Ακρόαση άψογων κατασκευαστικά ηχείων


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Έχεις πει και στο παρελθόν κάτι καλά, τύπου "όσο πιο δυνατά παίζει το ηχείο, τόσο λιγότερο ενεργοποιεί τον χώρο" κλπ... αλλά αυτό είναι ακόμα καλύτερο...:):)

...ένα τέτοιο θα ήταν καλή ιδέα πάντως γιατί παίζει πολλή...
:p
είδες.. λέω κάτι ωραία ώρες ώρες..:D

χαίρομαι πραγματικά που με διαβάζεις, αλλά δεν θυμάσαι καλά.. αυτό που είχα πει είναι πως όσο δυνατότερα παίζουν τα ηχεία και όντας εμείς σε κανονική θέση ακρόασης μπρος από τα ηχεία, τόσο περισσότερο ακούμε τον άμεσο ήχο σε σχέση με τον ανακλώμενο γιατί ο άμεσος ήχος έρχεται πιο γρήγορα σε μας και είναι ισχυρότερος λόγω απόστασης και με τις λιγότερες απώλειες ενώ ο ανακλώμενος και οι αντηχήσεις κάνουν πιο μεγάλες διαδρομές και εξασθενούν με αποτέλεσμα να τους υπερκαλύπτει ο άμεσος ισχυρότερος ήχος.. αυτό λέει η φυσική.. αυτό λέω κι εγώ ακόμα.. :)
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Εγω πραγματικα περιμενω τα παραδειγματα ηχειων που ηταν για κλωτσιες ο κατασκευαστης οπως αναφερθηκε καπου.
Για εμας με την λιγη εμπειρια θα ηραν χρησιμο να διαβασουμε για τετοιες περιπτωσεις
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
για πειτε....
ναι καλε, ηχεια που μετραν αψογα και τα κλεισατε σε 30 λεπτα.
ακουω....
(και φυσικα με ποιο το αντικαταστησατε...)
Αudio Spectrum Orpheus, ακούστηκε σε studio με διάφορα ενισχυτικά όχι φθηνά και wadia, μετά από κάνα 2ωρο και αφού εξαντλήθηκαν όλοι οι πιθανοί συνδυασμοί τελικά αγοράσθηκε άλλο παρόμοιας κατασκευαστικής φιλοσοφίας (μονάδες κλπ) το οποίο αφού ακούστηκε και αυτό με τα ίδια κρίθηκε καλύτερο όσο αφορά την ουδετερότητα, το ηχείο που αγοράσθηκε ήταν κάποιο Duntech, πολύ πιο ακριβές τονικά και όχι μόνο.

την τελευταια 4ετια δεν νομιζω να υπαρχουν αγορες.....ελαχιστες θα ελεγα απο τα μελη μας....ολοι τραμπες κανουν με ηχεια 10ετιας.... η οικονομικα ισα για λενε οτι εκαναν αλλαγη

Και καλά κάνουν, τους είχαμε κάνει πλούσιους τόσα χρόνια.

ε ?
ok μας το ειπες για την συνεργεια.
το λοιπον, την καλυτερη αποδεδειγμενα ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ εχουν τα ενεργα. το ψηφιακο κροσσ κανει την χρηση ενισχυτων βελτιστοποιημενων για την καθε μοναδα (δηλαδη με μεγιστη ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ) ευκολη επιλογη.
για πες μας λοιπον, συμφωνεις οτι τα ενεργα παιζουν "καλυτερα" αφου εχουμε την απολυτη "συνεργεια?"
Δεν είναι απόλυτη, είναι σωστή με βάση τους νόμους της φυσικής, απόλυτη είναι αν υπάρχει και ηχητική συνέργεια κάτι που συζητιέται.

τα θετικα των ενεργων ειναι οτι γλυτωνεις τα καλωδια και το κουτι?
αστο, εχουμε πολυ δρομο... παραιτουμαι...
Όχι βέβαια απλά υπάρχουν και τα αρνητικά, κάποια στιγμή να ειπωθούν αλλιώς θα μείνει η εντύπωση ότι μεροληπτείτε.

Aς ριξω λοιπον το πρωτο ηχειο για να ξεκινησει το κους κους !!!!!!

Απο μια εταιρια που πολυ μισουν και αλλη δεν ψαχνουν να ακουσουν τιποτα περα απο καποια μοντελα της.....

Β&W Νautilus 802..........παιζω μαζι του 11 χρονια και ακομα το γουσταρω κατα 90 %........κανα δυο φορες ειπα να ταλλαξω αλλα βολτες δεξια και αριστερα με οδηγουσαν στο συμπερασμα να κατσω στα αυγουλακια μου και να ακουω την μουσικη μου μιας και θεωρω οτι μετα απο χρονια ψαξιματος και ανησυχιας(ανουσιας τις περισσοτερες φορες)με τον Krell καρφωμενο και την σεταρισμενη με βαση μετρησεις στον χωρο μου Lio-8 επανω εχω ενα πολυ καλο για μενα ηχητικο αποτελεσμα!!!!!!
Είναι γεγονός ότι θέλουν δυνατό ενισχυτή για να παίξουν σωστά/καλά.

μονο που στην συγκεκριμενη περιπτωση (focal utopia και sm9) οι αντιπροσωπειες στην Ελλαδα είναι διαφορετικες.
οπότε άλλη μια θεωρια συνομωσίας .... δεν ισχυει...
Ο πωλητής των φθηνών όμως έχει το πάνω χέρι, ξέρει ότι τα μεγάλα δύσκολα στήνονται σωστά οπότε αυτό μπορεί να το εκμεταλλευτεί και στήνοντας τα σωστά σε έναν normal σε διαστάσεις χώρο να πουλά συνέχεια, ο άλλος έχει πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι η ATC παράγει και πουλάει αρκετά παθητικά ηχεία, παράγει επίσης τουλάχιστον 2-3 μοντέλα ενισχυτών και θεωρείται μια αξιοσέβαστη εταιρεία και στους δύο κόσμους.
Επίσης παραθέτει κάποια επιχειρήματα ως προς το γιατί υποστηρίζει τη συγκεκριμένη άποψη, τα οποία μου φαίνονται λογικοφανή, όπως μου φαίνεται λογικοφανής η εξήγηση γιατί παράγει και παθητικά ηχεία και γιατί κάποιοι τα προτιμούν.
Νομίζω ότι το το κέρδος για την ATC πουλώντας ξεχωριστά τα παθητικά της ηχεία και ξεχωριστά τους ενισχυτές της, θα ήταν αισθητά μεγαλύτερα. Τον κλασικό της ολοκληρωμένο τον δίνει γύρω στις 3.000 ευρώ.
Η ATC βασικά για τα studi-ακα προιόντα καίγεται, και ο ήχος των παθητικών δεν διαφέρει από των ενεργών αν παίξουν με συγκεκριμένες εταιρείες ενισχυτικών π.χ. Krell.

Καλέ τι σύγκριση να κάνει κάποιος μεταξύ των 2 τεμαχίων ενεργών SM9 αξίας (με ενισχυτή) 5.400 ευρώ και του Grande Utopia αξίας ζεύγους 132.000+ ευρώ (+ προσθέστε στην τιμή και έναν ενισχυτή)....:o
Μια χαρά σύγκριση, σε χώρο τεράστιο και με ανάλογα συνοδά θα κερδίσει το μεγάλο, σε άλλους χώρους το μικρό, πάντα μπορεί να γίνει σύγκριση αλλά με τις σωστές και ίδιες προυποθέσεις.

και που το ξερεις ΕΣΥ οτι δεν παιζει καλυτερα το μικρο?

α)τα ακουσες διπλα διπλα στον ιδιο χώρο?
β)απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα?
γ)απο την τιμη?

θελω τιμια απαντηση.
Μα παίζει καλύτερα σε μικρούς και μεσαίους χώρους, δεν το πιστεύω, το έχω ακούσει, θα τα αγόραζα χαλαρά αν δεν είχα άλλα.

ωχ ωχ η συνεργεια προ τελικου... ναι ναι μεγαλο highendικο ζητημα. αφου λυσαμε την συνεργεια ηχειου τελικου παμε παρακατω....
Τα ηχεία είναι το Α&Ω σε ένα σύστημα, ο ενισχυτής η καρδιά, ενισχυτής= προ & τε, είναι λάθος να τον απαξιώνουμε.

Η συνέργεια είναι ένα βρώμικο εφεύρημα του κατά περίπτωσιν εμπόρου hi-fi, για να σου πασάρει τον ενισχυτή που πουλάει αυτός, και για να μην πας να αγοράσεις ενισχυτή από κάποιον ανταγωνιστή.
Θα συμφωνήσω απλά ξέροντας ότι δεν μπορούμε να ακούσουμε από αυτόν κάποια ηχεία και από άλλον ενισχυτικά έχει το πάνω χέρι, μπορούμε όμως να συγκρίνουμε σετάκια ενισχυτών-ηχείων σε διαφορετικούς και μια σχετική ακρίβεια λόγω διαφορετικότητας των χώρων και των πηγών.

Ούτε στα ενεργά υφίσταται στην πραγματικότητα αυτή η πολυθρύλητη "συνέργεια".
Μαζί σου !!!!! το έγραψα και παραπάνω.

Mια ερώτηση...έχεις ακούσει ποτέ σοβαρά "studio monitors" σε mastering room?
Εγώ ναι και μου κάποια μου άρεσαν πολύ, π.χ. Genelec & Focal, δεν είμαστε απόλυτοι κύριε, ούτε φοράμε παρωπίδες.

Σε κάποιο πιθανό συγκριτικό μεταξύ μεγάλου ηχείου με μεγάλη καμπίνα (δωδεκάιντσα,δεκαπεντάιντσα κτλ) και ενός μικρού δύο δρόμων,εκείνο που έχει τις περισσότερες πιθανότητες να είναι πιο σωστό είναι το μικρό.Το μεγάλο σίγουρα θα είναι εντυπωσιακό,το μικρό όμως θα ειναι πιο σωστό όχι μόνο απο πλευράς ταχύτητας,εξαφάνισης και στησίματος στο χώρο,αλλά και συχνοτικού εύρους,όσον αφορά ακρόαση μουσικής (και χωρίς να κινδυνεύεις να χάσεις τα τύμπανα).



Να σου θυμίσω κάποιο γνωστό και μη εξαιρετέο Ls3 που κάτι Utopia τα έχει για πρωινό...
Το BBC και οι κλώνοι του είναι κατ' εμε από τα καλύτερα mini monitor που έχω ακούσει, απλά έχει τα προβλήματα που απορρέουν από τον μικρό όγκο της καμπίνας και το μέγεθος των μεγαφώνων.

Στα πόσα κυβικά αρχίζει να αποτυπώνεται σωστά μια ορχήστρα;
Ποτέ! για την ώρα τουλάχιστον και με τη σημερινή τεχνολογία.

Επί του θέματος λοιπόν...
Ηχείο που μετράει on axis σωστά, έχει ικανό σχεδιασμό και μονάδες χαμηλών για επίτευξη σχετικά ρεαλιστικών SPL και ελαχιστοποίηση της διέγερσης του χώρου, η πολική του απόκριση είναι σωστή και συνεπώς οι ανακλάσεις του είναι όσο το δυνατόν ιδίου περιεχομένου με το άμεσο σήμα (αλλιώς θέλει εκτεταμένες ηχητικές παρεμβάσεις στον χώρο), είναι σωστά τοποθετημένο σε σχετικά συμμετρικό χώρο και ο χώρος δεν είναι πολύ "ζωντανός' ή ιδιαίτερα "νεκρός", δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει λάθος και άσχημα...διότι με υπαρκτά αυτά τα χαρακτηριστικά, ο εγκέφαλος έχει τη δυνατότητα να πλάθει το μουσικό δρώμενο που εκλαμβάνει από 2 μόνο πηγές, σωστά στον χώρο, σωστά τονικά και ρεαλιστικά.

...δεν έχω δει πολλά τέτοια ηχεία και χώρους...
Σωστά αλλά μόνο αν είναι όπως γράφεις "και ο χώρος δεν είναι πολύ ζωντανός' ή ιδιαίτερα "νεκρός", σε αντίθετη περίπτωση ο εγκέφαλος βαράει καμπανάκι και το απορρίπτει σαν τεχνητό.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Το θέμα αυτο ανοίχτηκε γιατί έχω ακουσει πολλους που υποστηρίζουν ότι ακουσαν ηχεία που μετρούσαν καλά αλλα επαιζαν άθλια.
Που είναι όλοι αυτοί;

Να βοηθήσω;

Τα Grimm ls1 μετράνε καλα.
Άρεσαν σε όλους;
Τι δεν σας άρεσε;

οι τέσσερις ευαγγελιστές ήταν τρεις..
οι εξής δυο..
ο Λουκάς Grimm.. :D
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
είδες.. λέω κάτι ωραία ώρες ώρες..:D

χαίρομαι πραγματικά που με διαβάζεις, αλλά δεν θυμάσαι καλά.. αυτό που είχα πει είναι πως όσο δυνατότερα παίζουν τα ηχεία και όντας εμείς σε κανονική θέση ακρόασης μπρος από τα ηχεία, τόσο περισσότερο ακούμε τον άμεσο ήχο σε σχέση με τον ανακλώμενο γιατί ο άμεσος ήχος έρχεται πιο γρήγορα σε μας και είναι ισχυρότερος λόγω απόστασης και με τις λιγότερες απώλειες ενώ ο ανακλώμενος και οι αντηχήσεις κάνουν πιο μεγάλες διαδρομές και εξασθενούν με αποτέλεσμα να τους υπερκαλύπτει ο άμεσος ισχυρότερος ήχος.. αυτό λέει η φυσική.. αυτό λέω κι εγώ ακόμα.. :)
Συνεχίζεις...:roflmao:... Αυτό σημαίνει ισχυρογνωμοσύνη...για αυτό δεν θα αλλάξετε ποτέ γνώμη μερικοί ότι και να πούμε...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
είδες.. λέω κάτι ωραία ώρες ώρες..:D

χαίρομαι πραγματικά που με διαβάζεις, αλλά δεν θυμάσαι καλά.. αυτό που είχα πει είναι πως όσο δυνατότερα παίζουν τα ηχεία και όντας εμείς σε κανονική θέση ακρόασης μπρος από τα ηχεία, τόσο περισσότερο ακούμε τον άμεσο ήχο σε σχέση με τον ανακλώμενο γιατί ο άμεσος ήχος έρχεται πιο γρήγορα σε μας και είναι ισχυρότερος λόγω απόστασης και με τις λιγότερες απώλειες ενώ ο ανακλώμενος και οι αντηχήσεις κάνουν πιο μεγάλες διαδρομές και εξασθενούν με αποτέλεσμα να τους υπερκαλύπτει ο άμεσος ισχυρότερος ήχος.. αυτό λέει η φυσική.. αυτό λέω κι εγώ ακόμα.. :)
Συνεχίζεις...:roflmao:... Αυτό σημαίνει ισχυρογνωμοσύνη...για αυτό δεν θα αλλάξετε ποτέ γνώμη μερικοί ότι και να πούμε...
Ειρήνη υμίν αδελφοί!

Με μία μικρή διόρθωση όλα λύνονται: "όσο πλησιέστερα στα ηχεία είμαστε" αντί του "όσο δυνατότερα παίζουν".
Το υπόλοιπο ως έχει. :gamer:
 
Last edited:


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Ειρήνη υμίν αδελφοί!

Με μία μικρή διόρθωση όλα λύνονται: "όσο πλησιέστερα στα ηχεία είμαστε" αντί του "όσο δυνατότερα παίζουν".
Το υπόλοιπο ως έχει. :gamer:
Μικρή; :D
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ειρήνη υμίν αδελφοί!

Με μία μικρή διόρθωση όλα λύνονται: "όσο πλησιέστερα στα ηχεία είμαστε" αντί του "όσο δυνατότερα παίζουν".
Το υπόλοιπο ως έχει. :gamer:
Nαι, απλά αυτή η "μικρή αλλαγή" υποδηλώνει μια ολόκληρη λάθος αντίληψη του πράγματος...και είναι μία ένδειξη για άλλες τέτοιες "μικρές" λάθος αντιλήψεις...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Τι λέγατε; Κανένα άλλο ηχειάκι που δε σας άρεσε; Εκείνο το φοννοημαν-πωστολεν έλεγε τίπτα ή ATC-εεε grimm και ξερό ψωμί; (Βου συμπολεμιστή που είσαι;; )
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα PMC Ob1i & 24 δεν μου άρεσαν επίσης. Πολύ sibilance.
Ακόμα και με τον leben Cs600, το 24 δεν μπόρεσε να την εξαλείψει.
 



Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Τα PMC Ob1i & 24 δεν μου άρεσαν επίσης. Πολύ sibilance.
Ακόμα και με τον leben Cs600, το 24 δεν μπόρεσε να την εξαλείψει.
Για τα PMC δεν θα συμφωνήσω.Κρατήστε και μια πισινή γιατί ο αντιπρόσωπος έχει ταλέντο στο να θάβει τα μηχανήματά του.Άπειρα παραδείγματα.

Τα Grimm και για μένα στην έκθεση ήταν απογοήτευση,όπως και για άλλους.Στο meeting όμως άλλαξα γνώμη.Φυσικός ήχος και πολύ παιχνίδι.Η τιμή τους είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Πρέπει να ανοιχτεί άλλο θέμα...

(μήπως να το πηγαίναμε ανάποδα; δηλαδή ποιά ηχεία με καλές μετρήσεις μας άρεσαν; Και ότι περισσέψει το θάβουμε...:biggrin: )
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Βασικά νομίζω ότι δύσκολα θα γράψει ο κόσμος καθώς οι περισσότεροι δεν ξέρουμε πως μετράν τα ηχεία μας...
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τα PMC Ob1i & 24 δεν μου άρεσαν επίσης. Πολύ sibilance.
Ακόμα και με τον leben Cs600, το 24 δεν μπόρεσε να την εξαλείψει.
...βρε τη παλιοsibilance που δεν φεύγει με τον leben...τί να φταίει άραγε...ας δοκιμάσουμε κι άλλους ενισχυτές μέχρι να φύγει...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Ρε παίδες,επειδής είμαι από βουνό και δε νογάω,τι ορίζεται ως άψογο κατασκευαστικά ηχείο;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μα τίποτα δεν έμαθες κι εσύ...άψογο κατασκευαστικά ηχείο -επιστημονικά μιλώντας- είναι αυτό που επιτρέπει το άνοιγμα της πύλης της ψυχής, αγγίζει το βαθύτερο συναίσθημα και επιτρέπει τη σύνδεση της ατομικής εσωτερικότητας με την μουσική...
Και τέτοια, είναι κυρίως αυτά που δεν λειτουργούν με ηλεκτρικά μεγέθη, όπως μάθαμε σε άλλο θέμα...
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top