Windows 12

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
Ευτυχώς οι τιμές στις μνήμες ακολουθούν πτωτική πορεία και τα 32GB έχουν όσο τα 16 πριν 3-4 χρόνια.
Ήδη στις γρήγορες DDR5 στα σετ των 2 modules τα 16GB είναι είδος υπό εξαφάνιση.

μεμ.jpeg
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
wtf ? αγοραζετε πισια χωρις 32GB ram ?

Βρε σεις 12-16GB εχουν φτάσει να έχουν τα κινητα !

64GB Ram (2 x 32αρια) για το Peace of mind ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και αν κάνετε (και nvme τουλάχιστον 2 ΤΒ)
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
έχει νόημα να βάλεις παραπάνω μνήμη αν δεν χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ;

από τότε που πήρα το pc πριν 3 (; ) χρόνια με 16 gb το έχω στο σχέδιο να πάω στα 32 αλλά όποτε έχω πολλά ανοιχτά προγράμματα, browser tabs κλπ πολύ σπάνια να πάει η χρήση πάνω από τα 10 gb

το ίδιο στο PC της δουλειάς, έχει 64 gb, πολύ σπάνια να δω χρήση κοντά στα 16,

όλα τα παραπάνω με πολλά tabs στον browser και ανοιχτά word, access και 2 επιστημονικά προγράμματα εικόνων

για τον πολύ κόσμο νομίζω είναι τσάμπα λεφτά και τσάμπα ρεύμα, αν υπάρχουν προγράμματα ή χρήση που το επιβάλλει τότε προφανώς ναι
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.591
έχει νόημα να βάλεις παραπάνω μνήμη αν δεν χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ;

από τότε που πήρα το pc πριν 3 (; ) χρόνια με 16 gb το έχω στο σχέδιο να πάω στα 32 αλλά όποτε έχω πολλά ανοιχτά προγράμματα, browser tabs κλπ πολύ σπάνια να πάει η χρήση πάνω από τα 10 gb

το ίδιο στο PC της δουλειάς, έχει 64 gb, πολύ σπάνια να δω χρήση κοντά στα 16,

όλα τα παραπάνω με πολλά tabs στον browser και ανοιχτά word, access και 2 επιστημονικά προγράμματα εικόνων

για τον πολύ κόσμο νομίζω είναι τσάμπα λεφτά και τσάμπα ρεύμα, αν υπάρχουν προγράμματα ή χρήση που το επιβάλλει τότε προφανώς ναι
Η κατάσταση που παγιώνεται στην τεχνολογία έχει κοινά χαρακτηριστικά με την κοινωνία.

Τι θέλω να πω;

Κατάσταση πολλών ταχυτήτων και κάποιος που πρέπει να φροντίζει (κράτος, εταιρείες) ώστε όλοι να είναι ικανοποιημένοι στον βαθμό του εφικτού.

Ο χρήστης που χρυσοπλήρωσε τη "σημερινή" τεχνολογία απαιτεί την ανάλογη υποστήριξη σε επίπεδο λογισμικού ώστε να τερματίσει τις δυνατότητες που αγόρασε. Οπότε δημιουργείται το δίλημμα, πόσο παλιό hardware μπορεί ο developer να υποστηρίζει με λογικό κόστος για τον ίδιο. Πάντα μέσα στον επίσημο πλέον κύκλο ζωής των νέων μοντέλων που είναι περίπου 1 έτος.

Κερδισμένος (πρακτικά) βγαίνει ο χρήστης που πληρώνει συχνά πριν το σύστημά του γίνει παρωχημένο. Οι υπόλοιποι συνεχίζουν όσο δεν αντιμετωπίζουν λειτουργικά προβλήματα ή θέματα ασφάλειας.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.250
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top