Yamaha vs technics

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Καλησπέρα στην ομάδα,μια βοήθεια για μια επιλογή που σκέφτομαι να κάνω.εχω εναν ενισχυτή technics su v620 mark ii , τρομερός ήχος,ειμαι φανατικός της technics.παλιοτερα όταν είχα πάρει διάφορους Yamaha στα χέρια μου με απογοήτευσαν σε σχέση με τον technics.Αυτη τη φορά όμως μιλάμε για τον as 2000 της Yamaha.εχω ενδιασμο όμως για αν θα δω κάποια διαφορά η ακόμη κι αν δεν μου αρέσει ο ήχος του.Ειναι μακρυά κι έτσι θα πάω απλά για να τον πάρω αν πάω.Δεν μπορω να τον συνδέσω στα ηχεία μου να δοκιμασω.Τα ηχεία είναι τα klipsch R820F..Αν κάποιοι έχουν γνώση στο θέμα ας πουνε την γνώμη τούς... ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Αν βρίσκεις τρομερό τον ήχο που μπορεί να βγάλει ο technics su v620 mark ii (ένα προσιτό μοντέλο ενισχυτή της εταιρείας, πριν εξαφανιστεί για αρκετά χρόνια...... έχει επανέλθει, αλλά με ακριβές συσκευές), τότε με τον Α-S2000, θα σου "φυτρώσουν" καινούργια αυτιά..... Δεν τίθεται θέμα, μέρα με τη νύχτα, ένα τέτοιο πράγμα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Από 7 κιλά ενισχυτή, σκέφτεσαι να πας σε 23 κιλά με τα ίδια πανω κάτω watt και το ρωτάς;
Εξάλλου το τι μας αρέσει στ' αυτιά δεν είναι πάντα και το ότι σωστότερο.
Κάποτε πήρα ηχεία που δεν μου άρεσαν σε σχέση με άλλα ίδιας τιμής και μάρκας, μόνο επειδή το μοντέλο λεγότανε Monitor και έμεινα μ' αυτά 30 χρόνια, ώσπου τα άλλαξα γιατί βαρέθηκα να τα βλέπω.

Τώρα σε τι στάθμες ακούς, δηλ το volume που είναι συνήθως;
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Καλημέρα,οι στάθμες που ακουω είναι προς το δυνατά.βασικα στην μέση το ποτενσιόμετρο.τα κιλά δεν μου λένε κάτι.Εχουμε δοκιμάσει yamaha as500 2x85 σε ηχεία b&w 604 s4 και δεν μπορούσε να τα οδηγήσει , τελείως μουντός ήχος με ανύπαρκτο μπάσο.Σε αντίθεση με technics su v500 2Χ30 ο οποίος τα δουλεψε αξιοπρεπεστατα και με αρκετά γεμάτο μπασο...πως το εξηγειτε αυτό;;;
Επίσης να προσθέσω ότι άκουσα live τον as1000 με κολώνες wharfadale diamond σειρα, (ηχεία τού 1000ρικου) και ήταν αδιάφορος ο ήχος..υποδιαιστερος του συνδυασμού technics-klipsch.Γι αυτό δεν με ενθουσίαζουν τα κιλά.. εξάλλου ο 620 είναι ελαφρυς γιατί έχει λιγότερα σιδερά μέσα κι ένα μεγάλο βεντιλατερ για ψύξη
 
Last edited:


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Καλημέρα,οι στάθμες που ακουω είναι προς το δυνατά.βασικα στην μέση το ποτενσιόμετρο.τα κιλά δεν μου λένε κάτι.Εχουμε δοκιμάσει yamaha as500 2x85 σε ηχεία b&w 604 s4 και δεν μπορούσε να τα οδηγήσει , τελείως μουντός ήχος με ανύπαρκτο μπάσο.Σε αντίθεση με technics su v500 2Χ30 ο οποίος τα δουλεψε αξιοπρεπεστατα και με αρκετά γεμάτο μπασο...πως το εξηγειτε αυτό;;;
προσωπικά το βρίσκω περίεργο.......αυτό που λες έρχεται σε αντίθεση με την λογική και κυρίως με τα χαρακτηριστικά των ενισχυτών. Αν άκουσες τον A-S1000 και βρήκες τον ήχο αδιάφορο (έστω με αυτά τα ηχεία),τότε καλύτερα να ακούσεις τον A-S2000 πρώτα,γιατί......ίσως να μην σου αρέσει και αυτός. Δεν ξέρω με τι πηγή τα άκουσες,με τι υλικό και σε τι χώρο,αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην σου άρεσε.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Φωτό από τα εσωτερικά
Τα χω δεί φίλε μου όλα αυτά, όπως επίσης αν δείς και τον as500 με τον su v500 κάτι παρόμοιο θα δεις μέσες άκρες πάντα..το θέμα είναι γιατι ο ένας τα οδηγεί κι ο άλλος δεν μπορεί με θεωρητικά 2πλασια ισχυ.Πιστευεις οτι η διαφορά τους θα είναι μόνο σε χροιά;;σε ισχύ;; τι μπορεί να παίξει ρόλο;;
προσωπικά το βρίσκω περίεργο.......αυτό που λες έρχεται σε αντίθεση με την λογική και κυρίως με τα χαρακτηριστικά των ενισχυτών. Αν άκουσες τον A-S1000 και βρήκες τον ήχο αδιάφορο (έστω με αυτά τα ηχεία),τότε καλύτερα να ακούσεις τον A-S2000 πρώτα,γιατί......ίσως να μην σου αρέσει και αυτός. Δεν ξέρω με τι πηγή τα άκουσες,με τι υλικό και σε τι χώρο,αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην σου άρεσε.
Σε στούντιο με αντίστοιχο cd της Yamaha. Ωραία χροια αλλά δεν τα γέμιζε.. ήθελε συνοδεία υπογουφερ οπωσδήποτε για τα δικά μου γούστα.. βέβαια ξαναλέω ότι εκείνα ήταν wharfadale diamond και τα δικά μου klipsch
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ίσως σε εντυπωσίασε ηχόχρωμα τονισμένων άκρων και σε απογοήτευσε το πιο φλατ ηχόχρωμα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε μου,
Θα σου πω και εγώ τη δικιά μου άποψη για το θέμα που ρωτάς.
Τα Klipsch που έχεις όπως γνωρίζεις είναι ευαίσθητα ηχεία και οδηγούνται με τους περισσότερους ενισχυτές.
Τώρα ο ενισχυτής σου με το καινούργιο που σκέφτεσαι δεν έχει και μεγάλη διαφορά εκτός των κιλών, πυκνωτών και ψυκτρών και ποιοτικών υλικών, αλλά στα λεφτά που στοιχίζει ο Yamaha υπάρχουν πιστεύω καλύτεροι ενισχυτές, και να ξέρεις ότι τα με πιο πολλά watt Rms τα Klipsch θα παίξουν ακόμα καλυτέρα, και το ταίριασμα δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Σου παραθέτω ένα συμπέρασμα από τεστ του Yamaha στο What HiFi .....

The Yamaha A-S2000 has a lot of things going for it, but an exciting sound is not one of them. As much as we love the look and feel of the machine, there are more entertaining amps for the money.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Ίσως σε εντυπωσίασε ηχόχρωμα τονισμένων άκρων και σε απογοήτευσε το πιο φλατ ηχόχρωμα.
Μπορεί φίλε μου να ναι έτσι.θεωρω απαράδεκτο σε τέτοια μηχανήματα να μην έχεις γεμάτες χαμηλές
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πάντως στα λεφτά που είναι να δώσεις (αν τελικά δώσεις), δες μήπως υπάρχει και κανένα σετάκι NAD προ-τελικός με 2Χ150WRMS
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Σου παραθέτω ένα συμπέρασμα από τεστ του Yamaha στο What HiFi .....

The Yamaha A-S2000 has a lot of things going for it, but an exciting sound is not one of them. As much as we love the look and feel of the machine, there are more entertaining amps for the money.
Παραδοσιακά το συγκεκριμένο, θάβει ενισχυτικά εξ' ανατολών, πάνω από την μέση κατηγορία, γιατί σπρώχνει οτιδήποτε είναι Αγγλικό. Στην χαμηλή κατηγορία, που υπάρχουν ελάχιστες επιλογές από Αγγλία, τα πράγματα αλλάζουν. Γενικά δεν είναι αξιόπιστο περιοδικό, όποτε μην λαμβάνεις υπόψη σου ότι γράφει.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Παραδοσιακά το συγκεκριμένο, θάβει ενισχυτικά εξ' ανατολών, πάνω από την μέση κατηγορία, γιατί σπρώχνει οτιδήποτε είναι Αγγλικό. Στην χαμηλή κατηγορία, που υπάρχουν ελάχιστες επιλογές από Αγγλία, τα πράγματα αλλάζουν. Γενικά δεν είναι αξιόπιστο περιοδικό, όποτε μην λαμβάνεις υπόψη σου ότι γράφει.
Έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λες αλλά γνωρίζεις ότι αν δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει έτσι κάνουν λοιπόν οι περισσότεροι που παρουσιάζουν τεστ μηχανήματων.
Πάλι ακούγονται ότι κάποια περιοδικά που αναφέρουν καλά λόγια τα παίρνουν από εταιρείες, όπως έλεγαν και για το αείμνηστο δικό μας περιοδικό Hitech, αλλά εγώ το είχα στα top.
Φιλικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
αυτό με το μπάσο στο τεκνικς …μου βρωμάει το λαουντνες…
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Πιθανόν, αλλά στο 12 που ακούει ο jimakos1646 δεν θα έχει μηδενισθεί η επίδρασή του;
για εκείνα τα χρόνια δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργούσαν όπως σήμερα τα λάουντνες
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λες αλλά γνωρίζεις ότι αν δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει έτσι κάνουν λοιπόν οι περισσότεροι που παρουσιάζουν τεστ μηχανήματων.
Πάλι ακούγονται ότι κάποια περιοδικά που αναφέρουν καλά λόγια τα παίρνουν από εταιρείες, όπως έλεγαν και για το αείμνηστο δικό μας περιοδικό Hitech, αλλά εγώ το είχα στα top.
Φιλικά.
Tα εγχώρια περιοδικά,απευθύνονται σε μικρό κοινό,οπότε το μόνο που ίσως (φήμες υπάρχουν , αλλά προσωπικά δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα) γίνεται,είναι ίσως όχι τόσο αντικειμενικές δοκιμές,σε όσους διαφημίζονται στα περιοδικά. Περιοδικά όμως όπως το what hi-fi ,με τεράστιο αναγνωστικό κοινό,αφώς έχουν μεγάλα συμφέροντα. Απλά το συγκεκριμένο λειτουργεί περισσότερο σαν οδηγός αγοράς, παρά σαν περιοδικό του ειδικού τύπου. Από το 1988 που το πρωτοδιάβασα,δεν έχει ποτέ κάνει μετρήσεις σε μια συσκευή!!!!!!!! Όλα με το αυτί.......δεν το λες και σοβαρό περιοδικό. Ακόμα και τώρα που το χαζεύω ηλεκτρονικά καμιά φορά,τα ίδια βλέπω.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
αυτό με το μπάσο στο τεκνικς …μου βρωμάει το λαουντνες…
Φίλε μου pure direct τον παίζω, ξεκάθαρα και μάλιστα αυτό που με εντυπωσίασε με τα klipsch είναι ότι σε μεγάλη ένταση δεν μπερδεύει μεσαίες, χαμηλές, ψηλές και δεν καπελωνει η μία συχνότητα την άλλη... τρομερή ισορροπία ηχου.Υπ όψιν ασχολούμαι με τον ήχο αυτοκινήτου και σπιτιού καμια 20ρια χρόνια.Αλλα σέβομαι και υπολογίζω καθε άποψη γιατί κάθε μα κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι καινούργιο... αυτή είναι και η μαγεία
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Πάντως στα λεφτά που είναι να δώσεις (αν τελικά δώσεις), δες μήπως υπάρχει και κανένα σετάκι NAD προ-τελικός με 2Χ150WRMS
Τόσο καλοί είναι οι NAD, έχω διαβάσει ότι έχουν σχετικά ουδέτερο ήχο
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ο ουδέτερος ήχος είναι το ζητούμενο κατά την γνώμη μου.
Αν η πηγή έχει Α ηχόχρωμα, ο ενισχυτής Β και τα ηχεία Γ, τότε το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι ανεξέλεγκτο.
Συν την επίδραση από τον χώρο.....

Για τους NAD το είπα γιατί στα μεταχειρισμένα η τιμή τους παίζει πάνω-κάτω στις τιμές του 2000, αλλά είναι 150WRMS .
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top