Xiaomi phones

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.921
Reaction score
3.722
Γιατί βρε να σε βρίσω;

Δικά σου είναι τα λεφτά όπου θες τα δίνεις! ;)

Βλέπω ότι τα apple είναι στα 2,65 GHz.

Ξέρω βέβαια ότι δεν παίζουν ρόλο μόνο τα GHz αλλά υπάρχει τόση διαφορά;
Είναι σαν να ρωτάς ποιό κρασί είναι καλύτερο και να λέω το τσίπουρο ;)
Εδώ και χρόνια έχω κατασταλλάξει σε android, με το απαραίτητο πέρασμα από iPhone για να επιβεβαιώσω την ορθότητα της επιλογής.
Όμως η Apple έχει πάρει το προβάδισμα στην τεχνολογία των mobile ARM επεξεργαστών τα τελευταία δύο χρόνια. Κάθε φορά χρυσοπληρώνει προνομιακή πρόσβαση στην νέα μέθοδο κατασκευής της TSMC, αλλά και σχεδιαστικά είναι μερικούς μήνες μπροστά από τους αντίστοιχους Snapdragon, Kirin, κλπ. Λέγεται μάλιστα ότι φιλοδοξεί σύντομα να βασίσει και "κανονικούς" υπολογιστές σε ARM, και να σταματήσει την εξάρτησή της από τρίτους για επεξεργαστές.

Βεβαίως είναι άτοπο να συγκρίνουμε τους επεξεργαστές εν κενώ, αφού έρχονται παρέα με το λειτουργικό τους σύστημα και τις εφαρμογές που γράφονται για αυτό. Υπάρχουν τόσες διαφορές, όσες και ομοιότητες :).

Εμ, δεν το προσπάθησα. Το G4 είχε πάντα θέματα συγχρονισμού με το Google Contacts, με αποτέλεσμα είτε στο ένα είτε στο άλλο να εμφανίζονται επαφές που είχα σβήσει ή τροποποιήσει με κάποιο τρόπο χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η τροποποίηση. Μπορεί να μην έκανα κάτι εγώ σωστά, δεν ξέρω. Οπότε, με δεδομένο ότι στο τηλέφωνο είχα πάντα την πιο ενημερωμένη "έκδοση" των επαφών, προτίμησα την old school μεταφορά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Έκανα υποχρεωτικά την ίδια μετάβαση, λόγω bootloop του G4, μετά από 4 χρόνια χρήσης. Στο G4 δεν είχα ποτέ θέματα με τον συγχρονισμό, και ειδικά επαφές, ομάδες, ημερολόγια, κλπ ήταν όλα ενήμερα. Για πιο δύσκολα δεδομένα χρειάστηκε χειροκίνητη παρέμβαση, αλλά γενικά ήταν ανώδυνη διαδικασία.
Τεχνολογικά οι διαφορές τους δεν είναι τεράστιες, σίγουρα όχι όσο δικαιολογούν 4 χρόνια εξελίξεων. Όμως έχουμε φτάσει σε σημείο που πραγματικά εγώ δεν δικαιολογώ τα κόστη των επώνυμων ναυαρχίδων, επομένως... Xiaomi.
 


Μηνύματα
21
Reaction score
5
Καλησπέρα και απο εμένα έχω σκοπό να ανοίξω άλλο thread αλλα αφού βλέπω οτι εδώ ξέρετε για xiaomi ήρθα για μια πρώτη γνώμη.

Είμαι iphonakias και σκέφτομαι να πάρω το 11 pro αλλά μου έχουν πεί τα καλύτερα για τ XIAOMI. Τί γινεται με δαύτα, έιναι τοσο δυνατα? Απο θέμα αξιοπιστίας?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Καλησπέρα και απο εμένα έχω σκοπό να ανοίξω άλλο thread αλλα αφού βλέπω οτι εδώ ξέρετε για xiaomi ήρθα για μια πρώτη γνώμη.

Είμαι iphonakias και σκέφτομαι να πάρω το 11 pro αλλά μου έχουν πεί τα καλύτερα για τ XIAOMI. Τί γινεται με δαύτα, έιναι τοσο δυνατα? Απο θέμα αξιοπιστίας?
Είναι πράγματι πολύ καλά. Ο λόγος που έγινε δημοφιλής η Xiaomi ήταν οι χαμηλές τιμές των προϊόντων της συγκριτικά με τις επιδόσεις τους. Όμως... φέτος αποφάσισε ότι έγινε Ferrari και τιμολόγησε τα κορυφαία της κινητά αναλόγως.

Αν το brand Xiaomi αξίζει όσο το Samsung ή το Apple θα το δείξει η αγορά.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Είδε τις πωλήσεις να αυξάνονται και είπε να ανεβάσει τις τιμές για να γίνει και αυτή premium... Τρομάρα της...
Εγώ Samsung ψώνιζα όλα αυτά τα χρόνια, φέτος πήρα mi9t pro.
Πήρα απλόχερα αυτονομία μπαταρίας, δεν κολλάει πουθενά, και γενικότερα για τα λεφτά που είχε προ κορονοϊου εποχή η ποιότητα κατασκευής παίζει αρκετά ψηλά.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Αυτό που λένε για το app store οτι μπορεί να μην υπάρχει πλεον ισχυει στα Xiaomi? Και εγω που κοιτάω το Mi 10 μου φαίνεται ακριβό. ϊσως φταέι οτι δεν τα ξέρω τόσο καλά.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Αυτό που λένε για το app store οτι μπορεί να μην υπάρχει πλεον ισχυει στα Xiaomi? Και εγω που κοιτάω το Mi 10 μου φαίνεται ακριβό. ϊσως φταέι οτι δεν τα ξέρω τόσο καλά.
Όπως σου είπε ο Zizik ισχύει στη Huawei και τη θυγατρική της Honor. Βασικά απουσιάζουν τα Google services, άρα το κινητό είναι ημι-άχρηστο με τη λογική που έχουμε μάθει να δουλεύουμε. Υπάρχουν εναλλακτικές μέθοδοι για να τα εγκαταστήσουμε, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψουν, ούτε έχει όρεξη ο καθένας να αγοράζει νέα συσκευή και για να την κάνει λειτουργική να αρχίζει τα πειράματα.

Πριν λίγες μέρες ο αποκλεισμός της Huawei από τις ΗΠΑ παρατάθηκε ως τον Μάιο του 2021.

Οι άλλες Κινέζικες εταιρείες δεν έχουν κανένα πρόβλημα συνεργασίας με την Google.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Αφού σας βρήκα τώρα θα σας κάνω μια άλλη τελική ερώτηση ( αν υπάρχει θέμα πειτε μου να ανοιξω αλλο thread).
Βλεπω οτι iphone 11 pro και iphone SE έχουν ίδιο επεξεργαστη και διαφορά χρημάτων τεράστια? Τί γινεται? Μήπως έιναι bug ή λαθος του site? Το βλεπω απο εδώ https://www.you.gr/tilefonia-tablets/smartphones-ana-brand/ola-ta-smartphones . Αξίζει το iphone SE? Θυμάμαι το προηγουμενο ήταν λίγο μαπα αλλα αν εδώ έχουμε επιδόσεις σε budget τιμή τότε μήπως αξίζει να γλιτώσω την διαφορα?
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Αφού σας βρήκα τώρα θα σας κάνω μια άλλη τελική ερώτηση ( αν υπάρχει θέμα πειτε μου να ανοιξω αλλο thread).
Βλεπω οτι iphone 11 pro και iphone SE έχουν ίδιο επεξεργαστη και διαφορά χρημάτων τεράστια? Τί γινεται? Μήπως έιναι bug ή λαθος του site? Το βλεπω απο εδώ https://www.you.gr/tilefonia-tablets/smartphones-ana-brand/ola-ta-smartphones . Αξίζει το iphone SE? Θυμάμαι το προηγουμενο ήταν λίγο μαπα αλλα αν εδώ έχουμε επιδόσεις σε budget τιμή τότε μήπως αξίζει να γλιτώσω την διαφορα?
Αν εξαιρέσουμε την μπαταρία που είναι αρκετά μικρής χωρητικότητας και τα bezels που παραπέμπουν σε κινητό προηγούμενης δεκαετίας ίσως να του έριχνες μια ματιά.
Μπορείς σε αυτό το εύρος χρημάτων να κοίταζες και σε κάποια άλλη εταιρεία, αλλά σε iPhone είναι μονόδρομος.
Διάβασε και κάποια reviews αν θες να σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Θα περασω να του ριξω μια ματια σημερα απο ενα καταστημα να δω τι γινεται και εννοειται θα σας πω μετα τα συμπερασματα μου. Απλα συνδυαστικα με το 11 pro πιστευω οτι θα ειναι πιο καλο στο χερι απο αποψη κατασκευη κτλ. Το φοβαμαι οτι θα επηρεαστω δηλαδη χαχαχ
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Δεν είναι λάθος, και το προηγούμενο ήταν πολύ καλό, απλώς ήταν πιο μινιόν, κάτι που ζητάει πολύς κόσμος.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Update και απο εμενα! Πήγα τα είδα και μαλλον καταλήγω στο iphone XS το οποίο μου βγαίνει κατω απο 600 ευρώ με την απαλλαγη ΦΠΑ που έχω!
Αξίζει?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.874
Reaction score
41.081
άλλαχτε ρεεεε τον τίτλο του νήματος, από δω πάει από κει πάει ο κόσμος σε iPhone καταλήγει
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.573
Reaction score
94.444
Σκρουτζ με ένα χρόνο εγγύηση συνήθως.

Γνωστές αλυσίδες ηλεκτρονικών με δύο χρόνια εγγύηση, αλλά ακριβότερα.

Εσύ αποφασίζεις φίλε!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.435
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top