Windows 10





gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
όχι αυτά, εγώ :D

η εγκατάσταση έγινε χωρίς προβλήματα από USB
κατά τη διάρκειά της ζητά όνομα χρήστη και κωδικό για τη δημιουργία τοπικού λογαριασμού, δεν ζητά να ονομάσεις τον Η/Υ, αυτό μπορείς να το κάνεις αργότερα
δεν βρήκε κάρτα ήχου(βρήκε τη βασική συσκευή HD audio και έχω ήχο), κάρτα δικτύου και τις έξτρα συσκευές της Hero
τον οδηγό της κάρτας δικτύου το πέρασα από τον device manager, το setup της Intel δεν έβρισκε τον Intel Ethernet controller
μόλις τελείωσε η εγκατάσταση έκανα Windows Update και μου έφερε αναβαθμίσεις για τον Windows Defender και τον controller της LSI
μέσω του Store άλλαξα τον τοπικό λογαριασμό σε Microsoft και στην επόμενη επανεκκίνηση μου έφερε όλες τις ρυθμίσεις που είχα στα 8.1, από την εικόνα του log-on και το θέμα μέχρι τα αγαπημένα και τα πρόσφατα του ΙΕ


Υ.Γ.
τα άσχετα θα πάνε σε σχετικό θέμα

edit: πήγαν εδώ
 
Last edited:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.024
Αν προλάβω σήμερα θα τα εγκαταστήσω.

Το μόνο καινούριο που με χαλάει σε σχέση με τα 8.1, είναι το start menu! :whistling:
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Η μεγάλη καινοτομία που φέρνει η Microsoft είναι το on-line feedback, μπορεί ο χρήστης να σχολιάσει, να γράψει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει και να ζητήσει αλλαγές-βελτιώσεις, παράλληλα μπορεί να δει τι έχουν γράψει οι άλλοι χρήστες.
Εχει ήδη κάτι παρόμοιο στα Windows Phone 8.1 developer preview αλλά τώρα στα Windows 10 το προχώρησε πολύ...

windows-10_feedback.png
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Καλέ; Εντάξει το Start menu; Δουλεύει, ή θα ξαναρχίσουν να τσιρίζουν όλες οι γεροντοκόρες, XP και πάλι XP, 7 και πάλι 7;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δουλεύει καλά, μερικές φορές νομίζεις ότι έχεις ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό και όχι δοκιμαστική έκδοση για τεχνικούς και προγραμματιστές, υπάρχουν πράγματα που σε επαναφέρουν στην πραγματικότητα π.χ. οι ενημερώσεις είναι στο αυτόματο χωρίς να μπορεί να το αλλάξει ο χρήστης
ο συνδυασμός στοιχείων από τα 7 και 8/8.1 είναι καλός και λειτουργικός, βοηθά τους "εγώ αυτό ξέρω και δεν θέλω να μάθω νέα πράγματα" να προσαρμοστούν πολύ εύκολα
 



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
για αρχή το περιβάλλον εργασίας, με το start menu, την παράλληλη χρήση κλασικών και metro εφαρμογών δίπλα-δίπλα, οι πολλαπλές επιφάνειες εργασίας που σε βοηθούν στην οργάνωση της εκτέλεση πολλών εφαρμογών παράλληλα
βελτιώσεις στον ΙΕ11, HTTP2, javascript
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
συντομεύσεις πληκτρολογίου

  • Snapping window: WIN + LEFT or RIGHT (can be used with UP or DOWN to get into quadrants)
  • Switch to recent window: ALT + TAB (unchanged) – Hold shows new Task view window view, let go and switches to app.
  • Task view: WIN + TAB – New Task view opens up and stays open.
  • Create new virtual desktop: WIN + CTRL + D
  • Close current virtual desktop: WIN + CTRL + F4
  • Switch virtual desktop: WIN + CTRL + LEFT or RIGHT
http://blogs.windows.com/bloggingwi...hortcuts-in-the-windows-10-technical-preview/

τα νέα κόλπα στη γραμμή εντολών
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Είναι διαθέσιμα για όλους, αρκεί να έχουν ή να δημιουργήσουν Microsoft Account
λεπτομέρειες εδώ
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
δε βρισκω λογο να αφησει κανεις τα "τιουνιαρισμενα" οπως γουσταρ win7 και να παει στα 10αρια

προσπαθουν να κανουν το pc μια εναλλακτικη tablet-α...αμα θελουμε tablet-α, παιρνουμε απευθειας μια και εχουμε ολα τα οπτικα κολπα, apps, μπλιμλπικια και πολυχρωμα λαμπιονια να περιτριγυριζουν την οθονη μας...

για μενα, 7αρια και αλλαγες-αναβαθμισεις στο hardware...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Οι λάτρεις της "ασφάλειας" δεν θα χαρούν με τους όρους της Technical Preview. 8-)
Αυτό είναι γνωστό και γίνεται σε όλες τις δοκιμαστικές εκδόσεις, δεν τις χρησιμοποιείς στο βασικό σου σύστημα.

δε βρισκω λογο να αφησει κανεις τα "τιουνιαρισμενα" οπως γουσταρ win7 και να παει στα 10αρια

προσπαθουν να κανουν το pc μια εναλλακτικη tablet-α...αμα θελουμε tablet-α, παιρνουμε απευθειας μια και εχουμε ολα τα οπτικα κολπα, apps, μπλιμλπικια και πολυχρωμα λαμπιονια να περιτριγυριζουν την οθονη μας...

για μενα, 7αρια και αλλαγες-αναβαθμισεις στο hardware...
Υπάρχουν λόγοι να πας σε 8.1 και του χρόνου σε 10..
Καλύτερη διαχείριση μνήμης
Γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο
Ενσωματωμένοι οδηγοί USB 3.0
Βελτιωμένο scaling για οθόνες υψηλής ανάλυσης
Βελτιωμένοι οδηγοί γραφικών
Ενσωματωμένες υπηρεσίες cloud
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top