Woofer crystal audio

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Καλησπερα.Εχω σπασει το κεφαλι μου με το συγκεκριμενο woofer.....εχει κοψιματα περιμετρικα η αναρτηση- λαστιχο στα σημεια που ειναι οι βιδες.Το sub το πηρα μεταχειρισμενο κι αν κρινω το πως το εβγαλα απο πανω μαλλον δεν εχει ανοιχτει ποτε.Το λαστιχο δεν εχει ιχνος διαβρωσης.Μπορει καποιος να μου δωσει μια εξηγηση για το τι συμβαινει και εαν ειναι εργοστασιακα τα κοψιματα.Εχω πελαγωσει.....
 

Attachments


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δύσκολο να είναι κάτι άλλο από εργοστασιακό, αφού τα κοψίματα είναι εντελώς ίσια και βρίσκονται ακριβώς στο σημείο που βρίσκονται οι βίδες.
Κάνε Google search με το μοντέλο του σαμπ για να ψάξεις φωτογραφιες άλλων ιδίων στο διαδίκτυο.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Δύσκολο να είναι κάτι άλλο από εργοστασιακό, αφού τα κοψίματα είναι εντελώς ίσια και βρίσκονται ακριβώς στο σημείο που βρίσκονται οι βίδες.
Κάνε Google search με το μοντέλο του σαμπ για να ψάξεις φωτογραφιες άλλων ιδίων στο διαδίκτυο.
Δεν βρισκω τιποτα.Μεχρι και σε φορουμ του εξωτερικου εχω ρωτησει και μου λενε οτι να ναι....μεχρι κι οτι το λαστιχο ηταν απο 12αρι και το εκοψαν και το βαλανε σε 10αρι....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν βρισκω τιποτα.Μεχρι και σε φορουμ του εξωτερικου εχω ρωτησει και μου λενε οτι να ναι....μεχρι κι οτι το λαστιχο ηταν απο 12αρι και το εκοψαν και το βαλανε σε 10αρι....
Ποιό σαμπ είναι?
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κάνε μια ερώτηση στην εταιρεία..


Αν και από ότι βλέπω η παλιά crystal audio δεν υφίσταται, απλα έχει πουληθεί το brand name αλλού, οποτε δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να σε διαφωτισουν.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Κάνε μια ερώτηση στην εταιρεία..


Αν και από ότι βλέπω η παλιά crystal audio δεν υφίσταται, απλα έχει πουληθεί το brand name αλλού, οποτε δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να σε διαφωτισουν.
Ισχυει.Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον φιλε μου.Ελπιζω να βρεθει καποιος που ισως δουλευε εκει και να με "διαφωτισει".
 

Μηνύματα
1.824
Reaction score
3.400
Καλησπερα.Εχω σπασει το κεφαλι μου με το συγκεκριμενο woofer.....εχει κοψιματα περιμετρικα η αναρτηση- λαστιχο στα σημεια που ειναι οι βιδες.Το sub το πηρα μεταχειρισμενο κι αν κρινω το πως το εβγαλα απο πανω μαλλον δεν εχει ανοιχτει ποτε.Το λαστιχο δεν εχει ιχνος διαβρωσης.Μπορει καποιος να μου δωσει μια εξηγηση για το τι συμβαινει και εαν ειναι εργοστασιακα τα κοψιματα.Εχω πελαγωσει.....
Μην πελαγωνεις.
Απλά έχει κοπεί από τα χρόνια ή από κακία χρήση ή από κακό χέρι.
Πάρτο αγκαλιά πήγαινε το σε ένα γνωστό μάστορα ,άστο ,και πήγαινε ξαναπαρτο σε καμιά εβδομάδα σαν καινούργιο με καινούργιο λάστιχο.
Τόσο απλό.
Έχει ένα μικρό κόστος αλλά δεν αξίζει να σπας το κεφάλι σου με τέτοια πράγματα.
Το σαμπ έτσι και αλλιώς δεν είναι κάτι φοβερό για να σκας και έπρεπε να το κοιτάξεις πριν το πάρεις.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Μπορείς να βγάλεις φωτογραφια μια από όλες τις τρύπες από το πίσω μέρος και να την ανεβάσεις;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
3
Το λοιπον.Η εταιρεια αφου της εστειλα την φωτο αρχισε την ανακριση.Αν ειμαι τεχνικος,για ποιο λογο το ξεβιδωσα,τι ακουσα,αν εχω εμπειρια κλπ κλπ.Τους εξηγησα οτι δεν εχει εγγυηση και πως απλα θελω να μαθω αν τα σχισιματα ειναι εργοστασιακα η προκληθηκαν απο χρηση.Τελος παντων.Το γουφερακι πηγε σε γνωστο και τιμιο γουφερα στην καλλιθεα και αυριο θα ξερω.Το θεμα ηταν οτι ακουγα πρρρρ πρρρρ αντι για μπασο οταν δυναμωνα και υπεθεσα οτι ειναι coil.Δεν ειναι ομως.Το φρρρ πρρρ μαλλον ειναι ο αερας που διαφευγει και τριζει το λαστιχο......πφφφφφ σας ζαλισα.Ευχαριστω για το ενδιαφερον!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Από λάθος τρόπο σφιξίματος των βιδών στήριξης του μεγαφώνου προκλήθηκε η ζημιά αυτή.
Σφίγγοντας τις βίδες επάνω από το τμήμα του ελαστικού της ανάρτησης που είναι κολημένο επάνω στο σασί του μεγαφώνου, παραμορφώθηκε όλη η ανάρτηση στο σημείο και σε βάθος χρόνου κόπηκε από την πίεση και την διαδρομή.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Ακριβώς.... Το έχω ξαναδεί το φαινόμενο, για αυτό του ζητησα να βγάλει φώτο από το πίσω μέρος.... Ενδεχομένως η παραμόρφωση αυτή στο σασί να φαίνεται έστω και λίγο.... Ίσως να έχουν βάλει και λάθος βίδες.... Φρεζατες π.χ...
Θα χρειαστεί προσοχή στη νέα τοποθέτηση....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top