Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Οφείλει να παρατεθεί για λόγους Αρχής και η έτερη πλευρά του...κουταλιού:
Χωρίς μεγαλόσχημα ΄΄φίδια΄΄ δεν μπορεί κάποιος ν'απολαύσει το σύστημά του - όσο και να κοστίζει;
Εκτός και αν ήθελε η απόλαυσή του να έχει...υποστήριξη στον τομέα της ψυχολογίας του χρήστη.:sneaky:
Οσο η διαμετρος του καλωδιου αυξανεται, τοσο αυξανεται και η απολαυση του χαιεντα:D αμα εχει στην ουρα και πολλα μηδενικα η απολαυση χτυπαει κοκκινο:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
(Τωρα τρολλαρω):

Σε αυτα αν αλλάξω καλώδιο ρεύματος θα γίνουν καλυτερα;

image.jpeg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Και μια ειλικρινής απορία (δεν τρολλαρω, σοβαρά θέλω γνώμη κάποιου υπέρμαχου)

Αν στην πρίζα του τοίχου βάλω ενα "ακριβό" καλώδιο, και μετα ενα πολύμπριζο, και πάνω στο πολύμπριζο συνδέσω 2-3 συσκευές , εννοείται όχι άπειρης ισχύος, θα υπαρχει ευνοϊκό αποτέλεσμα απο το πρώτο καλώδιο; Ειλικρινά ρωτάω, δεν ειδα και πουθενά να το συζητήσαμε.
- λογικά ναι , αλλά θα διαφωνήσουν σίγουρα οι έμποροι , που θα ήθελαν πρώτα το πολύμπριζο και μετά τα 2-3 καλώδια
[DOUBLEPOST=1468503774][/DOUBLEPOST]
(Τωρα τρολλαρω):

Σε αυτα αν αλλάξω καλώδιο ρεύματος θα γίνουν καλυτερα;

View attachment 61350
- trolling , trolling , trolling . . .

Rawhide - The Blues Brothers (5/9) Movie CLIP (1980) HD - YouTube
upload_2016-7-14_16-42-52.jpeg ▶ 3:19
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Και μια ειλικρινής απορία (δεν τρολλαρω, σοβαρά θέλω γνώμη κάποιου υπέρμαχου)

Αν στην πρίζα του τοίχου βάλω ενα "ακριβό" καλώδιο, και μετα ενα πολύμπριζο, και πάνω στο πολύμπριζο συνδέσω 2-3 συσκευές , εννοείται όχι άπειρης ισχύος, θα υπαρχει ευνοϊκό αποτέλεσμα απο το πρώτο καλώδιο; Ειλικρινά ρωτάω, δεν ειδα και πουθενά να το συζητήσαμε.
Αν εννοεις οτι το καλωδιο που θα βαλεις ειναι το καλωδιο του πολυπριζου μεχρι τον τοιχο,ναι θα κανει διαφορα φτανει να ξερεις τι να επιλεξεις.Το ακριβο δεν ειναι ο λογος που θα εχει διαφορα (το ζητουμενο βεβαια ειναι να εχει βελτιωση) αλλα η σωστη επιλογη του καλωδιου.Ακομη καλυτερα να ξεκινησεις απο τον πινακα μια ξεχωριστη γραμμη(οπως ειπαμε και πολυ πιο πριν και μας "εκραξε" καποιος,αυτη θα βοηθησει ακομη περισοτερο,νοουμενου οτι και εκει θα κανεις την σωστη επιλογη καλωδιου,που παλι δεν ειναι θεμα κοστους.
Αν τωρα θελεις να δεις αν ομοιας διατομης καλωδια με διαφορετικης ποιοτητας υλικα εχουν διαφορα,ειναι αλλο ζητημα.
 

S

sk4t4

Guest
Ισως? Μας εχει στειλει ολους αδιαβαστους η Μαιρουλα. Και μαγειρευε ταυτοχρονα.:rofl::laugh:
Βρε σεις,γιατι εχω την υποψια οτι καποιοι δεν το πιστευετε;:D
 



S

sk4t4

Guest
Αρνητής όχι....το έγραψα και πολλές σελίδες πριν πως δεν έχω ούτε τις θεωρητικές γνώσεις ούτε τις ακουστικές εμπειρίες για να πάρω σαφώς θέση υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς.
Προβληματισμένος και επιφυλακτικός ναι ,ιδιαίτερα όταν η υπερβολική σιγουριά κάποιων βασίζεται στην ακροαστική δεινότητα της Μαίρης.......:whistling:
Ελα ομως που οταν η Μαιρη ακουγε με Krell 25+ χρονια πριν,καποιοι αλλοι{κι εγω μεσα},μονο σαν ξερολουκουμο μπορουσαμε να κοιταμε;Σ.Σ. Τον Krell,ετσι;;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Στο συγκεκριμενο παντως οι φοβιτσιαρηδες ειναι οι απιστοι μαλλον αυτοι φοβουνται σαν τον διαβολο το λιβανι τα blind test...λετε να φοβουνται μηπως αποδειχτει μυθος η δικη τους θεωρια?:thumbsdown:
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στο συγκεκριμενο παντως οι φοβιτσιαρηδες ειναι οι απιστοι μαλλον αυτοι φοβουνται σαν τον διαβολο το λιβανι τα blind test...λετε να φοβουνται μηπως αποδειχτει μυθος η δικη τους θεωρια?:thumbsdown:
Μα και γι αυτο ειπαμε υπαρχει το "κουταλι"
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Να δω εναν που δεν ακουει τιποτα και να εχει ποσοστο 50% κι'ας πεθανω :o
Όχι ρε, μην πεθάνεις ακόμα, περίμενε, θέλω να μου φτιάξεις κάτι... καλώδια!!!:lol::lol::lol:
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και γιατι παρακαλώ εκτός θεματος;

Ο τίτλος ειναι:

Μύθοι για Καλώδια τροφοδοσίας συσκευών

Τα επιχειρήματά μου αναφέρονται στο οτι ειναι μύθος οτι ενα καλώδιο τροφοδοσίας θα φτιάξει τον ήχο.
Και αυτο διότι υπάρχουν τεράστια προβλήματα (συνήθως εχουν να κάνουν με την αλληλεπίδραση ηχείου-χωρου) που αγνοούν οι καλωδιολατρες στα συστήματά τους. Και άρα οι γνώμη τους ειναι άνευ σημασίας. Λύστε τα αυτα και μετα...
Στη συντριπτική πλειοψηφία το προβλημα του χωρου ειναι τεράστιο, και ασχολείστε με δευτερεύοντα-τριτεύοντα ζητήματα.

Όχι και εκτός θέματος λοιπον.

Τι βαθμό ειχες έκθεση μικρός;
Τόσο στην έκθεση, όσο και στην ανάγνωση ( στην οποία απ'ότι φαίνεται, πάσχεις ) ήμουν σε αρκετά καλά επίπεδα. Κάνε το κόπο να διαβάσεις ξανά ( αν έχεις διαβάσει δηλαδή ) τη πρώτη ανάρτηση και μετά αν θεωρείς ότι έχω λάθος, τότε έλα να μιλήσεις κόσμια. Το υφάκι σου πάντως, να ξέρεις ότι δεν σε τιμά. Ειδικά όταν είσαι φάουλ.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
α. Τα επιχειρήματά μου αναφέρονται στο οτι ειναι μύθος οτι ενα καλώδιο τροφοδοσίας θα φτιάξει τον ήχο.

Μα Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο! Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ. Αυτό που λέμε είναι ότι, υπό προυποθέσεις, μπορεί να βοηθήσει.

β. Και αυτο διότι υπάρχουν τεράστια προβλήματα (συνήθως εχουν να κάνουν με την αλληλεπίδραση ηχείου-χωρου

Μα ποιος διαφωνεί; Κ-Α-Ν-Ε-Ν-Α-Σ!

γ. που αγνοούν οι καλωδιολάτρες στα συστήματά τους.

Δεν το αγνοούμε, και δεν ήμαστε καλωδιολάτρες. (αυθάιρετο το συμπέρασμα, και αυθάιρετος ο χαρκτ/σμός).

δ. Και άρα οι γνώμη τους ειναι άνευ σημασίας.

Σ' αυτό δεν απαντώ.

ε. Λύστε τα αυτα και μετα..

Εάν μπορεί κάποιος να τα λύσει..εάν δεν μπορεί, όπως ο γράφων, λόγω σαλονιού, δεν επιτρέπεται να κάνει άλλες κινήσεις προκειμένου να βελτιώσει τον ήχο του;

στ. Στη συντριπτική πλειοψηφία το προβλημα του χωρου ειναι τεράστιο,

Μα πως το γνωρίζεις; με προβλήματα ναι, αλλά στη συντριπτική του πλειοψηφία τεράστιο; πως το συμπεραίνεις αυτό;

ζ. και ασχολείστε με δευτερεύοντα-τριτεύοντα ζητήματα.

ΟΧΙ φίλε Dimifoot, το να δώσει κάποιος προσοχή στην τροφοδοσία των μηχ/των του δεν είναι δευτερο/τριτεύων ζήτημα. Δοκίμασέ το και θα το διαπιστώσεις.

η. Όχι και εκτός θέματος λοιπον.

Μα όταν όλη η συζήτηση στο παρόν νήμα γίνεται για το αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ απλών μαυρων & μη καλωδίων, και οι δικές σου τοποθετήσεις αφορούν κυρίως την ακουστική, και τη φροντίδα του χώρου, θεωρείς ότι είσαι εντός θέματος;

θ. Τι βαθμό ειχες έκθεση μικρός;

Δε θα απαντήσω σ'αυτό, κρίνω ότι η απάντηση είναι εντελώς περιττή!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
τότε έλα να μιλήσεις κόσμια. Το υφάκι σου πάντως, να ξέρεις ότι δεν σε τιμά
Σε πειραζω, sorry αν σε ενοχλησε

Κάνε το κόπο να διαβάσεις ξανά ( αν έχεις διαβάσει δηλαδή ) τη πρώτη ανάρτηση και μετά αν θεωρείς ότι έχω λάθος
Αναρωτηθηκες αν ειμαι στο θεμα με βαση τον τιτλο του θρεντ, οχι της πρωτης αναρτησης.
Σε αυτο απαντησα. Δεν εχω λογω να απαντω στην πρωτη αναρτηση 50 σελιδες μετα. Η συζητηση εξελιχθηκε απο τοτε,

Ειδικά όταν είσαι φάουλ
Δεν ειμαι.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Σε πειραζω, sorry αν σε ενοχλησε
Σε αυτή τη περίπτωση, να συνεχίσεις.

Αναρωτηθηκες αν ειμαι στο θεμα με βαση τον τιτλο του θρεντ, οχι της πρωτης αναρτησης.
Σε αυτο απαντησα. Δεν εχω λογω να απαντω στην πρωτη αναρτηση 50 σελιδες μετα. Η συζητηση εξελιχθηκε απο τοτε,
Ναι, αλλά το θέμα είναι αυτό ( όπως είπε και ο Νίκος Τεγόπουλος ). Το όλο θέμα έχει ξεκινήσει απο τη θέση κάποιου ( κάποιων ) ότι δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα καλώδια και μερικές φορές ( όπως και στη περίπτωσή σου ) η κουβέντα ξεφεύγει ( δεν εξελίσσεται ) προς τη κατεύθυνση του εάν είναι προς το καλύτερο ή όχι. Κάτσε πρώτα να ξεμπερδέψουμε με το αρχικό ζήτημα και αν κάνουν καλό ή όχι, αν το καλό είναι γενικώς αποδεκτό ή καθαρά υποκειμενικό, είναι κάτι που προφανώς θα συζητήσουμε σε κάποια άλλη καλωδιομαχία.
Δεν ειμαι.
Είσαι, είσαι, είσαι!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.527
Απο τον Bhutia, τον VasilisM., τον Akis_G και τον zakman35, ισως και αλλους που δεν θυμαμαι εγινε μια προσπαθεια να εξηγηθουν οι αναγκες ιεραρχικά, και να μην "θεοποιουνται" τα καλωδια τροφοδοσιας.
Ετσι ωστε καποιος νεος στον χωρο που ισως διαβαζει το θρεντ να μην ξοδευει χρηματα σε λαθος κατευθυνση, πριν την ωρα του.
Σεβομαι την διαθεση καποιον να πειραματιστουν, και φυσικά δικά τους λεφτα ειναι, ο,τι θελουν τα κανουν, αλλα πρεπει να ακουγονται και οι αλλες αποψεις για να προστατευονται οι καινουργιοι, επειδη ειναι forum και οχι απλη συζητηση σε μια παρεα.
Αυτος ειναι ο λογος που απο την αρχη δεν επικεντρωθηκα (και οχι μονο εγω) στο αν υπαρχουν ή οχι ακουστες διαφορές. Δεν ειναι αυτο το πρωτευων.
Ισως να επρεπε να αγνοησω το θρεντ, και να μην μπλεκομαι αφου το θεωρω θεμα ησσονος σημασιας. Σε καμμια περιπτωση δεν προσπαθησα να σας αλλαξω γνωμη, παρα μονο να ενημερωσω νεα μελη για το οτι δεν πρεπει να περιμενουν θαυματα.

Ισως μαλιστα να ειναι καλυτερα να μην μπλεκομαι, οπως φαινεται εχουν αποφασισει να κανουν και πολλα αλλα παλαιοτερα μελη. Να μην χαλαμε και τις καρδιες μας δηλαδη.

Να γραφω τα δικά μου, στα δικά μου θρεντ, να πειραζω μονο τον Zizik που αντεχει και τερμα.
 




Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top