Xtz 12.17 edge

Μηνύματα
51
Reaction score
73
Κατοχος και εγω πλεον ενος XTZ 12 Edge σε λευκο χρωμα ειπα να σας βομβαρδισω με φωτογραφιες...
Το sub παραγγελθηκε 8/12/2018 στην τιμη των 685 Ευρω (στο σαιτ τους ειχε τοτε 720 (τωρα 745!!) αλλα μετα απο την επικοινωνια με εμαιλ και λεγοντας οτι στο φορουμ αλλοι το αγορασαν σε αυτη την τιμη, δεχτηκαν αρκει να εγραφα μινι review και παρουσιαση στο εν λογω φορουμ).

Παρελαβα 12/01/2018 με UPS (δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο στο site τους), περιμενα 2 εβδομαδες και επεσαν μεσα και οι γιορτες των Χριστουγεννων/πρωτοχρονιας. Η συσκευασια πολυ καλη θα ελεγα μιας και το sub επεζησε μεχρι το σπιτι μου...Το Unboxing ακολουθει...προς το παρον μπηκε στη θεση του παλιου sub (SVS PC-2000) και περιμενω απο αυριο να δω τι λεει σαν ηχος κλπ...

Στη βαση εχει 4 ποδαρακια πλαστικα που αφηνουν 1-2 εκατοστα αποσταση απο το εδαφος. Μου βγηκε λιγο η μεση να το κουβαλησω αλλα και προσεκτικο unbox φυσικα με τα γαντακια του...Νομιζω πολυ ομορφο σε λευκο.




















 






Μηνύματα
625
Reaction score
577
Καλες ακροασεις και απο εμενα!!!:!!!

Ερωτηση:
H μεταβαση απο το PC-2000 στο XTZ 12 Edge 'αξιζει' τελικα?
Ηδη ειχες ενα πολυ καλο sub, τι παραπανω περνεις τωρα?
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
Καλες ακροασεις και απο εμενα!!!:!!!
Ερωτηση:
H μεταβαση απο το PC-2000 στο XTZ 12 Edge 'αξιζει' τελικα?
Ηδη ειχες ενα πολυ καλο sub, τι παραπανω περνεις τωρα?
το PC-2000 χωροταξικα δε μου κολαγε στο χωρο (λογω σχηματος) ασε μου το πηρε με το ζορι ενας φιλος :smg:
αν αξιζε η οχι η μεταβαση θα δειξει οταν το σεταρω...σας τιμη ειναι αρκετα χαμηλοτερη, πλεον το PC-2000 εχει 1000 ευρω ενω το 12.17 Edge στα 685 (745 στο σαιτ τους..)
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
το PC-2000 χωροταξικα δε μου κολαγε στο χωρο (λογω σχηματος) ασε μου το πηρε με το ζορι ενας φιλος :smg:
αν αξιζε η οχι η μεταβαση θα δειξει οταν το σεταρω...σας τιμη ειναι αρκετα χαμηλοτερη, πλεον το PC-2000 εχει 1000 ευρω ενω το 12.17 Edge στα 685 (745 στο σαιτ τους..)
αναμενουμε εντυπώσεις ....
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
αναμενουμε εντυπώσεις ....
ελπιζω συντομα, ρωτησα και για τυχον ρυθμισεις την XTZ και μου ειπαν τα κατωθι
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Based on 30 years experience there is no standard setting that work in every room, each room is different. But very important is the phase that its optimezed to the frontspeaker.
When setting the correct phase , there are steps to follow:
Set the subwoofer EQ or other setting to neutral settings.Frequency at 80hz, REF, closed box.
Set the receiver to 80hz crossover point.
1/ adjust the subwoofer volume to the same/similar level of the front speakers.
2/ change the subwoofer phase to hear the bass as high level as possible ,this highest
possible total level indicate correct phase.
3/If you have Autokalibration run this now. If not go direct to point 4
4/ Finetune the level and frequency back and forward untill you are happy whith the sound.
(if not happy whith the sound after autokalibration do this step too)

Tips is to use Room analyzer II Pro to check. Check RTA (noise).

Basics:
Volume ,phase and crossoverfrequency (also placemant of listening position and placment of the sub) is depending on eachother so if one of this parameters is change the other is also change.
So example if the crossover frequency is change is also infuence the volume and phase ,so this need also be adjusted to compensate for the infuence.
In a room there is never any absolute correct phase over all frequency range , so phase need to be set for the avvarange best result spread oveer the frequency range.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 



Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
το PC-2000 χωροταξικα δε μου κολαγε στο χωρο (λογω σχηματος) ασε μου το πηρε με το ζορι ενας φιλος :smg:
αν αξιζε η οχι η μεταβαση θα δειξει οταν το σεταρω...σας τιμη ειναι αρκετα χαμηλοτερη, πλεον το PC-2000 εχει 1000 ευρω ενω το 12.17 Edge στα 685 (745 στο σαιτ τους..)
Για πες λοιπόν??
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Κατοχος και εγω πλεον ενος XTZ 12 Edge σε λευκο χρωμα ειπα να σας βομβαρδισω με φωτογραφιες...
Το sub παραγγελθηκε 8/12/2018 στην τιμη των 685 Ευρω (στο σαιτ τους ειχε τοτε 720 (τωρα 745!!) αλλα μετα απο την επικοινωνια με εμαιλ και λεγοντας οτι στο φορουμ αλλοι το αγορασαν σε αυτη την τιμη, δεχτηκαν αρκει να εγραφα μινι review και παρουσιαση στο εν λογω φορουμ).

Παρελαβα 12/01/2018 με UPS (δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο στο site τους), περιμενα 2 εβδομαδες και επεσαν μεσα και οι γιορτες των Χριστουγεννων/πρωτοχρονιας. Η συσκευασια πολυ καλη θα ελεγα μιας και το sub επεζησε μεχρι το σπιτι μου...Το Unboxing ακολουθει...προς το παρον μπηκε στη θεση του παλιου sub (SVS PC-2000) και περιμενω απο αυριο να δω τι λεει σαν ηχος κλπ...

Στη βαση εχει 4 ποδαρακια πλαστικα που αφηνουν 1-2 εκατοστα αποσταση απο το εδαφος. Μου βγηκε λιγο η μεση να το κουβαλησω αλλα και προσεκτικο unbox φυσικα με τα γαντακια του...Νομιζω πολυ ομορφο σε λευκο.




















καλορίζικο !
 

Μηνύματα
51
Reaction score
73
Για πες λοιπόν??
ακομα στο σετταρισμα ειμαι...δοκιμασα συμφωνα με τις οδηγιες του XTZ να ματσαρω το phase με τα μπροστινα ηχεια (το εβαλα καπου στη μεση), εχω βαλει στα 80hz και οταν προλαβω θα τρεξω την ισοσταθμιση του Yamaha RX-775... δεν εχω πολυ χρονο σπιτι δυστηχως
 



Μηνύματα
268
Reaction score
129
Την καλησπέρα μου σε όλα τα παιδιά στο φόρουμ.
Ευτυχης κάτοχος και εγώ του xtz 10.17 edge και θα ήθελα τη βοήθεια σας με τις ρυθμίσεις αν γινεται,δηλαδή που να έχω το φεις ,το γκειν αν κατάλαβα είναι η ένταση και να μου πείτε και κάποια πράγματα για τα δύο κουμπιά του eq.
 


Μηνύματα
2.396
Reaction score
3.602
Το manual που το συνοδεύει εξηγεί τα πάντα.

Αν ρωτάς για το Parametric EQ κτλ, είναι κάτι που το χρησιμοποιείς κάνοντας μετρήσεις με το REW ή ανάλογο software.
Δεν το ακουμπάς αλλιώς.
Άστο στο Off.

Για αρχή βούλωσε την δεξιά τρύπα και άσε την αριστερή ανοικτή.
Frequency Τέρμα στο 170
Phase 0
Gain (το απλό) στη θέση ώρα 9
EQ στο Ref

Κατόπιν τρέξε την ισοστάθμιση του AVR σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.302
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top