Yamaha ενισχυτης

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπερα και καλη χρονια,

Εχω την τηλεοραση LG 32cs46 και τον ενισχυτη Yamaha Stereo Receiver R-500.Το προβλημα μου ειναι οτι με τα βησματα που εχουν δεν μπορω να τα συνδεσω. Δυστυχως η τηλεοραση δεν εχει 3.5 jack που θα μου εκανε την ζωη ευκολη οποτε πριν βγαλω το συμπερασμα οτι δεν συνδεονται μεταξυ τους ειπα να γραψω σε ενα forum που ισως καποιος ξερει κατι παραπανω.

Με τις πρωτες αναζητησεις για ανταπτορες για να μετατρεψω βησματα εχω βρει 2-3 αλλα δεν ξερω αν θα δουλεψουν.
πχ 1) Ultimax 3.5mm male - Coax female (AU-1406)
2) OEM HDMI male - 3.5mm/VGA/micro USB female

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

[DOUBLEPOST=1546546948][/DOUBLEPOST]Ανεβαζω και 2 φωτογραφιες με τα βησματα τηλεορασης και ενισχυτη.
 

Attachments


Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Δυστυχώς από ότι βλέπω πίσω δεν έχει έξοδο ήχου η τηλεόραση σου. Όλες οι συνδέσεις είναι είσοδοι εικόνας / ήχου. Όπότε δεν μπορείς να τη συνδέσεις.
Εκτός αν έχει έξοδο για ακουστικά στο πλάι.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ναι δεν εχει εισοδο για ακουστικα για να βαλω το κλασικο καλωδιο ασπρο-κοκκινο σε καρφι. Ψαχνω αλλον τροπο να τα συνδεσω αλλα μαλλον δεν εχω καποια αλλη επιλογη. Εξωτερικος αποκωδικοποιητης mpeg4 που να εχει output ακουστικα δεν θα μου εκανε δουλεια? πχ OPTICUM GLOBO T90 MPEG4 ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗΣ FULL HD η καποιος παρομοιος.
 


Μηνύματα
4
Reaction score
1
Ωραιος. Ευχαριστω. Να φανταστω τον διακοπτη που εχει για in out τον γυρναω στο out. Συνδεσω καλωδικιο ασπρο-κοκκινο σε ασπρο-κοκκινο μονο και θα εχω και ηχο στα ηχεια. Σωστα?
Επισης ξερεις μετα αν συνδεσω μετα καποια συσκευη(λαπτοπ/κοσνολα) μεσω hdmi αν ο ηχος θα παιξει κανονικα απο τα ηχεια?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
scart σε rca

https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=scart+to+rca

εαν δεις στο scart στην εικονα που εβαλες εχει και προς τις δυο κατευθυνσεις
Σωστός!
Η μόνη λύση αν δεν κάνω λάθος.
[DOUBLEPOST=1546551113][/DOUBLEPOST]
Ωραιος. Ευχαριστω. Να φανταστω τον διακοπτη που εχει για in out τον γυρναω στο out. Συνδεσω καλωδικιο ασπρο-κοκκινο σε ασπρο-κοκκινο μονο και θα εχω και ηχο στα ηχεια. Σωστα?
Επισης ξερεις μετα αν συνδεσω μετα καποια συσκευη(λαπτοπ/κοσνολα) μεσω hdmi αν ο ηχος θα παιξει κανονικα απο τα ηχεια?
Αυτό είναι ένα θέμα.
Σίγουρα θα περνάει ο ήχος του τηλεοπτικού σήματος. Το κατά πόσο θα περνάει όμως τον ήχο από hdmi, το δοκιμάζεις και βλέπεις.
Αν όχι, η κονσόλα δεν έχει έξοδο ακουστικών; Αν ναι, θα συνδέσεις από εκεί με καλώδιο από καρφί 3.5mm σε δύο rca σε μια άλλη ελεύθερη είσοδο του yamaha
Ομοίως για το λάπτοπ.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Το scart πάντως της τηλεόρασης λέει AV ΙΝ 1. Δεν νομίζω ότι βγάζει εικόνα και ήχο.
Δεν χάνεις πάντως να δοκιμάσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το scart πάντως της τηλεόρασης λέει AV1 ΙΝ. Δεν νομίζω ότι βγάζει εικόνα και ήχο,
Έχει δυο βελάκια που δείχνουν προς αντίθετες κατευθύνσεις. Κατά 99,9% είναι in & out.
Την εποχή των scart (εγώ ήμουν μικρός...μου τα έχουν πει..:p) , όσες τηλεοράσεις είχαν μόνο ένα, ήταν πάντα είσοδος-έξοδος.
 








Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.781
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top