Windows 11

D

Deleted member 35

Guest
Η κλασσική φάση με τα "νεα" Windows:

Κάποιοι σπεύδουν να τα εγκαταστήσουν πολύ πριν αυτά ωριμάσουν.... την ώρα που άλλοι :whistling: με βάση όσα έχουν δει ως τώρα έχουν αποφασίσει να μείνουν στα 10 όσο γίνεται περισσότερα χρόνια/μήνες/μέρες/ώρες.
Τι να ωριμάσει; Το γεγονός πως έφτιαξαν νέο θέμα και τα έκαναν σκ@τά; Πριν λίγο ανακάλυψα πως το SVP έχει άλλο μενού. Είναι γραμμένο σε QT5. Το Qbittorrent που τρέχω είναι σε QT6 και έχει άλλη εμφάνιση στο μενού του. Επίσης κάποια προγράμματα έχουν κάθετο χώρισμα ανάμεσα στα εικονίδια και τα γράμματα από τα μενού όπως είχαν τα Vista. Παράδειγμα το XNviewMP.

Στον MPC-BE παρατήρησα πως τα κουτιά που αλλάζεις αριθμούς όπως τα πρόσφατα αρχεία είναι με ψευτό-3D εφέ αλλά στο πάνω μέρος δεν έχουν κάποια γραμμή με αποτέλεσμα το κάτω μέρος και καλά να είναι με εφέ και το πάνω να είναι σχεδόν ένα με το κυρίως παράθυρο.

Να συνεχίσω; Αυτά ΔΕΝ είναι παιδικές ασθένειες. Είναι απαράδεκτα λάθη εταιρίας. Πραγματικά απορώ ποιος έδωσε άδεια να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο στην αγορά. Όσο και να έχουν αυξηθεί τα έσοδα από το cloud και το Azure δε δικαιολογείται τέτοια προχειροδουλειά.
Για να σας προλάβω το νέο θέμα Fluent είναι πολύ όμορφο. Δεν είχα χρόνο ώστε να βάλω ένα όμορφο background και να έχω διαφάνεια. Το τρέχον WP που έχω είναι κίτρινο και δίνει μια μουσταρδί απόχρωση που δε μου αρέσει. Το δεξί κλικ στο desktop είναι πολύ όμορφο. Και τα νέα εικονίδια πολύ ωραία. Αλλά μέχρις εκεί.
 
Last edited by a moderator:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
ΑΛΛΑ ρε φίλε κάποια πράγματα κάνουν μπαμ στο πρόχειρο. Τέτοια προχειροδουλειά έχω συναντήσει μόνο σε κάτι θέματα στο Linux που πήγαινε ο πιτσιρικάς και άλλαζε 2-3 γραμμές και καλά για να φτιάξει κάτι δικό του. Πχ όσο και να με χαλάει η μη δυνατότητα αλλαγής γραμματοσειράς το δέχομαι καθώς η Segoe UI είναι αξιοπρεπής. Αλλά το να μη μπορώ να αλλάξω μέγεθος στην κάτω μπάρα;;; Τι τρελό είναι αυτό; Ή όπως έγραψα στο δεξί κλικ; Τα εικονίδια να είναι πχ 16px και το ύψος του highlight 14 και να περισσεύει κομμάτι πάνω και κάτω;
Παίξε με το Winaerotweaker...
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Εγώ παραδοσιακά αλλάζω έκδοση στα Windows όταν βγει το Service Pack 1.

Α, και τώρα που το λέμε, είπα να αναβαθμίσω το Office από 2016 σε 2019. Τι μου είπε ο ποιητής; Ότι το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2019 δεν είναι συμβατό με το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2016. Πρέπει να απεγκαταστήσω το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2016 για να εγκαταστήσω το 2019. Έ;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Εγώ παραδοσιακά αλλάζω έκδοση στα Windows όταν βγει το Service Pack 1.

Α, και τώρα που το λέμε, είπα να αναβαθμίσω το Office από 2016 σε 2019. Τι μου είπε ο ποιητής; Ότι το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2019 δεν είναι συμβατό με το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2016. Πρέπει να απεγκαταστήσω το πρόγραμμα εγκατάστασης του 2016 για να εγκαταστήσω το 2019. Έ;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αυτοί είναι αντιαναβαθμιστές!
Δεν είναι απαραίτητα αντιαναβαθμιστές.

Απλά τώρα που έχει περάσει πολύς καιρός ίσως ξεχνάμε ότι μετά τα XP δεν ήρθαν τα 7, αλλά τα απαράδεκτα Vista. Και μετά τα 7 δεν ήρθαν τα 10 αλλά τα επίσης απαράδεκτα (ειδικά αρχικά) 8αρια.

Και πείτε μου τώρα, με το χέρι στην καρδιά, έχασε τίποτα ο χρήστης που επέλεξε απλώς να προσπεράσει και τις 2 αυτές εκδόσεις και να πάει απευθείας στις επόμενες; Ή μήπως κέρδισε;

Τώρα ότι υπάρχουν και κάποιοι γραφικοί που θέλουν να μείνουν στο αρχαίο ό,τι και να έχει βγει μετά, υπάρχουν. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως καθένας που λέει πως μια καινούργια έκδοση έχει απαράδεκτα μειονεκτήματα είναι τέτοιος. Μπορεί απλά να έχει δίκιο, όπως έχει αποδειχθεί στο παρελθόν.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Η εμπειρία είναι πολύ συγκεκριμένη και μας δείχνει ότι ανέκαθεν οι εκδόσεις των Windows λειτουργούσαν εναλλάξ:

Windows 3.11 👍
Windows 95 👎
Windows 98 ✌
Windows ME 🤮
Windows XP 💪
Windows Vista ☠
Windows 7 👌
Windows 8 xaxaxa
Windows 10 🤟

Τι πιθανότητες έχουν τα 11;
 




gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τώρα ότι υπάρχουν και κάποιοι γραφικοί που θέλουν να μείνουν στο αρχαίο ό,τι και να έχει βγει μετά, υπάρχουν. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως καθένας που λέει πως μια καινούργια έκδοση έχει απαράδεκτα μειονεκτήματα είναι τέτοιος. Μπορεί απλά να έχει δίκιο, όπως έχει αποδειχθεί στο παρελθόν.
Ξέχασες αυτούς που βλέπουν τα λειτουργικά όπως βλέπουν τη μόδα:

- Καλέ έμαθες τι θα φορεθεί στα PC αυτό το χειμώνα;
- Τα 11 !
- Ωωωωω, μα τότε πρέπει να τα βάλω αααααααααύριοοοοο!!!.....
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Η εμπειρία είναι πολύ συγκεκριμένη και μας δείχνει ότι ανέκαθεν οι εκδόσεις των Windows λειτουργούσαν εναλλάξ:

Windows 3.11 👍
Windows 95 👎
Windows 98 ✌
Windows ME 🤮
Windows XP 💪
Windows Vista ☠
Windows 7 👌
Windows 8 xaxaxa
Windows 10 🤟

Τι πιθανότητες έχουν τα 11;
Πράγματι. Τα λειτουργικά που ειχα-εχω : win 98,xp,7,10.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.965
Τα vista νομίζω τα αδικείτε.

Ωραίο λειτουργικό, αλλά βγήκε νωρίτερα απ' ότι έπρεπε.

Δεν υπήρχε τόσο δυνατό hardware τότε για να δουλέψει σωστά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Τα vista νομίζω τα αδικείτε.

Ωραίο λειτουργικό, αλλά βγήκε νωρίτερα απ' ότι έπρεπε.

Δεν υπήρχε τόσο δυνατό hardware τότε για να δουλέψει σωστά.
Σωστό αυτό. Πρακτικά τους έλειπαν η μπόλικη ραμ, οι ssd και το trim. Αλλά εντάξει, τα 7άρια είναι κατ' ουσίαν vista μετά από ένα καλό strip down και με νέο φόρεμα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Γιατί καλέ το 2019; Το 2021 έπρεπε να πάρεις...
:biggrin:

Screenshot 2021-12-18 123457.png


Έχω κάτι παλιές άδειες από το παλιό συνδρομητικό κανάλι που ισχύουν ακόμα. Εδώ και λίγους μήνες που έχω βάλει το τελευταίο Office δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τώρα το άνοιξα για να βγάλω screenshot. :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
:biggrin:

View attachment 233188

Έχω κάτι παλιές άδειες από το παλιό συνδρομητικό κανάλι που ισχύουν ακόμα. Εδώ και λίγους μήνες που έχω βάλει το τελευταίο Office δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Τώρα το άνοιξα για να βγάλω screenshot. :roflmao:
Show off! :roflmao:
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Δυο πραγματα εκανα στα 11 και τα εφερα ακριβως στα μετρα μου.

Καταργησα το ενοχλητικο "συντομο" μενου του δεξι κλικ (με ενα απλο registry entry, google it) και ζητησα το Stardock Start11 απο το θειο μου, για να εχω αξιοπρεπες start menu και οχι αυτη τη μπουρδα που εβαλαν και με αναγκασαν, αρχικα, να εχω shortcuts στο desktop μετα απο 25 χρονια.

Γενικα (φτου φτου μη το ματιασω) σε συστημα Intel 10ης γενιας δεν εχω κανενα προβλημα, ολα δουλευουν ρολοϊ.
Με ενοχλει λιγο που πεταγεται παραθυρο εναλλαγης γλωσσας καθε φορα που κανω switch Ελληνικα-Αγγλικα, alla den bariesai...

EDIT: Θυμηθηκα το μονο σοβαρο παραπονο που εχω. Οτι και αν εχω δοκιμασει, δεν μπορω να εχω εικονα χωρις σπασιματα με ενα PCI TV tuner της Asus που δουλευε αψογα (και με εικονα ξυραφι στα επιγεια HD) με τα Windows 7 σε παλιο συστημα. Μαλλον ειναι θεμα drivers και μαλλον δεν θα λυθει.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Δυο πραγματα εκανα στα 11 και τα εφερα ακριβως στα μετρα μου.

Καταργησα το ενοχλητικο "συντομο" μενου του δεξι κλικ (με ενα απλο registry entry, google it) και ζητησα το Stardock Start11 απο το θειο μου, για να εχω αξιοπρεπες start menu και οχι αυτη τη μπουρδα που εβαλαν και με αναγκασαν, αρχικα, να εχω shortcuts στο desktop μετα απο 25 χρονια.

Γενικα (φτου φτου μη το ματιασω) σε συστημα Intel 10ης γενιας δεν εχω κανενα προβλημα, ολα δουλευουν ρολοϊ.
Με ενοχλει λιγο που πεταγεται παραθυρο εναλλαγης γλωσσας καθε φορα που κανω switch Ελληνικα-Αγγλικα, alla den bariesai...

EDIT: Θυμηθηκα το μονο σοβαρο παραπονο που εχω. Οτι και αν εχω δοκιμασει, δεν μπορω να εχω εικονα χωρις σπασιματα με ενα PCI TV tuner της Asus που δουλευε αψογα (και με εικονα ξυραφι στα επιγεια HD) με τα Windows 7 σε παλιο συστημα. Μαλλον ειναι θεμα drivers και μαλλον δεν θα λυθει.
Για το πρώτο κομμάτι δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το νέο Fluent menu είναι πολύ όμορφο αλλά το theming στις κλασικές εφαρμογές τραγικό. Δεν αλλάζει με τίποτα καθώς είναι hardcoded κώδικας. Μέχρι και τα 7 είχες δυνατότητα αλλαγής σε αρκετά σημεία αλλά δυστυχώς με τα 8 τα πράγματα άλλαξαν. Τουλάχιστον μέχρι και τα 10 είχε διατηρηθεί μια κάποια ομοιομορφία με αποτέλεσμα να έχεις όμορφες εφαρμογές. Τώρα όλα άλλαξαν. Δοκίμασα και το Aero Tweaker που αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά δεν κάνει τίποτα για τους παραπάνω λόγους.

Για το δεύτερο κομμάτι της ερώτησης μάλλον είσαι άτυχος. Δεν ξέρω τι ακριβώς μοντέλο είχες αλλά εγώ είχα παρόμοια εμπειρία. Είχα για χρόνια το 7131 Hybrid που έπαιζε άψογα. Βέβαια δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση και κάποια στιγμή χάθηκε χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Το παρατήρησα όταν κάποια στιγμή το PLEX έκανε κάποιες αλλαγές στην τηλεόραση και μπήκα να το ψάξω. Μήνες μετά έγινε μια αναβάθμιση δεν έμπαινα καν στο Desktop. Τότε είχα τα TP Fast Ring οπότε τέτοια πράγματα ήταν φυσιολογικά. Το έψαξα και διαπίστωσα ότι ξαφνικά ο χαμένος οδηγός της κάρτας εμφανίστηκε πάλι αλλά επειδή ήταν για παλιά έκδοση δεν ταίριαζε καθόλου με τα νέα Win και με κρέμαγε. Την έβγαλα εντελώς και ησύχασα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.092
Τα vista νομίζω τα αδικείτε.

Ωραίο λειτουργικό, αλλά βγήκε νωρίτερα απ' ότι έπρεπε.

Δεν υπήρχε τόσο δυνατό hardware τότε για να δουλέψει σωστά.
Είχε πολλά προβλήματα, δε δούλευε σωστά το plug and play σε θύρες usb, επίσης πιανού ιδέα ήταν το UAC να σε ρωτάει συνέχεια για τα πάντα; Και πολλά άλλα
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.965
Νοσταλγείτε το παλιό δεξί κλικ;

Το έχω κάνει και δουλεύει!

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top