Ακρόαση άψογων κατασκευαστικά ηχείων

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ρε παίδες,επειδής είμαι από βουνό και δε νογάω,τι ορίζεται ως άψογο κατασκευαστικά ηχείο;
Αυτη ειναι μια απο τις "παγιδες" της αρχικης μου ερωτησης....
γιατι ρωτας εμας? ρωτα αυτους που λενε οτι παρολο που μετρανε καλα δεν παιζουν. τι μετρησαν?
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Άψογο ηχείο είναι αυτό που δίνει άψογες μετρήσεις.
και συνεχιζω....
δεν ντρεπεσαι να αγοραζεις η να φτιαχνεις λαμπατους ενισχυτες και ενα ΗΧΕΙΟ να εχει μικροτερη παραμορφωση απο τους ενισχυτες σου? Ε?

 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
και για τον Γιωργη που εχει αποροιες...

step response απο το παραπανω ...

 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
φυσικα αυτο το ηχειο δεν ειναι κατασκευαστικα αψογο.
εχει μειονεκτηματα στα ακρα...

 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ολα τα συστήματα από το ποιο φθηνό μέχρι και το ποιο ακριβό,
Θα παίξουν όσο καλά τους επιτρέπει ο αδύναμος κρίκος τους.
Σε οικιακούς χώρους ο αδύναμος κρίκος είναι συνήθως ο χώρος.

Οι ανηχοικες μετρήσεις και η ακρόαση σε στούντιο, έχουν μικρή εως και καμία αξία, εκτός και αν διαθετουμε στούντιο ή ανηχοικο θάλαμο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Ολα τα συστήματα από το ποιο φθηνό μέχρι και το ποιο ακριβό,
Θα παίξουν όσο καλά τους επιτρέπει ο αδύναμος κρίκος τους.
Σε οικιακούς χώρους ο αδύναμος κρίκος είναι συνήθως ο χώρος.

Οι ανηχοικες μετρήσεις και η ακρόαση σε στούντιο, έχουν μικρή εως και καμία αξία, εκτός και αν διαθετουμε στούντιο ή ανηχοικο θάλαμο.
Για το χώρο συμφωνώ. Άρα, αφού έχουμε ήδη έναν αδύναμο κρίκο, δεν πειράζει να αποκτήσουμε κι ακόμα έναν ε;
 

Μηνύματα
4.465
Reaction score
7.741
Άψογο ηχείο είναι αυτό που δίνει άψογες μετρήσεις.
το θεμα ειναι
  • ποιες ειναι αυτες οι μετρησεις που θα μας δειξουν σε μεγαλο βαθμο κατα ποσο το υποψηφιο προς αγορα ηχειο ειναι αψογο
  • αν αυτες οι μετρησεις μπορουν να βρεθουν και που
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Άψογο ηχείο είναι αυτό που δίνει άψογες μετρήσεις.
Σε δεδομένο συχνοτικό εύρος ή ορίζουμε εμείς ότι μας κάτσει στο μάτι;
Πχ,έχει ένα 12ίντσο άρα πρέπει να παιζει στα 30Hz..
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
το θεμα ειναι
  • ποιες ειναι αυτες οι μετρησεις που θα μας δειξουν σε μεγαλο βαθμο κατα ποσο το υποψηφιο προς αγορα ηχειο ειναι αψογο
  • αν αυτες οι μετρησεις μπορουν να βρεθουν και που
Bull's eye! Άνοιξε νέο θέμα ντε!
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Σοβαρά δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει συζήτηση .
Υπάρχουν " απόψεις " βαθειά ριζωμένες που κοντράρουν στους νόμους της φυσικής .
Eτσι ακριβως, κι απ τις 2 πλευρες ομως...

σε λιγο θα γινουμε τιποτα επιστημονικο σαιτ, η τιποτα παραρτημα ...του CERN , κατι τετοιο..

θ ακουμε με τα ματια....

ημουν κωφος και ειδα το φως μου κ τετοια πραγματα...

αλλαζει η φυσικη ροη των πραγματων..

μετανοειτε Χριστιανοιιιι!!!

:p:D
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Το BBC και οι κλώνοι του είναι κατ' εμε από τα καλύτερα mini monitor που έχω ακούσει, απλά έχει τα προβλήματα που απορρέουν από τον μικρό όγκο της καμπίνας και το μέγεθος των μεγαφώνων..
Κλώνοι BBC έχουν κατασκευαστεί απο διάφορες εταιρείες με τεράστιες διαφορές μεταξύ τους.Μόνο εξωτερικά μοιάζουν.Δεν ξέρω κατα πόσο το έχεις ψάξει η αν τα έχεις ακούσει όλα.
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Έχω ακούσει τα original και 2-3 άλλα, όντως τα original ήταν καλύτερα γι' αυτό και πωλούνται ακριβά.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Eτσι ακριβως, κι απ τις 2 πλευρες ομως...

σε λιγο θα γινουμε τιποτα επιστημονικο σαιτ, η τιποτα παραρτημα ...του CERN , κατι τετοιο..

θ ακουμε με τα ματια....

ημουν κωφος και ειδα το φως μου κ τετοια πραγματα...

αλλαζει η φυσικη ροη των πραγματων..

μετανοειτε Χριστιανοιιιι!!!

:p:D
Υπάρχουν κάποιες σταθερές που μας βοηθάνε να βγάλουμε άκρη.Η αντίληψη "έχω ξοδέψει πολλά,άρα ξέρω" δεν παίζει...
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Θα περιμενω ν αποδειξεις οτι ειναι λαθος.

Καποιοι για να μαθουν τα του ηχου σπουδαζουν καποια χρονια. Τζαμπα πανε δηλαδη στα πανεπιστημια. Ισως να μαθαινουν μονο πως να βαζουν το ντεσιμπελομετρο στο σπιτι για να μετρησουν το ηχειο τους ποσο ...τσιριζει. Μηχανικοι του ηχου και τα ρεστα, ειναι γλαστρουλες στις εταιριες τους, αφου οτι εργασια και να κανουν ενας χρυσαυτιας τους κανει να σκισουν τα διπλωματα.
δεν είπα αυτό.. ούτε απαξίωσα τους ανθρώπους που σπουδάζουν και μελετούν τον ήχο..
Συνεχίζεις...:roflmao:... Αυτό σημαίνει ισχυρογνωμοσύνη...για αυτό δεν θα αλλάξετε ποτέ γνώμη μερικοί ότι και να πούμε...
δεν θα το συνεχίσω.. απλά να σου υπενθυμίσω-υπογραμμίσω πως αν δεν ήταν έτσι τα πράγματα δεν θα γινόταν συναυλίες σε μεγάλους κλειστούς χώρους (όπως το ΣΕΦ ας πούμε).. η φόρτιση του χώρου με 20-100 KW ισχύος δεν θα μας επέτρεπε ν' ακούμε καθόλου μουσική παρά μόνο τον χώρο και τις αντανακλάσεις(ανέφερα το ΣΕΦ που δεν είναι ηχητικά φροντισμένος χώρος)..

όμως δεν είναι έτσι.. μια χαρά ακούμε.. (αν έχουμε πάει σε συναυλία σε τέτοιο χώρο και έχουμε κάποια άποψη)
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Για το χώρο συμφωνώ. Άρα, αφού έχουμε ήδη έναν αδύναμο κρίκο, δεν πειράζει να αποκτήσουμε κι ακόμα έναν ε;
Δεν είναι αστείο όλο αυτό, έτσι?
Κάθομαι και διαβάζω(πταίω) και τσιμπιόμαι κ. Κώστα(μας).

Αφού λοιπόν ΔΕΝ πρόκειται περί χλεύης του νού και είναι σσσοβαρό, τέθω και γώ μίαν ερώτηξις εις τα γραφόμενά σας κύριε κ,Μοντεράτορα λέγε με Κώστα: Υπάρχει περίπτωσις ηχείον ψιλομουφεξ -που σε καλό στουντιακό χώρο να σέρνεται- να παίζει μιά χαρά στο καθιστικό μας??

Και ακόμη μία: τι σχέση έχει η εντελώς υποκειμενική αίσθηση των ασμάτων στο καθιστικό μας με την συγκεκριμένη κατηγορία που αναγιγνώσκω?
Γιατί άνθρωποι που δεν έχουν τίποτε να προσθέσουν σε μιά σύνθετη προσέγγιση του όρου "ορθή αναπαραγωγή" τριγυρνάνε ασκόπως και διανέμουν τα ίδια απίστευτα ανέκδοτα?
Γιατί δεν πάνε στις μουσικές κατηγορίες όπου είμαι σίγουρος ότι πολλά έχουν να προσφέρουν?

Με πάσαν επιφύλαξιν ότι δεν έχω ξεφύγει σε διαγαλαξιακή τρούπα, ημέτερος!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.302
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top