Yamaha New 5000 Series


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πέρα από την πλάκα, όταν εξέφρασα την απορία μου είχα ήδη προσέξει τη δυνατότητα γεφύρωσης.
Αλλά πιθανολογώ πως το "πάρε δύο και γεφύρωσε τους, δε θα μπορούσε να είναι η απάντηση μιας σοβαρής εταιρείας.
Post automatically merged:

Καλά ρε αθεοφοβε, πας να πουλήσεις μούρη με γιαμαχα;

Ε, δε πάμε καλά...
Γιατί ρε χαμένε ?
Λες να μην παιζνε καλά τα καμπανακια που μετακινουνται??
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Πόσο μεγάλο κουτί να θέλει κοντά ένα κιλοβάτ στέρεο ΑΒ ισοροπημένο; Δύο πιό βολικό...
 

Μηνύματα
116
Reaction score
36
Εγώ πάντως μόνο με Yamaha ,JBL κλπ θα πούλαγα μούρη.Μεγάλες σοβαρές εταιρείες δλδ με παράδοση στο χώρο.
Αποψή μου.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Σίγουρα θα παίζουν πολύ καλά τα μηχανήματα και τα ηχεία επίσης. ΤΑ Λ7 που ζητάνε όμως είναι πολλά. Ιδίως τα ηχεία. Τα μηχανήματα ξέρουμε τι τιμές έχουν?
Post automatically merged:

Οσον αφορά στην ισχύ που μπορούν να φάνε τα ηχεία , είναι 200rms άντε 300 peak.
Το 600 δεν παίζει με την καμία . Ακόμα και αν το μιντ έχει 4 ιντσες πηνίο και κροσσάρεται με 800db/oct.
Γενικά παρατηρώ ότι οι τιμές που δίνονται για την μέγιστη ισχύ εξακολουθούν να παίρνουν τον ανήφορο χωρίς προφανή λόγο , άλλον του εντυπωσιασμού. Αν φάει αυτό το ηχείο 600watts rms έστω και για λίγο , θα γίνει πύραυλος εδάφους αέρος. Όπως και όλα τα μεγάφωνα με μικρά πηνία φωνής.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Σίγουρα θα παίζουν πολύ καλά τα μηχανήματα και τα ηχεία επίσης. ΤΑ Λ7 που ζητάνε όμως είναι πολλά. Ιδίως τα ηχεία. Τα μηχανήματα ξέρουμε τι τιμές έχουν?
7000 το κομματι,ιδια τιμη ο προ και ο τελικος.Αρα εχουμε 7+7+12.6 φτασαμε τα 26600 για ενισχυτικα και ηχεια. Σιγουρα με τα ιδια χρηματα υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι που θα παιζουν καλυτερα (αν και εδω μπαινει το θεμα ποσο καλυτερα........πως συγκρινεις συνδυασμους αυτου του επιπεδου και ποια αυτια μπορουν να βρουν διαφορες και να πουν καλυτερο ή χειροτερο). Η εταιρεια βεβαια αποφασισε να βγαλει αυτες τις συσκευες,στοχευοντας σε συγκεκριμενες αγορες ,αλλα και γιατι ηθελε στην γκαμα της hi-end συσκευες για λογους prestige. Kαι βεβαια η Yamaha εβγαζε hi-end ενισχυτες πριν ακομα να .....ανακαλυφθει ο ορος hi-end και για να το πω πιο "ακομψα",οταν οι μετεπειτα hi-endαδικες εταιρειες,ηταν απλα παρεες των 2-3 ατομων που επαιζαν με μεταχειρισμενα κολλητηρια σε καμια υπογα.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι έχει κατασκευάσει εξαιρετικές μηχανές στο παρελθόν.
Όμως τα σπεκς των συγκεκριμένων μηχανημάτων δεν πολυγεμίζουν το μάτι. Αυτοί ξέρουν.
Από πλευράς τιμών , τώρα που το σκέφτομαι υπάρχουν πολύ ακριβότερα μηχανήματα και ηχεία , τα οποία δεν δικαιολογούν την τιμή τους σε σχέση με το πως παίζουν.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.445
Reaction score
50.547

. . . έχετε κάτι καλύτερο να κάνετε ;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.802
...και να μην ειχα (που εχω κανονισει) δεν θα πηγαινα, πανε οι εποχες του Τσαρλς Μπουκοφσκι, πλεων οι κοπελες ειναι εντελως πλαστ(ικ)ες... δε παω λεμε......
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top