Zizik's Maxi Home Theater




loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Το oppo είναι εξαιρετική λύση για όσους έχουν εναλλακτικούς τρόπους να κάνουν tone mapping στους προβολείς τους.
Έχει ένα bug όταν κάνει τη μετατροπή απο hdr σε sdr και περιορίζεται χρωματικά σε τρίγωνο 709 (hd).
Αν κάποιος έχει προβολέα που δεν φτάνει natively αρκετά πάνω απ' το rec.709 ή όταν φτάνει δεν βλέπεται λόγω χαμηλής φωτεινότητας (χρωματικό φίλτρο dci), ας το πάρει...χθες.
Το panasonic 820 κάνει φοβερό tone mapping, αλλά σαν media player δεν πρέπει να κάνει και πολλά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.722
Τι εικόνα...:cry:



Το γ@μήδι κεντάει.

Δοκιμάσαμε και την αυτόματη ίριδα, που τελικά επεμβαίνει μόνο σε σχεδόν απόλυτα σκοτεινές σκηνές, όπως στους τίτλους τέλους. Όχι ότι έχει ανάγκη από ίριδα ο προβολέας βέβαια... Όσο για φως:superman:
 






PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Προσπαθώ να θυμίθω ποια χρονια ειχα δει πρώτη φορά τον χώρο του Δημήτρη στο περιοδικό
Ήχος και εικόνα ....:thumbsdown:
Για καποιο λόγο μου ειχε κανει μεγάλη εντύπωση και τον ειχα ζηλέψει πολυ τον χώρο του με την καλη έννοια πάντα....:drinks:
Θυμάμαι οτι φύλαξα το περιοδικό και πιστευω αύριο που θα πάω στην αποθήκη να το βρω.
Απο εκεί πρεπει να ξεκίνησαν όλα καθώς εγω τότε ασχολιόμουν μονο με δικαναλο ήχο .
Νομιζω οτι δεν του το εχω αναφέρει μέχρι σημερα σε κάποια απο τις εποικοδομητικές μας συζητήσεις!!
Πρεπει να πέρασαν κάποια χρονια έως ότου ανακάλυψω το Avsite και ποιος το περίμενε ...οτι θα γνώριζα
Και αυτό το καταπληκτικό παιδί :DΝαι φίλοι μου ενα ώριμο παιδί .......:p
Θελω να τον ευχαριστήσω θερμά για την μέχρι τώρα βοήθεια του καθώς με εχει γλυτώσεις απο πολλές
Γκάφες που ήμουν έτοιμος να κανω :D:D:p
Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν ειχα καταφέρει να τον συναντήσω αλλα μιλούσαμε αρκετά συχνά στο τηλέφωνο όπου φυσικά με άκουγε με πολυ υπομονή :lol:.
Λίγο η δουλειά λίγο οι υποχρεώσεις κάθε φορά δεν ......
Τις προάλλες ειχα ενα επαγγελματικό ταξίδι και είπα τέλος θα μείνω να τον συναντήσω και να δω
Απο κοντά τον υπέροχο χώρο του.
ΟΛΑ τα λεφτα το σπίτι και ο χώρος που εχει φτιάξει ,μόλις πάτησα το πόδι μου (με τα παπούτσια :lol:)
Ένιωσα μια ζεστασιά μια ωραία ατμόσφαιρα,σε κερδίζει ο χώρος ο άνθρωπος όλα μαζί μπορώ να πω.
Αφού τα είπαμε για αρκετή ωρα με την υπέροχη συντροφιά της Αναστασίας (πολυ τυχερός ο μπαγασας ).
Βάλαμε μπροστά να δούμε κάποια αποσπάσματα απο ταινίες για να δω και να ακουσω επιτέλους ενα reference home cinema ,καθώς δεν είχαμε πολυ χρόνο μπροστά μας γιατι ταξίδευα το απόγευμα.
Η εικόνα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζαλίστηκα μπορώ να πω ,βέβαια όπως ξέρετε εγω δεν τρελαίνομαι με την εικόνα αλλα Με τον ήχο ,αλλα αρχισα να αναθεωρώ .....ιδιως μετά το σημερινό παρόλο που δεν είχαμε την απαιτούμενη συσκότιση .
Ο δε ήχος ..........:hi:πρώτη φορά άκουσα τόσο Καθαρό ήχο τα αγάπησα τόσο πολυ τα Focal :D
Άκουγες τα πάντα τόσο καθαρά με τρομερη λεπτομέρεια και σε μεγάλη ένταση !!που ήθελες και άλλο και άλλο ...
Οι φωνές οι χροιές ,οι πυροβολισμοί ,οι εξατμίσεις απο τις μηχανές (άκουγες εξάτμιση όχι πορδες....)απο το Mad Max που έμενες παγωτό ...το δε atmos κορυφαίο σίγουρα θα χρειάστει καλύτερα
Ηχεια απο αυτά που εχει για να ακολουθήσουν το σύνολο αλλα και πάλι ειναι μια χαρά.
Ααα και μια διαπίστωση ,οταν λέμε atmos πάντα 4 ηχεια στο ταβάνι όχι 2 κάτι που θα αλλάξω
Σύντομα στο δικό μου.
Και εκεί που το κεφάλι γυρνούσε δεξιά και αριστερά επανερχοσουν απο τις σεισμικές δονήσεις
Των Svs ........αχχχχχχχ
Αυτά τα Svs τα αγάπησα πιο πολυ απο τα Focal .....ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ αλλα η κουφάλα δεν μου
Μου πουλάει τίποτα ...:(:(
Τι δεν του είπα οτι πρεπει να παρει 3 x16Ultra τίποτα αυτός....
Φυσικα δεν ειναι μονο τα ηχεια αλλα όλα μαζί, προ ενισχυτής προβολέας ρυθμίσεις ολο το σύνολο όπου
Σε συναρπάζει και σε καθηλώνει πραγματικά.
Δημήτρη μου μπραβο σου να τα χαίρεσαι με την υπέροχη γυναίκα σου και φυσικά
:hi::hi::hi:για την μοναδική φιλοξενία σας.
Επιφυλάσσομαι για οταν με επισκεφτείτε στην Κρήτη !!!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Προσπαθώ να θυμίθω ποια χρονια ειχα δει πρώτη φορά τον χώρο του Δημήτρη στο περιοδικό
Ήχος και εικόνα ....:thumbsdown:
Για καποιο λόγο μου ειχε κανει μεγάλη εντύπωση και τον ειχα ζηλέψει πολυ τον χώρο του με την καλη έννοια πάντα....:drinks:
Θυμάμαι οτι φύλαξα το περιοδικό και πιστευω αύριο που θα πάω στην αποθήκη να το βρω.
Απο εκεί πρεπει να ξεκίνησαν όλα καθώς εγω τότε ασχολιόμουν μονο με δικαναλο ήχο .
Νομιζω οτι δεν του το εχω αναφέρει μέχρι σημερα σε κάποια απο τις εποικοδομητικές μας συζητήσεις!!
Πρεπει να πέρασαν κάποια χρονια έως ότου ανακάλυψω το Avsite και ποιος το περίμενε ...οτι θα γνώριζα
Και αυτό το καταπληκτικό παιδί :DΝαι φίλοι μου ενα ώριμο παιδί .......:p
Θελω να τον ευχαριστήσω θερμά για την μέχρι τώρα βοήθεια του καθώς με εχει γλυτώσεις απο πολλές
Γκάφες που ήμουν έτοιμος να κανω :D:D:p
Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν ειχα καταφέρει να τον συναντήσω αλλα μιλούσαμε αρκετά συχνά στο τηλέφωνο όπου φυσικά με άκουγε με πολυ υπομονή :lol:.
Λίγο η δουλειά λίγο οι υποχρεώσεις κάθε φορά δεν ......
Τις προάλλες ειχα ενα επαγγελματικό ταξίδι και είπα τέλος θα μείνω να τον συναντήσω και να δω
Απο κοντά τον υπέροχο χώρο του.
ΟΛΑ τα λεφτα το σπίτι και ο χώρος που εχει φτιάξει ,μόλις πάτησα το πόδι μου (με τα παπούτσια :lol:)
Ένιωσα μια ζεστασιά μια ωραία ατμόσφαιρα,σε κερδίζει ο χώρος ο άνθρωπος όλα μαζί μπορώ να πω.
Αφού τα είπαμε για αρκετή ωρα με την υπέροχη συντροφιά της Αναστασίας (πολυ τυχερός ο μπαγασας ).
Βάλαμε μπροστά να δούμε κάποια αποσπάσματα απο ταινίες για να δω και να ακουσω επιτέλους ενα reference home cinema ,καθώς δεν είχαμε πολυ χρόνο μπροστά μας γιατι ταξίδευα το απόγευμα.
Η εικόνα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζαλίστηκα μπορώ να πω ,βέβαια όπως ξέρετε εγω δεν τρελαίνομαι με την εικόνα αλλα Με τον ήχο ,αλλα αρχισα να αναθεωρώ .....ιδιως μετά το σημερινό παρόλο που δεν είχαμε την απαιτούμενη συσκότιση .
Ο δε ήχος ..........:hi:πρώτη φορά άκουσα τόσο Καθαρό ήχο τα αγάπησα τόσο πολυ τα Focal :D
Άκουγες τα πάντα τόσο καθαρά με τρομερη λεπτομέρεια και σε μεγάλη ένταση !!που ήθελες και άλλο και άλλο ...
Οι φωνές οι χροιές ,οι πυροβολισμοί ,οι εξατμίσεις απο τις μηχανές (άκουγες εξάτμιση όχι πορδες....)απο το Mad Max που έμενες παγωτό ...το δε atmos κορυφαίο σίγουρα θα χρειάστει καλύτερα
Ηχεια απο αυτά που εχει για να ακολουθήσουν το σύνολο αλλα και πάλι ειναι μια χαρά.
Ααα και μια διαπίστωση ,οταν λέμε atmos πάντα 4 ηχεια στο ταβάνι όχι 2 κάτι που θα αλλάξω
Σύντομα στο δικό μου.
Και εκεί που το κεφάλι γυρνούσε δεξιά και αριστερά επανερχοσουν απο τις σεισμικές δονήσεις
Των Svs ........αχχχχχχχ
Αυτά τα Svs τα αγάπησα πιο πολυ απο τα Focal .....ΤΑ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ αλλα η κουφάλα δεν μου
Μου πουλάει τίποτα ...:(:(
Τι δεν του είπα οτι πρεπει να παρει 3 x16Ultra τίποτα αυτός....
Φυσικα δεν ειναι μονο τα ηχεια αλλα όλα μαζί, προ ενισχυτής προβολέας ρυθμίσεις ολο το σύνολο όπου
Σε συναρπάζει και σε καθηλώνει πραγματικά.
Δημήτρη μου μπραβο σου να τα χαίρεσαι με την υπέροχη γυναίκα σου και φυσικά
:hi::hi::hi:για την μοναδική φιλοξενία σας.
Επιφυλάσσομαι για οταν με επισκεφτείτε στην Κρήτη !!!!!
πανάθεμά σε με ανατρίχιασες!:o:headbang::roflmao:
έτσι όπως το διάβαζα στην αρχή...σαν ''αποχαιρετιστήριο'' μήνυμα μου φάνηκε...:roflmao:



Υ.Γ.
γλειφτρόνι :roflmao::lol::lolsign:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
πανάθεμά σε με ανατρίχιασες!:o:headbang::roflmao:
έτσι όπως το διάβαζα στην αρχή...σαν ''αποχαιρετιστήριο'' μήνυμα μου φάνηκε...:roflmao:



Υ.Γ.
γλειφτρόνι :roflmao::lol::lolsign:
Μωρή μην μου αλλάζεις το παρατσούκλι είπαμε είμαι ματακιας και το ξέρουμε :D:D:p
 



Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Προσπαθώ να θυμίθω ποια χρονια ειχα δει πρώτη φορά τον χώρο του Δημήτρη στο περιοδικό
Ήχος και εικόνα ....:thumbsdown:
Για καποιο λόγο μου ειχε κανει μεγάλη εντύπωση και τον ειχα ζηλέψει πολυ τον χώρο του με την καλη έννοια πάντα...
Ομοιοπαθής...φανατικά!μην κάνεις τον κόπο να ψάξεις για το περιοδικό-ειδικά για ήχος και εικόνα...HiTech Ιούλιος 2010 #161!!!βέβαια καμία σχέση τότε με τώρα...

Tech-Dream_1.jpg


Tech-Dream_2.jpg
 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Αστα...εγω πηγα σπιτι του και μετα απο 15 μερες ειχα παρει curve 138". :D



και πηρα ενα σωρο ιδεες!
Εγω να δεις !!!!!:D:D
[DOUBLEPOST=1550391697][/DOUBLEPOST]
Ομοιοπαθής...φανατικά!μην κάνεις τον κόπο να ψάξεις για το περιοδικό-ειδικά για ήχος και εικόνα...HiTech Ιούλιος 2010 #161!!!βέβαια καμία σχέση τότε με τώρα...

View attachment 118334

View attachment 118335
Μπραβο βρε Μανώλη για την διόρθωση άψογος το εχεις και εσύ βρε θηρίο !!!!!!:party:
[DOUBLEPOST=1550391760][/DOUBLEPOST]
μπα πλέον τον πιάνει χ3σιμο σε κάτι τέτοια ...:laugh::roflmao:
:lol::lol::lol:
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top