Ψηφιοποίηση βινυλίων και επεξεργασία αρχείων

Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Δεν ξέρω πόσοι από εδώ υπάρχουν που να ασχολούνται με την ψηφιοποίηση των αγαπημένων μας βινυλίων, αλλά θα με ενδιέφερε η άποψή σας επί του θέματος, κυρίως όσο αφορά την επεξεργασία των ψηφιοποιημένων αρχείων.
Προσωπικά, τα αρχεία που προκύπτουν από την ψηφιοποίηση τα παίρνω σε μορφή wav 24/192 (το κάθε αρχείο περιέχει ολόκληρο το δίσκο) και κατόπιν τα επεξεργάζομαι στον υπολογιστή μου προκειμένου να αφαιρέσω τους διάφορους θορύβους (hum, clicks, hiss) και κατόπιν να "κόψω" τα τραγούδια και να τα αποθηκεύσω σε μορφή flac 24/192.
Φυσικά, η μεγαλύτερη δυσκολία και πρόκληση, είναι να αφαιρέσεις τόσο θόρυβο ώστε να μην επηρεαστεί το μουσικό σήμα, έτσι ώστε να μη χαθεί ο αέρας και η φυσικότητα του αναλογικού ήχου, κάτι που εξαρτάται προφανώς και από την κατάσταση του προς ψηφιοποίηση δίσκου.
Μετά από άπειρες στην κυριολεξία ώρες και δοκιμές με συγκρίσεις και ακροάσεις (με ακουστικά πάντα), κατέληξα σε αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα, τα οποία (αναλόγως όπως είπα και από την κατάσταση των δίσκων) εννίοτε ήταν καταπληκτικά.
Μερικά κομμάτια τα έχω σε cd και sacd ή dvd-audio ταυτόχρονα, οπότε μπορώ να ελέγξω την ποιότητα της "δουλειάς" μου. Συμπερασματικά, μιλώντας πάντα για ένα καλό δίσκο χωρίς προβλήματα, σαφώς η μεταφορά των κομματιών σε αρχεία υψηλής ανάλυσης υπερέχουν αισθητά από τις εγγραφές σε cd, ενώ σε μερικές περιπτώσεις είναι καλύτερες και από εγγραφές σε sacd (αυτό εξαρτάται και από το transfer στους ψηφιακούς δίσκους, σε μερικούς έχει γίνει απίστευτη δουλειά, σε άλλους χάλια).
Εκεί που υπερέχουν - συνήθως - οι εγγραφές σε sacd ή dvd-audio, είναι το πολύ χαμηλό κατώφλι θορύβου (hiss) και στο εύρος της δυναμικής περιοχής, αλλά πάλι όχι πάντα. Ακόμα όμως και σε ψηφιακούς δίσκους με πολύ καλό transfer (συνήθως sacd), τα άκρα του φάσματος ήταν υπερτονισμένα σε σχέση πάντα με το βινύλιο και υπάρχει μια - αμυδρή πάντως - αίσθηση "ψηφιακίλας".
Αυτό που με παραξένεψε πάντως, είναι ότι σε μερικούς δίσκους (πχ Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon SACD), η πολυκάναλη εγγραφή είναι άψογη και χωρίς σχεδόν καθόλου φύσημα, ενώ η δικάναλη αισθητά κατώτερη με πολύ περισσότερο φύσημα !!
Θα με ενδιέφερε η άποψή σας καθώς και ο τρόπος με τον οποίο επεξεργάζεστε/αποθηκεύετε τα ψηφιοποιημένα σας αρχεία...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.022
Εχουν φτασει στα χερια μου ψηφιοποιημενα βινυλια σε Hi Res (24/88.2) και το ιδιο album σε FLAC απο redbook (CD), απο ανθρωπους με πολυ ακριβα πικαπ και μερακι που ειχαν ασχοληθει πολυ σοβαρα με το αντικειμενο. Εχω για παραδειγμα το Jazz at the Pawnshop και στις δυο αυτες μορφες.

Κατα την γνωμη μου η υπεροχή του redbook ειναι σαφεστατη, σε τυφλη δοκιμη, level matched (τα αλλαζε η μεγαλη μου κορη). Αυτο που σου φαινεται "ψηφιακιλα, υπερτονισμενα ακρα φασματος κτλ" ειναι κατα τη γνωμη μου η "αληθεια". Απλως το βινυλιο δεν μπορει να βγαλει αυτες τις πληροφορίες, ουτε τα δυναμικα, και σε καποιους αυτο ακουγεται ως πιο ευηχο-ευγενικο. Δεν εχω φυσικα το master,ουτε τον εξοπλισμο για να το επιβεβαιωσω, αλλα μου φαινεται πως ειναι η σαφης υπεροχη του ψηφιακου μεσου μποστα στους περιορισμους που εχει το βινυλιο.

Νομιζω μαλιστα πως ενα καλο AAC στα 256 ειναι υπεραρκετο για να αποθηκευεις βινυλιο, να μην γεμιζουν και οι σκληροι (τωρα γινομαι κακοηθης :D:D:D???)
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Και εγώ έχω ψηφιοποιήσει αρκετά βινύλια μου και τα έχω επεξεργαστεί κυρίως για καθαρισμό από κλικ και ποπς με το Sony Soundforge. Πέραν όμως αυτών που έχω ψηφιοποιήσει εγώ, έχω κατεβάσει και αρκετά vinil rips από τον γνωστό Ρώσο σε .flac μορφή, 24/96 ή 24/88

Μπορώ να πω μετά βεβαιότητος πως όσα τα έχω σε ψηφιακή μορφή είτε CD είτε SACD είτε DVD-Audio πάντα υπερέχουν σε σχέση με τα vinil rips πρώτον στην δυναμική περιοχή και δεύτερον στον λόγο σήματος προς θόρυβο με την παντελή απουσία θορύβου τριβής που πάντα υπάρχει στο βινύλιο.
Οσα δε έχουν προέρθει από λίγο πιο πολυπαιγμένα βινύλια υστερούν επίσης στην έκταση και στην καθαρότητα των πρίμων σε σχέση με την ψηφιακή έκδοσή τους.
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έχω μερικές απορίες/επισημάνσεις όμως σχετικά με το θέμα:

1) Οι χροιές των οργάνων (πχ τα πιατίνια, οι κιθάρες, τα φωνητικά) στο βινύλιο, έχουν έναν αέρα, σβήσιμο και απόχρωση που δε συναντάς στο cd (μιλάω πάντα για την πλειοψηφία των περιπτώσεων), σαφώς πιο κοντά στον φυσικό ήχο (κάτι σαν unplugged), πράγμα το οποίο μπορεί να επιβεβαιώσει οποιοσδήποτε έχει τύχει να ακούσει (καλό) βινύλιο σε καλό σύστημα.
2) Τα τονισμένα και "σκληρά" άκρα, ενώ είναι πιο προβεβλημένα στο cd, σε καλές εκδόσεις sacd ή dvd-audio είναι πιο ζεστά και "μαλακά", πράγμα που λογικά δε δένει με αυτό που λες, ότι δηλαδή αυτή είναι η "αλήθεια".
Όπως και να 'χει, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την υπεροχή ή όχι του βινυλίου ή των φορμά υψηλής ανάλυσης, η προσωπική μου άποψη είναι και είμαι πραγματικά ανοιχτός σε κάθε είδους κριτική ή διαφορετική γνώμη...
Όσο για το AAC στα 256....εντάξει...δεν ξέρω....:o:laugh:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.022
Αθηναίος φανταζομαι...

Θα ηθελα να ακουσω αυτο που περιγραφεις, το οποιο ερχεται σε πληρη αντιθεση απο οτι γνωριζω απο διαβασμα και προσωπικη εμπειρια, ξαναλεω απο ριπαρισματα με πανακριβα και καλοστημενα πικαπ. Αν ησουν Σαλονικα θα τα δοκιμαζαμε μαζι...

Μετρησεις δεν εχω γνωσεις-εξοπλισμο να κανω, αλλα τα ορια του βινυλιου ως μεσο εχουν γραφτει απο τους επαϊοντες επανειλλημενως. Αυτη την αισθηση εχω κι εγω.

Αντε καλα οχι 256, να μην ειμαι υπερβολικος. Δοκιμασε 320:)
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Αθηναίος φανταζομαι...

Θα ηθελα να ακουσω αυτο που περιγραφεις, το οποιο ερχεται σε πληρη αντιθεση απο οτι γνωριζω απο διαβασμα και προσωπικη εμπειρια, ξαναλεω απο ριπαρισματα με πανακριβα και καλοστημενα πικαπ. Αν ησουν Σαλονικα θα τα δοκιμαζαμε μαζι...

Μετρησεις δεν εχω γνωσεις-εξοπλισμο να κανω, αλλα τα ορια του βινυλιου ως μεσο εχουν γραφτει απο τους επαϊοντες επανειλλημενως. Αυτη την αισθηση εχω κι εγω.

Αντε καλα οχι 256, να μην ειμαι υπερβολικος. Δοκιμασε 320:)
"Δυστυχώς" Αθηναίος...:rolleyes:
Κρίμα, γιατί όντως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τα δοκιμάζαμε μαζί...
Την ψηφιοποίηση την κάνει ένας φίλος σε κορυφαίο σύστημα (πλατό Kuzma XL2 με βραχίονα Kuzma Airline), οπότε όσο αφορά την ποιότητα της μεταφοράς δεν τίθεται αμφισβήτηση.
Επαναλαμβάνω πάντως ότι τα περισσότερα εξαρτώνται από την αρχική κατάσταση του δίσκου αλλά και την παραγωγή...
Το στάδιο της αποθορυβοποίησης δε μπορεί να κάνει θαύματα σε μια κακή ηχογράφηση ή σε έναν πολύ θορυβώδη δίσκο.
Το ίδιο - κατ' αντιστοιχία - συμβαίνει και με τα ψηφιακά μέσα, έχω αγοράσει SACD το οποίο αν είχα μπροστά μου αυτόν που το μετέφερε από το master tape θα του το έφερνα κολλάρο....:smg:

Έχω ακούσει πάντως και MP3 (320kbps) και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό...:dance2:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.022
Καταλαβαινω γιατι σου αρεσει το vinyl rip.

Και τελικά αυτο μου μετραει να το φχαριστιομαστε, ειτε ετσι, ειτε αλλιως...

Τα AAC παντως ειναι καλυτερα απο τα mp3 απο οτι λενε. Δεν θυμαμαι γιατι, προφανως δεν το καταλαβα οταν το διαβασα.
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την κουβέντα μας είναι εδώ http://www.audioholics.com/editorials/analog-vinyl-vs-digital-audio
Βασικά, η μουσική που ακούω (Hard Rock/Heavy Metal κυρίως του '70) δεν έχει - γενικά μιλώντας - καλές παραγωγές σε ψηφιακή μορφή (cd πρωτίστως), οπότε ίσως γι' αυτό βλέπω διαφορά στα vinyl rip.
Σαφώς υπάρχουν (έχω ακούσει) σύγχρονες παραγωγές οι οποίες έχουν καταπληκτικό ήχο (δεν είχα τη δυνατότητα να αντιπαραβάλλω τα αντίστοιχα κομμάτια σε vinyl rip), προφανώς είναι θέμα του μηχανικού που κάνει το transfer (αν υποθέσουμε ότι οι αρχικές ηχογραφήσεις είναι αναλογικές).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.022
Οι αρχικές ηχογραφήσεις εδώ και 2 δεκαετίες ειναι ψηφιακές στην συντριπτική τους πλειοψηφία.

Το άρθρο που παραθέτεις ειναι γραμμένο λίγο στο χαβαλέ, για να περάσει το μήνυμα πως το βασικό ειναι να πίνουμε κανένα κρασάκι και να περνάμε καλά. Και καλά κανει στο κάτω κάτω.

Αλλα και η μεθοδολογία και επιλογή των tracks προς σύγκριση ειναι ατυχής, και το παραδέχεται και ο ίδιος.

Νομίζω πάντως οτι για τη μουσική που σου αρέσει αυτη η συζητηση δεν εχει νόημα.

Rock on!
 



Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Οι αρχικές ηχογραφήσεις εδώ και 2 δεκαετίες ειναι ψηφιακές στην συντριπτική τους πλειοψηφία.

Το άρθρο που παραθέτεις ειναι γραμμένο λίγο στο χαβαλέ, για να περάσει το μήνυμα πως το βασικό ειναι να πίνουμε κανένα κρασάκι και να περνάμε καλά. Και καλά κανει στο κάτω κάτω.

Αλλα και η μεθοδολογία και επιλογή των tracks προς σύγκριση ειναι ατυχής, και το παραδέχεται και ο ίδιος.

Νομίζω πάντως οτι για τη μουσική που σου αρέσει αυτη η συζητηση δεν εχει νόημα.

Rock on!
Το άρθρο αυτό το βρήκα τυχαία ψάχνοντας και σε καμία περίπτωση δεν το ανέφερα σαν "αποδεικτικό στοιχείο" για να ισχυροποιήσω τη θέση μου.
Έχει απλά ένα μικρό ενδιαφέρον μια άτυπη σύγκριση διαφορετικών ειδών και φορμά μουσικής, πιστεύω ότι στο τέλος σημασία έχει αυτό που εισπράτει ο καθένας, πέρα από τεχνικά χαρακτηριστικά και αέναες "διαμάχες".
Ένας από τους λόγους που άνοιξα το παρόν θέμα είναι να δω και με ποιόν τρόπο επεξεργάζονται τα αρχεία από τη μεταφορά των βινυλίων όσοι φίλοι ασχολούνται με το "άθλημα" και τι αποτελέσματα έχουν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.472
Reaction score
80.022
Και το βασικο:

Πιο πιθανο ειναι να "πεσει" η κυρία με το τελετουργικο του ρομαντικου βινυλιου....Το γραφει και στο αρθρο.
Αλλα ποιος σηκωνεται απο το μελι καθε 25 λεπτα για να αλλαξει πλευρα?

Οποτε η λυση ειναι αυτη για την οποια ανοιξες το θεμα: βαζεις το βινυλιο να γυρναει για το show αλλα παιζουν τα flac που φτιαχνεις...αλλα και AAC να ειναι εισαι ΟΚ. Εχουν υπεραρκετη δυναμικη περιοχη για να καλυψουν το βινυλιο, και σιγουρα δεν θα παρει χαμπαρι η κυρία.
 




Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Έχω μετατρέψει πάνω από 300 βινύλια σε ψηφιακή μορφή, πάντα το τελικό αποτέλεσμα σε flac 24/96. To αποτέλεσμα στο 80% των περιπτώσεων είναι καλύτερο από το αντίστοιχο cd. Η όλη διαδικασία γίνεται με μέτριο εξοπλισμό και με τα γνωστά software, audition, izotope, click repair κτλ.
Πάντα όμως υπήρχαν περιπτώσεις που έπεφταν στα χέρια μου cd rips από κυκλοφορίες της εποχής του ξεκινήματος του ψηφιακού δίσκου που αναιρούσαν όλα τα παραπάνω.
Από κει και πέρα υπάρχουν άτομα σε κλειστά φόρουμ που με υπερβολικά καλό εξοπλισμό και με ψάξιμο της κατάλληλης έκδοσης ενός βινυλίου καταφέρνουν φοβερά αποτελέσματα.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι θέλει πολύ χρόνο. Και μια μέρα το κομμάτι άνετα.
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.838
Έχω μετατρέψει πάνω από 300 βινύλια σε ψηφιακή μορφή, πάντα το τελικό αποτέλεσμα σε flac 24/96. To αποτέλεσμα στο 80% των περιπτώσεων είναι καλύτερο από το αντίστοιχο cd. Η όλη διαδικασία γίνεται με μέτριο εξοπλισμό και με τα γνωστά software, audition, izotope, click repair κτλ.
Πάντα όμως υπήρχαν περιπτώσεις που έπεφταν στα χέρια μου cd rips από κυκλοφορίες της εποχής του ξεκινήματος του ψηφιακού δίσκου που αναιρούσαν όλα τα παραπάνω.
Από κει και πέρα υπάρχουν άτομα σε κλειστά φόρουμ που με υπερβολικά καλό εξοπλισμό και με ψάξιμο της κατάλληλης έκδοσης ενός βινυλίου καταφέρνουν φοβερά αποτελέσματα.
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι θέλει πολύ χρόνο. Και μια μέρα το κομμάτι άνετα.
Μετά από πολλές δοκιμές και πολλές ημέρες σε διάστημα αρκετών μηνών, κατέληξα στο iZotope RX5 και καμιά φορά και στο Audition CC 2015, πολλές φορές ακολουθώντας άλλη σειρά και διαφορετικές ρυθμίσεις, αναλόγως της εγγραφής.
Πάνω που νόμιζα ότι βρήκα την καλύτερη λύση (αφού είχα μετατρέψει ένα κάρο δίσκους), δοκίμαζα κάτι άλλο και μου έβγαινε καλύτερο, οπότε άντε πάλι από την αρχή όλα !!
Αυτή η δουλειά έχει γίνει μέχρι στιγμής 3-4 φορές τουλάχιστον...:headbang::headbang:
Θα ήθελα πάντως να ακούσω και να συγκρίνω τη δουλειά άλλων ατόμων, ειδικά σε δίσκους που έχω ψηφιοποιήσει κι εγώ...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μια ιστοριούλα...
Ένας φίλος ψηφιοποίησε τα βινύλια του (του πήρε 2 χρόνια αυτή η ιστορία :cautious:) και για να τα προστατεύσει από φθορά και λοιπούς άλλους γνωστούς (αναλογικούς) λόγους... σε κάποια στιγμή αποφάσισε να αλλάξει κεφαλή... παίρνει μια Shure V15 ΙΙΙ και της φοράει μια βελόνα Jico SAS, και παθαίνει σόκ... ανάλυση - τονικότητα - διαχωρισμός κλπ είχε "φτάσει στον θεό" από το προηγούμενο σετάπ... κάνει και ένα δοκιμαστικό ρίπ, και η σύγκριση ήταν υπέρ της παλαιάς μακράν καλύτερο, :geek: δηλαδή τώρα άλλα 2 χρόνια ταλαιπωρίας για να τα αποθηκεύσει? και εάν αύριο αλλάξει το φόνο με άλλο (καλύτερο), η έναν άλλο βραχίονα-πλατό, καλώδια :p η και ακόμα άλλες ρυθμίσεις...:rolleyes:
Δηλαδή το νόημα είναι, ότι κάπως "άσκοπη" μου φαίνεται η όποια ταλαιπωρία... γιατί απλά με το βινύλιο ακούς (η ηχογραφείς) και χαίρεσαι την συγκεκριμένη στιγμή...!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.117
Απλά την συγκεκριμένη στιγμή (όποια κ αν είναι..) εχεις την δυνατότητα να την αποθηκευσεις..δεν ειναι κακό αυτό !
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.490
Members
37.941
Νεότερο μέλος
pounentis
Top