Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Το hi fi είναι ωραίο γιατί πάντα υπάρχει ένας πόλεμος
MC εναντίον ΜΜ
Λάμπες εναντίον Τρανσιστορ και Mosfet
Digital εναντίον Αναλογικών
και ο καταλογος είναι ατελείωτος μαζί με τα επιχειρήματα της κάθε ομάδας
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Θα ήθελα μια εξήγηση για το πιο κάτω:


και ένα-δύο παραδείγματα για το πιο κάτω:



Ευχαριστώ!
The Strain Gauge cartridge is not at all like any other cartridge. All other cartridges, whether moving magnet, moving coil, or moving iron, are "generators" - that is, you put motion in, and you get energy out.....a tiny voltage that you amplify and send to your speakers. The key here in describing all other cartridges is in the word MOVING. All other cartridges need to move a mass around - a magnet, and iron core with wires (moving "coil") or moving iron. They are all magnetic generating systems, which require a mass to be constantly moved to generate a voltage.

When you move any mass, it has stored energy, just like your car when you get it going. When you need to turn, or slow down, the mass tries to keep you from doing so. Imagine a stylus in the groove of a record that must make lots of changes in direction to follow the groove walls. Imagine how the mass of the generating parts must restrain the stylus as it tries to move.

Now, imagine driving a car where you and the car have NO MASS. If you can, then you can understand only one reason why the Strain Gauge is so exciting; it has almost no "stored energy" in the moving system - there IS no large amount of "mass" to move around - it does NOT have to move around a magnet, or wire coils, or iron. This means that the stylus stays in much better statistical contact with the groove walls of your records because there is no large mass trying to keep it from doing so. Imagine how different that sounds.

Inertia (the law by which mass tends to stay at rest or continue in the direction in which it was moving) makes all styli "jitter" or jump about in the groove of the record, and not stay in intimate contact with the groove wall. If a stylus can't follow the groove wall, you cant hear what's on the record. Its that simple.

So how does it work if it doesn't generate a voltage???

The SG cartridge has two Strain Gauge elements, pieces of silicon crystal that when compressed or expanded by tiny amounts, change resistance. The cantilever suspension, a necessary part of any cartridge, is coupled to these elements. The energy that is usually always "lost" into the suspension of all cartridges is used to create the signal in our Strain Gauge cartridge. It is also a purely "resistive" system, with no coils of wire to alter the high frequency performance, or pick up hum, noise or radio stations! Our preamp supplies it a flow of electricity, which it varies, and that gets amplified.

Why no RIAA required??

The Strain Gauge cartridge does not use or require an RIAA playback filter because it inherently plays the RIAA recording EQ curve used on the record correctly. This is because the RIAA recording curve used to make the original master recording with a magnetic cutter head COMPENSATES for that cutter head velocity response and results in a groove of basically equal “displacement” for an amplitude flat input signal. How does that happen? Simply. Without RIAA, the "velocity" response of the magnetic cutter head would normally cut a large displacement groove for low frequencies, and less so as the frequency rises. Using RIAA, which LOWERS the amplitude as the frequency lowers and raises it as the frequency increases, it "COMPENSATES" for the natural displacement differences of a magnetic cutter head's response and RESULTS in a basically equal displacement groove, for a flat input signal. Since normal magnetic cartridges are velocity sensitive devices (whose output is sensitive to velocity), they need the RIAA inverse filter to result in a flat playback response of a groove cut with an RIAA recording curve. However, since the Strain Gauge is a DISPLACEMENT sensitive device, it automatically produces a basically flat response from a RIAA encoded groove, which as stated above, is a basically equal displacement recorded groove.


The Strain Gauge cartridge is a displacement device, producing an output that is dependent and directly proportional to the amount of displacement of the stylus, NOT the velocity, like magnetic cartridges. It therefore inherently plays the RIAA encoded groove correctly. If one inspects the RIAA EQ, one will discover that there are discrepancies that occur where a displacement type cartridge deviates from a perfectly flat playback of the recorded RIAA groove, and therefore will not produce a perfectly flat response.


Attempts made in the distant past to absolutely correct Strain Gauge cartridges for any amplitude anomaly have required equalization circuits, which not only add circuitry, but also introduce phase or time shifts. It is the Soundsmith’s belief that human hearing is much more forgiving of amplitude errors than time errors, so we have made minimal efforts to correct for any amplitude deviation from absolute flatness.



Because it has ultra-low moving mass, and because it uses no wire coils, it has a high frequency performance to beyond 70 Khz. Because it goes all the way down to DC, we can use that DC information to display tracking forces, forces on each groove wall, record eccentricity and "AC" component of the tracking force (record warp). Because it does NOT have to move around a large mass, and has little stored energy, it can track at one gram without "jittering" or chattering down the groove walls, and therefore stays in intimate contact with the record groove. And because we engineered it carefully, our Strain Gauge has user replaceable styli, a first for high end cartridges.

That's a lot of "because's". And there's more.

I will be glad to consult with those who are seriously interested in owning this system. All cartridges are individually hand-made by me, and I take great care in doing so.

Below is some anecdotal and additional technical information on our Strain Gauge Cartridge and preamp systems......

Thanks for your interest - Peter Ledermann/President & Chief Engineer
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Θα ήθελα μια εξήγηση για το πιο κάτω:


Ευχαριστώ!
TRUE balanced with just two conductors?

Normally balanced connections have 3 conductors: positive, negative and ground.
But in the case of eg. cartriges or microphones, which are balanced sources with just 2 conductors - positive and negative. The technical term is floating balanced or balanced without ground. Yes this is TRUE balanced! The positive signal is connected to one dedicated amplifier stage and the negative signal is inverted and also connected to one dedicated amplifier stage = differential amplifier!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Βρισκόμαστε μπροστά σε ακόμα μία <<διαμάχη>> του τι μου αρέσει με το ποιο είναι σωστό-ακριβές.
Σε ελάχιστες περιπτώσεις αυτά τα δύο συμπίπτουν.

Στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό που ταλαιπωρεί-κουράζει λιγότερο τον εγκέφαλο μας είναι και το αρεστό, αλλά όχι απαραίτητα και το σωστότερο-πιστότερο, όταν αναφερόμαστε σε μουσική αναπαραγωγή.

Οι έντονες δυναμικές αντιθέσεις και η λεπτομέρεια δυστυχώς <<κουράζουν>> τον εγκέφαλο. Ευτυχώς είναι η φύση της μουσικής και σε ένα σωστά στημένο σύστημα έχουν υποχρέωση να είναι παρόντα.
Αν μας αρέσει ο χρωματισμένος, ή να το πω απλά <<παραποιημένος-παραμορφωμένος>>, ήχος με τη προσθήκη κατάλληλων αρμονικών και στρογγυλέματος των ξεσπασμάτων της μουσικής είναι μια άλλη ιστορία και άπτεται της προσωπικής μας θεώρησης περί του <<ορθού>>.

Πάντως για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα σε μία συγκριτική δοκιμή το σύστημα αναπαραγωγής οφείλει να είναι ακριβές και ουδέτερο.
Οτιδήποτε διαφορετικό ουσιαστικά δεν μπορεί να γενικευτεί, οπότε και δεν έχει νόημα, και πάει στη κατηγορία του <<μου αρέσει>>.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
@vet: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/πληροφορίες.

Υ.Γ.: Ακριβές οι υλοποιήσεις του κ. Soundsmith, αλλά, εξ όσων διάβασα, αξίζουν τα χρήματά τους για αυτά που ισχυρίζονται ότι προσφέρουν. Από την άλλη, σχεδόν $34000, για το κορυφαίο μοντέλο, είναι εξωφρενικό ποσό.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ας αναφέρω και εγώ το σημερινό μου πείραμα , με δυο πικάπ και δυο κεφαλές, 1 denon dl 304 mc, 2 ortofon om 30 super mm, πηγή ο ίδιος δίσκος βινυλίου ιαπωνικής κοπής , της NIPPON GRAMOPHONE Roberto Delgado, mas que nada.
Ο δίσκος είναι εξαιρετικός , με πλήρες συχνοτικό περιεχόμενο, και ουσιαστικά καινούριος.
Αφολυ τον άκουσα με την denon 304 , και προενισχυτή phono το sansui c2301 σε High mc input, τον ξαναάκουσα με το sl 1200 mkii με jelco sa370h βραχίονα και κεφαλή την ortofon om 30 Super, με περίπου 50 ωρών βελόνα. Αυτό που άκουσα από την ortofon μου άρεσε , αλλά ήταν μακριά από το να χαρακτηριστεί όμορφο άκουσμα. Από την στιγμή που ξεκίνησε να παίζει η μεσαία περιοχή (και έχει κάμποση ο δίσκος) επικρατούσε των πάντων. Τα άκρα ήταν ψιλοφιμωμένα θα μπορούσα να πω. Το παρόν έδινε έντονα το μεσόμπασο και το μεσόπριμο. Κάτι σαν κασσετόφωνο που έχει φύγει το αζιμούθιο και παίζει κάπως. Η μεσαία περιοχή ήταν πιο δυνατή από ότι έπρεπε και πιο μπροστά από όλες τις άλλες. Δεν με κούρασε αλλά με ξένισε το άκουσμα. Ξαναέβαλα τον δίσκο στο άλλο πικάπ (sansui sr 929 με την denon dl 304) και΄ξανάκουσα το ίδιο περιεχόμενο . ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Ομορφος ασυμπίεστος ήχος αέρινος με αρμονικές , με αληθινό χαμηλό και αληθινά πρίμα δαντελένια που τα χαρακτηρίζουν κάποιοι ριβιούερς. Άλλο πράγμα. Κυρίως όμως αβίαστος ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΟΣ ήχος, μαλακός μεταξένιος βελούδινος και ένα κάρο άλλα επίθετα. Το βάθος και το πλάτος της σκηνής που στήνει η 304 είναι όπως λένε μερικοί έξω από τα ηχεία. Αντίθετα αυτό της ortofon είναι σαφώς ανάμεσα στα ηχεία και κάπως μπροστά από αυτά. Είναι πιο επίπεδο δλδ . Σαν απλωμένη μπουγάδα ένα πράμα. Όλα στην σειρά και φάτσα κάρτα.
Σε αντίθεση η denon όπως είπα Ααααλλο πράμα. Καλά η σκηνή δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εμένα. όμως αυτές οι χροιές που βγάζει αυτή η κεφαλή είναι κάτι το απίθανο. Ισως η σύγκριση να αδικεί την ortofon αλλά αυτή είχα και έχω σαν mm σοβαρή , χρόνια τώρα.
Αν κάποιος θέλει να το επαναλάβουμε με μια άλλη mm κεφαλή καλύτερη από την ortofon εγω είμαι μέσα.
Αυτά για τον φίλο mpits .
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ό,τι οι υλοποιήσεις του κυρίου soundsmith δεν με πείθουν .
Αν δε , συνυπολογίσουμε και το ποσό , είναι τουλάχιστον εξωπραγματικές , οι σχεδιάσεις , όχι το ποσό . Αυτό είναι σχεδόν χαμηλό αν συγκριθεί με κάτι υλοποιήσεις τύπου goldmund.
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Ας αναφέρω και εγώ το σημερινό μου πείραμα , με δυο πικάπ και δυο κεφαλές, 1 denon dl 304 mc, 2 ortofon om 30 super mm, πηγή ο ίδιος δίσκος βινυλίου ιαπωνικής κοπής , της NIPPON GRAMOPHONE Roberto Delgado, mas que nada.
Ο δίσκος είναι εξαιρετικός , με πλήρες συχνοτικό περιεχόμενο, και ουσιαστικά καινούριος.
Αφολυ τον άκουσα με την denon 304 , και προενισχυτή phono το sansui c2301 σε High mc input, τον ξαναάκουσα με το sl 1200 mkii με jelco sa370h βραχίονα και κεφαλή την ortofon om 30 Super, με περίπου 50 ωρών βελόνα. Αυτό που άκουσα από την ortofon μου άρεσε , αλλά ήταν μακριά από το να χαρακτηριστεί όμορφο άκουσμα. Από την στιγμή που ξεκίνησε να παίζει η μεσαία περιοχή (και έχει κάμποση ο δίσκος) επικρατούσε των πάντων. Τα άκρα ήταν ψιλοφιμωμένα θα μπορούσα να πω. Το παρόν έδινε έντονα το μεσόμπασο και το μεσόπριμο. Κάτι σαν κασσετόφωνο που έχει φύγει το αζιμούθιο και παίζει κάπως. Η μεσαία περιοχή ήταν πιο δυνατή από ότι έπρεπε και πιο μπροστά από όλες τις άλλες. Δεν με κούρασε αλλά με ξένισε το άκουσμα. Ξαναέβαλα τον δίσκο στο άλλο πικάπ (sansui sr 929 με την denon dl 304) και΄ξανάκουσα το ίδιο περιεχόμενο . ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ. Ομορφος ασυμπίεστος ήχος αέρινος με αρμονικές , με αληθινό χαμηλό και αληθινά πρίμα δαντελένια που τα χαρακτηρίζουν κάποιοι ριβιούερς. Άλλο πράγμα. Κυρίως όμως αβίαστος ΑΣΥΜΠΙΕΣΤΟΣ ήχος, μαλακός μεταξένιος βελούδινος και ένα κάρο άλλα επίθετα. Το βάθος και το πλάτος της σκηνής που στήνει η 304 είναι όπως λένε μερικοί έξω από τα ηχεία. Αντίθετα αυτό της ortofon είναι σαφώς ανάμεσα στα ηχεία και κάπως μπροστά από αυτά. Είναι πιο επίπεδο δλδ . Σαν απλωμένη μπουγάδα ένα πράμα. Όλα στην σειρά και φάτσα κάρτα.
Σε αντίθεση η denon όπως είπα Ααααλλο πράμα. Καλά η σκηνή δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα εμένα. όμως αυτές οι χροιές που βγάζει αυτή η κεφαλή είναι κάτι το απίθανο. Ισως η σύγκριση να αδικεί την ortofon αλλά αυτή είχα και έχω σαν mm σοβαρή , χρόνια τώρα.
Αν κάποιος θέλει να το επαναλάβουμε με μια άλλη mm κεφαλή καλύτερη από την ortofon εγω είμαι μέσα.
Αυτά για τον φίλο mpits .
Ποσο μ"αρεσουν τα τεστακια! Η μονη μου διαφωνια John ειναι στο δισκο δοκιμης,αν εχεις ορεξη και χρονο επανελαβε το τεστ με δισκο απο Decca Phase4
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ό,τι οι υλοποιήσεις του κυρίου soundsmith δεν με πείθουν .
.
τι δεν σε πειθει john?
(και εγω με denon ακουω τωρα, αλλα με ψηνει και αυτη η jico sas σε shure v15iii... αν ταιριαζε και και με τον jelco τον 12αρη...)
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Η shure v15 σίγουρα δεν με πείθει για τίποτα .
Οσο για τον δίσκο τεστ , έγινε επανάληψη με MANTOVANI , εκεί να δείτε γέλιο, μέχρι δακρύων , η ;ortofon έχει κρυφτεί και δεν βγαίνει έξω. Ότι και να λέει ο jelco.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Η shure v15 σίγουρα δεν με πείθει για τίποτα .
Οσο για τον δίσκο τεστ , έγινε επανάληψη με MANTOVANI , εκεί να δείτε γέλιο, μέχρι δακρύων , η ;ortofon έχει κρυφτεί και δεν βγαίνει έξω. Ότι και να λέει ο jelco.
bre ασε την shure...
γιατι δεν σε πειθουν οι soundsmith?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
>> Can I send in MY new or used/broken 103 and get it converted to a Soundsmith Gold or Silver??<<

>> Yes, but there is some risk on both of our parts - The surgery required to fully convert these cartridges is very delicate - some cartridges don't survive... if yours is destroyed, you lose your cartridge, and I lose my time.
Είναι λίγο παπατζής ο τύπος ή είναι η ιδέα μου?
http://www.sound-smith.com/denon/index.html
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
bre ασε την shure...
γιατι δεν σε πειθουν οι soundsmith?

Γιατί η διαμόρφωση τάσης είναι ένα σχετικά εύκολο θέμα. Αν ήταν έτσι θα το έκαναν όλοι. Και όμως κανείς δεν ασχολήθηκε. Και μη μου πεί κανείς ότι δεν είναι όλοι οι κατασκευαστές ριζοσπαστικοί, γιατί αυτά τα ακούω βερεσέ. Όταν πρόκειται να βγάλουν λεφτά και να μεγαλώσουν το όνομά τους όλοι γίνονται ριζοσπαστικοί , άλλοι πολύ άλλοι λιγότερο.
Αν λοιπόν ήταν κάτι το οποίο θα μπορούσε να γίνει σχετικά εύκολα , (για τα μεγάλα εργοστάσια που έχουν-είχαν r+d τμήματα εύκολα) και με λογικό κόστος θα το είχαν ήδη κάνει , η στην χειρότερη θα το κράταγαν σαν άσσο στο μανίκι τους για τα δύσκολα. Εν τούτοις δεν έγινε ποτέ. Καλά δεν το συζητώ για το θέμα κόστους, θα το είχαν φτάσει στα επίπεδα όχι των mc αλλά ακόμη χαμηλότερα.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Στο θέμα μας , η ;ortofon om 30 αρνείται πεισματικά , να βγεί να παίξει. Βρε καλή μου βρε χρυσή μου (μαύρη είναι ) τίποτα.
Ακόμα και η benz ace που έχω σε άλλο πικάπ έχει βάλει τα γέλια. btw καλό κομμάτι η Benz, mc!, αλλά όχι 304.
Πέρυσι στο vinyl bazaar ο εισαγωγέας των γιαπωνέζικων βινυλίων μου είπε το εξής ," καλές οι dynavector , zyx, κλπ αλλά με την 304 ακούς μουσική , αντί για τόνους" , και ακόμη ψάχνομαι να βρω μια dl s1 σε λογική τιμή , γιατί είναι ακριβή η ρουφιάνα, στα 1000$ η 1000e όπου σε βρούν.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Προβοκατόρικη απορία :punish:
Με έχεις παρεξηγήσει...:p

Δηλαδή για κάτσε τώρα...το ρίσκο του ενός είναι να χάσει μια ολοκαίνουρια κεφαλή και το ρίσκο του άλλου να χάσει λίγο από το χρόνο του!
Αν δεν είναι αυτό παπατζιλίκι αναρωτιέμαι τι είναι!
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ξαναέβαλα τον δίσκο στο άλλο πικάπ (sansui sr 929 με την denon dl 304) και΄ξανάκουσα το ίδιο περιεχόμενο . ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Το κορυφαίο πικάπ με την κορυφαία κεφαλή! Τι άλλο θα μπορούσες να ακούσεις δηλαδή;
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ό,τι οι υλοποιήσεις του κυρίου soundsmith δεν με πείθουν .
Αν δε , συνυπολογίσουμε και το ποσό , είναι τουλάχιστον εξωπραγματικές , οι σχεδιάσεις , όχι το ποσό . Αυτό είναι σχεδόν χαμηλό αν συγκριθεί με κάτι υλοποιήσεις τύπου goldmund.
Οταν λες goldmund εννοείς φαντάζομαι αυτούς τους μαϊμουδιάρηδες Ελβετούς που πουλάνε ένα «μασκαρεμένο» Pioneer των 100$ σε «μουράτο» κουτί των 9.500$ :hunter:




http://homepage1.nifty.com/iberia/column_audio_goldmund-e.htm
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top