Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
Οι χώροι με σχημα Γ έχουν όντως επιπλέον δυσκολίες, δεν ειναι όμως ανυπέρβλητες, αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν χωροταξικοι και αισθητικοι περιορισμοί (που συνήθως υπάρχουν).
Ειναι σπαζοκεφαλιά. Πως θα φτιάξεις καποια συμμετρία χωρίς να γκρεμίζεις και να χτίζεις.

Μετακινούμενα πάνελ, άλλες φορές μια βιβλιοθήκη, πατέντες, και ολα αυτα πρέπει να μην μπλοκάρουν τα περάσματα και να γίνουν αποδεκτά και απο την σύζυγο.

Βάζοντας αυτο το skyline diffuser δεξιά έστρωσε αρκετά παντως. Δεν σταματάμε εδώ βέβαια, προχωράμε σε Σταδιακή Βελτίωση Ηχοσυστήματος που λέει και ο τίτλος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
δεν ξεκινανε απο -5 οι ανακλασεις....σε μπερδεψε η etc smoothing 0.1

γιατρε μου βαλε στην etc αντι για 0.1 καντο 1 και βαλε να δουμε....

να παιρνεις το τραπεζακι οταν ακους μουσικη :p

μια χαρα τα εχεις καταφερει δεδομενου του χωρου..:)
να βαζεις ιδια κλιμακα για να κανεις συγκριση για ιδιο γραφημα
Αφήστε το τραπεζάκι μου ήσυχο, το ξέρω οτι το μισείτε.
Εγω ομως απλώνω τα πόδια μου και τα τηλεχειριστήρια πάνω του όταν ακούω μουσική. Οπότε μένει.

Θα σας πω κατι σοκαριστικό:

Ενα απο τα κριτήρια που χρησιμοποίησα για να επιλέξω τα επόμενα ηχεία μου (όταν και εφόσον:()
Ειναι να ειναι περιορισμένα πολυ η ακτινοβολία τους προς τα κάτω (εχει ορολογία για αυτο αλλα δεν την θυμάμαι).
Δηλαδη να ειναι φτιαγμένα για να μπαίνουν πάνω απο κονσόλες.

Άκου πως διαλέγει ηχεία ο κόσμος. Να μην κουνήσει το τραπεζάκι. :o:o:o

Κώστα σε ευχαριστώ για τις συμβουλές και τα καλά λόγια.

Και τον Μανώλη βεβαίως βεβαίως που είμαστε σε τακτική επαφή.

Και κάποιους άλλους, απο το παρελθόν.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
οκ...τωρα μπορεις να απολαυσεις την μπυρα σου στο τραπεζακι :p

το βασικο ειναι να ακους μουσικη και μην τρελαινεσαι με χαιεντιες......:D

........ακομα και χαιενταδες εχουν θεματα και δεν το ξερουν :roflmao:


ts-ts.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
να βαζεις ιδια κλιμακα για να κανεις συγκριση για ιδιο γραφημα
:whistling:
[DOUBLEPOST=1468795537][/DOUBLEPOST]
το βασικο ειναι να ακους μουσικη και μην τρελαινεσαι με χαιεντιες......:D

........ακομα και χαιενταδες εχουν θεματα και δεν το ξερουν :roflmao:


View attachment 61452
Εχω βάλει τωρα Steps Ahead

image.jpeg


Και σε διαβεβαιώ οτι το φχαριστιέμαι :)
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
να δω τι θα κανεις τοτε οταν θα παρεις τα ενεργα :D

πιο πολλα θα κανει το καλωδιο απο το ηχειο :roflmao::roflmao:

αντε καληνυχτα γιατι το πρωι δεν θα σηκωνομαι..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.984
Reaction score
20.503
https://de.wikipedia.org/wiki/Energy_Time_Curve

να δεις αυτη στα 5ms(1,7μ) που ειναι δυνατη και για τα 2 ηχεια.
Το λινκ σου ειναι στα Γερμανικα >:(>:(>:(

ΟΚ, θα το ψαξω και αυτο. Thanks for the tip :)
Για αυτό υπάρχει το google translate (μεταξύ άλλων):):

"The Energy Time Curve (also called Envelope), abbreviated as ETC, is used in room acoustics to evaluate the relationship between the direct sound and diffused sound. To measure the ETC, the sound pressure level (in dB) is plotted against time (in ms). This results in a curve representing the reverberation of an impulse at the measuring position over time.

The highest high points of the resulting curve correspond to the largest sound pressure levels and thus each of a strong early reflection. Based on the time at which a certain high point occurs, the delay time difference of this reflected signal relative to the output signal can be calculated. This allows the identification of the source of the reflection. By doing this, all sources of strong early reflections can be determined. In rooms that are used for loudspeaker reproduction, the amplitude of the reflection signals from the output signal should be at least 20dB (equivalent to the blue line in the adjacent diagram) lower. This can be ensured that the reflections that occur do not adversely affect the sound. This can be achieved with the damping of the detected reflection sources.

"
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
H μετρηση της etc ειναι αχρηστη ετσι οπως εγινε δε λεει τιποτε , η δε λεει τιποτε παραπανω απο αυτο που βλεπουν τα ματια σου στο χωρο...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
Επιθυμητοί στόχοι στο etc

  1. Be visually identical (with only minor deviations) from 0-40 ms
  2. Show that the peaks are down to at least -10 dB by 40 ms to prevent breakdown of the precedence effect
  3. Clearly show a decrease in the amplitude of energy over 0-40 ms. The decay pattern may or may not be continuous (**).
  4. Show the consecutive peaks of the highest amplitude reflections viewed across the time axis to be relatively smooth in pattern and density.

Απο το
http://www.hifizine.com/2011/12/listening-room-reflections-and-the-energy-time-curve/

Πέφτει διάβασμα...
[DOUBLEPOST=1468845267][/DOUBLEPOST]
, η δε λεει τιποτε παραπανω απο αυτο που βλεπουν τα ματια σου στο χωρο...
Και μένα μου φαινονται προβλέψιμα τα αποτελέσματα κοιτώντας τον χώρο.
Έτσι δεν συμβαίνει συνήθως με το etc:

Τι λένε οι πιο εμπειροι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
(Εννοώ: μηπως ειναι άχρηστη μέτρηση ως πληροφορία; Δεν προσφέρει κατι παραπανω απο όσα φαίνονται με το μάτι. )
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Βάζοντας αυτο το skyline diffuser δεξιά έστρωσε αρκετά παντως. Δεν σταματάμε εδώ βέβαια, προχωράμε σε Σταδιακή Βελτίωση Ηχοσυστήματος που λέει και ο τίτλος.
Σίγουρα και σε ποιόν δεν αρέσει η διάχυση.

Το θέμα με τα skyline είναι ότι διαχεουν σε τέσσερις κατευθύνσεις και για αυτο ειναι ιδανικα για το ταβάνι.
Υπάρχει ενα ρισκο αν τοποθετηθούν στις πλευρικες ανακλασεις των ηχειων μιας και στελνουν ανακλασεις στο πατωμα και το ταβανι. Μια ποιο ασφαλής λυση για τις πλευρικες ειναι τα
απλά QRD.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να καλύψεις μια επιφάνεια 1x1μ τουλάχιστον για να εχεις αποτελεσματικη διαχυση.

Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα απορρόφηση στις πλευρικες με δυο πανελ 60 χ120x 5c ανα πλευρά, προκειμένου να καταστειλω τις ανακλάσεις οσο το δυνατόν περισσότερο.

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις και με το πισω μέρος του δωματίου (πισω απο την θεση ακροασης) μιας και αυτό συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να καλύψεις μια επιφάνεια 1x1μ τουλάχιστον για να εχεις αποτελεσματικη διαχυση.

Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα απορρόφηση στις πλευρικες με δυο πανελ 60 χ120x 5c ανα πλευρά, προκειμένου να καταστειλω τις ανακλάσεις οσο το δυνατόν περισσότερο.
Φοβάμαι να βάλω κι αλλη απορρόφηση, μην το νεκρώσει τελείως. Το 1χ1 που λες το κρατάω σαν ιδέα για το μέλλον.

Όσο για την επιλογή των skyline έγινε και επειδή ηταν αποδεκτά αισθητικά απο τη σύζυγο.

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, θα πρέπει να σκεφτείς τι θα κάνεις και με το πισω μέρος του δωματίου (πισω απο την θεση ακροασης) μιας και αυτό συμμετέχει στο ηχητικό αποτέλεσμα
Η πίσω μεριά, βρίσκεται περιπου 2.20/ 2.30 απο τη θέση ακροασης (6.10 σύνολο μήκους)
Η θέση ακροασης ειναι στο 38% του μήκους, σύμφωνα με τας γραφάς, αλλα και με μετρησεις που δείχνουν οτι εκεί πράγματι ειναι η πιο flat θέση.
Εχει λίγες ελεύθερες επιφάνειες, καλύπτεται απο κουρτίνα, κρεμαστάρια για μπουφάν/ζακέτες, ενα γραφείο, ενα όργανο γυμναστικής , και μια ανομοιόμορφη βάση για cd. Οτι γίνει παντως θα ειναι διάχυση, φοβάμαι πως δεν θα μου αρέσει αν ρίξω κι αλλο το RT60.

Μπροστά τωρα, πίσω απο τα ηχεία και πάνω απο την τηλεόραση ισως γίνουν παρεμβάσεις, σε σχήμα Π.

Σκέφτομαι ομως να κάνω μια παύση απο φροντίδα δωματίου, ακούγεται αξιοπρεπώς ο χώρος τωρα πια και να στοχεύσω το μπατζετ στην αγορά ηχείων. Ο αδύναμος κρίκος τωρα ειναι εκεί. Και μετα ξαναρχίζουμε απο την αρχή. :). Ιδέες υπάρχουν. Λεφτά;
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ενα απο τα κριτήρια που χρησιμοποίησα για να επιλέξω τα επόμενα ηχεία μου (όταν και εφόσον:()
Ειναι να ειναι περιορισμένα πολυ η ακτινοβολία τους προς τα κάτω (εχει ορολογία για αυτο αλλα δεν την θυμάμαι).
Δηλαδη να ειναι φτιαγμένα για να μπαίνουν πάνω απο κονσόλες.
Αν εννοείς ηχεία για οριζόντια τοποθετηση, αυτά εχουν περιορισμένη ακτινοβολία στον οριζόντιο άξονα και μεγαλη γωνία ακτινοβολίας στον κάθετο. Δηλαδή το αντίθετο απο τα ηχεία που έχεις τώρα.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η πίσω μεριά, βρίσκεται περιπου 2.20/ 2.30 απο τη θέση ακροασης (6.10 σύνολο μήκους)
Η θέση ακροασης ειναι στο 38% του μήκους, σύμφωνα με τας γραφάς, αλλα και με μετρησεις που δείχνουν οτι εκεί πράγματι ειναι η πιο flat θέση.
Ο εμπειρίκος κανόνας του 38% αφορά την θέση ακρόασης απο τον μπροστά τοίχο κια οχι απο τον πίσω.
Εχε υποψην σου ότι όλες οι εμπειρικες οδηγίες τοποθέτησης των ηχείων αφορούν συμμετρικους χώρους.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
και εγω θεωρω οτι τυπου qrd θα εδειναν καλυτερο αποτελεσμα, θα μπορουσαν να φτιαχτουν και ποιο ευκολα αλλα αυτο το εχεις δει οποτε..
η μετρηση θα επρεπε να γινει ποιο συγκεκριμενη ,για να ξερεις πως τι θα χρησιμοποιιησεις εκει που εχει εστιαστει το προβλημα(αντε ενα λεβελ απο μενα , τα αλλα οι ειδικοι:))

εν συνεχεια πανελ frk ειναι εξαιρετικα χωρις να κανουν μουντο το χωρο , ομως αυτο θα κριθει απο τη μετρηση και οποτε παλι εδω θα παιξει το παχος-βαθος ... (εγω εκει το βιολι μου στο παχος :p)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
Ο εμπειρίκος κανόνας του 38% αφορά την θέση ακρόασης απο τον μπροστά τοίχο κια οχι απο τον πίσω.
Εχε υποψην σου ότι όλες οι εμπειρικες οδηγίες τοποθέτησης των ηχείων αφορούν συμμετρικους χώρους.
As an alternative, you can place the listening position 38% from the rear wall.

Απο εδώ
http://arqen.com/acoustics-101/room-setup-speaker-placement/

Ισχύει και έτσι κι αλλιως δηλαδη. Ιδανικό μπροστα οπως λες.

Θα ήθελα να φέρω τη θέση πιο μπροστά, (3 μετρα ειναι πολλα για τα Rogers), αλλα γίνονται ακυρώσεις. Το 38% απο μπρος θα με πήγαινε στο 15 μέτρο απο την τηλεόραση και τα ηχεία nearfield. Δεν ειναι για σαλόνι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.596
Αν εννοείς ηχεία για οριζόντια τοποθετηση, αυτά εχουν περιορισμένη ακτινοβολία στον οριζόντιο άξονα και μεγαλη γωνία ακτινοβολίας στον κάθετο. Δηλαδή το αντίθετο απο τα ηχεία που έχεις τώρα.
Μπερδευτήκαμε λίγο με το οριζόντιο και κάθετο.
Εννοώ αυτο

image.png



Και αυτο

image.png




Που ειναι μικρότερο απο αυτο

image.png



Τρεις εικόνες, χίλιες λέξεις.
[DOUBLEPOST=1468857010][/DOUBLEPOST]
και εγω θεωρω οτι τυπου qrd θα εδειναν καλυτερο αποτελεσμα, θα μπορουσαν να φτιαχτουν και ποιο ευκολα αλλα αυτο το εχεις δει οποτε..
η μετρηση θα επρεπε να γινει ποιο συγκεκριμενη ,για να ξερεις πως τι θα χρησιμοποιιησεις εκει που εχει εστιαστει το προβλημα(αντε ενα λεβελ απο μενα , τα αλλα οι ειδικοι:))

εν συνεχεια πανελ frk ειναι εξαιρετικα χωρις να κανουν μουντο το χωρο , ομως αυτο θα κριθει απο τη μετρηση και οποτε παλι εδω θα παιξει το παχος-βαθος ... (εγω εκει το βιολι μου στο παχος :p)
Ολα τα λεβελ ευπρόσδεκτα, και θα εξεταστούν στο μέλλον.
Ολα καταγράφονται και θα επεξεργαστούν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, χωρίς να το κάνουμε τελείως στούντιο. Μετα θα εχει δίκιο η σύζυγος αν γκρινιάξει (μεχρι τωρα με ανέχεται)

Προς το παρόν βλεπουμε μονο μπροστα. Ηχεία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.668
Μηνύματα
2.869.584
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top