Windsurf

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Το καλοκαίρι έκανα 2 μαθήματα με τα παιδιά στην punta beach στην Πάρο.
μου άρεσε πολύ και λέω να συνεχίσω.
Στην Αττική υπάρχει στην λούτσα το Athenswatersports με καλές κριτικές. Έχουμε φανατικούς εδώ, με άποψη και εμπειρίες;
 
  • Like
Reactions: PMC




symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το καλοκαίρι έκανα 2 μαθήματα με τα παιδιά στην punta beach στην Πάρο.
μου άρεσε πολύ και λέω να συνεχίσω.
Στην Αττική υπάρχει στην λούτσα το Athenswatersports με καλές κριτικές. Έχουμε φανατικούς εδώ, με άποψη και εμπειρίες;
Κάνε μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση, για να σου δώσουμε και την αντίστοιχη απάντηση.
 
  • Like
Reactions: PMC

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Καλημέρα,
Πήγα αλλά δεν είχε καθόλου ώρες ήταν όλα τα μαθήματα κλεισμένα!
Λέω να κάνω το πακέτο των 5 μαθημάτων.
Οι απορίες που έχω πολλές, με ποιο σημαντική σε ποιο επίπεδο αξίζει να αγοράσεις δικό σου εξοπλισμό αντί για ενοικίαση.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλημερα, τραβηξου κανα μηνα να δεις αν σου παει, εξοπλισμο μεταχειρισμενο στην αρχη.
*Εχω να πιασω ματσα 30 χρονια. :(
 
  • Like
Reactions: vet

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλημέρα. Αφενός όσον αφορά τα μαθήματα, αν εκεί που λες δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο και στον Paul:

40 χρόνια κοντά, έχει "μεγαλώσει" γενιές και γενιές surfers. Σίγουρα δεν είναι πια ο μόνος, όπως ήταν κάποτε, αλλά εξακολουθεί να έχει τη μεγαλύτερη εμπειρία. Αρκεί να θες να μάθεις και όχι κάποιον να σου "χαϊδεύει τ'αυτιά". Το λέω γιατί ως Αυστριακός, το στιλ του είναι ας πούμε λίγο... αυστηρό!

Όσον αφορά τον εξοπλισμό, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ακόμα. Θα κάνεις τα μαθήματα, μετά θα νοικιάσεις κάποιες φορές και μετά από αυτά θα αποφασίσεις αν θες να αγοράσεις. Ο κυριότερος παράγοντας είναι το πόσο συχνά (πιστεύεις ότι) θα κάνεις. Επειδή γενικά το σπορ είναι ακριβό, δεν έχει νόημα η αγορά για να πηγαίνεις 4-5 φορές τον χρόνο. Ούτε καν 10 πιστεύω. Αλλά αν το πάρεις πολύ ζεστά, τότε ναι.

Αλλά όπως είπα, θα το δεις όταν έρθει η ώρα. Αν π.χ. τελειώνοντας τα μαθήματα χρειάζεσαι έναν εξοπλισμό "ενδιάμεσο" και τύχει να βρεις κάποιο μεταχειρισμένο πακέτο σε πολύ καλή τιμή, ίσως θα είναι καλή κίνηση να το αγοράσεις. Και μετά στο επόμενο επίπεδο πάλι το βλέπεις.
 

T

Tadakis

Guest
Με 16 χρονια στο σπορ κάτι μπορώ να πω για να σε βοηθήσω. Ότι θες εδώ είμαστε. Εξαιρετική ιδέα να ξεκινήσεις με παιδιά. Το μόνο πρόβλημα είναι πως θα θες φορτηγό να κουβαλάς εξοπλισμό για τρια άτομα!


Και μια μικρή ιδέα από αυτό με εμένα στη Hawaii πριν μερικά χρόνια την ίδια ημέρα.
surfing.jpg
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Επειδή έχω να μπω στο νερό μερικά χρόνια (μετά τα 55, όταν χτυπιέσαι με εικοσάρηδες αρχίζουν οι τραυματισμοί και η αποθεραπεία αργεί 😒 , πείτε τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις και στα μαθήματα και πως περίπου είναι διαμορφωμένα τα τελευταία, και θα μιλήσω μετά.

Tadakis ζηλεύω
 

P

PMC

Guest
Εγω οταν Ξεκεινησα να μάθω αγόρασα εξοπλισμό αμέσως.
Αγόρασα μεγάλη σανίδα και δυο τρία πανια και αργότερα που έμαθα καλύτερα έμαθαν σε αυτό η γυναίκα μου και φίλοι. Σχολές υπάρχουν πολλές.
Σανίδα δεκαετίας με πανί άλμπουρο και Μάτσα μπορείς να βρεις με 600 € σε πολύ καλή κατάσταση.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ζορικο αθλημα..προσπαθουσα για χαβαλε πριν χρονια, μικρος, καμια 15 χρονων, μονος, ελαχιστα μ εδειχναν...
ενα τεραστιο πανι μ ενα μικρο σανιδι που δυσκολα ειχα ισορροπια και πολυ δυσκολα ανεβαζα το πανι μονος μου... τεραστιο ηταν!
Επισης μου πιανοντουσαν ευκολα χερια ποδια, γενικα ηταν απ οτι θυμαμαι ηταν πολυ κουραστικο.
επισης επειδη δεν ηξερα ευκολα να στριβω και ν αλλαζω φορα ευκολα με τον ανεμο, πηγαινα προς μια μερια μακρυαα βαθιαα, κι αντε μετα να γυριζω πισω μονος... πολυ ζορι!

Αυτη ηταν κι η φοβερη συνεισφορα μου στο νημα....
:p 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... εξτριμ σπορ οτιδηποτε δε συμπεριλαμβανει ζαρια(βλ. ταβλι). Ενδιαφερων βρισκω στο χωρις πανι, γιατι δεν μπορεις να το βρεις ευκολα στην χωρα μας, οποτε και ξεμπερδευεις ευκολα και γρηγορα.. 🐒
 




T

Tadakis

Guest
Η μόδα στα watersports προστάζει kitesurf. Το SUP είναι κυρίως lifestyle trend.

Επίσης, Το kitesurf είναι μακραν το σπορ που γνωρίζει τη περισσότερη εξέλιξη (αλλά και αποδοχή από νέους water-sportsmen) αφού ακόμα είναι ‘αγουρο’ - αετοί πενταετίας έχουν τεράστια διαφορά με τους σύγχρονους. Το windsurf έχει εξελιχθεί πολύ αφού μέτρα πάνω από 35-40 χρόνια ύπαρξης καλύπτοντας ένα πολύ ευρύ φάσμα συνθηκών (από 12kn και φλατ σε 60kn αέρα και πέντε μέτρα κύμα). Επίσης είναι αυτό που ακολουθεί όλες τις αρχές της ιστιοπλοΐας.

Μιλώντας για trend, το αγωνιστικό SUP (και οχι αυτό για της φωτο των κλαρίνογαμπρων/κλαρινογκομενων) έχει αρχίσει όντως να έχει μεγάλο ρεύμα στην Ελλάδα με άγνωστο το πως και αν θα ξεφουσκώσει.

Βέβαια, τι σημασία έχουν όλα αυτά; Ο καθένας κάνει ότι σπορ του αρεσει.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Kite δεν θα κάνω, surf θα κάνω.
sup έκανα όλο το καλοκαίρι δεν με άρεσε!
δεν θέλω μόδα κάτι για όταν δεν έχει χιόνια θέλω. Τα παιδιά μαζί να κλείνουν το fortnite
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Επιτέλους θα έχουμε να ακουμε και αλλη ιστορία πέρα από την αγορά των Beolab :roflmao:
Γιατί ρε δεν έχω ιστορίες; Να σου πω για το μινι Κούπερ που πήρα πόσο αξιόπιστο είναι;
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
λοιπόν πρώτο μάθημα στο athenswatersport.
πολύ συμπαθητικό το παιδι, με βοηθησε πολύ περισσότερο από τα δυο μαθήματα χυμα στην Πάρο.
κουράστηκα! λέω να πάω και αύριο που θα πέσει ο αέρας. αν θαλασσοπνιγώ αφήνω στην θεση μου διαχειριστή τον dimifoot για να σφίξει λίγο το site.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top