Klipsch Greek club


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187


αν και λέω να διώξω τα heresy ( + almarro που είναι ήδη σε αγγελία ) και να πάω σε κατιτίς μεγαλύτερο....!!!
viva klipsch
μουσικά φιλιά σε όλους
Σε τι να πας; Σε Cornwall;
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
κοντά είσαι! λίγο ακόμη......
λέω να πάω αμέσως σε la scala !
και να κατέβω σε μονοψήφιο αριθμό watt !
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Χαιρετω την παρεουλα παλι εδω :D
Επιτελους μετα απο σοβαρη αναβαθμιση των παλιων μου klipsch Sf1 που δεν θυμαμαι και εγω απο ποτε τα ειχα(20ετια) πηγαμε στα RP160M αλλα επειδη με ετρωγε για κατι ποιο εντυπωσιακο παραγγειλα απο ebay τα RP280F.
Ο ενισχυτης ειχε αναβαθμιστει εδω και κανα χρονο σε NAD 725C BEE
Το λοιπον βρεθηκα με μια φοβερη τετραδα ηχειων και το ερωτημα μου ειναι η μενω με τα μεγαλα μονο η τα βαζω ολα μαζι;
Αξιζει να τα συνδιασω περιμετρικα του δωματιου η θα μπερδευτει ο ηχος ισως ;(μπροστα μεγαλα,πισω μικρα)
Δεν τα εχω συνδεσει ολα μαζι ακομα γιατι δεν εχω καλωδιο ακομα.
η πουλαω τα μικρα καλυτερα και μενω με τα μεγαλα καλυτερα ;
Τα μικρα τα εχω μολις 2 εβδομαδες περιπου οχι πως δεν ειμουνα ευχαριστημενος αλλα ηθελα το παραπανω.
 

Attachments


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.753
- καλησπέρα epavlis1 , ενόψει αναβάθμισης θα πρότεινα και κάποια καλύτερη κεφαλή ( αυτή που βλέπω είναι ortofon σειρά om ? )
[DOUBLEPOST=1473418573][/DOUBLEPOST]
Χαιρετω την παρεουλα παλι εδω :D
Επιτελους μετα απο σοβαρη αναβαθμιση των παλιων μου klipsch Sf1 που δεν θυμαμαι και εγω απο ποτε τα ειχα(20ετια) πηγαμε στα RP160M αλλα επειδη με ετρωγε για κατι ποιο εντυπωσιακο παραγγειλα απο ebay τα RP280F.
Ο ενισχυτης ειχε αναβαθμιστει εδω και κανα χρονο σε NAD 725C BEE
Το λοιπον βρεθηκα με μια φοβερη τετραδα ηχειων και το ερωτημα μου ειναι η μενω με τα μεγαλα μονο η τα βαζω ολα μαζι;
Αξιζει να τα συνδιασω περιμετρικα του δωματιου η θα μπερδευτει ο ηχος ισως ;(μπροστα μεγαλα,πισω μικρα)
Δεν τα εχω συνδεσει ολα μαζι ακομα γιατι δεν εχω καλωδιο ακομα.
η πουλαω τα μικρα καλυτερα και μενω με τα μεγαλα καλυτερα ;
Τα μικρα τα εχω μολις 2 εβδομαδες περιπου οχι πως δεν ειμουνα ευχαριστημενος αλλα ηθελα το παραπανω.
- καλοάκουστα , όλα μαζί μόνο για μπούγιο , πάρτι κλπ . άσε που θα ταλαιπωρήσουν τον ενισχυτή , ή τα κρατάς για κάποιο μελλοντικό home cinema
 
Last edited:








Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.125
Έτυχε πέρυσι να ακούσω αυτό (που κρατάει ο μάγος του ήχου) στην ετήσια έκθεση του Ήχου, και κατά την γνώμη μου ήταν το εντυπωσιακότερο όλων των δειγμάτων των εκθετών, ανεξαρτήτου τιμής. Και ας είναι τόσο χρονών και ας έχουν φωτογραφίες με γιαγιάδες!

3028096228_5916019931.jpg
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Χαιρετω την παρεουλα παλι εδω :D
Επιτελους μετα απο σοβαρη αναβαθμιση των παλιων μου klipsch Sf1 που δεν θυμαμαι και εγω απο ποτε τα ειχα(20ετια) πηγαμε στα RP160M αλλα επειδη με ετρωγε για κατι ποιο εντυπωσιακο παραγγειλα απο ebay τα RP280F.
Ο ενισχυτης ειχε αναβαθμιστει εδω και κανα χρονο σε NAD 725C BEE
Το λοιπον βρεθηκα με μια φοβερη τετραδα ηχειων και το ερωτημα μου ειναι η μενω με τα μεγαλα μονο η τα βαζω ολα μαζι;
Αξιζει να τα συνδιασω περιμετρικα του δωματιου η θα μπερδευτει ο ηχος ισως ;(μπροστα μεγαλα,πισω μικρα)
Δεν τα εχω συνδεσει ολα μαζι ακομα γιατι δεν εχω καλωδιο ακομα.
η πουλαω τα μικρα καλυτερα και μενω με τα μεγαλα καλυτερα ;
Τα μικρα τα εχω μολις 2 εβδομαδες περιπου οχι πως δεν ειμουνα ευχαριστημενος αλλα ηθελα το παραπανω.
τι να δωσεις ??? κεντρικο παρε να κανεις 5αδα!
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402


για πειτε μια γνώμη..
δυστυχως δεν μπορώ να παρω floorstand λόγο τοποθέτησης, οποτε θα αρκέστηκα με τα RP-160.

για κεντρικό να πάω στο μεγαλύτερο RP-450C;
θα κερδίσω κάτι σε σχέση με το λίγο μικρότερο RP-440C
και το αρκετά μικρότερο RP-250C;

Η απόσταση απο τοίχο σε τοίχο ειναι κάτι λιγότερο από 3 μέτρα.
Οι διαστάσεις του χώρου ειναι: 3m x 4,70m με 2,80m ύψος.
συνολικά ~1400 cubic feet.

το θεμα ειναι η απόσταση που θα έχει το κεντρικό από το δεξί και αριστερό ηχείο και αν αυτό παίζει ρόλο στην αισθηση surround.

1) πόση απόσταση πρέπει να έχει το δεξί ηχείο απο τον πίσω τοίχο αλλά και απο τον δεξιό τοίχο;
2) πόση απόσταση πρέπει να έχει το κεντρικό ηχείο από το δεξιό και αριστερό ηχείο για να υπάρχει καλή αίσθηση surround και να μην μπερδευονται τα κανάλια;
3) ποιο απο τα 3 κεντρικά (RP-450C, RP-440C, RP-250C) προτείνετε για το χώρο αυτό;
[DOUBLEPOST=1473425225][/DOUBLEPOST]
Χαιρετω την παρεουλα παλι εδω :D
Επιτελους μετα απο σοβαρη αναβαθμιση των παλιων μου klipsch Sf1 που δεν θυμαμαι και εγω απο ποτε τα ειχα(20ετια) πηγαμε στα RP160M αλλα επειδη με ετρωγε για κατι ποιο εντυπωσιακο παραγγειλα απο ebay τα RP280F.
Ο ενισχυτης ειχε αναβαθμιστει εδω και κανα χρονο σε NAD 725C BEE
Το λοιπον βρεθηκα με μια φοβερη τετραδα ηχειων και το ερωτημα μου ειναι η μενω με τα μεγαλα μονο η τα βαζω ολα μαζι;
Αξιζει να τα συνδιασω περιμετρικα του δωματιου η θα μπερδευτει ο ηχος ισως ;(μπροστα μεγαλα,πισω μικρα)
Δεν τα εχω συνδεσει ολα μαζι ακομα γιατι δεν εχω καλωδιο ακομα.
η πουλαω τα μικρα καλυτερα και μενω με τα μεγαλα καλυτερα ;
Τα μικρα τα εχω μολις 2 εβδομαδες περιπου οχι πως δεν ειμουνα ευχαριστημενος αλλα ηθελα το παραπανω.
αν ειναι να κανεις πενταδα 5.1 για ταινιες, δωσε καλύτερα τα 160M και πάρε τα surround RP-250S για να έχεις καλύτερη διασπορά και αίσθηση surround.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.125
Δεν γνωρίζω βέβαια την ποιότητα του sub, αλλά σε καθαρά μουσικό περιβάλλον χάνεις από ένα δαπέδου σε αληθοφάνεια (ατάκα - βάθος) των χαμηλών μόνο. Τίποτα άλλο.

(Αναφέρομαι στην μία περίπτωση μόνα τους τα δαπέδου και στην δεύτερη τα ραφιού σε συνδυασμό με το sub).
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.753
ma3stro



1 : 40cm από τον πίσω και 30 από τον πλαινό
2 : το κεντρικό : στο κέντρο
3 : κεντρικό το : RP-250C για να ισορροπήσει με τα 2 main
[DOUBLEPOST=1473426835][/DOUBLEPOST]
το λενε και... "F... me and marry me young" ..

Driven Like the Snow
-
- αμάν πχιά με αυτό το Auto merged
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ma3stro



1 : 40cm από τον πίσω και 30 από τον πλαινό
2 : το κεντρικό : στο κέντρο
3 : κεντρικό το : RP-250C για να ισορροπήσει με τα 2 main
μμμμ....και εχω ψηθεί για το μεγάλο RP-450, δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή με το μικρότερο.

δεν θα κερδίσω κάτι με το RP-450 και αντιθέτως θα χάσω;

απο ότι βλεπω τα bookshelf RP-160M εχουν 6.5" Cerametallic Cone Woofer

ενώ τα κεντρικά
το RP-450 έχει Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers
&
το RP-250 έχει Dual 5.25" Cerametallic Cone Woofers

δηλαδή εχουν το ίδιo μέγεθος 5,25" απλα το ένα τέσσερα και το άλλο δύο..

οπτικά πάντως μάλλον τα μικρότερα θα δείχνουν καλύτερα,
αλλα επειδή ο χώρος ειναι dedicate δεν με απασχολεί πολύ το αισθητικό καθώς τον κύριο λόγο έχει το ηχητικό αποτέλεσμα.

αναμένω την γνώμη σας!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.483
Reaction score
50.753
μμμμ....και εχω ψηθεί για το μεγάλο RP-450, δεν υπάρχει και μεγάλη διαφορά στην τιμή με το μικρότερο.

δεν θα κερδίσω κάτι με το RP-450 και αντιθέτως θα χάσω;

απο ότι βλεπω τα bookshelf RP-160M εχουν 6.5" Cerametallic Cone Woofer

ενώ τα κεντρικά
το RP-450 έχει Quad 5.25" Cerametallic Cone Woofers
&
το RP-250 έχει Dual 5.25" Cerametallic Cone Woofers

δηλαδή εχουν το ίδιo μέγεθος 5,25" απλα το ένα τέσσερα και το άλλο δύο..

οπτικά πάντως μάλλον τα μικρότερα θα δείχνουν καλύτερα,
αλλα επειδή ο χώρος ειναι dedicate δεν με απασχολεί πολύ το αισθητικό καθώς τον κύριο λόγο έχει το ηχητικό αποτέλεσμα.

αναμένω την γνώμη σας!
- κατά κανόνα τα main ηχεία καθορίζουν από πλευράς διαστάσεων και μεγάφωνων , τα άλλα

- με μεγαλύτερο κεντρικό δεν θα χάσεις κάτι , αλλά θα υπερκορεσθούν οι μεσαίες , θα ακούς δηλ έντονη την παρουσία διαλόγων , οπότε υποκειμενικά θα σου λείψουν τα άκρα του φάσματος

- καλά κάνεις και δεν σε απασχολεί η αισθητική , πάντως τα klipsch είναι κουκλιά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.871.433
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top