Φώτα...κάμερα...γύρισμα...πράξη 1η

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
Gkat ο χώρος σου είναι πολύ όμορφος. Κι οι jvc είναι καταπληκτικοί προβολείς δε λέω. :D
Μετά από 3 μοντέλα στη σειρά μπορώ να έχω μια ξεκάθαρη άποψη για τα δυνατά κι αδύναμα σημεία τους. Ειδικά σε χώρο σαν τον δικό σου, που μοιάζει να παρουσιάζει αρκετά απ' τα προβλήματα που έχει ο δικός μου.
Ο χώρος σου λοιπόν είναι πολύ...άσπρος. Υποθέτω ότι είναι πολλές οι ανακλάσεις. Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να κάνεις masking και σε ποιο βαθμό.
Ο jvc όμως δεν πρόκειται να αποδώσει τα μέγιστα σε τέτοιες συνθήκες κλείνοντας σημαντικά την ψαλίδα με τις διαφορές με τον πολύ καλό epson. Μέσα σ' όλα πρόσθεσε ότι με τη λάμπα στο low τα lumens δεν του περισσεύουν. Είναι κατά τι λιγότερα απ' τον epson
Θέλεις να με πιστέψεις κι εσύ κι όλα τα μέλη όταν σου λέω ότι η σωστή ambient rejecting light οθόνη μπορεί να προσφέρει πάρα πολλά σε χώρους που δεν είναι dedicated.
Αυτό που διαβάζω για jvc και τοίχο μου μοιάζει σαν να κυκλοφορώ formula σε χωματόδρομο. Πραγματικά το χαντακώνεις το μηχάνημα.
Έχω ήδη ζητήσει δείγμα για την draper react (ελπίζω να μου δώσουν και μάλιστα στην καινούρια έκδοση) αποκλειστικά για τα μέλη του avsite. Αν το πάρω θα το στείλω σε όποιον θέλει να το δει.
Το gain της είναι 1.0 και η θερμοκρασία λευκού μετρήθηκε πολύ κοντά στα 6500k, πράγμα που σημαίνει ότι δε θα κόψει φως απ' τον προβολέα σου κι ούτε θα δημιουργήσει χρωματικές αλλοιώσεις, ενώ το ουδέτερο gain εγγυάται για μια πολύ καλή γωνία θέασης.
Θα έβαζα και στοίχημα ότι το σύστημα epson+καλή ambient rejecting light οθόνη θα αποδώσει καλύτερα από jvc και οθόνη λευκή. Μιλάμε πάντα για νορμάλ σαλόνι.
Να πω ότι η react δεν είναι η μόνη ambient rejecting light οθόνη που κυκλοφορεί με normal τιμή. Κάθε εταιρία έχει αντίστοιχα μοντέλα.
Για παράδειγμα έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την elite darkstar η οποία θα ταίριαζε και καλύτερα μ' έναν jvc λόγω gain.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
ευχαριστω για την αναλυση και τις πληροφοριες...

αυτο που ενοχλει περισσοτερο στις ανακλασεις ειναι το ταβανι...

δεξια-αριστερα και κατω απ την οθονη θα το ντυσω βελουδο (θα καλυψω αρκετα μεγαλη επιφανεια)
το προβλημα μου ειναι το τι θα κανω με το ταβανι...

αυτες οι οθονες τυπου react - darkstar κλπ, κατα ποσο εξαλειφουν το προβλημα ανακλασεων στο ταβανι?

εξακολουθω παντως να θελω τη dalite, απλα και μονο για το bezel...δεν με λες κατι για αυτες?...εχει και σε αυτες (σχεδον) μαυρο πανι...

προτζεκτορα μαλλον σε epson, εκτος και βρω κανα x35 σε καλη τιμη...μου φαινεται οτι εχει lens shift αυτος..παντως, η οθονη θα ειναι 2,35:1 αυστηρα...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
και για πειτε ξανα...αν δεν εχω lens memory στο προβολι, με cinemascope οθονη, τον ρυθμιζω μαι φορα και παπαλα?
ή καλυτερη λυση αυτη που ειπε ο surfdrifter?(oppo)
Mε το Oppo είναι η τσαμπέ λύση, χωρίς να δώσεις extra χρήματα. Με έναν video processor έχεις μεγαλύτερη σίγουρα ευελιξία.
Eγω εδώ είδα τον Lumagen και το πως διαχειρίζεται το σήμα για 2.35:1 προβολή. Προς το τέλος του βίντεο δείχνει και το NLS stretching πως δείχνει (που φυσικα θα έχει παραμορφώσεις) και είναι θέμα γουστου καθαρα αν θα το χρησιμοποιήσεις ή όχι για να έχεις μεγαλύτερη εικόνα. Ενδεχομένως, θα υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις που δεν τις ξέρω.


Εγω προσωπικά, άνετα θα το χρησιμοποιουσα σε τηλεοπτικές εκπομπες και gaming και ενδεχομένως σε ταινίες.
Θα προτιμούσα δλδ. να δω στο μέγεθος που θα είχα συνηθίσει με πραμόρφωση στις άκρες, παρα μικρότερη εικόνα χωρις παραμόρφωση και με pillarbox. Αλλά αυτό έγκειται φυσικά στα γούστα του καθενός.

Επίσης, ΧΩΡΙΣ να είμαι σίγουρος, θα πρέπει να έχει ο Projector και lens shift memory, (εφόσον δεν χρησιμοποιήσει κάποιος processor ή το Oppo ή κατι αντίστοιχο), γιατι νομίζω πως με απλό zoom-in/out δεν κάθεται ακριβώς η εικόνα και ότι θα πρέπει να υπάρχει και κάθετη μετατόπιση.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
Οι λύσεις στην πραγματικότητα είναι 2 για προβολή αποκλειστικά σε 2,35 οθόνη.
  • Αναμορφικός και a lens support από προβολέα, scaler ή πηγή.
  • Ύπαρξη lens memory στον προβολέα και zoom
Κι οι 2 λύσεις έχουν πολλά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά σίγουρα είναι καλύτερες από κάτι τέτοιο:D:

 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
αν πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει lens memory στο προβολι, αναβαλλεται για αργοτερα η αγορα, μεχρι να μαζευτει το budget...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Οι λύσεις στην πραγματικότητα είναι 2 για προβολή αποκλειστικά σε 2,35 οθόνη.
  • Αναμορφικός και a lens support από προβολέα, scaler ή πηγή.
  • Ύπαρξη lens memory στον προβολέα και zoom
Κι οι 2 λύσεις έχουν πολλά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αλλά σίγουρα είναι καλύτερες από κάτι τέτοιο:D:

Δεκτόν!

Μπορείς να μου πεις, γιατί τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω, γιατί θεωρητικά δεν είναι ικανοποιητική λύση, η αποκλειστική χρήση ενός processor Lumagen για προβολή σε 2.35:1 οθόνη;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
Δεκτόν!

Μπορείς να μου πεις, γιατί τώρα ξεκίνησα να το ψάχνω, γιατί θεωρητικά δεν είναι ικανοποιητική λύση, η αποκλειστική χρήση ενός processor Lumagen για προβολή σε 2.35:1 οθόνη;
Η χρήση του lumagen για θέαση 2,35 υλικού είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική λύση! Πέρα απ' τα φοβερά πράγματα που μπορεί να κάνει σαν scaler και της τεράστιας υποστήριξης που τυχάνει. Θα σου εξηγήσω πως τον χρησιμοποιώ εγώ, αλλά πρώτα ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο:


Στο 2:34 αναφέρει ότι ο προβολέας πρέπει να κάνει κάθετο stretch (συμπιέζοντας την πληροφορία και γεμίζοντας όλο το 16:9 panel του προβολέα). Το αποτέλεσμα είναι να παραμορφωθεί η εικόνα, ενώ παράλληλα χρησιμοποιούνται όλα τα pixel (1920x1080) εξαφανίζοντας τις μαύρες μπάρες. Μετά μπαίνει ο αναμορφικός μπροστά και "τεντώνει" οριζόντια την εικόνα με τα αποτελέσματα που βλέπεις στο video.
Τι γίνεται όμως αν ο προβολέας δεν υποστηρίζει αναμορφικό. δηλαδή δεν έχει επιλογή για stretch; Τι γίνεται αν αυτή η επεξεργασία απ' τον προβολέα δημιουργεί τεχνουργήματα;
Εκεί έρχεται ο lumagen κι αναλαμβάνει να κάνει αυτή τη δουλεία με την εξαιρετική επεξεργασία του. Έτσι τον δουλεύω εγώ και είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος.
Εγώ βέβαια χρησιμοποιώ πλέον αναμορφικό. Αν δεν είχα κι ήθελα να δω για παράδειγμα 2,35 υλικό σε 16:9 οθόνη; Πατάς το κουμπάκι 2,35 (αν θυμάμαι καλά) στο Lumagen και σου κάνει crop την εικόνα γεμίζοντας όλη την οθονη. Προσοχή κάνει crop κι όχι stretch. Εκεί υπάρχει η λύση που αναφέρεις, η οποία για κάποιους ίσως είναι αποδεκτή.
Κλείνοντας επισυνάπτω ένα βίντεο απ' το παλιό μου set up για να δείτε πως δουλεύει το lens memory, έστω και με 2 οθόνες.

 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
να πω μια χαζομαρα? δε μπορει με 2 οθονες χωρις καμια μετατροπη?
να εχει δηλ μια καλη 2.35 σταθερη και μια ηλεκτρικη 16.9 με περισσοτερες ιντσες αλλα ιδιου πλατους και φυσικα ιδιο κεντρο?
στη προσπαθεια συμπιεσης κοστους εαν αυτο ειναι επιθυμητο , πολυ καλη σταθερη και οχι εξισου την 16.9 μιας και σπανια συνηθως χρησιμοποιειται.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
να πω μια χαζομαρα? δε μπορει με 2 οθονες χωρις καμια μετατροπη?
να εχει δηλ μια καλη 2.35 σταθερη και μια ηλεκτρικη 16.9 με περισσοτερες ιντσες αλλα ιδιου πλατους και φυσικα ιδιο κεντρο?
στη προσπαθεια συμπιεσης κοστους εαν αυτο ειναι επιθυμητο , πολυ καλη σταθερη και οχι εξισου την 16.9 μιας και σπανια συνηθως χρησιμοποιειται.
Ε, ναι αλλά για να εξαφανίσεις τις μαύρες μπάρες δεν πρέπει να κάνεις zoom;

Edit: λύση χαμηλού κόστους μπορεί να είναι το masking 16:9 οθόνης
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.024
Reaction score
41.375
Εγώ πάντως δεν πρότεινα τοίχο για να μην πάρει οθόνη αλλά ως προτεραιότητα, να πάρει πρώτα το καλό προβολι και όταν είναι έτοιμος παίρνει και την οθόνη. Στον τοίχο δεν θα έχει προβλήματα φορματ της εικόνας, με την εμπειρία που θα αποκτήσει σε ένα χρόνο θα ξέρει τι θέλει, τι χρειάζεται και μέχρι που μπορεί να πάει.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.794
οι μαυρες μπαρες σε μαυρο βελουδο θα πεφτουν , ειναι ενοχλητικο?
Ναι αυτό που λες γίνεται. Ίσως θα θέλει λίγη ρύθμιση το focus, αλλά μπορεί να δουλέψει.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μπορω να πω οτι τωρα....μπερδευτηκα :D

πειτε μου σας παρακαλω τι πρεπει να κανω για να εχω αξιοπρεπη εικονα (χωρις ιδιαιτερες παραμορφωσεις και σε γηινες τιμες), παντα σε σταθερη οθονη 125-133" σε 2,35:1 :

1.αν ο προβολεας διαθετει lens memory
2.αν ο προβολεας δεν διαθετει l.m.

εαν δεν διαθετει, θα πρεπει να παρω και ενα lumagen πακετο με το προβολι, ωστε να μπορω να εχω αξιοπρεπη προβολη?
και αν ναι, τελικα, το κοστος δεν θα φτασει το ιδιο οσο με ενα προβολι με lens memory? (πχ jcv x35)

αναμορφικους κλπ, απλα τα ξεχναμε...δεν φτανω τοσο ψηλα

ψαχνω δλδ την πιο αποδοτικη λυση στο προβλημα μακροστενη (καλη) εικονα & γηινη τιμη...
masking κλπ, δεν θελω να κανω...θελω να βαζω στο blue ray την ταινια, να παταω 1-2, αντε 3 κουμπια στα οποια "μηχανακια" και να βλεπω ταινια...εστω και με μικρες παραχωρησεις απο το "απολυτο"
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
να παρεις jvc βρε χαμενε....θα τον εχεις πολυ καιρο και θα βλεπεις ωραια οσο τον εχεις...
γιατι βρε ταλαιπωρεις τον κοσμο και τον Ροδιτη μας να κανει κατεβατα :)

παρε αυτο που σου ειπα πριν μια σελιδα και τελειωσες.....

χαρας το κουραγιο σου βρε Γιωργο..!!!!
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ετσι....

μολις παρεις το προβολι και δεις τι καδρο θες(μετα απο 10 ταινιες) κανεις σχεδια για το τι θα παρεις...;)
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
Home cinema υφίσταται; Ετοιμάζεται τώρα; Ή είναι θεωρητική η συζήτηση για όταν κι όποτε;
αυτο ψαχνουμε...ετοιμαζεται...οποτε, φτιαχνεις εδω και τωρα σινεμα (εστω προβολι και οθονη) ή περιμενουμε λιγο ακομα να μαζεψουμε φραγκα για να παρουμε x500r?...

για τζιβι μου λειπει 1χιλιαρικο ακομα :p:D
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
υπομονη...:)

θαχεις προβολεα ομως ...

θα ηταν καλυτερα να επαιρνες εναν x55 μεταχειρισμενο
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.706
Μηνύματα
2.873.136
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top