XLR σε RCA...?

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Σκεπτομαι, ελλειψει rca ιντερκονεκτ 2μ, να βαλω στη μια πλευρα, του ενισχυτη, εναν μετατροπεα xlr σε rca. Κατι σαν αυτο https://www.skroutz.gr/s/4799616/Ne...-female-σε-RCA-female-Ασημί.html?from=catspan
ή αυτο https://www.skroutz.gr/s/27043076/Neutrik-Μετατροπέας-XLR-female-σε-RCA-female-NA2-F-D2B-TX.html
Θα εχει επιπτωση στην ηχητικη ποιοτητα; Θυμαμαι παντως σε ενα ντακ που ειχα, πως εδινε τετοιον μετατροπεα, αρα θεωρουσε πως δεν ειχε καμια αλλαγη του ηχου. Τι λετε;
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Εγω έχω βάλει και μάλιστα όχι neutrik και δεν είδα καμιά διαφορά.
Πρόσεξε μόνο να χωράνε να μπουν δύο μετατροπείς δίπλα δίπλα γιατί συνήθως οι υποδοχές RCA είναι πολύ κοντά η μία στην άλλη.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Αυτο οντως ειναι προβλημα. Υπαρχει καλωδιο xlr σε rca μαλλον μετριας ποιοτητας
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Θες να συνδέσεις δύο συσκευές με RCA 2m, σωστά;
Και λες να το κάνεις με XLR καλώδιο και 4 αντάπτορες (2 RCA male->XLR female και 2 XLR male->RCA male).
Το κόστος των 4 ανταπτόρων και του XLR δεν φτάνει να πάρεις ένα RCA 2m;
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Το 2μ καλωδιο xlr υπαρχει (nordost baldur), ουσαστικα θελω 2 ανταπτορες απο αρσενικο xlr σε αρσενικο rca, κοστους απο 5€ εως... 200€ (Cardas)- ολιγον υπερβολη. Ενα καλο 2μ rca καλωδιο με καλα βυσματα υπερβαινει κατα πολυ τα 200€.
Το ερωτημα ειναι εαν ακομη και των 200€ επιφερει αλλαγες στον ηχο.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Το 2μ καλωδιο xlr υπαρχει (nordost baldur), ουσαστικα θελω 2 ανταπτορες απο αρσενικο xlr σε αρσενικο rca, κοστους απο 5€ εως... 200€ (Cardas)- ολιγον υπερβολη. Ενα καλο 2μ rca καλωδιο με καλα βυσματα υπερβαινει κατα πολυ τα 200€.
Το ερωτημα ειναι εαν ακομη και των 200€ επιφερει αλλαγες στον ηχο.
Με εντελώς χιουμοριστική διάθεση... από τι αποτελείται το σύστημα και ο χώρος σου;
Γιατί είτε έχεις φτιάξει τα πάντα τέλεια και απλά έχεις καλώδια του κιλού, ή κάνεις ένα τραγικό λάθος.

by the way, με 80€ φτιάχνεις ΚΑΛΩΔΙΑΡΑ 2x2m RCA...
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Με εντελώς χιουμοριστική διάθεση... από τι αποτελείται το σύστημα και ο χώρος σου;
Γιατί είτε έχεις φτιάξει τα πάντα τέλεια και απλά έχεις καλώδια του κιλού, ή κάνεις ένα τραγικό λάθος.

by the way, με 80€ φτιάχνεις ΚΑΛΩΔΙΑΡΑ 2x2m RCA...
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Αν δεν ξέρεις να δουλεύεις κολητήρι , στο κερνάω.
Bill δωσε τυπο υλικων

John μερσι, τα καταφερνω!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Φτάνει και περισεύει . Από τα καλύτερα καλώδια.
Δεν χρειάζεται ούτε ομοαξονικό ούτε τίποτα.
 




Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το 2549 χρησιμοποιώ κι εγώ. Εξαιρετικό. Το παραγγέλνεις και σου το φτιάχνουν με τα βύσματα της αρεσκείας σου (neutrik ή amphenol) αν δεν πιάνουν τα χέρια σου.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Το 2549 χρησιμοποιώ κι εγώ. Εξαιρετικό. Το παραγγέλνεις και σου το φτιάχνουν με τα βύσματα της αρεσκείας σου (neutrik ή amphenol) αν δεν πιάνουν τα χέρια σου.
Που;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα και από μένα. Υπολόγισε επίσης ότι το XLR to RCA δημιουργεί θόρυβο. Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να πετύχω κάτι χωρίς θόρυβο σε ανάλογους μετατροπείς. Όσων αφορά κλασσικό xlr to xlr εγώ την έχω καταβρεί με την mogami και την neutrik και με πολύ καλά αποτελέσματα και τα έχω φτιάξει μόνος με ποιοτική 99,999% κόλληση.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top