YouTube. Χαλια ηχος. Σωστα;

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Και χωρίς να έχουν εμπειρία και σχέση. Αυτό είναι το πιο φοβερό.
Απλά το λέει ή το γράφει κάποιος με όμορφο λόγο ή με λόγο που τους "κάθεται καλά" και γίνονται φανατικοί φόλοουερς!
😀😀
Εσείς είστε ο τρελός ο κύριος (placebo) που ακούτε βάθη στη σκηνή ? 😍 :D :D Δεν σας ξαναμιλάω εσάς. χα χα
 
Last edited:


Μηνύματα
347
Reaction score
273
Μια χαρά είναι το ΥΤ. Στήνεις συστηματάκι (και με εικόνα) και έχεις πρόσβαση σε τεράστια βάση δεδομένων. Βρίσκονται μάλιστα εκεί μουσικές και άλλα θέματα που αλλού δεν υπάρχουν! Με έναν συμβιβασμό στην ποιότητα ήχου & εικόνας έχεις τζάμπα απόλαυση. :drinks:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλό είναι αλλά με εικόνα σε οθόνη δεν απολαμβάνεις μουσική. Είναι άλλο πράγμα.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Καλό είναι αλλά με εικόνα σε οθόνη δεν απολαμβάνεις μουσική. Είναι άλλο πράγμα.
Γιατί το λες αυτό; Δεν μπορείς, π.χ., να απολαύσεις την μουσική μιας συναυλίας ...βλέποντάς την; Πρέπει μόνο να την ακούς; Επίσης μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές η εικόνα στο ΥΤ δεν είναι κινούμενη.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Η συναυλία είναι και εικόνα.....αλλά μόνο η συναυλία. Προσωπικά όταν ακούω μουσική θέλω να έχω πολύ χαμηλό φωτισμό ή να βλέπω τον ορίζοντα ή ένα όμορφο τοπίο. Οχι όμως εικόνα σε κάποια οθόνη.
Οσο για το θέμα που συζητάμε,όσοι θέλουν να χρησιμοποιούν υπολογιστή σαν digital streamer (και εχουν απαιτήσεις και αντίστοιχο φυσικά σύστημα αλλά και υλικό......κυρίως),προτιμούν nuc με γραμμικά τροφοδοτικά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Οσο για το θέμα που συζητάμε,όσοι θέλουν να χρησιμοποιούν υπολογιστή σαν digital streamer (και εχουν απαιτήσεις και αντίστοιχο φυσικά σύστημα αλλά και υλικό......κυρίως),προτιμούν nuc με γραμμικά τροφοδοτικά.
Αν βγάλουμε πιθανά ground loops απ' έξω (είναι πιο εύκολο να ΜΗΝ έχεις από δαύτα με Nuc και τροφοδοτικάκι...) ή πιθανά πιο αθόρυβο σύστημα με Nuc...
τότε δε βλέπω κάποιο λόγο γιατί τα άτιμα τα bits να δημιουργούνται καλύτερα με γραμμικό τροφοδοτικό και nuc...

Παίζω
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Αν βγάλουμε πιθανά ground loops απ' έξω (είναι πιο εύκολο να ΜΗΝ έχεις από δαύτα με Nuc και τροφοδοτικάκι...) ή πιθανά πιο αθόρυβο σύστημα με Nuc...
τότε δε βλέπω κάποιο λόγο γιατί τα άτιμα τα bits να δημιουργούνται καλύτερα με γραμμικό τροφοδοτικό και nuc...

Παίζω
μα για αυτό ακριβώς το κάνεις....
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Γιατί το λες αυτό; Δεν μπορείς, π.χ., να απολαύσεις την μουσική μιας συναυλίας ...βλέποντάς την; Πρέπει μόνο να την ακούς; Επίσης μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές η εικόνα στο ΥΤ δεν είναι κινούμενη.
40 χρόνια ήμουνα με οθόνη και χλεύαζα στην κυριολεξία τέτοιες απόψεις ( εσύ είσαι ευγενέστατος και σε ευχαριστώ), τα έχω χωρίσει κάνα χρόνο τώρα, έστησα πιο σωστά τα ηχεία σε λίγο μεγαλύτερο χώρο προβληματικό μεν σχετικά αλλά με μετρήσεις μελέτη κλπ. Το αποτέλεσμα είναι μαγικό στις ακροάσεις. Όχι απλά οθόνη δεν θέλω αλλά και τα λαμπάκια των συσκευών πλέον με ενοχλούνε.


Μην μπερδεύουμε τiς συναυλίες και τα μπουζούκια με τις ακροάσεις. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Μιλάμε για 2ο3ο κλπ σύστημα αν δεν κάνω λάθος. Εννοείται ότι απόλαμβάνουμε μόνο μουσική από σύστημα μόνο με ηχεία. Τα άλλα είναι "βοηθητικά". Αν και κάποιοι immersive τύποι με προβόλι κλπ θα διαφωνήσουν. Ονόματα δεν λέμε.. :angel:
 


Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Αν βγάλουμε πιθανά ground loops απ' έξω (είναι πιο εύκολο να ΜΗΝ έχεις από δαύτα με Nuc και τροφοδοτικάκι...) ή πιθανά πιο αθόρυβο σύστημα με Nuc...
τότε δε βλέπω κάποιο λόγο γιατί τα άτιμα τα bits να δημιουργούνται καλύτερα με γραμμικό τροφοδοτικό και nuc...

Παίζω
Bits are bits σαν σλόγκαν ακούγεται χα χα, να το κάνουμε τραγούδι όπως το People are people.
Προσφέρεται και για αυτά τα covers που κάνεις με στίχους, πως σου ξέφυγε για να εκφράσεις και αναδείξεις τις διαφωνίες που οδηγούν και σε τσακωμούς και να μην μιλιούνται και άνθρωποι εδω μέσα. χα χα


Αυτοί εδω διαφωνούνε, βλάκες θα είναι. Στο τέλος λένε κάτι και για τα γραμμικά τροφοδοτικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αυτοί εδω διαφωνούνε, βλάκες θα είναι. Στο τέλος λένε κάτι και για τα γραμμικά τροφοδοτικά.
Οι γνωστές διαστρεβλώσεις για να παρασύρουν αυτούς που δεν έχουν ασχοληθεί για να καταλάβουν.
Αναλύουν αυτά που συμβαίνουν, που αλήθεια είναι στην τελική, αλλά καταλήγουν ότι το παραμικρό καταστρέφει τον ήχο.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Bits are bits σαν σλόγκαν ακούγεται χα χα, να το κάνουμε τραγούδι όπως το People are people.
Προσφέρεται και για αυτά τα covers που κάνεις με στίχους, πως σου ξέφυγε για να εκφράσεις και αναδείξεις τις διαφωνίες που οδηγούν και σε τσακωμούς και να μην μιλιούνται και άνθρωποι εδω μέσα. χα χα


Αυτοί εδω διαφωνούνε, βλάκες θα είναι. Στο τέλος λένε κάτι και για τα γραμμικά τροφοδοτικά.
Καλά αυτό τώρα το είδα! χαχαχαχα.
Καλό😀😀
Χαζός και εγώ δεν πειράζει, αλλά όχι κουφός😁😁
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
40 χρόνια ήμουνα με οθόνη και χλεύαζα στην κυριολεξία τέτοιες απόψεις ( εσύ είσαι ευγενέστατος και σε ευχαριστώ), τα έχω χωρίσει κάνα χρόνο τώρα, έστησα πιο σωστά τα ηχεία σε λίγο μεγαλύτερο χώρο προβληματικό μεν σχετικά αλλά με μετρήσεις μελέτη κλπ. Το αποτέλεσμα είναι μαγικό στις ακροάσεις. Όχι απλά οθόνη δεν θέλω αλλά και τα λαμπάκια των συσκευών πλέον με ενοχλούνε.


Μην μπερδεύουμε τiς συναυλίες και τα μπουζούκια με τις ακροάσεις. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Τώρα για να σου την πω και εσένα για να μην με λένε μονόπλευρο :

++ 40 χρόνια ήμουνα με οθόνη και χλεύαζα στην κυριολεξία τέτοιες απόψεις ... ++

Δηλαδή κάτι σαν τον @Astronaut Jr. έπαθες αλλά απο την ανάποδη ? 😍 :D :D Αμ, για αυτό διέβλεψα μια "σχέση" έτσι συμπάθειας και κοινών, άσχετα του αντιθέτου, εμπειριών μεταξύ σας.:D:D

Εντάξει δεν τον κάνω τζάμπα summoned τον άνθρωπο, θα πόσταρε έτσι και αλλιώς για το παραπάνω θέμα - πόστ το "διαστρεβλωτικό" με τα bits, τα καλώδια και τα τροφοδοτικά κλπ. :D Έπρεπε ήδη δηλαδή να το έχει κάνει , απορώ, μάλλον θα είναι διακοπές.:D
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
...πως σου ξέφυγε για να εκφράσεις και αναδείξεις τις διαφωνίες που οδηγούν και σε τσακωμούς και να μην μιλιούνται και άνθρωποι εδω μέσα. ...
Δεν ενδιαφέρομαι για αυτό :p
Μπορεί οι απόψεις μου σ' αυτό να είναι ως επί το πλείστον ακλόνητες και "ακούνητες" αλλά αν κάποιος ακούει διαφορές π.χ. στα καλώδια usb με γεια του με χαρά του, ας δοκιμάζει καλώδια αν θέλει.... εγώ ούτε καν δοκίμασα να βάλω άλλο καλώδιο στa dac μου... ότι είχε το κουτί.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Δεν ενδιαφέρομαι για αυτό :p
Μπορεί οι απόψεις μου σ' αυτό να είναι ως επί το πλείστον ακλόνητες και "ακούνητες" αλλά αν κάποιος ακούει διαφορές π.χ. στα καλώδια usb με γεια του με χαρά του, ας δοκιμάζει καλώδια αν θέλει.... εγώ ούτε καν δοκίμασα να βάλω άλλο καλώδιο στa dac μου... ότι είχε το κουτί.
Το κομμάτι του άρθρου που αφορούσε αυτό που είπες (για τροφοδοτικά) είναι μόνο στο τέλος και δεν έχει να κάνει με τα bits per se . Τα καλώδια είναι άσχετο, εκτός του γεγονότος του θορύβου που υπάρχει σε ένα laptop και τiς εφαρμογές που τρέχει. To σημαντικό που πρέπει να λάβεις υπόψιν σου όμως είναι αυτό : digital signals" are high-frequency analog signals ..... μετα απο αυτό όλα "παίζουν" σε Α, ή Β βαθμό.

Και εγω δεν έχω δοκιμάσει καλώδια, μόνο ηχείων και ρεύματος.

Εδιτ: Ψέματα, τώρα θυμήθηκα. Δοκίμασα ενα για το dac μου και είχε διαφορά αλλά δεν "παίζει" γιατί είχε φίλτρο πάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Το κομμάτι του άρθρου που αφορούσε αυτό που είπες (για τροφοδοτικά) είναι μόνο στο τέλος και δεν έχει να κάνει με τα bits per se . Τα καλώδια είναι άσχετο, εκτός του γεγονότος του θορύβου που υπάρχει σε ένα laptop και τiς εφαρμογές που τρέχει.
Είσαι εγκάθετος..
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top