Το συστημα μου

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
μερακι,μουσικες αναζητησεις και ενα πολυ δυνατο συστημα στο τσαρδι του Κωστα.......ευγε λεβεντη μου.......ευχομαι αν και κριση και κακη διαθεση να εισαι παντα μαχιμος με ομορφες μουσικουλες και ατελειωτα ταξιδια στους ηχους και τα διαφορα ειδη της μουσικης!!!!!!
μπραβο αγορι..........:drinks::drinks:

μου αρεσει που δεν λες οχι σε κανενα ηχητικο φορμα και εισαι μεσα σε ολα.........μουσικοφιλος μετα ολα σου αγορινα!!!!!!:taunt::taunt:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μπράβο, ωραίο σύστημα και όλα τακτοποιημένα... με άπειρη μουσική για ακρόαση... νάσαι πάντα καλά και να το χαίρεσαι φίλε!

:party: :drinks: :party:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Φοβερό κομμάτι το αναλογικό σου οπως και η δίσκοθηκη σου .

Καλοακουστα !
Εαν επιτρέπεται θα σου κάνω μια παρατήρηση.
Αλλαξε επειγόντως το πολυμπριζο σου !
Θα νομίζεις οτι αλλάξες σύστημα ...;)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Φοβερό κομμάτι το αναλογικό σου οπως και η δίσκοθηκη σου .

Καλοακουστα !
Εαν επιτρέπεται θα σου κάνω μια παρατήρηση.
Αλλαξε επειγόντως το πολυμπριζο σου !
Θα νομίζεις οτι αλλάξες σύστημα ...;)
Εχω πειραματιστεί λιγάκι παλιοτερα με 1-2 (πχ Belkin PF-50) και να σου πω την αληθεια δεν παρατηρησα διαφορες. Επισης εχω αλλαξει τα υπαρχοντα καλωδια ρεύματος Χαιατας με τα μαμισια τους, της πλακας, και ακουω καποιες διαφορες. Πχ με τα Χαιτας ακούγεται το συστημα πιο ησυχο, πιο στρογγυλεμενο αλλα χανει σε δυναμικα. Με τα μαμισια της πλακας το συστημα εχει πιο πολύ ενεργεια. αλλα ακούγεται πιο "βρωμικο". Οσο για το συγκεκριμενο πολυπριζο, αν και στο audio δεν ακουω μεγαλες διαφορες εκει που οι διαφορες είναι θεαματικες είναι στην εικονα (μεχρι και η γυναικα μου το παρατηρησε), για αυτό το λογο και μονο το εχω να σου πω την αληθεια αλλα και για χαριν ευκολιας, λογω παροχης 10 θεσεων. Παντως η εμπειρια μου λεει ότι οντως αν παιξεις με τα ρευματα ακους διαφορες εκει που δεν εχω πειστει απολυτα είναι τα interconnects, οσες αλλαγες και να εχω κανει οι διαφορες είναι ελάχιστες, τι αλλαγη με καλωδιο 10 ευρω με 600 ευρω παρα πολύ μικρες, τι αλλαγες στην κατευθυντικοτιτα, κτλ κτλ., υπαρχουν όμως καποιες διαφορες κι εκει. Με τα ρευματα όμως είναι σαφως πιο μεγαλες οι διαφορες
Εχεις να προτεινεις κατι σε πολυπριζο/φιλτρο? Η οτιδήποτε άλλη βελτιωση?
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Παιδια επισης μεταφερω αυτουσια και την ερωτηση μου σε άλλο νημα εδώ περα περι dac.
Ηδη μου απαντησαν ο Oldy και ο Δημοκηδης (ευχαριστω παιδια) αλλα θα ηθελα να το σιγουρεψω μην κανω και καμμια πατατα στην επικειμενη αγορα. Και βεβαια ακουω και προτασεις σε αυο που θελω, ηδη ο Oldy με παρεπεμψε σε ένα της ESI και ο Δημοκηδης σε ένα της Audio-Gd, μιας που εχει και ο ιδιος ένα και είναι πολύ ευχαριστημένος. Ακουω προτασεις λοιπον που να προϋποθέτουν λυση όμως στο πρόβλημα μου όμως όπως περιγράφεται παρακατω. Αν υπαρχει καποιο και με ADC section ακομα καλυτερα, μιας και θα ηθελα να ριπαρω και κανα βινυλιο μελλοντικα.

"Θελω το εξης. Εχω ένα ενισχυτή με 4 εισοδους και μια Tape Mon. Επειδή θελω ένα dac για να βαλω και το pc στο παιχνιδι ώστε συνδεοντας την rca out του dac σε μια input του ενισχυτή να ακουω τα αρχεια από εκει, μεχρι εδώ όλα καλα. Θελω όμως το DAC να εχει και εξοδο ακουστικων, να το συνδεσω με την Tape Mon του ενισχυτή (που εχει fixed gain δεν ελεγχεται από το volume του ενισχυτή), ετσι ώστε να ελεγχω το volume από το DAC ΑΛΛΑ κυριως επιλεγοντας εισοδο από τον ενισχυτή να την ακουω από τα ακουστικα (κυριως βινυλιο από πικαπ). Γινεται αυτό? Δηλαδη να συνδεσω την rca out του DAC με την Tape Mon του ενισχυτή η το DAC πρεπει να είναι και Pre, ετσι ώστε μια RCA input του DAC/Pre να συνδεθει με την Tape Mon του ενισχυτή?
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα."
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Καλημέρα φίλε cosmarpan!

Κατ' αρχήν εύχομαι να χαίρεσαι την τεράστια δισκοθήκη σου, που δείχνει ότι είσαι πραγματικός μουσικόφιλος!

Ακόμα ένα μπράβο για το εξαιρετικό ηχοσύστημα που έχεις χτίσει για να απολαμβάνεις την δισκοθήκη σου. Οι επιλογές που έχεις κάνει σε μηχανήματα δείχνουν σαφή κατεύθυνση για τον 'ήχο' που θέλεις να έχεις σαν αποτέλεσμα.
Τον Edge κάποτε τον γλυκοκοίταγα. Πρέπει να έχει απίστευτη οδήγηση, δύναμη και καθαρότητα κάτι που είναι ακριβώς ότι χρειάζονται τα morel για να παίξουν σωστά και να ελέγχονται στις μεγάλες διαδρομές που πρέπει να κάνουν όταν το απαιτεί το πρόγραμμα. Γενικά όλα τα μηχανήματα που έχεις είναι ένα κι ένα.

Να τα χαίρεσαι και να απολαμβάνεις πάντοτε την τεράστια δισκοθήκη σου!:)
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
πολυ ωραιο συστημα και ομορφα στημενο στο χωρο σου,νομιζω ομως οτι δεν χρειαζεσαι το xindak και το sony απο την στιγμη που εχεις το esoteric.......πουλησετα και αγορασε ενα καλο dac (usb dac+headphones pre) στην κατηγορια 800-1200 ευρω,ενω για τις ταινιες ακομα και ενα blueray player των 100+ ευρω θα σε καλυψει απολυτα. Η συλλογη σου ειναι τεραστια και μαλλον θα χρειαστεις να βαλεις στο παιχνιδι και ενα λαπτοπ που θα το συνδεσεις στο usb dac ή ενα music network player (που θα το συνδεσεις στο καλο dac). Κατω αριστερα στο ρακ βλεπω κατι που μοιαζει με mac mini αλλα δεν ειμαι και σιγουρος,αν ειναι mac mini φυσικα δεν χρειαζεται τα δυο τελευταια.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
373
Αν θέλεις πες μας συνοπτικά και δυο λόγια για τα vintage μηχανήματα που είναι κρυμμένα δίπλα από το έπιπλο με τα βινύλια.

Παίζεις και μουσική;
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
καλημέρα σε ολους, ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια. Θα επανερθω το απόγευμα με απαντησεις/σχολια στα γραφομενα σας, τωρα εφυγα βουρ για την άλλη μεγαλη αγαπη την Απολλωναρα. Φωστήρας -Απολλων στον Ταυρο :p Καφεδακι με οικογενεια πρωτα, μετα γηπεδο μονος φυσικα γιατι εκει μεταμορφωνομαι αρνητικα :D και επανέρχομαι το απόγευμα δριμύτερος και ελπιζω και με την νικη.
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Επιστροφή απο γήπεδο, η Απολλωναρα σαρωτική σημερα, 0 - 2 σημερα Ευκολα πάμε δυνατά για την αλλαγή Δευτέρα Ριζούπολη με του tiger να του δείξουμε τι μπορει να κάνει ο αδύναμος εναντίον του δυνατού.:lolsign:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Καλημέρα φίλε cosmarpan!

Κατ' αρχήν εύχομαι να χαίρεσαι την τεράστια δισκοθήκη σου, που δείχνει ότι είσαι πραγματικός μουσικόφιλος!

Ακόμα ένα μπράβο για το εξαιρετικό ηχοσύστημα που έχεις χτίσει για να απολαμβάνεις την δισκοθήκη σου. Οι επιλογές που έχεις κάνει σε μηχανήματα δείχνουν σαφή κατεύθυνση για τον 'ήχο' που θέλεις να έχεις σαν αποτέλεσμα.
Τον Edge κάποτε τον γλυκοκοίταγα. Πρέπει να έχει απίστευτη οδήγηση, δύναμη και καθαρότητα κάτι που είναι ακριβώς ότι χρειάζονται τα morel για να παίξουν σωστά και να ελέγχονται στις μεγάλες διαδρομές που πρέπει να κάνουν όταν το απαιτεί το πρόγραμμα. Γενικά όλα τα μηχανήματα που έχεις είναι ένα κι ένα.

Να τα χαίρεσαι και να απολαμβάνεις πάντοτε την τεράστια δισκοθήκη σου!:)
Όντως καταπληκτικό μηχανάκι ο Edge, μόλις τον άκουσα υπήρξε έρωτας, τον αγόρασα σε 5 δευτερόλεπτα. Επισης θυμάμαι μια άλλη φορά τον ειχα πάει ακρόαση σε γνωστό αντιπρόσωπο για να πάρω ηχεία. Αυτο που εχω να σου πω ηταν η έκπληξη του αντιπροσώπου για την απόδοση του αντικαθιστώντας το κορυφαίο σετ προ-τελικού εταιρείας που αντιπροσευε, και έκανε κανα 30αρι χιλιάρικα θυμάμαι. Του ήρθε λιποθυμία...:lolsign: Τοςο καλα επαιζε. Δεν τον χάλασε βέβαια και πολυ γιατί αγόρασα τα ηχεία τελικα. Α κι επισης μια άλλη φορά σε παρόμοια διαδικασία σε μαγαζί με πολλα μηχανάκια τον δοκίμασα με τα ATC50PT SL, me TA οποία επαιζαν απιςτευτα μεχρι την μέση του volume αλλα μετα αστα, τα θηρία του ρούφαγαν όλη την ενέργεια σαν μαύρη τρύπα...:p Τα ηχεια τωρα, η μεγαλη τους δύναμη νομιζω ειναι το απίστευτο τουιτερ με την εκπληκτική ανάλυση, ακους λεπτομέρειες που δεν άκουγα ποτε πριν με οποιοδήποτε μηχάνημα, αλλα και το ποςο ισορροπημένα ειναι σε όλο το φάσμα. Δεν σε'ενοχλει τιποτα εκτός βέβαια αν ταΐσεις με πολυ κακή ηχογράφηση.
Το Esotericτέρας ανάλυσης αλλα λιγο λεπτό σε σώμα, βέβαια σε SACD και DVD-AUDIO εκτοξεύεται. Το Xindak ειναι απίστευτο για τα λεφτα του, λάμπατος ωραίος παχύς all-round ήχος, υστερεί σε ανάλυση και λεπτομέρεια σε σχεςη με το esoteric αλλα overall ικανοποιεί απόλυτα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ο
πολυ ωραιο συστημα και ομορφα στημενο στο χωρο σου,νομιζω ομως οτι δεν χρειαζεσαι το xindak και το sony απο την στιγμη που εχεις το esoteric.......πουλησετα και αγορασε ενα καλο dac (usb dac+headphones pre) στην κατηγορια 800-1200 ευρω,ενω για τις ταινιες ακομα και ενα blueray player των 100+ ευρω θα σε καλυψει απολυτα. Η συλλογη σου ειναι τεραστια και μαλλον θα χρειαστεις να βαλεις στο παιχνιδι και ενα λαπτοπ που θα το συνδεσεις στο usb dac ή ενα music network player (που θα το συνδεσεις στο καλο dac). Κατω αριστερα στο ρακ βλεπω κατι που μοιαζει με mac mini αλλα δεν ειμαι και σιγουρος,αν ειναι mac mini φυσικα δεν χρειαζεται τα δυο τελευταια.
Όχι δεν ειναι Mac mini, εκει ειναι η περιοχή του μικρού με τις 3 κονσόλες στην σειρά, Wii, PS3, ΧΒΟx. Απο Blu ray εχω ενα Της Samsung αλλα βασικά παίζω απο to PS3 όποτε,χρειάζεται. Η απο το XBOX.
Ακουω προτάσεις για dac/Pre/Headphone amp compo, αν εχει και ADC ακομα καλύτερα μιας και θέλω να και και καν είπα ρίσκα απο βινύλιο κάποια στιγμη.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Αν θέλεις πες μας συνοπτικά και δυο λόγια για τα vintage μηχανήματα που είναι κρυμμένα δίπλα από το έπιπλο με τα βινύλια.

Παίζεις και μουσική;
Ραδιοενισχυτής SANYO DCX 2000L, δεκαετιας 70' εδώ έκανε του γοτθικό μου στην μουσικη, ηταν του μεγάλου μου αδελφού που μου κόλλησε το μικρόβιο. Εχει να μπει τωρα καμμία 10 χρονια, θέλει σίγουρα service μετα απο τόσα χρονια, δεν το δίνω με τιποτα λόγω αναμνήσεων, κάποια στιγμη θα του γίνει σέρβις και θα μπει στο παιχνίδι σε ενα δευτερο σύστημα .τελευται φορά που το ειχα βάλει πριν 10 χρονια έπαιζε μια χαρα. Τα ίδια ισχύουν και για το πικαπ Sanyo TP625. Επισης ενα cassette deck Aiwa AD-F810 μπου έπαιζε για πολλα χρονια γράφοντας άπειρες ραδιοφωνικές εκπομπές την δεκαετία του 80, ακομα τις εχω τις περισσότερες αν και εχω πάρει τα περισπτερα είτε σε βινύλιο είτε σε cd. Φοβερό μηχανάκι. CD player Rotel RCD-965BX, φοβερό budget μηχανάκι, παίζει ακομα μια χαρα μετα απο 25 χρονια ξεσκίσματος. Το ίδιο και για το Sony DVP-900v
Τέλος, ηχεια Audio Epilogue Cocoa 2, δεν τα ξέρει η μάνα τους, το μόνο που εχω να σας πω ειναι οτι και τα δίπλα λεφτα να εκαναν ειναι ευκαιρία, τοςο καλα παιζουν. Απο τα προηγούμενα μου τα πούλησα ολα εκτός απο αυτά με την προοπτική να στήσω πάνω τους ενα δευτερο σύστημα κάποια στιγμη. Ματςαρουνάψογα και με λάμπες.
Αυατα οτι αλλο θέλετε εδώ είμαστε.

Το παίζεις και μουσικη κολλάει στα vintage μηχανάκια η σε μένα αν ειναι η δουλεια μου? δεν το πολυκατάλαβα.
 
Last edited:



Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ο


Όχι δεν ειναι Mac mini, εκει ειναι η περιοχή του μικρού με τις 3 κονσόλες στην σειρά, Wii, PS3, ΧΒΟx. Απο Blu ray εχω ενα Της Samsung αλλα βασικά παίζω απο to PS3 όποτε,χρειάζεται. Η απο το XBOX.
Ακουω προτάσεις για dac/Pre/Headphone amp compo, αν εχει και ADC ακομα καλύτερα μιας και θέλω να και και καν είπα ρίσκα απο βινύλιο κάποια στιγμη.
Teac dac-501,Marantz HD-DAC1,Pioneer U-05.....στα 800 περιπου και τα τρια,φυσικα συνδεεις πανω τους και ολες τις ψηφιακες πηγες σου,εκτος απο καποιον υπολογιστη.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Teac dac-501,Marantz HD-DAC1,Pioneer U-05.....στα 800 περιπου και τα τρια,φυσικα συνδεεις πανω τους και ολες τις ψηφιακες πηγες σου,εκτος απο καποιον υπολογιστη.
Ευχαριστώ φίλε tanto, αλλα νομιζω κανένα απο τα τρία δεν μου κανω γιατί δεν εχουν αναλογική είσοδο ώστε συνδέοντας την με την tape mon του Edge να ακουω απο τα ακουστικά όλες τις εισόδους του. Θέλω οπωσδήποτε να ειναι και pre δηλαδή, dac/headphone amp δεν μου αρκεί. Αν εχει και ADC section για μελλοντική ψηφιοποίηση βινυλιων ακομα καλύτερα. Budget περί τα 500, και μεταχειρισμένα στο παιχνίδι δεν με πειράζει.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν ειναι στην κατηγορία τιμής που θες αλλα για τσεκάρει αυτό ....

Ps audio nuwave phono converter .
Νομίζω οτι θα σου λύσει τα χέρια ...
Δεν ειναι dac πρέπει να κάνει όλα τ αλλα που ζητάς
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top