Zappiti One 4k HDR & Logitech Harmony hub

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Είναι μεταξύ τους συμβατά?

Ενώ το βλέπει κατά την εγκατάσταση (Στο software της logitech δηλαδή), το zappiti δεν βλέπει καμία εντολή από το hub.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Δεύτερο πρόβλημα:

Με τα αρχεία ήχου: Δεν βλέπει σε μεγάλο αριθμό αρχείων (ταινίες), πολυκάναλο σήμα.
Ενώ δηλαδή αυτά έχουν 5 ή 6 κανάλια, ο Marantz τα βλέπει σαν stereo.

Μου φαίνεται ότι όσο πιο παλιά η συσκευή, τόσο καλύτερα.... αγαπημένο μου dune Base που δυστυχώς παρέδωσες το πνεύμα....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ως προς το θέμα με το harmony, βρήκα την αιτία. Απλώς το τηλεχειριστήριο πρέπει να βρίσκεται ακριβώς απέναντί του!
Σε οποιαδήποτε άλλη θέση, δεν το βλέπει! Εμένα το χαμπ βρίσκεται υπό γωνία, και από αυτήν την θέσηδεν μπορεί να δώσει εντολές. Έτσι το ξεχνώ.

Ως προς το δεύτερο πρόβλημα, βλέπω ότι κανείς δεν γνωρίζει. Μάλλον πρέπει να το παραβλέψω και αυτό το πρόβλημα.
Κατά τα άλλα, η πρώτη εμπειρία με αυτήν την εταιρεία, ήταν και παραμένει απογοητευτική.
Μάλλον θα βάλω αγγελία και θα πάω για κάποιο dune.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μόνος μου τα γράφω, μόνος μου τα βλέπω! Τέλος πάντων.

Πρόσεξα ακόμη ότι δεν βλέπει mkv DTS 6ch 48,0 Khz και τα μεταδίδει δικάναλα... Διορθώνεται?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Έστειλα μήνυμα στην zappiti. Την Παρασκευή, αφού το δει το team τους, θα μου δώσουν απάντηση.
Πως γίνεται κάθε φορά που παίρνω κάτι, να μπλέκω, δεν το καταλαβαίνω. Είχα τόσα χρόνια το dune base 3d, και πέταγε! Αλλά παρέδωσε το πνεύμα, δυστυχώς! θα πήγαινα στην ίδια εταιρεία αλλά με έπιασαν οι τσιγκουνιές! Για 100 ευρώ διαφορά μόνο!
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Καλησπερα.
Ειχα κι εγω καποια θεματακια με το συγκεκριμμενο αλλα μετα απο ενα update που ειχα κανει, ολα εφτιαξαν. Ειναι ωραιο μηχανηματακι. Παιζει πραγματικα τα παντα και πολυ καλα.
Δοκιμασε αλλο HDMI απο πισω και δες καιβτις ρυθμισεις του zappitti.
Κι εγω με marantz ειμαι.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Την ώρα που παίζει η ταινία έχεις πατήσει το movies (κόκκινο) κουμπί να δεις τι άλλο "βλέπει" ο Marantz?
Ρωτώ γιατί μπορεί κατά λάθος να έχεις επιλέξει κάτι άλλο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ναι ο marantz βλέπει 2 κανάλια!
Το πρόβλημα ξεκινά από το zappiti.

Επίσης πρόσεξα ότι το μενού του zppiti, δεν έχει και πολλές δυνατότητες παραμετροποιήσεων...
Από θέμα ενημέρωσης, μάλλον είναι στην τελευταία έκδοση.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μήπως είναι ενεργή καμιά επιλογή για υποβάθμιση σήματος σε 2καναλο;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Μου έστειλαν απάντηση από την zappiti:

You have to set your Zappiti in HDMI Auto in the Settings > Sound & Notifications.

Κάτι που το έχω κάνει φυσικά. Το μόνο που μένει είναι να δω μήπως φταίει το καλώδιο HDMI (το οποίο υπήρχε στην συσκευασία τους). Αν και δεν φαντάζομαι, θα δοκιμάσω και αυτήν την περίπτωση. Σε τελική θα το αφήσω έτσι. Ας κάνει εικονική επεξεργασία ο marantz. Δεν θα σκάσουμε, έχομε σπουδαιότερα προβλήματα από αυτά!
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μου έστειλαν απάντηση από την zappiti:

You have to set your Zappiti in HDMI Auto in the Settings > Sound & Notifications.

Κάτι που το έχω κάνει φυσικά. Το μόνο που μένει είναι να δω μήπως φταίει το καλώδιο HDMI (το οποίο υπήρχε στην συσκευασία τους). Αν και δεν φαντάζομαι, θα δοκιμάσω και αυτήν την περίπτωση. Σε τελική θα το αφήσω έτσι. Ας κάνει εικονική επεξεργασία ο marantz. Δεν θα σκάσουμε, έχομε σπουδαιότερα προβλήματα από αυτά!
Μήπως να έκανες ένα reset το Zappiti?
Μπορεί να έχει φάει κόλλημα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Θα ξανακάνω ένα, θα αλλάξω και καλώδιο hdmi , και αν είμαι τυχερός, θα διορθωθεί. Σε διαφορετική περίπτωση μετά από λίγο καιρό πάμε για άλλα, δεν θα χαλάσουμε την διάθεσή μας.

Έχομε περάσει αρκετά τέτοια λούκια με το χόμπι μας, οπότε πια.... δεν ιδρώνει το αυτί μας!

Μετάνιωσα βέβαια που δεν πήγα κατ ευθείαν σε Dune, όμως κάποιοι φίλοι υποστηρίζουν ότι και αυτά μια από τα ίδια είναι πια!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ξανά έκανα αρχικοποίηση (reset), και ω του θαύματος, είμαστε ok! Κάθε αρχή και δύσκολη.
Σαν μηχανάκι πάντως έχει αρκετές ευκολίες, καλό ήχο, και πολύ καλή εικόνα!
Ενοχλητικό λίγο που δεν δουλεύει σωστά με το harmony αλλά και εδώ μικρό το πρόβλημα, διότι διαθέτει άψογο τηλεχειριστήριο.

Καλά τα media players, αλλά (και) στο θέμα player, βασιλέας παραμένει το pc!
Ναι πεθαίνει σιγά σιγά και ο κλάδος των Media players! Από την μία το pc, από την άλλη η περίπτωση smart tv..... κλείνει η μία εταιρεία κατασκευής τους , μετά την άλλη.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Δεν έχει αντίπαλο το pc! Αναβαθμίζεται εύκολα, επεκτείνεται ανάλογα με τα κέφια μας, πληθώρα εφαρμογών, τρομερές δυνατότητες, και σε τελική προσφέρει την ευχαρίστηση της προσωπικής μας ενασχόλησης, παραμετροποίησης ανάλογα με τις προσωπικές μας απαιτήσεις!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Το harmony και εδώ έδωσε την λύση! με τους πρόσθετους αισθητήρες που συνοδεύουν το hub(τους είχα φυλαγμένους σε κάποιο συρτάρι)!
Όλα καλά λοιπόν.

Γιαυτό σπεύσατε! Δεν θα συνεχιστεί η παραγωγή τους, και δεν υπάρχει εναλλακτική λύση στην αγορά, δυστυχώς!
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Δε μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει ενα IR Blaster και να το συνδέσει με Smart Home Hub?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Σταματά ως γνωστό η logitech την παραγωγή Harmony! Κατόπιν τούτου, δεν υπάρχει παρόμοια εναλλακτική πρόταση στην αγορά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top