Klipsch Greek club


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- καλημέρα , δυστυχώς γιά τους ενισχυτές μας τα klipsch :

1. έχουν χαμηλότερη ευαισθησία από την εκάστοτε αναγραφόμενη ( βλ. μετρήσεις σε TAS , STEREOFILE , κλπ )

2. πέφτουν κοντά στα 3,6 - 3,8 ohm στις μεσοχαμηλές ( βλ. τις ίδιες μετρήσεις ) , και δεν θυμάμαι τι γίνεται με την φάση σε μοίρες

- όμως . . . .

- ευτυχώς κελαηδάνε
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Ακριβώς!!!
[DOUBLEPOST=1473666890][/DOUBLEPOST]Συμπτωματικά τις ημέρες αυτές, έπεσα σε δοκιμή γνωστής ανταγωνιστικής εταιρείας. Για μια ακόμη φορά επιβεβαίωσα την ανωτερότητα του ήχου των klispch. Και να θέλω, δεν μπορώ να ξεφύγω από τις χροιές τους!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Μιλώντας για ρεύματα να Δοκιμάσω Bridged mode (2x150~300w)?? H paei poly gia ta RF-82? Τα τρεχω σε Bi-Amp τωρα....
- δεν έχουν πρόβλημα με τα πολλά και τα πάρα πολλά watt , αλλά εγώ γενικώς προτιμώ την διενίσχυση , ειδικά την οριζόντια ( http://avmentor.gr/howto/poweramps_5.htm )
 


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ακριβώς!!!
[DOUBLEPOST=1473666890][/DOUBLEPOST]Συμπτωματικά τις ημέρες αυτές, έπεσα σε δοκιμή γνωστής ανταγωνιστικής εταιρείας. Για μια ακόμη φορά επιβεβαίωσα την ανωτερότητα του ήχου των klispch. Και να θέλω, δεν μπορώ να ξεφύγω από τις χροιές τους!
Ποιά ήταν η ανταγωνιστική εταιρεία αν επιτρέπεται;;:)
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Δεν θεωρώ ότι είναι πρέπων να αναφέρω την εταιρεία! Εξ άλλου είναι προσωπική γνώμη και μόνο!

Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε η ακρόαση, αλλά μόλις θέσω ένα καλογραμμένο και ποιοτικό cd στο σύστημα μου... ξεχνώ τα πάντα ! Εξ άλλου και στις demo καταστάσεις των εκθετών, από απόψεως ποιότητας των μουσικών αρχείων, το ίδιο δεν γίνεται ? Πάντα επιλέγονται κορυφέες εγγραφές.

Τώρα θα μου πείτε αφού είσαι τόσο ευχαριστημένος από το σύστημα, τι κοιτάζεις. Έ όπως και να το κάνουμε επιρεαζόμαστε που και που από τους επικρίνοντες την φίρμα, με τα διάφορα που κατά καιρούς της προσάπτουν ... τσιρίγματα κλπ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Στο άμεσο μέλλον πάντως θα αναβαθμίσω τα rf μου με κάτι σαν το παραπάνω.... Σιγά σιγά, δεν βιάζομαι. Εκτός αυτού και τα rf φέρουν ισάξια το όνομα klipsch, όπως φυσικά και κάθε μοντέλο της!
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Δεν θεωρώ ότι είναι πρέπων να αναφέρω την εταιρεία! Εξ άλλου είναι προσωπική γνώμη και μόνο!
Και γιατί να μην πεις την προσωπική σου γνώμη?


Δεν μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε η ακρόαση, αλλά μόλις θέσω ένα καλογραμμένο και ποιοτικό cd στο σύστημα μου... ξεχνώ τα πάντα !
Αν βάλεις ενα ελληνικό βινύλιο 80s , τα θυμάσαι όλα?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Δεν υπερβάλουμε παιδιά, απλώς είμαστε εθισμένοι σε αυτές τις χροιές. Αυτό είναι όλο. Όπως ο καπνιστής πχ που ενώ γνωρίζει ότι τον βλάπτει αυτή η συνήθεια, την συνεχίζει!
[DOUBLEPOST=1474119161][/DOUBLEPOST]Πολλές φορές, όπως και παραπάνω πχ, προσπάθησα να ξεφύγω από αυτήν την συνήθεια, ακόμη και ανεβάζοντας τον πήχη, αλλά αυτό μου φαίνεται από πολύ δύσκολο, έως ακατόρθωτο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Και ίσως και να έχω και κάπου δίκιο... πχ κοιτάξτε την παραπάνω κατασκευή με λεπτομέρεια, από την καλωδίωση έως τα υλικά των crossovers και δείτε την παρακάτω φωτο.

Βλέποντας τις δύο κατασκευές θα έπρεπε τα klipsch να μην ακούγονται....

kef104-2-explode.jpg
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δεν χρειάζονται πολλά για το τέλειο!
Τα Cornwall μπορεί να φαίνονται απλά σαν κατασκευή πρόκειται όμως για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ηχεία!
Το γιατί, μπορείτε να το διαβάσετε στο παρακάτω κείμενο που παραθέτει μετρήσεις.

http://files.computeraudiophile.com/2013/1202/Klipsch_Cornwall_Test_Report.pdf

Αν και μεγάλο το κείμενο αξίζει να το διαβάσετε αναλυτικά γιατί εξηγεί πάρα πολλά πράγματα.
Και να σταθείτε ιδιαίτερα στο σημείο που μετράει τις παραμορφώσεις των Cornwall.

Σελίδα 14:

Τα Cornwall μετράνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλές παραμορφώσεις:

Total Harmonic Distortion (THD)
SPL F = 61 Hz f = 1000 Hz f = 10000 Hz
90 dB (nominal) 0.39% 0.98% 0.48%
100 dB 0.75% 2.75% 1.06%

I can't stress enough the real value of Klipsch's concept of low distortion, low power, high sensitivity, and horn-loading, because right here in these low distortion values I found an answer to the question why Klipsch Cornwall sounds so well, so pure, and so clean! Modulation distortion is directly affected by the amplitude of diaphragm motion, and would thus be greatly reduced by horn loading.
What this low distortion really means in practice becomes more evident if we bear in mind that actual
acoustic distortion of some other loudspeakers can easily reach 10 times higher value at same SPL level.
I can assure you that some loudspeakers of good quality with 87 dB nominal sensitivity, and driven with 20 Watts achieve 100 dB SPL level in some cases even with 15% acoustic distortion and more.

Και στην σελίδα 15 που μετράει την απόκριση των Cornwall στον τετραγωνικό παλμό και επίσης την βρίσκει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ:

Transients are excellent. A square wave leading and trailing edge demonstrate how very fast, and how responsive this speaker really is. And here you may find one of the strongest points of Klipsch Cornwalls which can easily be confirmed by all listening tests too.
Drums are explosive, trumpets are absolutely persuasive, piano has its punch, voices are dynamic,
everything is on its place - just every single detail ...
There are very few loudspeakers around (in absolute meaning of the word) which can do this job so very well. Regardless of the price range.

Πρόκειται και ταχύτατα ηχεία με μηδαμινές παραμορφώσεις και ανύπαρκτους χρωματισμούς.
Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που κάνουν τα Cornwall ξεχωριστά ηχεία στο να μεταδίδουν την αμεσότητα της μουσικής όπως κανένα άλλο ηχείο δεν μπορεί να κάνει.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Είπαμε, στις μελλοντικές μου φιλοδοξίες και αυτά....

Εκτός αυτού, εμπιστεύομαι τα αυτιά μου. Ούτως ή άλλως, μόνος πάντα απολαμβάνω το σύστημα (για τις μουσικές τουλάχιστον ακροάσεις), άρα δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των υπολοίπων μελών της οικογενείας σε αυτό το θέμα.

Καλοδεχούμενες φυσικά οι κρητικές....... Για αυτό και αγαπώ αυτό το forum... :drinks::drinks::drinks:
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Είπαμε, στις μελλοντικές μου φιλοδοξίες και αυτά....

Εκτός αυτού, εμπιστεύομαι τα αυτιά μου. Ούτως ή άλλως, μόνος πάντα απολαμβάνω το σύστημα (για τις μουσικές τουλάχιστον ακροάσεις), άρα δεν με ενδιαφέρει η γνώμη των υπολοίπων μελών της οικογενείας σε αυτό το θέμα.

Καλοδεχούμενες φυσικά οι κρητικές....... Για αυτό και αγαπώ αυτό το forum... :drinks::drinks::drinks:
Τα Cornwall μπορεί να φαίνονται απλά σαν κατασκευή πρόκειται όμως για ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ηχεία!
Το γιατί, μπορείτε να το διαβάσετε στο παρακάτω κείμενο που παραθέτει μετρήσεις.

http://files.computeraudiophile.com/2013/1202/Klipsch_Cornwall_Test_Report.pdf

Αν και μεγάλο το κείμενο αξίζει να το διαβάσετε αναλυτικά γιατί εξηγεί πάρα πολλά πράγματα.
Και να σταθείτε ιδιαίτερα στο σημείο που μετράει τις παραμορφώσεις των Cornwall.

Σελίδα 14:

Τα Cornwall μετράνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ χαμηλές παραμορφώσεις:

Total Harmonic Distortion (THD)
SPL F = 61 Hz f = 1000 Hz f = 10000 Hz
90 dB (nominal) 0.39% 0.98% 0.48%
100 dB 0.75% 2.75% 1.06%

I can't stress enough the real value of Klipsch's concept of low distortion, low power, high sensitivity, and horn-loading, because right here in these low distortion values I found an answer to the question why Klipsch Cornwall sounds so well, so pure, and so clean! Modulation distortion is directly affected by the amplitude of diaphragm motion, and would thus be greatly reduced by horn loading.
What this low distortion really means in practice becomes more evident if we bear in mind that actual
acoustic distortion of some other loudspeakers can easily reach 10 times higher value at same SPL level.
I can assure you that some loudspeakers of good quality with 87 dB nominal sensitivity, and driven with 20 Watts achieve 100 dB SPL level in some cases even with 15% acoustic distortion and more.

Και στην σελίδα 15 που μετράει την απόκριση των Cornwall στον τετραγωνικό παλμό και επίσης την βρίσκει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ:

Transients are excellent. A square wave leading and trailing edge demonstrate how very fast, and how responsive this speaker really is. And here you may find one of the strongest points of Klipsch Cornwalls which can easily be confirmed by all listening tests too.
Drums are explosive, trumpets are absolutely persuasive, piano has its punch, voices are dynamic,
everything is on its place - just every single detail ...
There are very few loudspeakers around (in absolute meaning of the word) which can do this job so very well. Regardless of the price range.

Πρόκειται και ταχύτατα ηχεία με μηδαμινές παραμορφώσεις και ανύπαρκτους χρωματισμούς.
Αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που κάνουν τα Cornwall ξεχωριστά ηχεία στο να μεταδίδουν την αμεσότητα της μουσικής όπως κανένα άλλο ηχείο δεν μπορεί να κάνει.
Αν λάβουμε υπ όψη τα αναφερόμενα στο pdf, το ηχείο είναι ευκαιρία για την τιμή του!
Και να σκεφθεί κανείς ότι η πρώτη έκδοση σχεδιάστηκε και κυκλοφόρησε το 1959... http://www.klipsch.com/cornwall-history
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Παρελάσανε 6 διαφορετικά ζεύγη ηχείων από τον χώρο μου τους τελευταίους 4 μήνες καθώς τα Klipsch μου είναι λίγο μεγάλα για τον χώρο και προσπάθησα να στήσω κάτι πιο compact. Να "αναπνεύσει ο χώρος" ρε παιδί μου. Συνδέθηκαν τα παραπάνω με 1 λαμπάτο και εναλλακτικά με 2 διαφορετικούς solid state ολοκληρωμένους. Δεν....Τα Klipsch τελικά ξανακατέβηκαν από το πατάρι και ο λαμπάτος πήρε την θέση του. Γύρισε το δράμα και ενδιαφέρον του μουσικού γίγνεσθαι, που τόσο μου είχε λείψει. Τα υπόλοιπα, αν και αξιοπρεπέστατης απόδοσης, φεύγουν. Τι να πω, εγώ που δεν ήθελα να ακούω για Klipsch. Όπως γράφει ο Vakis, πρόκειται για μια χροιά που δεν μπορείς να αποχωριστείς, κι ας μην ακους ίσως τις μεσαίες ενός Harbeth ή ενός Proac. Και το κυριότερο...τα ηχεία μου κόστισαν καινούργια 400 ευρώ (Ολλανδία).
DSCI1186.JPG
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Τέλειο το σύστημα.

Προσωπικά, έχω έναν λόγο παραπάνω να θεωρώ ότι δύσκολα θα αποχωριστώ τα ηχεία μου.

Ο λόγος είναι ότι τα έχω αναβαθμίσει. Σχετικά με τα premiere μου, σε άμεση αντιπαραβολή υπερέχουν (τα rf II εννοώ) σε όλους τους τομείς αισθητά, (Μεσαίες πρίμα ατάκα σκηνή,σχετικά με το χαμηλό δεν εκφέρω γνώμη διότι τα μεν είναι δαπέδου τα άλλα βάσης, αλλά από ότι θυμάμαι, μετά την αναβάθμιση υπήρχε και εκεί βελτίωση ). Σκέπτομαι φυσικά μελλοντικά να αναβαθμίσω και τα καινούρια, προς το παρόν όμως ο δεύτερος χώρος δεν χρησιμοποιείται και πολύ!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top