

Ver 5.2 Release note


Open Embedded

- Please take a look at git log


Driver update

20100819
- Support EOS detection in playback driver
- Fix mp3 playback problem
- Fix "late audio problem" in recording playback.

20100820
- Fix trickmode timing-bar display
- Fix remote control key loss problem


20100825
- Fix VFD dolby display problem in standby(duo)
- Fix progrssive proc information
- Fix back ground image problem in radio mode
- Clean up Frontend driver
 


Μηνύματα
22
Reaction score
0
Απάντηση: Re: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορές έχει ο Solo από τον Duo;
ο Solo έχει 1 tuner kαι ο Duo 2 sat tuner παντα.σε γενικες γραμμες
 


Μηνύματα
419
Reaction score
0
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Νομίζω ότι ο μικρός έχει και πιο αδύναμο επεξεργαστή.
 


Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Νέοι drivers και νέο επίσημο image (5.3)

Ver 5.3 Release note


Open Embedded

- Please take a look at git log


Driver update

20100927
- Fix radio channel playback problem
- Increase maximum number of pids per recording channel.
- Fix PES Video Picture display problem
- Fix radio channel recording problem(solo)
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Σύντομα νέα:

το www.vuplus.com χακεύτηκε από Τούρκους

Νέο φόρουμ για VU+ όπου συμμετέχουν αρκετά μέλη της παλιάς Dream Elite
(Matrix10, AngelOfSky) www.vuplus-community.net . Λογικά αναμένεται και νέο image. Φαίνεται πως η Dream Elite διασπάστηκε στα δύο, με ένα μέρος να πηγαίνει σε αποκλειστική συνεργασία με Dream Multimedia (εξ' ου και το μανιφέστο κατά των κλώνων) και ένα άλλο μέρος να πηγαίνει σε αποκλειστική συνεργασία με την VU.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Απάντηση: VU+ HD Duo - VU+ HD Solo - Linux enigma2 δέκτες

Βρε παιδιά ξέρει κανείς από που μπορώ να τον πάρω σε καλή τιμή?Μεχρι στιγμής τον έχω βρει 439€.Και στο εξωτερικό 429 αλλά δεν συμφέρει.
Και κάτι που ήθελα να ρωτήσω.Αν του περάσεις το καινούργιο ΒΗ μετά μπορείς να του βάλεις sgc panel kai emus όπως cc κ.λ.π? Επίσης μπορείς να του περάσεις vhanibal settings e2, γιατί τα έχω συνηθήσει από το Ε1 που έχω τώρα.
όπως καταλάβατε μ'αρέσει να ενημερώνομαι πριν αγοράσω για να τα κάνω όλα με τη μία...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.854
Μηνύματα
2.878.683
Members
37.955
Νεότερο μέλος
Audio Profes
Top