World Trade Center (2006)

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Στις 9 Αυγουστου στη αλλην πλευρα του Ατλαντικου κανει πρεμιερα η τελευται ταινια του Oliver Stone μ,ε θεμα τα συνταρακτικά γεγονότα που συνέβησαν στις 11 Σεπτεμβρίου του 2001 στου δίδυμους πύργους.
Η ταινια μας εξιστορεί τα γεγονοτα εκείνης την θλιβερής μερας παρουσιάζοντας τα, μεσα από τα ματια δυο πυροσβεστών, του John McLoughlin (Nic Cage) και Will Jimeno (Michael Pena),που παγιδεύτηκαν στα χαλάσματα του WORLD TRADE CENTER .





http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=11279.msg113801#msg113801
http://www.wtcmovie.com/
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Δε ξέρω γιατι (άραγε...) με αφήνει παγερά αδιάφορο το συγκεκριμένο "γεγονος"...μιας και σε λίγο θα καταντήσει άλλο ένα προιον προς εκμετάλευση της αμερικάνικης βιομηχανίας (βλ. The Holocaust Industry by N. Finkelstein)
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.855
Κι εγώ έλεγα γιατί κουνιούνται.....
Ξέρετε ποια μας κουνιούνται.
Όσο για τους πύργους....πολύ στεναχωρέθηκα. Πάρα πολύ.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Που να ειχαν κανα 1821 στην ιστορια τους,θα ειχαν γυρισει καμια χιλιαρούμπα ταινίες με τον Cage μυστακοφόρο...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Βρε παιδία, βρε παιδιά…
Εντάξει ουτε και γω τους χωνεύω με όλα αυτά που κανουν στον κόσμο, αλλα από την άλλη όπως και να το κανουμε, oι άμοιροι που ηταν στους δίδυμους είναι το ιδιο αθώοι με αυτούς που σφαγιαζουν κατά καιρούς οι κυβερνήσεις τους. ( Σέρβους , Αφγανούς …)

Προτείνω να το δούμε ουδέτερα .
Στο κάτω κάτω, ηταν ένα από τα πιο τραγικά συμβάντα που συνέβησαν στην δεκαετία μας.
Πιστεύω πως αξίζει λιγο σεβασμός για τις ζωές τόσων ανθρώπων.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.855
Η ταινία αυτή δημιουργήθηκε για να αποτίσει φόρο τιμής στους αθώους των πύργων;
Έγινε με σεβασμό στις ζωές των ανθρώπων;
Είναι γι΄αυτούς ένα πολύ επίκαιρο θέμα και σίγουρα τα ταμεία θα γεμίσουν. Με σεβασμό.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Πάντως μου κάνει πολύ εντύπωση όταν μερικοί από εμάς κατηγορούν το Hollywood, αλλά βλέπουν 2 ταινίες του την ημέρα...
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Προσωπικα η μονη τετοιου τυπου ταινια που εχω δει ειναι το goodmorning vietnam,και δεν το μετανοιωσα.
Δεν εχω δει ουτε πυροσβεστες,ουτε platoon,ουτε σωστε τον μαλακα τον Ράιαν,ουτε ξερω γω τι αλλη παπαρια.

Αλλωστε θα ηταν ψεμμα αν λεγαμε οτι το hollywood δεν βγαζει και καλες ταινιες,εστω και αν αυτο γινεται παρα πολυ σπάνια.
Πχ το crash ωραια ταινια,αλλα αν πει κανεις οτι ειναι η ταινιαρα ολων των εποχων,μαλλον γεννηθηκε μετα το 1985 και βλεπει μονο Γκοντζίλες,Die Hard κτλ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.780
Reaction score
83.688
ak1s said:
Πάντως μου κάνει πολύ εντύπωση όταν μερικοί από εμάς κατηγορούν το Hollywood, αλλά βλέπουν 2 ταινίες του την ημέρα...
Είναι η γνωστή αντίδραση που "πρέπει" να έχουν όλοι σε κάθε τι δυτικό.
Στη θεωρία είναι φιλάνθρωποι, νοιάζονται για την αδικία σε χώρες που δεν ξέρουν που είναι στο χάρτη, βρίζουν οποιονδήποτε έχει πολλά λεφτά (και πάντα τα έχει βγάλει με υπόγειους τρόπους γιατί αλλιώς θα είχαν κι αυτοί) και "φορτώνουν" όλα τα κακά που γίνονται στις ΗΠΑ, στην παγκοσμιοποίηση, στην ΕΟΚ κλπ
Κατά τ' άλλα ο τρόπος της ζωής τους είναι καθαρά δυτικής προέλευσης σε όλους τους τομείς. Ένας απ' αυτούς είναι και το Hollywood. Υπάρχει εσωτερική σύγκρουση!Το Hollywood είναι κακό, ως δημιούργημα των κακών! Έλα όμως που παράγει ταινίες που αναδεικνύουν τις αρετές της 1080p TV και του Dolby Digital ενισχυτή τους. Δεν έχω δει κάποιον να φιγουράρει το home theater του με ταινία του Κένζι Μιζογκούτσι...
Sorry για το off topic αλλά δε μπορώ να βλέπω να κρίνονται όλα σε συνάρτηση με τη χώρα προέλευσης. Και δε έχει να κάνει με τις ΗΠΑ. Όποιος κι αν ήταν ο δυνατός της εποχής μας το ίδιο θα ίσχυε.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Πάντως ανεξάρτητα από το τι μηνύματα θα προσπαθήσει η ταινία να δώσει ή ποιοι πρωταγωνιστούν θεωρώ ότι θα σκίζει στον τομέα μουσική (OST) γιατί έχει βάλει το χεράκι του ο Μέγιστος Craig Armstrong!!!
Ψάχνω συνεχώς το soundtrack αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει.........
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Το είδα και αυτό στη Νέα Υόρκη.

Οι εντυπώσεις που μου άφησε ήταν σχετικά καλές. Η ταινία δεν είναι σούπερ, αλλά δεν είναι και κακή. Επικεντρώνεται ίσως υπερβολικά στους 2 ανθρώπους που θάβονται στα συντρίμμια και δεν ασχολείται καθόλου με το υπόλοιπο γεγονός. Αυτό είναι και καλό και κακό. Καλό γιατί δε σου αφήνει προπαγανδιστική γεύση για το τι συνέβη, αλλά κακό γιατί 2 ώρες να βλέπεις πως την έβγαζαν μέσα στα χαλάσματα σε κουράζει λίγο στο τέλος.

Anyway, πέρα από την πολύ έντονη φόρτιση που υπήρχε μέσα στην αίθουσα που το είδα (πράγμα λογικό φυσικά), νομίζω ότι στην Ελλάδα δε θα κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, πιο πολύ λόγω του αντι-αμερικανισμού που υπάρχει παρά για το ποιόν της ταινίας, που νομίζω ότι αξίζει μια ευκαιρία.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.582
Reaction score
30.993
Ψάχνω συνεχώς το soundtrack αλλά ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει.........
Περιεργο γιατι υπαρχει εδω και 13 ημ .
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Αν και ο Δευκαλίων πιο πάνω μας ειχε προειδοποιήσει παρόλα αυτά από τον Oliver Stone θα περίμενα μια ταινία ,με θεμα την ενδεκατη Σεπτεμβρίου,που να ειχε περισσότερο παρασκηνιακή προσέγγιση.
Ετσι άλλωστε μας είχε συνηθίσει κατά το παρελθόν ο συγκεκριμένως δημιουργός.

Θα περίμενα δηλαδή το είδος του κινηματογραφικού ρεπορτάζ ( κατι σε JFK) παρα αυτό το κόλλημα με τα δυο πρόσωπα των εγκλωβισμένων διασωστων.
Όντως, ηταν κουραστικό καθως στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ειχαμε το σκοτεινό σκηνικό με τους ταλαίπωρους ηρωες στην προσπάθεια τους για επιβίωση.
Καμια μα καμία νύξη για το καθεαυτό γεγονός και πιστεύω πως αυτό οφείλετε σε ατολμία του Στόουν.
Ναι .
Ποιος θα το περίμενε από αυτόν αλλα δειχνει να εχει ηρεμήσει
Και το χειροτερο δεν είναι ότι έχει ηρεμήσει, αλλα που στράφηκε πλεον στην εύκολη λυση .
Φλερτ και συμπαράσταση στον αμερικανό θεατη καθως μονο αυτόν μπορεί να συγκινήσει με αυτήν την ταινια και φυσικα να φερει εισιτήρια μετα από καιρο και απο αλλεπάλληλες αποτυχίες εμπορικά αλλα και καλλιτεχνικά .
.
Τελικώς η Πτήση 93 (United 93) αν και πιο βαριά ειχε ακριβώς αυτό που δεν ειχε το World Trade Center.
Δηλαδή το είδος του κινηματογραφικού ντοκυματερ που θα το έκανε ενδιαφέρον.
Ισως ένα μειγμα αυτων των δυο ταινιών έφερνε καλύτερα αποτελέσματα.
Για το ειδος της
4/10

Δίδυμοι Πύργοι
Η επόμενη ταινια παρακαλώ
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Cinemusic - Ανδρεας said:
Αν και ο Δευκαλίων πιο πάνω μας ειχε προειδοποιήσει παρόλα αυτά από τον Oliver Stone θα περίμενα μια ταινία ,με θεμα την ενδεκατη Σεπτεμβρίου,που να ειχε περισσότερο παρασκηνιακή προσέγγιση.
Ετσι άλλωστε μας είχε συνηθίσει κατά το παρελθόν ο συγκεκριμένως δημιουργός.

Θα περίμενα δηλαδή το είδος του κινηματογραφικού ρεπορτάζ ( κατι σε JFK) παρα αυτό το κόλλημα με τα δυο πρόσωπα των εγκλωβισμένων διασωστων.
Όντως, ηταν κουραστικό καθως στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας ειχαμε το σκοτεινό σκηνικό με τους ταλαίπωρους ηρωες στην προσπάθεια τους για επιβίωση.
Καμια μα καμία νύξη για το καθεαυτό γεγονός και πιστεύω πως αυτό οφείλετε σε ατολμία του Στόουν.
Ναι .
Ποιος θα το περίμενε από αυτόν αλλα δειχνει να εχει ηρεμήσει
Και το χειροτερο δεν είναι ότι έχει ηρεμήσει, αλλα που στράφηκε πλεον στην εύκολη λυση .
Φλερτ και συμπαράσταση στον αμερικανό θεατη καθως μονο αυτόν μπορεί να συγκινήσει με αυτήν την ταινια και φυσικα να φερει εισιτήρια μετα από καιρο και απο αλλεπάλληλες αποτυχίες εμπορικά αλλα και καλλιτεχνικά .
.
Τελικώς η Πτήση 93 (United 93) αν και πιο βαριά ειχε ακριβώς αυτό που δεν ειχε το World Trade Center.
Δηλαδή το είδος του κινηματογραφικού ντοκυματερ που θα το έκανε ενδιαφέρον.
Ισως ένα μειγμα αυτων των δυο ταινιών έφερνε καλύτερα αποτελέσματα.
Για το ειδος της
4/10

Δίδυμοι Πύργοι
Η επόμενη ταινια παρακαλώ
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και εγώ το περίμενα λίγο πιο προς ντοκυμαντέρ. Ήταν λίγο κουραστική η ιστορία...

Το United 93 ήταν σαφώς καλύτερο. Κρίμα γιατί από τον Στόουν περίμενα κάτι καλύτερο για αυτό το θέμα...

Νομίζω ότι ούτε τον Αμερικάνο θεατή θα τον συγκινήσει τόσο πολύ καθώς στην πλειοψηφία των σκηνών δεν έχουμε την αίσθηση του τι ακριβώς γίνεται εκείνη την ημέρα...

Όπως είπες:
Η επόμενη ταινία παρακαλώ...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.208
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top