Windows 10

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν ξέρω πως εννοείς το "φυσιολογικό" αλλά σίγουρα είναι συνηθισμένο με μέτριας ποιότητας στικάκια.
Εάν θέλεις εξασφαλισμένη ταχύτητα ανάγνωσης και ειδικά εγγραφής, πρέπει να ανέβεις κατηγορία.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Δεν ξέρω πως εννοείς το "φυσιολογικό" αλλά σίγουρα είναι συνηθισμένο με μέτριας ποιότητας στικάκια.
Εάν θέλεις εξασφαλισμένη ταχύτητα ανάγνωσης και ειδικά εγγραφής, πρέπει να ανέβεις κατηγορία.
Verbatim είναι το στικάκι.
Δεν είναι καλή μάρκα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Verbatim είναι το στικάκι.
Δεν είναι καλή μάρκα;
Όλες οι εταιρείες βγάζουν "εισαγωγικά" όπως το παραπάνω, και ακριβότερα που είναι ταχύτερα και πιο αξιόπιστα. Για γενική χρήση δεν είναι κακή επιλογή, αλλά εάν θέλεις συχνά να διαβάζεις και γράφεις μεγάλο όγκο δεδομένων, έχει νόημα να επιλέξεις πιο στοχευμένα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Όλες οι εταιρείες βγάζουν "εισαγωγικά" όπως το παραπάνω, και ακριβότερα που είναι ταχύτερα και πιο αξιόπιστα. Για γενική χρήση δεν είναι κακή επιλογή, αλλά εάν θέλεις συχνά να διαβάζεις και γράφεις μεγάλο όγκο δεδομένων, έχει νόημα να επιλέξεις πιο στοχευμένα.
Κάποια πρόταση;
Σε μικρό μέγεθος, για τα ΜΡ3 στο αυτοκίνητο το έχω.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Δεν ειναι θεμα μαρκας αλλα θεμα τιμης,μην περιμενεις κατι που ειναι usb 3 32 gb και κοστιζει 15€ να ειναι καλο και αξιοπιστο.
Εχω στην κατοχη μου usb2 στικακια ακριβοπληρωμενα,(40€ στα 16gb muskin & ocz rally 2 στα 2gb)τα οποια ειναι ποιο γρήγορα σε μεταφορα απο φθηνα usb 3, και λειτουργουν ακομη.
Δες κατι τετοιο
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Το θέμα μου δεν είναι η ταχύτητα εγγραφής από το PC αλλά το ότι αυτή δεν παραμένει σταθερή και δείχνει πριονωτή (#980) με μεγάλη διακύμανση.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Δεν ειναι θεμα μαρκας αλλα θεμα τιμης,μην περιμενεις κατι που ειναι usb 3 32 gb και κοστιζει 15€ να ειναι καλο και αξιοπιστο.
Εχω στην κατοχη μου usb2 στικακια ακριβοπληρωμενα,(40€ στα 16gb muskin & ocz rally 2 στα 2gb)τα οποια ειναι ποιο γρήγορα σε μεταφορα απο φθηνα usb 3, και λειτουργουν ακομη.
Δες κατι τετοιο
Αυτό το sandisk το πήρα πέρυσι, ξεκινούσε γρήγορα και μετά απο μερικά δευτερόλεπτα έπεφτε στη ταχύτητα των μερικών kilobytes ανά δευτερόλεπτο. Δυστυχώς, πρόλαβα και πέρασα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, οπότε δεν μπορώ να το δώσω για αντικατάσταση και έτσι το κλαίω. Μάλιστα, σε κάποια αφαίρεση απο τον υπολογιστή, κλείδωσε και δεν δέχεται εγγραφές και διαγραφές ( read only ). Μπορεί να έπεσα στη περίπτωση, αλλά με βάση την εμπειρία μου, λέω "not good".
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
usb στικάκια, αν ενδιαφέρει η ταχύτητα, ψάξτε για συγκεκριμένα γρήγορα μοντέλα με μετρήσεις στο ίντερνετ.
Υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους, κάποτε είχα μετρήσει κάμποσα που είχα και ήτανε μέρα με τη νύχτα οι διαφορές.

Αν η συνολική ταχύτητα μεταφοράς είναι ΟΚ, δεν μας ενδιαφέρουν τα σκαμπανεβάσματα.

Έχουμε στο μυαλό μας ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να τα χάσουμε ή ξαφνικά να μη δουλεύουν.

Προτιμούμε σημαντικά δεδομένα να τα έχουμε κρυπτογραφημένα, ειδικά σε στικάκια που χάνονται ή ξαφρίζονται εύκολα. Υπάρχουν άπειροι τρόποι να τα κρυπτογραφήσει κανείς.
 


Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Ούτως ή άλλως κρατάω backup απο σημαντικά αρχεία και το συγκεκριμένο στικάκι αγοράστηκε για να μένει στο σπίτι, αλλά ενώ κάλεσα στο Πλαίσιο και μου είπαν να το πάω για έλεγχο ( δεν μου αρνήθηκαν δηλαδή να εξυπηρετήσουν ), με δεδομένο ότι έχω π.χ. φωτογραφίες της κόρης μου, δεν το ρισκάρω οπότε και το κρατάω να το βλέπω.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Κάποια πρόταση;
Σε μικρό μέγεθος, για τα ΜΡ3 στο αυτοκίνητο το έχω.
Εγώ εχω 2-3 από αυτά, που όταν τα κουμπώσεις στην usb είσοδο, ούτε που φαίνονται!
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Εγώ εχω 2-3 από αυτά, που όταν τα κουμπώσεις στην usb είσοδο, ούτε που φαίνονται!
Και με 64Gb SanDisk Ultra Fit USB3, τα ίδια κάνει ή και χειρότερα.
Ενώ αρχίζει γρήγορα, μετά κάνει σαν να μπουκώνει. Όπως και το VERBATIM.
Στον Η/Υ είναι σε USB3 θύρα.
 

Attachments

Last edited:


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Ta W10 το αναγνωρίζουν σαν USB2
View attachment 243169
ενώ είναι σε USB3 θύρα, πως διορθώνεται;
Εάν το έχεις σε θύρα του κουτιού, δοκίμασε και απευθείας στη μητρική. Εάν πάλι το βλέπει USB2, δοκίμασε να εγκαταστήσεις νέους USB 3 drivers της μητρικής από τον κατασκευαστή.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Εάν το έχεις σε θύρα του κουτιού, δοκίμασε και απευθείας στη μητρική. Εάν πάλι το βλέπει USB2, δοκίμασε να εγκαταστήσεις νέους USB 3 drivers της μητρικής από τον κατασκευαστή.
Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά, με το ίδιο αποτέλεσμα.
Πιστεύω πως στο stickακι είναι το θέμα, ίσως κάποια από τις 9 επαφές του τα έπαιξε με το βγάλε-βάλε.
Θα δω μήπως το ανοίξω, μάλλον micro-sd είναι με αντάπτορα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Τελικά δεν είναι micro-sd με αντάπτορα.
Καθάρισα τις επαφές, τα ίδια.
Θα τα έπαιξε μάλλον ή ήταν ελλατωματικό από την αρχή και δεν το πήρα χαμπάρι.
 

Attachments


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575

 


ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Ξέρει κανείς πως μεταφέρω retail άδεια των W10 σε άλλο Η/Υ και την διαγράφω από τον πρώτο?
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.948
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top