Windows 11



TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Μα η μικρομαλακή δεν είχε πει ότι δεν θα βγάλει ποτέ ξανά άλλα παράθυρα κι ότι μόνο θα αναβαθμίζει τα δέκα;
Εκτός αν σκέφτηκε να βάλει σε ετήσια χρέωση και το λειτουργικό...
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.398
Reaction score
93.975
Windows 11 ή Sun Valley θα λέγονται τα νέα windows; :sneaky:
 

D

Deleted member 35

Guest
Απ ότι έχω καταλάβει δεν θα είναι τίποτα το συγκλονιστικό όπως οι αναβαθμίσεις που ξέραμε. Μάλλον πρόκειται για τρικ του μάρκετινγκ.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Κεντραρισμένα εικονίδια κάτω α-λα-Μακ. Πρώτο φάουλ.

Εργονομικά, τουλάχιστον για δεξιόχειρες, τα εικονίδια πρέπει να είναι δεξιά με το "παράθυρο" πάνω-πάνω. Δοκιμάστε τη ρύθμιση, θα με θυμηθείτε. Και έχει λόγο που πρέπει το "παράθυρο" να είναι στη γωνία, να πηγαίνεις με το ποντίκι χωρίς να χρειάζεται να το ψάξεις και να στοχεύσεις.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Κεντραρισμένα εικονίδια κάτω α-λα-Μακ. Πρώτο φάουλ.

Εργονομικά, τουλάχιστον για δεξιόχειρες, τα εικονίδια πρέπει να είναι δεξιά με το "παράθυρο" πάνω-πάνω. Δοκιμάστε τη ρύθμιση, θα με θυμηθείτε. Και έχει λόγο που πρέπει το "παράθυρο" να είναι στη γωνία, να πηγαίνεις με το ποντίκι χωρίς να χρειάζεται να το ψάξεις και να στοχεύσεις.
Για μένα η εμφάνιση είναι πάνω απ' όλα όταν μιλάμε για κάτι που βλέπω πολλές ώρες τη μέρα. Οπότε η Μακ προσέγγιση μου αρέσει.

Αυτό που με χαλάει στα Windows είναι το στιλ της εμφάνισης που βασίζεται κυρίως σε γούστο προγραμματιστή. Η υποκειμενικότητα του όμορφου δηλαδή.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πιστεύω ότι είναι ολέθριο λάθος και ήττα του τμήματος γραφιστικής να μοιάζει το περιβάλλον των Windows τόσο πολύ σε MacOs !!

Περίμενα πολλά περισσότερα από την Microsoft με μία ξεχωριστή και φρέσκια πρόταση που να κάνει αίσθηση !

Μεγάλη απογοήτευση ...!!!
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.398
Reaction score
93.975
Πιστεύω ότι είναι ολέθριο λάθος και ήττα του τμήματος γραφιστικής να μοιάζει το περιβάλλον των Windows τόσο πολύ σε MacOs !!
Εγώ πιστεύω το αντίθετο.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Εγώ πιστεύω το αντίθετο.
Θές να πεις ότι προσωπικά δεν διακρίνεις ομοιότητες ή ότι δεν είναι λάθος να μοιάζει το ένα στο άλλο ;;;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.398
Reaction score
93.975
Δεν είναι λάθος να μοιάζει και είναι καλό πιστεύω για μια εταιρία

να κλέβει-παραδέχεται κάτι καλύτερο-ομορφότερο-λειτουργικότερο

από μια αντίπαλο εταιρεία.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Αν με τα εικονίδια στο κέντρο ...αισθάνεστε καλύτερα :p (εγώ όχι... )

View attachment 215875

Για του λόγου το αληθές:

View attachment 215876
Το είχα έτσι για ένα διάστημα αλλά δεν άρεσε. Το ζητούμενο είναι να υπάρχει το αντίστοιχο animation και scroll effect που έχει το Mac OS. Δεν είναι η θέση που κάνει τη διαφορά.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Βασικά ένας ακόμα λόγος για να φύγει κάποιος από windows . Ένας απλός χρήστης θα βρει τα πάντα σε μια διανομή linux όπως το ubuntu ή το mint ή το manjaro (και το ποσό του θα πετάει).

To ξεφτιλησαν με το UX, είναι παραπάνω από τραγικοι, ξεδιάντροπη και κακή αντιγραφη του mac os που παρά την φαινομενική ομορφιά και ομοιογένεια του ανήκει σε ένα παράδειγμα τουλάχιστον 25ετιας. Ακομη και έτσι όμως σε σχέση με win10,11 μοιάζει υπερσύγχρονο.

Παλινωδίες και μηδενική διάθεση ουσιαστικού εκσυγχρονισμού, μια ακόμη χαμένη ευκαιρία . Ένα βήμα μπρος (windows linux subsystem 2) και δύο πίσω...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top