Windows 11

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Νοσταλγείτε το παλιό δεξί κλικ;

Το έχω κάνει και δουλεύει!

Ναι αυτό δουλεύει. στις αρχές είχαν βγει κάποιοι τρόποι αλλά δεν δούλευαν..

Βέβαια δεν ξέρω αν δουλεύει σε upgrade από 10 σε 11, όπως σε fresh install.
 




ika

News
Μηνύματα
13.744
Reaction score
12.818
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Ειμαι early adopter απο τότε που θυμάμαι στον εαυτό μου.

Εχω 4 μηχανές που χρησιμοποιω για δουλεία ή διασκέδαση μέσα στην εβδομάδα.

Αναβάθμισα και τις 4 σε 11αρια κι κατέληξα να κάνω format κι reinstall win10 στις 3.

Εχω αφήσει τα win11 μονο στο ultra portable το το οποίο έχει και τα λιγότερα προβλήματα...

Οταν λέω τα λιγότερα εννοώ οτι πχ το spotify κάνει 10 secs να ανοξει οταν στα υπόλοιπα κάνει 2-3 (και μιλάμε για 8c/40GB ram με nvme drive). Άλλα θέματα είναι ενημερώσεις που γινονται install με την 10η προσπάθεια ή δεν γίνοται καθόλου install. Γράφω το spotify γιατί είναι γνωστό στο forum. Παρόμοια θέματα είχαμε με εργαλεία της δουλειάς αλλά οκ, αυτό ήταν αναμενόμενο.

Κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση μετα τα updates δεκέμβη - ιανούαρη αλλά σε καμία περίπτωση τόσο όσο θα ήθελα.

Προφανώς στο μέλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση, σήμερα όμως το λειτουργικό ειναι σαφέστατα χειρότερο απο τα 10αρια.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.952
το spotify κάνει 10 secs να ανοξει οταν στα υπόλοιπα κάνει 2-3
Καθαρή εγκατάσταση;

Εμένα με καθαρή, επεξεργαστή 4ης γενιάς i5 και 12 μνήμη ραμ ανοίγει σε 2''.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο laptop μου πάντως με 8ης γενιάς i5 που τρέχω τα windows 11 ( περασμένα πάνω απο τα Windows 10 ), αρχικά με HDD σερνόταν. Με SSD ( τον ultra 3d της Sandisk αν θυμάμαι καλά, 3D σίγουρα ), πάει σφαίρα. Μέσα σε λιγότερο απο 5 δευτερόλεπτα κάνω Login. Δεν έχω δοκιμάσει στον desktop που έχω nvme ( δεν σκοπεύω να κάνω άμεσα τη μετάβαση ), αλλά στο laptop είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ειμαι early adopter απο τότε που θυμάμαι στον εαυτό μου.

Εχω 4 μηχανές που χρησιμοποιω για δουλεία ή διασκέδαση μέσα στην εβδομάδα.

Αναβάθμισα και τις 4 σε 11αρια κι κατέληξα να κάνω format κι reinstall win10 στις 3.

Εχω αφήσει τα win11 μονο στο ultra portable το το οποίο έχει και τα λιγότερα προβλήματα...

Οταν λέω τα λιγότερα εννοώ οτι πχ το spotify κάνει 10 secs να ανοξει οταν στα υπόλοιπα κάνει 2-3 (και μιλάμε για 8c/40GB ram με nvme drive). Άλλα θέματα είναι ενημερώσεις που γινονται install με την 10η προσπάθεια ή δεν γίνοται καθόλου install. Γράφω το spotify γιατί είναι γνωστό στο forum. Παρόμοια θέματα είχαμε με εργαλεία της δουλειάς αλλά οκ, αυτό ήταν αναμενόμενο.

Κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση μετα τα updates δεκέμβη - ιανούαρη αλλά σε καμία περίπτωση τόσο όσο θα ήθελα.

Προφανώς στο μέλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση, σήμερα όμως το λειτουργικό ειναι σαφέστατα χειρότερο απο τα 10αρια.
Καθαρή εγκατάσταση;

Εμένα με καθαρή, επεξεργαστή 4ης γενιάς i5 και 12 μνήμη ραμ ανοίγει σε 2''.
κύριο pc 5900x - 32 ram - m2 980 pro

To spotify ανοίγει ακαριαία (fresh install)

δεύτερο pc 10850κ - 32ραμ - m2 wd750 black

To spotify ανοίγει ακαριαία (update from 10)
 


Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Καταργηθηκε η λειτουργια HomeGroup και εχω διαρκως μικροπροβληματα στο οικιακο δικτυο.

Αν και ολα τα PC εχουν "καρφωτες" IP στο router, 9 φορες στις 10 οταν προσπαθω απο το PC που τρεχει Windows 11 να μπω σε shares αλλων υπολογιστων που τρεχουν Windows 7 x64 βγαινει αυτο το μηνυμα.

Untitled.jpg


Μετα απο 3, 5 ή 10 προσπαθειες, μυστηριωδως αποκτω προσβαση χωρις να κανω τιποτα αλλο - εκτος απο το HTPC που τρεχει Windows 7 x86 και δεν επιτρεπει με τιποτα προσβαση γιατι (δηθεν) δεν υπαρχουν δικαιωματα προσβασης.
 


D

Deleted member 35

Guest
Από τότε που αναβαθμίστηκα έχω ένα κουλό θέμα με το πληκτρολόγιο. Μια στο τόσο παγώνει και δουλεύει μόνο το "Enter". Όλα τα άλλα νεκρά. Δεν το κάνει σε τακτική βάση ή όταν δουλεύω κάποιο πρόγραμμα. Έχω δοκιμάσει να αφαιρέσω το dongle αλλά δεν διορθώνεται. Εξακολουθεί και είναι κολλημένο. Ύστερα από λίγο θα ξεκολλήσει σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Πχ σήμερα είχα ανοιχτά και δούλευα με τον Firefox, Jriver και VMware Player όπου και έστησα ένα VM με OpenSUSE. Εκεί μάλιστα έγραψα και το επιθυμητό username και password. Μόλις ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση πήγα να κάνω Login και δεν έκανε τίποτα. Δοκίμασα και στα 11 και τίποτα. Αφαίρεσα το BT dongle αλλά τίποτα. Δοκίμασα και ένα δεύτερο πληκτρολόγιο με RF που έχω πρόχειρο αλλά τίποτα. Μόνο το Enter. Λίγο μετά και χωρίς να κάνω τίποτα δούλεψε ως διά μαγείας.

Το ποντίκι που συνδέεται στο ίδιο BT δεν κάνει τακ. Δεν έχω καταλάβει το παραμικρό. Επειδή όμως το κάνει και με το δεύτερο πληκτρολόγιο θεωρώ πως δεν είναι η σύνδεση αλλά κάτι άλλο.

Το εικονικό πληκτρολόγιο πάντως δουλεύει μια χαρά. Αν χρειαστώ κάτι το κάνω έτσι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Από τότε που αναβαθμίστηκα έχω ένα κουλό θέμα με το πληκτρολόγιο. Μια στο τόσο παγώνει και δουλεύει μόνο το "Enter". Όλα τα άλλα νεκρά. Δεν το κάνει σε τακτική βάση ή όταν δουλεύω κάποιο πρόγραμμα. Έχω δοκιμάσει να αφαιρέσω το dongle αλλά δεν διορθώνεται. Εξακολουθεί και είναι κολλημένο. Ύστερα από λίγο θα ξεκολλήσει σαν να μη συμβαίνει τίποτα.

Πχ σήμερα είχα ανοιχτά και δούλευα με τον Firefox, Jriver και VMware Player όπου και έστησα ένα VM με OpenSUSE. Εκεί μάλιστα έγραψα και το επιθυμητό username και password. Μόλις ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση πήγα να κάνω Login και δεν έκανε τίποτα. Δοκίμασα και στα 11 και τίποτα. Αφαίρεσα το BT dongle αλλά τίποτα. Δοκίμασα και ένα δεύτερο πληκτρολόγιο με RF που έχω πρόχειρο αλλά τίποτα. Μόνο το Enter. Λίγο μετά και χωρίς να κάνω τίποτα δούλεψε ως διά μαγείας.

Το ποντίκι που συνδέεται στο ίδιο BT δεν κάνει τακ. Δεν έχω καταλάβει το παραμικρό. Επειδή όμως το κάνει και με το δεύτερο πληκτρολόγιο θεωρώ πως δεν είναι η σύνδεση αλλά κάτι άλλο.

Το εικονικό πληκτρολόγιο πάντως δουλεύει μια χαρά. Αν χρειαστώ κάτι το κάνω έτσι.
Δοκίμασες να τρέξεις το troubleshooter;

Screenshot 2022-01-29 103320.png
 

D

Deleted member 35

Guest
Να σου πω όχι. Να δω πότε θα το κάνει πάλι και το λέω τότε. Το θέμα είναι το εξής. Κάποια βράδια όταν είμαι κουρασμένος δε δουλεύω καθόλου το πληκτρολόγιο. Κάθομαι και απλά χαζεύω στο Internet. Όλα με το ποντίκι. Ίσως να το κάνει και τότε και να μην το έχω παρατηρήσει.
 

D

Deleted member 35

Guest
2 εβδομάδες μετά και δεν έχει αλλάξει κάτι. Το εργαλείο της ms τα βλέπει όλα ρόδινα. Τις προάλλες έκανα εγγραφή σε ένα site και μετά από 1-2 λεπτά που περίμενα για το επιβεβαιωτικο mail κόλλησε. Ύστερα από λίγη ώρα δούλεψε κανονικά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Στο μεταξύ έχει φάει κόλλημα και με τα updates. Δεν είμαι τώρα μπροστά να αναφέρω ακριβώς το τι συμβαίνει αλλά δεν...

Δοκίμασα και με το Windows update mini tool αλλά και εκεί βγάζει σφάλμα.

Τόσα προβλήματα μαζεμένα ούτε όταν έτρεχα τα w10 technical preview fast ring.

Και βαριέμαι ρε παιδιά το format. Γενικά δεν είμαι φίλος των μεγάλων αναβάθμισεων λόγω κάτι τέτοιων πραγμάτων. Αλλά είναι μανουρα το στήσιμο νέας εγκατάστασης. Αν δω όμως ότι συνεχίζει θα προσπαθήσω τις απόκριες που είναι τριήμερο.
 


D

Deleted member 35

Guest
Ρε παιδιά τι γίνεται; Μόλις κάνω εγκατάσταση για δεύτερη φορά τα 11. Θα μας τρελάνουν;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top