Ψηφιοποίηση βινυλίων και επεξεργασία αρχείων

Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
Δηλαδή το νόημα είναι, ότι κάπως άσκοπη μου φαίνεται η όποια ταλαιπωρία... γιατί απλά με το βινύλιο ακούς (η ηχογραφείς) και χαίρεσαι την συγκεκριμένη στιγμή...!
Δεν έχεις άδικο για τη χαρά της συγκεκριμένης στιγμής. Απλά σκέψου ότι αν ας πούμε ακούσεις έναν αγαπημένο σου δίσκο 50 - 60 φορές για παράδειγμα, η ποιότητα του ήχου θα έχει μειωθεί δραματικά, άσε που μπορεί με τα πολλά βάλε-βγάλε να έχεις φθορές (πχ γρατζουνιές), οπότε σε κάθε περίπτωση χάνεις την αρχική ποιότητα.
Χώρια που μπορείς να βρεις κάποιο σπάνιο LP ή μια πολύ καλή ηχογράφηση (από κάποιον φίλο ή γνωστό) και να το έχεις κι εσύ σαν αρχείο να το ακους όποτε θέλεις.
Όσο αφορά την ενδιαφέρουσα ιστορία (της αναβάθμισης), στη δική μου περίπτωση, το πλατό, ο βραχίονας, το phono stage (αλλά και η κάρτα ήχου) και γενικά ο εξοπλισμός είναι state of the art, οπότε η όποια (αν υποθέσουμε ότι βρίσκεται αύριο κάποιος με ακόμα καλύτερο σύστημα) περαιτέρω βελτίωση στον ήχο θα είναι από απειροελάχιστη έως ασήμαντη για το δικό μου αυτί, πράγμα που δε θα με νοιάξει καθόλου...;)
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
λολ, ο Βασίλης είπε μια μεγάλη αλήθεια. Το έχω ζήσει με δικά μου ριπ αλλά και με το να βλέπω τα ίδια και τα ίδια σε συγκεκριμένο φόρουμ μονο και μόνο γιατί ο τύπος άλλαξε όχι κεφαλή, βελόνα ή προενίσχυση αλλά έβαλε πχ φελλό στο πλατό ή άλλαξε καλωδίωση. Είναι όμως κάποιοι που σπάνια κάνουν αλλαγές ή όταν κάνουν είναι σημαντικές.
Πράγματι με το βινύλιο ακούς και χαιρεσαι την συγκεκριμένη στιγμή αλλά όταν δεν μπορείς να έχεις μια δισκοθήκη Α μεγέθους και έχεις καλούς φίλους κάνεις μερικές αλλαξοκwl!&$.

@anton πες μου κάνα δυό από αυτά που έχεις κάνει μήπως βρω και σου στείλω αντίστοιχα άλλων. Σε όποιο ειδος κι αν κινείσαι.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Ε τότε αφού το έχετε αποφασίσει... και εγώ μαζί σας, αλλά να το κάνετε σωστά... και μην ακούτε τους προβοκάτορες (εχθρούς) του βινυλίου με τα περί acc / mp3 rip και τις λοιπές κακοήθειες που λένε...

Να αγοράσετε το Korg DS-DAC-10R και να τα ριπάρετε σε DSD...:p

 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Μετά από πολλές δοκιμές και πολλές ημέρες σε διάστημα αρκετών μηνών, κατέληξα στο iZotope RX5 και καμιά φορά και στο Audition CC 2015, πολλές φορές ακολουθώντας άλλη σειρά και διαφορετικές ρυθμίσεις, αναλόγως της εγγραφής.
Πάνω που νόμιζα ότι βρήκα την καλύτερη λύση (αφού είχα μετατρέψει ένα κάρο δίσκους), δοκίμαζα κάτι άλλο και μου έβγαινε καλύτερο, οπότε άντε πάλι από την αρχή όλα !!
Αυτή η δουλειά έχει γίνει μέχρι στιγμής 3-4 φορές τουλάχιστον...:headbang::headbang:
Θα ήθελα πάντως να ακούσω και να συγκρίνω τη δουλειά άλλων ατόμων, ειδικά σε δίσκους που έχω ψηφιοποιήσει κι εγώ...
δοκίμασε και το click repair και ποτέ αυτόματες ρυθμίσεις . Είτε πρόκειται για denoise , declick είτε resampling , dithering κτλ
[DOUBLEPOST=1455738186][/DOUBLEPOST]
Ε τότε αφού το έχετε αποφασίσει... και εγώ μαζί σας, αλλά να το κάνετε σωστά... και μην ακούτε τους προβοκάτορες (εχθρούς) του βινυλίου με τα περί acc / mp3 rip και τις λοιπές κακοήθειες που λένε...

Να αγοράσετε το Korg DS-DAC-10R και να τα ριπάρετε σε DSD...:p

και τώρα μας στέλνεις σε DιαSDημικό επίπεδο!!!
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Επαναλαμβάνω πάντως ότι τα περισσότερα εξαρτώνται από την αρχική κατάσταση του δίσκου αλλά και την παραγωγή...
Το στάδιο της αποθορυβοποίησης δε μπορεί να κάνει θαύματα σε μια κακή ηχογράφηση ή σε έναν πολύ θορυβώδη δίσκο.
Το ίδιο - κατ' αντιστοιχία - συμβαίνει και με τα ψηφιακά μέσα, έχω αγοράσει SACD το οποίο αν είχα μπροστά μου αυτόν που το μετέφερε από το master tape θα του το έφερνα κολλάρο....:smg:

Έχω ακούσει πάντως και MP3 (320kbps) και έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό...:dance2:
Εγώ έχω καταλήξει πως τον πρωταρχικό λόγο στην ποιότητα του ήχου τον παίζει η παραγωγή. Η αρχική ηχογράφηση του κομματιού. Αν η παραγωγή είναι σωστή ακόμα και σε mp3 192 kbps βγαίνει πολύ καλό το αποτέλεσμα.
Αμα η παραγωγή είναι άθλια (όπως είναι η πλειοψηφία των νέων pop και rock παραγωγών, δείτε το loudness war για να καταλάβετε τι λέω) είτε CD να είναι το format, είτε SACD, είτε DVD Audio 192KHz / 24 bit να είναι, άθλια θα ακούγεται.
Είναι όπως παλιά που γράφαμε κασέτες: Το ότι έγραφες σε κασέτα μετάλλου δεν ήταν απαραίτητα τεκμήριο πως θα ακούσεις και καλό ήχο....
 

Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
δοκίμασε και το click repair και ποτέ αυτόματες ρυθμίσεις . Είτε πρόκειται για denoise , declick είτε resampling , dithering κτλ
Θα το δοκιμάσω και θα κάνω συγκριτικά με τα κομμάτια που ήδη έχω ριπάρει να δω διαφορές...
Όσο αφορά τα clicks, το iZotope κάνει άριστη δουλειά με preset "vinyl record" και strength 1,5 με 2,0.
Επίσης στο denoise, στην έκδοση 5 τουλάχιστον (στις προηγούμενες είχε πρόβλημα), πάλι κάνει καταπληκτική δουλειά με συγκεκριμένες ρυθμίσεις.
Στο dehum κλασικά είναι άψογο, όσο για το dithering δεν το εφαρμόζω ποτέ γιατί θεωρώ ότι στις δειγματοληψίες που δουλεύω (32 bit floating, 192 kHz) δε χρειάζεται...

@anton πες μου κάνα δυό από αυτά που έχεις κάνει μήπως βρω και σου στείλω αντίστοιχα άλλων. Σε όποιο ειδος κι αν κινείσαι.
Έχω σχεδόν όλα τα άλμπουμ των Eloy μέχρι και το RA, όλα των Rush μέχρι και το Permanent Waves, Styx (Crystal Ball, Man Of Miracles, Pieces Of Eight, The Grand Illusion), Eagles - Hotel California, Led Zeppelin - IV, Black Sabbath - 13, Pink Floyd (The Dark Side Of The Moon, The Wall, Wish You Were Here), Queen (μερικά από τα πιο γνωστά τους κομμάτια), Meatloaf - Bat Out Of Hell (single), λίγα τραγούδια Scorpions προς το παρόν, αρκετά άλλα τα οποία δεν έχω προλάβει να επεξεργαστώ (πχ Eric Clapton, Dire Straits) και μερικά SACD rip (όλα τα άλμπουμ των Black Sabbath με τον Ozzy) τα οποία δε θυμάμαι ακριβώς γιατί είμαι στο γραφείο και τα έχω στο σπίτι...
Επίσης, πρόσφατα ρίπαρα και το 1812 Overture (side A) & Wellington's Victory (side B) αλλά ο δίσκος ήταν σε αρκετά κακή κατάσταση, οπότε δεν είχα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Βέβαια ακόμα το παλεύω με το συγκεκριμένο δίσκο μπας και βρω τη χρυσή τομή...
Πάντως, για να λέμε του στραβού το δίκιο, το συγκεκριμένο κομμάτι (1812 Overture) το έχω σε DSD (Tellarc) με πραγματικά κανόνια και η δυναμική περιοχή στις κανονιές δεν παίζεται !! στο βινύλιο δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις τέτοιο αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Εγώ είχα ασχοληθεί με ψηφιοποίηση βινυλίων πριν από αρκετά χρόνια.
Σήμερα με internet, torrents και ένα σωρό νόμιμα ή παράνομα «πειρατικά» sites που υπάρχουν μπορεί να βρει κάποιος σχεδόν τα πάντα σε ψηφιακή μορφή. Άρα για ποιον λόγο να μπει στην διαδικασία της ψηφιοποίησης εάν δεν έχει κάποιο πάρα πάρα πολύ σπάνιο βινύλιο που δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά;
 

Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
Εγώ είχα ασχοληθεί με ψηφιοποίηση βινυλίων πριν από αρκετά χρόνια.
Σήμερα με internet, torrents και ένα σωρό νόμιμα ή παράνομα «πειρατικά» sites που υπάρχουν μπορεί να βρει κάποιος σχεδόν τα πάντα σε ψηφιακή μορφή. Άρα για ποιον λόγο να μπει στην διαδικασία της ψηφιοποίησης εάν δεν έχει κάποιο πάρα πάρα πολύ σπάνιο βινύλιο που δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά;
Γιατί αφενός διατεινόμαστε ότι μπορούμε να πετύχουμε (στις περισσότερες περιπτώσεις) καλύτερο αποτέλεσμα, αφετέρου δε μπορείς να βρεις εύκολα - τουλάχιστον στη μουσική που ακούω εγώ - ψηφιακά αρχεία υψηλής ανάλυσης.
Για παράδειγμα, κατέβασα τις προάλλες το Bat Out Of Hell του Meatloaf από το HDTracks σε ανάλυση 24/96, σκέτη απογοήτευση...
Απίστευτα σκληρός ήχος (το συγκεκριμένο άλμπουμ σε cd είναι επίσης το ίδιο) με τέρμα loudness, αποτέλεσμα πολύ κουραστικό.
Κατόπιν, ψηφιοποίησα το single που έχω, καμία σχέση...ζεστός και γλυκός ήχος με "φυσιολογικές" χροιές και ξεκούραστα πρίμα...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Οπως έγραψε ο Βασίλης Μ προηγουμένως στην καλύτερη περίπτωση θα πάρεις οτι το σετ κεφαλή-βραχίονας -πικάπ μπορεί να δώσει , με την παραδοχή οτι ο A to D & D to A είναι τέλεια . Ο μόνος λόγος ψηφιοποίησης είναι η διαφύλαξη των πολύτιμων βινυλίων υπό την αίρεση οτι η φθορά τους θα προηγηθεί της δικής μας ακουστικής έκπτωσης .
Αφιερώνω το τραγούδι στους λάτρεις της τελειότητας .......


ΥΓ Το βινύλιο λόγω περιορισμών του μέσου ,του υλικού δηλαδή ,χάνει πληροφορίες που αφού δεν υπάρχουν δεν μπορούν και να ανακτηθούν ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Για παράδειγμα, κατέβασα τις προάλλες το Bat Out Of Hell του Meatloaf από το HDTracks σε ανάλυση 24/96, σκέτη απογοήτευση...
Απίστευτα σκληρός ήχος (το συγκεκριμένο άλμπουμ σε cd είναι επίσης το ίδιο) με τέρμα loudness, αποτέλεσμα πολύ κουραστικό.
Κατόπιν, ψηφιοποίησα το single που έχω, καμία σχέση...ζεστός και γλυκός ήχος με "φυσιολογικές" χροιές και ξεκούραστα πρίμα...
Αυτό συμβαίνει διότι οι παραγωγοί στην πλειοψηφία τους από το '90 και μετά αυνανίζονται (για να το πω ευγενικά). Πάρα πολύ υψηλή στάθμη εγγραφής με μεγάλη συμπίεση δυναμικής περιοχής και πάρα πολλές φορές με ψαλιδισμένες της κορυφές. Loudness war.
 





Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Κάποια από τα CDs που είχα αγοράσει την δεκαετία του '80 τα ξαναγόρασα ως remasters το '90 ή το 2000 πέφτοντας κι εγώ στην παγίδα ότι τα remasters θα είχαν καλύτερο ήχο αφού η ψηφιακή τεχνολογία είχε προχωρήσει πλέον αρκετά σε σχέση με την νηπιακή ηλικία που βρισκόταν το '80... Μπουρμπούτσαλα!

Τα remasters έπαιζαν πολύ πιο δυνατά και πολύ χειρότερα από τα original CDs του '80
Ηχος σκληρός παραμορφωμένος, ενοχλητικός τόσο που να θέλεις να το βγάλεις παρόλο που σού αρέσει το album που ακούς.... Αυτό δηλαδή που λέει ο κόσμος «ψηφιακίλα». Αντίθετα οι πρώτες εκδόσεις των ίδιων albums της δεκαετίας του '80 έπαιζαν πολύ πιο γλυκά, ξεκούραστα, λες και δεν ήταν ψηφιακά αυτά!!!
Και οι διαφορές αυτές είναι ακουστές σε ΟΛΑ τα συστήματα. Δεν χρειάζεται να έχει κανείς το super duper πανάκριβο σύστημα. Ακόμα και στο discman, ακόμα και στο CD player του αυτοκινήτου είναι εμφανής η διαφορά στην ποιότητα του ήχου!

Εκανα digital extraction στο PC για να δω με τα μάτια μου αυτό που άκουγα με τα αυτιά μου και δεν μπορούσα να το πιστέψω. Φορτώνοντας τις κυματομορφές στο SoundForge διαπίστωσα πόσο άθλιες ήταν οι εκδόσεις remaster συγκριτικά με τις πρώτες εκδόσεις. Ήχος συμπιεσμένος μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο: Διαφορά RMS level από Peak Level μικρότερη των 2 dB την στιγμή που το ίδιο album το '80 είχε π.χ. 16 dB διαφορά peak με RMS. Επίσης οι κορυφές clippαρισμένες και κομμένες επίπεδα.

Το κακό είναι πως η πλειοψηφία των σημερινών παραγωγών είναι σαν αυτά τα remasters που περιγράφω και όχι σαν τις πρώτες παραγωγές της δεκαετίας του '80 τότε που τα CDs ήταν ακριβό είδος πολυτελείας...
 

Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
Μεγάλη αλήθεια αυτό που λες, δυστυχώς....
Κι εγώ έτσι την πάτησα με ένα κάρο remaster cd που είχα πάρει στις αρχές...:headbang:
 

evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Ενδιαφεροντα τα στοιχεια.
Ως παράδειγμα κύτταξα τα στοιχεία για ένα αγαπημένο (και πολυ δημοφιλή) δίσκο των Derek and the Dominos (Layla and other assorted love songs) τον οποίου έχω ως βινυλιο και ως cd την έκδοση 1996 (US).
http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=Derek+and+the+Dominos&album=

Υπάρχουν πολλές εκδοσεις.
Προσέξτε οτι η 1996 (US) έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την 2001 (Japan) αν και η σύγκριση έγινε σε 256 vs lossless μουσικά format
Χειρότερη? Η 40th anniversary (2011)
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Αλλη μία πολύ χαρακτηριστική περίπτωση είναι αυτή: Bruce Sprongsteen Born to Run
Δείτε τις εκδόσεις του 1982, 1986, 1988 πόσο καλές είναι σε αντίθεση με τις μεταγενέστερες εκδόσεις των ετών 2005, 2009, 2014 που είναι ΑΘΛΙΕΣ!!! (το άθλιες δεν το λέω υποθετικά, τις έχω ακούσει)

http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=bruce+springsteen&album=born+to+run

Οπότε σε αυτή την περίπτωση αν κάποιος έχει το βινύλιο αξίζει να το ψηφιοποιήσει μόνος του από το να πάει να αγοράσει μία τελευταία ψηφιακή έκδοση του album. Σίγουρα θα κάνει καλύτερη δουλειά από αυτή που έχουν κάνει οι δολοφόνοι παραγωγοί.
 


Μηνύματα
1.499
Reaction score
2.826
Ε τότε αφού το έχετε αποφασίσει... και εγώ μαζί σας, αλλά να το κάνετε σωστά... και μην ακούτε τους προβοκάτορες (εχθρούς) του βινυλίου με τα περί acc / mp3 rip και τις λοιπές κακοήθειες που λένε...

Να αγοράσετε το Korg DS-DAC-10R και να τα ριπάρετε σε DSD...:p

Μιας και το έθεσες ωραία το θέμα και επειδή σκέφτομαι να ξεκινήσω να ριπάρω μόνος μου πλέον τα βινύλιά μου (ως γνωστόν μέχρι τώρα τα ρίπαρα σε σύστημα φίλου), θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις όσο αφορά τη συνδεσμολογία:
Στην είσοδο Line In/Phono του Korg συνδέω την έξοδο του Phono Stage του πικάπ και στην έξοδο Line Out του Korg συνδέω την είσοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.966
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top