Windows 10

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Ένα κόλπο που το διόρθωνε σε παλιότερες εκδόσεις ήταν αυτό:

Go to “Folder Options” (my easiest way is Windows key+E to open a Windows Explorer, Press Alt to get the menu, click on Options and Folder options), then click on the “View” tab and click on the “Reset Folders” button. That did it and now files disappear from my view as soon as I delete them.

Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.902

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.973
Reaction score
20.489
A, για αυτό έχει "κλάσει" ο Chrome τις τελευταίες μέρες - δεν το είχα συνδέσει με την πρόσφατη αναβάθμιση... Thanks για την ενημέρωση John!

Για να δούμε πότε θα διορθώσει το πρόβλημα η M$. Ακόμα λίγη υπομονή θα κάνω, μετά Firefox ή Edge και καληνύχτα Chrome.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το περίεργο είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε λίγες συσκευές με Win 10. Πιο είναι άραγε εκείνο το ξεχωριστό στοιχείο που το προκαλεί;
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Κλασική Microsoft και Windows 10, φτιάχνει μερικά bug στην αναβάθμιση και δημιουργεί νέα, τα οποία θα διορθώσει με την επόμενη έκδοση, η οποία με τη σειρά της θα δημιουργήσει καινούργια προβλήματα, τα οποία φυσικά θα διορθώσει με την μεθεπόμενη έκδοση κλπ...:help::lolsign::D
 

TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Δεν χαίρεσε τουλάσιτον που είναι τζάμπα η αναβάθμιση; Γιατί αυτό το κάνουν οι εταιρίες σόφτγουερ εδώ και δεκαετίες και στο χρεώνουν...
Πάντως πιστεύω ότι δεν θα αργήσει η χρονομίσθωση και των Windows...
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Με την τελευταία αναβάθμιση των 10, ο υπολογιστής άρχισε τα ''κόλπα'', οπότε αναγκάστηκα να τον ''γυρίσω'' στην προηγούμενη βερσιόν! συνέβη και σε άλλον;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Με την τελευταία αναβάθμιση των 10, ο υπολογιστής άρχισε τα ''κόλπα'', οπότε αναγκάστηκα να τον ''γυρίσω'' στην προηγούμενη βερσιόν! συνέβη και σε άλλον;
Εγώ παρατήρησα μια επιβράδυνση στην εκκίνηση και γενικά ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Μετά από 2-3 μέρες νομίζω ότι έχει εξομαλυνθεί η κατάσταση χωρίς να κάνω κάποια ενέργεια. Μάλλον δεν γυρνάω πίσω, δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση.
 

TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Εμένα μου κόλλησε στην επανεκίννηση στο "εφαρμογή των προσωπικών ρυθμίσεων". Το έκανε και στην προηγούμενη "αναβάθμιση δυνατοτήτων". Με logout-login διορθώνεται.
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
ρε παλικαρια επειδη δεν το βρισκω
επεσε στα χερια μου ενα surface απο κινα με 10 pro.
στην εκκινηση σου δινει δυο επιλογες , αγγλικα και κινεζικα.
στα αγγλικα δεν γουσταρει να κανει εγκατασταση (μπορει να φταιει το wifi εδω που ειμαι) οποτε αναγκαστικα συνεχιζεις στα κινεζικα και μετα αλλαζεις γλωσσα.
εχω αλλαξει γλωσσα , στα αγγλικα και μεσω control panel εχω καταφερει να κανω τα αγγλικα πρωτη επιλογη για την εκκινηση και νεους χρηστες.
ωστοσο κατα την οποια αναβαθμιση η βασικη γλωσσα παραμενει κινεζικη.
αυτο πως αλλαζει;
δεν εχω ακομα κατι που να θελω να κρατησω (εφαρμογες/αρχεια) αλλα θελω να το διορθωσω γιατι με σπαει τα νευρα ασουμε.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
1. Φτιάξε ένα Microsoft account.
2. Συνδέσου έστω για μια φορά, όχι με τοπικό λογαριασμό, αλλά με τον Microsoft account που έφτιαξες, ώστε να συνδεθεί στο λογιαριασμό το κλειδί ενεργοποίησης.
3. Κατέβασε μια αγγλόφωνη - γαλλόφωνη - ελληνική - ό,τι θέλεις διανομή σε φλασάκι, μπούταρε απ' αυτή και κάνε εξ αρχής εγκατάσταση, ξηλώνοντας τα πάντα από το δίσκο.

Στην πρώτη είσοδό σου μέσω του microsoft account, τα windows θα ενεργοποιηθούν με το κλειδί που είναι συνδεδεμένο στο λογαριασμό αυτό.
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
οι διανομες αυτες ειναι laptop specific (πως να το θεσω ασουμε) ;
ρωταω γιατι παραμασχαρι στο λενοβομ εχει προεγκατεστημενα μια σειρα απο μαλ--- εεε προγραμματα της λενοβου.
θα βρω δηλαδης διανομη που να "ταιριαζει" σε surface σα να λεμε (για πληρη λειτουργικοτητα) η δεν εχει σημασια;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
οι διανομες αυτες ειναι laptop specific (πως να το θεσω ασουμε) ;
Όχι, το customization γίνεται αναλόγως του hardware. Μια τέτοια διανομή μπορεί να κάτσει σε γκάμα από μεταχειρισμένο λαπιτόπ των 100€ έως μπουλντόζα cad.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
μαλ--- εεε προγραμματα της λενοβου.
... γνωστό ως bloatware. Βεβαίως, καναδυό προγραμματάκια από αυτά μπορεί να είναι χρήσιμα, αναλόγως της περίπτωσης. Συνήθως, όμως, αυτό το software απευθύνεται σε χρήστες που ψάχνουν "ένα πρόγραμμα που να κάνει dir"...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Πριν προχωρήσεις, βεβαιώσου πως κάπου μπορείς να βρεις drivers. Επίσης, έχοντας κάνει login μέσω του microsoft account, κάνε κλικ στη διαχείριση του λογαριασμού Microsoft, ώστε να σου ανοιχθεί η σελίδα του, όπως εκεί προφανώς θα πρέπει να έχεις διαθέσιμο το link διαχείορισης των συνδεδεμένων συσκευών, εν προκειμένω του surface. Αν αυτό δεν υπάρχει εκεί, κάτι δεν έχου κουμπώσει σωστά, οπότε επανάλαβε τη διαδικασία.

Χωρίς-τίτλο1.jpg
Χωρίς-τίτλο2.jpg
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Τη διανομή μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ. Προφανώς πρέπει να ακολουθήσεις τη λήψη του εργαλείου, να το τρέξεις, και στη συνέχεια να επιλέξεις Windows 10 Pro ελληνικά ή αγγλικά. Το κλειδί είναι κατάλληλο για αμφότερες τις πλατφόρμες, 32 ή 64bit, και οπωσδήποτε για έκδοση pro, όχι άλλη.
 

Μηνύματα
15.032
Reaction score
20.786
και τι να παιζει απο θεμα εγγυησης ασουμε;
σε περιπτωση ρηκαβερυ θα ξαναβρει την αρχικη η θα επικαλυφθει απο την καινουρια;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Το πρόβλημα του recovery partition έχει λυθεί πλέον στην τρέχουσα έκδοση των Windows, καθώς η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη. Τρέχοντας το setup, κάποια στιγμή θα αντικρύσεις όλες τις κατατμήσεις του δίσκου. Διάγραψέ τες όλες και συνέχισε το setup. Τα Windows θα φτιάξουν αυτόματα τις τρεις κατατμήσεις που χρειάζονται. Δεν χρειάζεται δηλαδή εσύ να κάνεις κάτι επί τούτω. Εάν στο μέλλον χρειασθεί να κάνεις reset τα Windows, το κάνεις κανονικά, και το σύστημα ξέρει πού να πάει και τί να βρει να τρέξει.

Βέβαια, την εγκυρότητα της εγγύησης πρέπει να την επιβεβαιώσεις με ένα τηλεφώνημα στη Microsoft Hellas, μιας και το τάμπλετ έχει έρθει από την άλλη άκρη του κόσμου.

Πέραν αυτών, μπορεί βεβαίως να υπάρχει και άμεση λύση του προβλήματος, την οποίαν δεν γνωρίζω. Απλώς, σου έγραψα τί θα έκανα στη θέση σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top