xxx or not?

S

sk4t4

Guest
Δεν καταλαβα αν εχεις ακουσει τους ενισχυτες η απλως τους εχεις δει.Προσωπικα,ποτε δεν ημουν φιλος του ηχου της McIntosh.Η εμφανιση ειναι μια αλλη ιστορια,που μπορει να εξιταρει τη φαντασια,αλλα πρωτα πρεπει να υπαρχει το ωφελιμον,ο ηχος,και μετα το τερπνον,η εμφανιση.Φυσικα,στην περιπτωση που συνυπαρχουν,ειναι το ιδανικο.Θα προττιμουσα ομως ενα "απροσωπο" κουτι,αρκει να ακουγοταν καλυτερα...
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Καταρχην οταν λεκαι εγω ακούω και με τα ενεργα (με μπερυ κροςς) και με παθητικά συστήματα, και μερικά παθητικά είναι πολύ καλά, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως τα ενεργά υπερέχουν απο κάθε πλευρά.


Αν δε μιλάς για ενεργό σοβαρό......απο 15000 (και ισως να λεω λίγα...) τότε φίλε μου κάνεις λάθος...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν καταλαβα αν εχεις ακουσει τους ενισχυτες η απλως τους εχεις δει.Προσωπικα,ποτε δεν ημουν φιλος του ηχου της McIntosh.Η εμφανιση ειναι μια αλλη ιστορια,που μπορει να εξιταρει τη φαντασια,αλλα πρωτα πρεπει να υπαρχει το ωφελιμον,ο ηχος,και μετα το τερπνον,η εμφανιση.Φυσικα,στην περιπτωση που συνυπαρχουν,ειναι το ιδανικο.Θα προττιμουσα ομως ενα "απροσωπο" κουτι,αρκει να ακουγοταν καλυτερα...
Κοιτα, ενα "ομορφο" κουτι ειναι καλοδεχουμενο,φτανει να μην κοστιζει στον αγοραστη ενα.............. νεφρο :D
Καπως ετσι δεν καταληξαμε στο χαλιεντ ?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ειναι αστειο να νομιζετε οτι παθητικα συστηματα δεν εχουν έκταση η δυναμικα...απλα αστειο...
το μονο αστειο ειναι οτι οταν διαβάζετε για ενεργα τα χάνετε και αρχίζετε να γραφετε οτι νάνε.
τα quad 2805 που προτεινα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ με το ζορι κατεβαινουν στα 40hz. αρα ΔΕΝ εχουν εκταση.
τα quad 2805 που προτεινα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ κλειδωνουν για ασφάλεια στα 100w και κατι. αρα με την ευαισθησία που έχουν ΔΕΝ εχουν δυναμικα.
την αλλη φορα οι θιγμενοι παθητικοι ας προσεχουν τι διαβάζουν...
[DOUBLEPOST=1532328888][/DOUBLEPOST]
όποιος έχει ακούσει ενεργό σύστημα (εννοώ με κανονικό ενεργό κροςς και ξεχωριστούς τελικούς για κάθε συχνότητα) μπορεί εύκολα να στο επιβεβαιώσει. Καταλαβαίνω βέβαια το κώλυμα η την αγάπη για κάποια μηχανήματα, και εγώ στο hobby είμαι, αλλά η στεγνή πραγματικότητα είναι άλλου. Για το πόσα άλλα στοιχεία υπάρχουν στον ήχο του esl είμαι σίγουρος για αυτό μιας και υπάρχουν ενδιάμεσα τα παθητικά κροςς
και οι φανατικοι των ενεργων οτι νανε...
ποια παθητικα cross υπάρχουν στο cross των quad 2805 esl που πρότεινα?
μονοδρομα ηχεία ειναι ουσιαστικα!
(τα delay lines κανουν αλλη δουλειά και φυσικα δεν προκαλουν τα θεματα του παθητικου cross)
αριστο ηχειο καλυτερο απο ολα τα ενεργα σε ομοιογενεινα και παραμορφωση με τους περιορισμους που αναφερθηκαν. (μετρημενα, αφου εισαι και των pdf)
[DOUBLEPOST=1532329074][/DOUBLEPOST](αφεντικα, βαλτε γρηγορα moderation πριν μας φυγει το κεφαλι)
 

S

sk4t4

Guest
Κοιτα, ενα "ομορφο" κουτι ειναι καλοδεχουμενο,φτανει να μην κοστιζει στον αγοραστη ενα.............. νεφρο :D
Καπως ετσι δεν καταληξαμε στο χαλιεντ ?
Φυσικα,δεν αποκλειετται,το "απροσωπο" κουτι να κοστιζει... δυο νεφρους:D
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
την αλλη φορα οι θιγμενοι παθητικοι ας προσεχουν τι διαβάζουν...

Αστεία είναι επίσης, τα συμπεράσματα που βγάζουν κάποιοι άνθρωποι επειδή αυτά που ακούν δεν τους αρέσουν.....
Και επειδή τη προηγούμενη φορά που δεν σου άρεσαν ότι έγραφα μου έκανες warning..... να σε ενημερώσω ότι είμαι και κάτοχος σοβαρού ενεργού.....και ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο ακούγεται καλύτερα...
για το λόγο αυτό και δεν παίρνω μέρος υπέρ του ενός ή του άλλου....όπως επίσης δε κατηγορώ τη μία ή την άλλη πλευρά...

Υ.Γ. 1 ποιος μίλησε για τα κουαντ ??
Υ.Γ. 2 για δικηγόρος.......ότι νανε.......????
 


Μηνύματα
889
Reaction score
201
Οι θεοί του Ολύμπου και της Δωδώνης να με συγχωρήσουν που δεν ήξερα ότι το quad 2805 esl είναι μονόδρομο. Και έτσι πάντως έχει τους περιορισμούς του. Να περιμένεις από ένα μονόδρομο ηχείο να αναπαράγει το πλήρες φάσμα 20Hz to 20Khz αξιόπιστα είναι too much.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καταρχην οταν λεκαι εγω ακούω και με τα ενεργα (με μπερυ κροςς) και με παθητικά συστήματα, και μερικά παθητικά είναι πολύ καλά, αλλα η πραγματικοτητα ειναι πως τα ενεργά υπερέχουν απο κάθε πλευρά.
προφανώς έχω και παθητικό σύστημα λόγω της ευκολίας χρήσης του, αλλά όταν έρχεται η ώρα των σοβαρών ακροάσεων το ενεργό είναι αλλού
Επειδή διακρίνω μια πολύ έντονη σιγουριά, και που μάλιστα δεν επιδέχεται καμιά απολύτως αμφισβήτηση: Θα μας πεις ακριβώς απο ποιες συσκευές αποτελούνται τα συστήματά σου (ενεργά, παθητικά), ώστε να αξιολογήσουμε τη σοβαρότητα της δήλωσής σου;
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.583
θα προσθεσω και κατι αλλο που ειναι και το ποιο σημαντικο απο ολα . Ποιος εχει τα αυτια να ακουσει απο 20 hz εως 20 khz γιατι αν ζειτε σε πολη οπως οι περισσοτεροι απο εμας με τις κορνες και τους θορυβους ,συν τις 4 και πλεον δεκαετιες που εχουμε οι περισσοτεροι φορτωμενες στα σωματα μας τοτες............
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
και εγώ διακρίνω ενα ανακριτικό τόνο και δεν ξέρω με τι συστήματα ακούς για να κρίνω την αξιοπιστία της κρίσης σου αλλά θα σου πως προς χάριν της συζήτησης: Τριενισχυση με Μπερυ ενεργό κροςς φτιαγμένο. Τα ηχεία ειναι Xavian Giouletta με Scanspeak μονάδες, χαμηλά το γουφερ του B&W 685. φυσικά τα παθητικά κροςς έχουν βγει, με τελικούς εχω πειραματιστεί αρκετά τα τελευταία χρονιά και εχω καταλήξει
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
και εγώ διακρίνω ενα ανακριτικό τόνο και δεν ξέρω με τι συστήματα ακούς για να κρίνω την αξιοπιστία της κρίσης σου αλλά θα σου πως προς χάριν της συζήτησης: Τριενισχυση με Μπερυ ενεργό κροςς φτιαγμένο. Τα ηχεία ειναι Xavian Giouletta με Scanspeak μονάδες, χαμηλά το γουφερ του B&W 685. φυσικά τα παθητικά κροςς έχουν βγει, με τελικούς εχω πειραματιστεί αρκετά τα τελευταία χρονιά και εχω καταλήξει
Καλώς.

Παραίνεση: διάβασε οπωσδήποτε την ακριβή ερμηνεία του "στομφώδη λόγου". Θα σε βοθήσει στο μέλλον στην αποφυγή εκφράσεων του τύπου σοβαρής, ή μη, ακρόασης.

Ας μη δώσουμε όμως συνέχεια, τα γεγονότα στη χώρα δε δικαιολογούν τέτοιου είδους συζητήσεις...
και δεν ξέρω με τι συστήματα ακούς για να κρίνω την αξιοπιστία της κρίσης σου
Θα το βρεις στην ενότητα Συστήματα μελών.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Νομίζω δεν είμαστε σε φόρουμ καθηγητών φιλολογίας αν και συμφωνώ εδώ η ακρίβεια στην έκφραση είναι περισσότερο από ότι νομίζουμε σημαντική. Πάντως διαφωνώ με την αντίληψη να σου δείξω το (πανάκριβο) σύστημα μου για να αποδείξω τι ξέρω . Ένα βασικό πλεονέκτημα της τριενίσχυσης είναι οτι μπορείς να πλησιάσεις την απόδοση συστημάτων της κατηγορίας μερικών δεκάδων Κ με ένα λογικό budget (IMHO)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Νομίζω δεν είμαστε σε φόρουμ καθηγητών φιλολογίας αν και συμφωνώ εδώ η ακρίβεια στην έκφραση είναι περισσότερο από ότι νομίζουμε σημαντική. Πάντως διαφωνώ με την αντίληψη να σου δείξω το (πανάκριβο) σύστημα μου για να αποδείξω τι ξέρω . Ένα βασικό πλεονέκτημα της τριενίσχυσης είναι οτι μπορείς να πλησιάσεις την απόδοση συστημάτων της κατηγορίας μερικών δεκάδων Κ με ένα λογικό budget (IMHO)
Η τριενισχυση απο μονη της δεν εγγυαται τιποτα.Δεν λεω οτι δεν εχει "πλεονεκτηματα" αλλα απο μονη της δεν εγγυαται ανωτεροτητα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
το μονο αστειο ειναι οτι οταν διαβάζετε για ενεργα τα χάνετε και αρχίζετε να γραφετε οτι νάνε.
τα quad 2805 που προτεινα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ με το ζορι κατεβαινουν στα 40hz. αρα ΔΕΝ εχουν εκταση.
τα quad 2805 που προτεινα ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΙΛΟΥΣΑ κλειδωνουν για ασφάλεια στα 100w και κατι. αρα με την ευαισθησία που έχουν ΔΕΝ εχουν δυναμικα.
την αλλη φορα οι θιγμενοι παθητικοι ας προσεχουν τι διαβάζουν...
[DOUBLEPOST=1532328888][/DOUBLEPOST]

και οι φανατικοι των ενεργων οτι νανε...
ποια παθητικα cross υπάρχουν στο cross των quad 2805 esl που πρότεινα?
μονοδρομα ηχεία ειναι ουσιαστικα!
(τα delay lines κανουν αλλη δουλειά και φυσικα δεν προκαλουν τα θεματα του παθητικου cross)
αριστο ηχειο καλυτερο απο ολα τα ενεργα σε ομοιογενεινα και παραμορφωση με τους περιορισμους που αναφερθηκαν. (μετρημενα, αφου εισαι και των pdf)
[DOUBLEPOST=1532329074][/DOUBLEPOST](αφεντικα, βαλτε γρηγορα moderation πριν μας φυγει το κεφαλι)
Νικο να σε ρωτησω. Στο διάστημα που τα ειχες, δεν σκεφτηκες να προσθεσεις ένα εως δυο σαμπ εστω και για πειραματισμο για ν ακουσεις πως τα πανε? Γιατι σιγουρα καποια από τα προβλήματα που γραφεις θα ειχαν λυθει. Επισης ειχα διαβασει ότι τα εν λογω ηχεια (μαζι με το 2905) η αποδοση τους ανεβαινε σημαντικα όταν βαζανε από κατω βαση που τα σηκωνε τουλάχιστον 30 εκατοστα πιο ψηλα.

Αυτά τα γραφω επειδή γενικα εισαι ανθρωπος που τα ψάχνεις, φανταζομαι ότι κατι θα εχεις σκεφτει πανω που αναφερω πιο πανω
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Η τριενισχυση απο μονη της δεν εγγυαται τιποτα.Δεν λεω οτι δεν εχει "πλεονεκτηματα" αλλα απο μονη της δεν εγγυαται ανωτεροτητα.
Αυτό που αναφέρεις είναι προφανές αλλά και χωρίς ουσία. Στην τρι-ενίσχυση (όπως και σε κάθε σύστημα) σημασία έχει όλη η αλυσίδα αναπαραγωγής:. πηγή-ενεργό κροςς - τελικοί και τέλος και το σπουδαιότερο η ποιότητα των μονάδων των ηχείων. Μέτα βεβαία πρέπει να κάνεις και μετρήσεις με πρόγραμμα και μικρόφωνο. Βλέπεις λοιπόν οτι δεν είναι η εύκολη λύση αλλά είναι η μόνη λύση εάν δεν έχεις το budget μεγαλογιατρού η μεγαλοδικηγόρου
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτό που αναφέρεις είναι προφανές αλλά και χωρίς ουσία. Στην τρι-ενίσχυση (όπως και σε κάθε σύστημα) σημασία έχει όλη η αλυσίδα αναπαραγωγής:. πηγή-ενεργό κροςς - τελικοί και τέλος και το σπουδαιότερο η ποιότητα των μονάδων των ηχείων. Μέτα βεβαία πρέπει να κάνεις και μετρήσεις με πρόγραμμα και μικρόφωνο. Βλέπεις λοιπόν οτι δεν είναι η εύκολη λύση αλλά είναι η μόνη λύση εάν δεν έχεις το budget μεγαλογιατρού η μεγαλοδικηγόρου
Αρα συμφωνεις οτι η τριενισχυση απο μονη της δεν λεει τιποτα,οπως ισχυει και με ολα τα συστηματα ενεργα η μη,πολυενισχυομενα η μη και παει λεγοντας.
Και οχι δεν εχω το budget μεγαλογιατρου η μεγαλοδικηγορου.Εξ αλλου μεταξυ αλλων δεν θεωρω ουτε το τελικο/ψηλο κοστος ενος συστηματος εγγυηση καλου αποτελεσματος.Ναι ειμαι εξ'αυτων....;)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Νικο να σε ρωτησω. Στο διάστημα που τα ειχες, δεν σκεφτηκες να προσθεσεις ένα εως δυο σαμπ εστω και για πειραματισμο για ν ακουσεις πως τα πανε? Γιατι σιγουρα καποια από τα προβλήματα που γραφεις θα ειχαν λυθει. Επισης ειχα διαβασει ότι τα εν λογω ηχεια (μαζι με το 2905) η αποδοση τους ανεβαινε σημαντικα όταν βαζανε από κατω βαση που τα σηκωνε τουλάχιστον 30 εκατοστα πιο ψηλα.

Αυτά τα γραφω επειδή γενικα εισαι ανθρωπος που τα ψάχνεις, φανταζομαι ότι κατι θα εχεις σκεφτει πανω που αναφερω πιο πανω
βασιλη τα εχω δοκιμασει.
επαιξα με ενα σαμπ χωρις ομως πολλα πολλα στο στησιμο και ρυθμισεις.
δεν εδενε με τιποτα.
αν διαβασεις σε ολα τα φορουμ των quad σχεδον κανεις δεν τα εχει καταφερει.
η ανυψωση εχει να κανει με ακυρωσεις.
αλλου βοηθαει αλλου τα κανει χάλια.
γενικα κατεληξα να το ααφησω ετσι και να το απλαυσω με τις αδυναμιες του και τις φοβερες δυνατοτητες του.
αν δεν εβρισκα τα beolab 5 ακομα τα quad θα ειχα.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
αυτό το φόρουμ μου αρέσει γιατι μαθαίνεις καινούργια πράγματα. Έψαξα λιγο για την σχεδίαση του beolab 5 και βρήκα οτι ουσιαστικά είναι ενα ενεργό ηχείο με τετραενισχυση και ενεργό κροςς/εκουαλιζερ ντυμένο βεβαία με κάποια hi-tech χαρακτηριστικά lens, design etc. Βεβαία το οτι ουσιαστικά ειναι ενα ενεργο ηχειο ηταν επιμελώς κριμένο απο την ιδια την εταιρεία και τα revious, μάλλον για να μην τρομάξουν οι audiophile !!! δεν αμφιβάλλω οτι θα ακούγεται σωστά
 

Μηνύματα
2.126
Reaction score
5.583
Ήχο μπορούν να αναπαράγουν σωστά πολλές σχεδιάσεις και σχολές. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο σωστος ακροατής θα αρνηθει κάτι που παιζει καλά. Εγώ τουλάχιστον αν αυτό που θα ακούσω μου κάνει θα το απολαύσω και δεν έχω πρόβλημα να παραδεχτώ ότι μου άρεσε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.868.636
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top