Yamaha vs technics

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ένας ενισχυτής 150 wrms, θα παίξει ελάχιστα πιο δυνατά από έναν 100 (τόσο λίγο που ίσως την διάφορα θα την καταλάβεις μόνο με ντεσιμπελομετρο ). Προσωπικά θεωρώ λίγο άτοπο, να συζητάμε αν ο A-S2000 μπορεί να παίξει καλά μουσική (με καλό υλικό και καλά ηχεία σε σωστό χώρο). Μάλλον ο φίλος μας, αρέσκεται σε πιο...... χρωματισμένο ήχο (δικαίωμα του φυσικά) και για αυτό δεν έμεινε ικανοποιημένος, όταν τον άκουσε. Για αυτό πάντα ακούμε πριν κάνουμε την όποια αγορά και επιλέγουμε αυτό που μας ευχαριστεί και όχι αυτό που θεωρητικά είναι και το πιο σωστό.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Ένας ενισχυτής 150 wrms, θα παίξει ελάχιστα πιο δυνατά από έναν 100 (τόσο λίγο που ίσως την διάφορα θα την καταλάβεις μόνο με ντεσιμπελομετρο ). Προσωπικά θεωρώ λίγο άτοπο, να συζητάμε αν ο A-S2000 μπορεί να παίξει καλά μουσική (με καλό υλικό και καλά ηχεία σε σωστό χώρο). Μάλλον ο φίλος μας, αρέσκεται σε πιο...... χρωματισμένο ήχο (δικαίωμα του φυσικά) και για αυτό δεν έμεινε ικανοποιημένος, όταν τον άκουσε. Για αυτό πάντα ακούμε πριν κάνουμε την όποια αγορά και επιλέγουμε αυτό που μας ευχαριστεί και όχι αυτό που θεωρητικά είναι και το πιο σωστό.
Πολύ σωστά το έθεσες 👌
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ένας ενισχυτής 150 wrms, θα παίξει ελάχιστα πιο δυνατά από έναν 100 (τόσο λίγο που ίσως την διάφορα θα την καταλάβεις μόνο με ντεσιμπελομετρο ). ...
Μα δεν είναι θέμα στάθμης, αφού ακούει στο 12 (δηλ περίπου στο 1/3 της ονομαστικής ισχύος του ενισχυτή).
Είναι σαν να διαλέγεις μεταξύ ενός αυτοκινήτου με 90HP και ενός με 150HP για να πηγαίνεις με 100χλμ/ω.
Όταν χρειασθεί να πας με 150, το δεύτερο θα πάει ευκολότερα.
Εξάλλου και η Klipsch αυτό λέει στο link.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Τόσο καλοί είναι οι NAD, έχω διαβάσει ότι έχουν σχετικά ουδέτερο ήχο
Oι Nad του 1980-2010 αποτελούσαν μεγάλη σχολή για πολλούς απο ΄μας, είτε κατόχους-είτε ακροατές.
Ήταν ένας εξαιρετικός μέσος όρος ασφαλείας αν δεν επιθυμούσες παραξενιές στον ήχο.
Το χαρακτηριστικό τους ήταν ότι δεν "έξυναν", είχανε αρκετή ανάλυση και ζυγισμένο όμορφο αποτέλεσμα.
Ήταν ωραία στάση πριν οδηγηθείς δε κάτι χαιεντάδικο (κρελ, πλινιους κλπ κλπ), αν και για πολλούς η στάση κράταγε πολλλλά χρόνια.
Προσωπικά, σε τυχαίες ακροάσεις όταν το ενισχυτικό είναι Νad και κάτι με χαλάει, ξέρω ότι δεν φταίει ο ενισχυτής.
Το ωραίο είναι ότι μόνο το phono stage έχω αγοράσει απ τη συγκεκριμένη φίρμα!!!8-)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Έχω περάσει και εγώ από όλες αυτές τις μάρκες και με vintage ενισχυτές και πιο νέους. Στην αρχή εντυπωσιαζόμουν από τον χρωματισμό των vintage και ακόμα και τώρα ακούω πότε πότε από τον Pioneer που έχω τον SX-880. Ωστόσο καθώς τα χρόνια περνούν και το αυτί ωριμάζει μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάζομαι πια με το vintage εκτός από την εμφάνιση. Στην τωρινή κατάσταση μου με ενεργά ηχεία Tannoy Gold 8, ενισχυτή Advance Paris AX1 και ήχο περασμένο bypass χωρίς χρωματισμούς νιώθω το τι έχανα με τα παλαιότερα μηχανήματα. Προσωπική γνώμη μου αν υπάρχουν χρήματα για επένδυση σε στερεοφωνία να αξιολογήσεις και νέα μηχανήματα πριν καταλήξεις.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Tους ειχα και τους δυο βεβαια τον technics καμια 25 χρονια πριν.
Αν με ρωτας για τον AS 2000 τον θεωρω ανωτερο σαν κατασκευη ομως εμενα δεν μου αρεσε για αυτο πουληθηκε εδω μεσα δεν μου ταιριαξε και με τα 2 ζευγοι jbl που εχω βαρια κατασκευη αλλα σε μενα δεν....ειναι σκληρο μηχανακι να τον ακουσεις πριν τον παρεις, δεν ειναι τυχαιο που πολλοι AS2000 ειχαν μπει αγγελια κατα καιρους....
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Καλησπέρα και πάλι στην ομάδα.. τελικά κατέληξα στην αγορά ενός technics su v 660 ξέρω ξέρω θα με πείτε κολλημένο με την technics..θα τον παραλάβω την Δευτέρα . Θεωρητικά έχει 20βατ rms ανα κανάλι και 0,005% παραμορφωση σε σχέση με τον 620 που εχω τώρα που έχει 0,1% , πιστεύω ότι θα έχει ουσιώδεις διαφορές..θα τόν κρατήσω βέβαια και αυτόν και θα ναι ο 4ος ενισχυτής που θα εχω στην κατοχή μου.... αυτό που μου κάνει εντύπωση (τουλάχιστον στ αυτιά μου), είναι πως οσο πιο vintage τόσο πιο πλούσιος ηχος.. βέβαια να παραθεσω ότι για προενισχυτη εχω εναν Yamaha rx v775...τα klipsch πάντως είναι φανταστικα...
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Οταν φτασει στα χερια σου πηγαινε για ενα ολικο recap πυκνωτων θα ξαναζωντανεψει σαν μηχανημα.
 


Μηνύματα
21
Reaction score
2
Οταν φτασει στα χερια σου πηγαινε για ενα ολικο recap πυκνωτων θα ξαναζωντανεψει σαν μηχανημα.
εννοεις τους πυκνωτες του τροφοδοτικου?η ολου του μηχανηματος?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Den ξέρω τι εννοεί ,αλλά θα σου έλεγα , όλους σκούπα .
Οι μεγάλοι του πυκνωτικού φίλτρου ας μείνουν .
Ολοι οι άλλοι αλλαή.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλημέρα,οι στάθμες που ακουω είναι προς το δυνατά.βασικα στην μέση το ποτενσιόμετρο.τα κιλά δεν μου λένε κάτι.Εχουμε δοκιμάσει yamaha as500 2x85 σε ηχεία b&w 604 s4 και δεν μπορούσε να τα οδηγήσει , τελείως μουντός ήχος με ανύπαρκτο μπάσο.Σε αντίθεση με technics su v500 2Χ30 ο οποίος τα δουλεψε αξιοπρεπεστατα και με αρκετά γεμάτο μπασο...πως το εξηγειτε αυτό;;;
Επίσης να προσθέσω ότι άκουσα live τον as1000 με κολώνες wharfadale diamond σειρα, (ηχεία τού 1000ρικου) και ήταν αδιάφορος ο ήχος..υποδιαιστερος του συνδυασμού technics-klipsch.Γι αυτό δεν με ενθουσίαζουν τα κιλά.. εξάλλου ο 620 είναι ελαφρυς γιατί έχει λιγότερα σιδερά μέσα κι ένα μεγάλο βεντιλατερ για ψύξη
Η εξήγηση είναι απλή: Η διαφορά που άκουσες οφείλεται αποκλειστικά στα ηχεία. Αν έχει συνηθίσει το αυτί σε ηχόχρωμα klipsch αυτά είναι τα αποτελέσματα!
Όσον αφορά Yamaha vs τον δικό σου, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης! Με τον yamaha να δεις πως θα ακούγονται ακόμη και τα klipsch! Τόση θα είναι η διαφορά όση ακριβώς αυτή που φαίνεται στις foto του ika παραπάνω. Η μέρα με την νύκτα δλδ!
 

Μηνύματα
21
Reaction score
2
Τον συνδεσα,δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι το μηχάνημα..σε σχέση με τον 620 δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά σε ισχύ.. απλά έχει ποιο μελωδικό ήχο,ιδιο γεμάτο αλλά πιο καθαρό με αισθητή διαφορά όταν το ανεβάζεις πάνω από την μέση
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top