Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
.Tου Linkwitz τα ηχεία δεν τα έχω ψάξει αν είναι χρ. ευθυγραμμισμένα, από ένα ψάξιμο που έκανα δε βρήκα πουθενά step response. Έχεις κάποιο λινκ;
Ναι είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα όλα του τα ηχεία τουλάχιστον από την εποχή το Orion.

Εδώ το μπλοκ διάγραμμα του ASP για το Orion.
upload_2016-10-4_21-11-28.png



Και εδώ για το Pluto.
upload_2016-10-4_21-19-17.png

U2B - Allpass filter for delay of the midrange.

Και εδώ η χρονική ευθυγράμμιση από το DSP του LXmini.
upload_2016-10-4_21-14-9.png
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Είπα ότι ποιότητα και εμφάνιση πρέπει να συνυπάρχουν, για μένα.

Στην version ένα από τα δυο, όχι δεν με ενδιαφέρει.
Και εγώ ξέρω μηχανάκια και ηχεία που παίζουν "παπάδες", αλλα δεν θα τα έβαζα σπίτι μου.
Μολις χασαμε εναν συμμαχο συμπολεμιστη απο το μετωπο.....:cry::frown:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.458
Reaction score
125.963
Network player cambridge audio cxn
Λαμπατος ενισχυτης
Είστε anthem avm60
Η ποιότητα της μουσικής που ακούμε είναι ένα τεράστιο θέμα συζήτησης.

Από τον εξοπλισμό σου, το cambridge δείχνει αξιοπρεπέστατο.
Ιδέαν δεν έχω πως ακριβώς δουλεύει, αλλά είναι γενικώς αξιόλογη φίρμα.

Προφανώς το πρόβλημά σου (διασύνδεσης στο ίντερνετ) είναι σημαντικό, αν έχεις θέμα εκεί, δυσκολεύει η κατάσταση, αλλά δε φταίει η τεχνολογία που είμαστε χειρότεροι από ουγκάντα... Αν δεν είχες ρεύμα, δε θα δούλευε τίποτα, αυτό όμως δε λέει κάτι για την τεχνολογία, ούτε μας σπρώχνει στη λατέρνα...

Προσωπικά άκουσα διάφορες μουσικές από Spotify μέσω PC, από το site τους απευθείας και με έλεγχο μέσω κινητού.
Στο PC ως γνωστόν έχω την Lynx audio AES 16 SRC, οπότε παίρνω ψηφιακό σήμα με AES/EBU εξόδους, που παν κατευθείαν στην metric halo lio 8 και από κει στα n-core και μετά magnepan.

Ο λογαριασμός που άκουσα ήταν ο πιο "πρίμιουμ" στην Spotify, τον οποίο έχει εδώ και πάρα πολύ καιρό ο αδερφός μου. Για να πω τη μαύρη αλήθεια, με το ζόρι με έβαλε ο αδερφός μου να το συνδέσω.. :gotcha:

Αλλά το σύνδεσα, για να ακούσω "μουσικάρες" που είχε ανακαλύψει! :drinks:

Αν και το bitrate τους δεν γεμίζει το μάτι, ο ήχος τους κατά την δική μου εκτίμηση γεμίζει ικανοποιητικά το αυτί, και επίσης κατά την δική μου εκτίμηση είναι περίπου όπως το CD. Σε κάποια κομμάτια που άκουσα θύμιζε καλό mp3, σε άλλα ήταν σαν τυπικό CD, ενώ σε κάποια άλλα ήταν πεντακάθαρος ο ήχος, ίσως πάνω από το μέσο όρο των red book audio CD που έχω στη συλλογή μου. Προφανώς όλες οι ηχογραφήσεις δεν είναι το ίδιο.. υπάρχουν και καλές, και μέτριες και κακές ηχογραφήσεις. Είτε σε flac είτε σε CD, είτε σε βινύλιο, είτε σε streaming, οι βασικές αυτές αλήθειες δεν αλλάζουν..

Όσο για το Bitrate των 320, μη το συσχετίζετε με "ποιότητα mp3", γιατί δεν είναι, είναι κάποιο δικό τους πρωτόκολλο συμπίεσης από ότι κατάλαβα (χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα), και ταυτόχρονα ανεβαίνει σε αναγνωρισιμότητα και διάθεση ο αλγόριθμος συμπίεσης της meridian, ο οποίος υπόσχεται lossless hi-res audio σε ιδιαίτερα χαμηλά bitrate! Από όσο ξέρω έχει ενσωματωθεί στο tidal προς το παρόν, αλλά θεωρώ ότι θα επικρατήσει.

Ένα παραπλήσιο σχόλιο διακύμανσης της ποιότητας ήχου έχω να κάνω και για το πικάπ, δηλαδή κάποιες ηχογραφήσεις ακούγονται σα κακό mp3, κάποιες σα μέτριο mp3, κάποιες σα καλό mp3, κάποιες όμως τις ξεχωρίζεις από καλό red book audio CD μόνο από το θόρυβο επιφάνειας και τα σκρατς σκρουτς της βελόνας. Προφανώς όλα τα βινύλια επίσης δεν έχουν την ίδια ποιότητα ηχογράφησης, πέραν των περιορισμών του μέσου.

Όλα τα μέσα αποθήκευσης μουσικής έχουν περιορισμούς, μηδενός εξαιρουμένου.

Ομοίως και για τα CD που έχω, κάποια παίζουν χειρότερα από πολλά mp3 που έχω στους σκληρούς μου, κάποια όμως παίζουν έως και πολύ καλά, θυμίζοντας hi-res audio. Οι διακυμάνσεις της ποιότητας των ηχογραφήσεων είναι τραγικές. δι φακτς οφ λάιφ...

Μόνο επιλεγμένα hi-res σε 24/96 έως 24/192 που έχω σε μια γωνιά στους σκληρούς μου δίσκους, παίζουν εξωπραγματικά καλά, αλλά για να σου πω τη μαύρη αλήθεια, δε τα ακούω ποτέ (παρά μόνο αν έρθει κάποιος σπίτι για να του κάνω "τον καμπόσο":fuckyou:), διότι όποτε ακούω μουσική βάζω αυτά που μου αρέσουν να ακούσω (από U2 και BB King μέχρι Bob Marley και James Brown με Maceo Parker και τα συναφή μουσικά αριστουργήματα με ολίγον από Philip Glass και Wim Mertens), κι όχι αυτά τα άνοστα σε hi res audio που ακούγονται (αναμφισβήτητα) εξαιρετικά.

Οπότε, στο σύνολο η μουσική που ακούω, έχει ποιότητα ηχογράφησης στο μέσο όρο περίπου ενός καλού mp3. :gotcha:

Δι φακτς οφ λάιφ. :drinks:
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Παίζω Spotify στο iPad και μέσω Apple TV το στέλνω με γυάλινη οπτική ίνα
στο SACD/DAC Esoteric k-03.

Βρίσκω ότι το Spotify πλησιάζει αρκετά το CD. Υπολείπεται όμως αρκετά του sacd.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.748
Reaction score
28.130
Μολις χασαμε εναν συμμαχο συμπολεμιστη απο το μετωπο.....:cry::frown:
Χαχα, καλά μην βάλετε και τα κλάματα.
Εξάλλου ποτε δεν ήμουν. Αν μιλάς για τον κόσμο των ενεργών.
Αν έρθουν και συνδυάσουν και τα 2 κάποια στιγμή εδώ είμαι, δεν λέω oχι σε τίποτα όπως έχω πει.

Αλλα και γενικά να μιλήσουμε για μηχανάκια - ηχεία πάλι τα ίδια θα σου πω.
Για μένα ο χώρος που ζω παίζει μεγάλο ρολο στο πως είναι από θέμα αισθητικής.
Σε καμια περίπτωση δεν θα το κάνω studio, ούτε θα βάλω μέσα πράγματα που δεν ταιριάζουν.
Αυτό που θα κάνω είναι να φέρω το καλύτερο αποτέλεσμα για τα ματια και τα αυτιά.
Όταν και αν υπάρχει dedicated room τότε τα πράγματα αλλάζουν.
Αλλα και πάλι θα κινηθώ σύμφωνα με την ακουστική και την αισθητική του χώρου για τον οποίο προορίζεται.
Η μονη αλλαγή θα είναι ότι δεν θα έχουμε να κάνουμε με σαλόνι σπιτιού όπως πριν αλλα με χώρο ακροάσεων.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το θέμα είναι να καταλάβουν όσοι διαβάζουν αυτά τα κείμενα ότι όλες οι τεχνολογίες έχουν θετικά και αρνητικά (και τα ψηφιακά) και ουσιαστικά αποτελούν εργαλεία στα χέρια των σχεδιαστών προκειμένου να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (αυτό που πιστεύει ο κάθε ένας). Αν ο σχεδιαστής είναι καλός και χρησιμοποιήσει σωστά τα εργαλεία που έχει διαθέσιμα τότε θα έχει ένα θετικό αποτέλεσμα που και πάλι δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους, ακόμα και αν είναι αδιαμφισβήτητη η ποιότητα - αξία του προϊόντος.
 


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Αρα ισχυει και εδω αυτο που ειπες παραπανω οτι τα dac ειναι ξεπερασμενα γιατι γινονται ενα σωρο μεταροπες απο αναλογικο σε ψηφιακο και παλι σε αναλογικο για να περασει σε παθητικο κρος
Γιατι και εσυ στο soitify το περνας απο ενα σωρο μεταροπες για να το ακουσεις

Anyway κι εγω premium ειμαι και στο spotify που εχει δυο ειδω συνδρομες και στο tidal που χει τρεις
Το tidal το διεκοψα σε λιγες μερες μολις τελειεωσει ο μηνας θα κοπεί η lossless και καλα συνδρομη μου
Το mqa ΘΑ ενσωματωθει οχι ακομα
Οι λογοι σε καποια κομματια ακουσα διαφορες σε καποια οχι σε σχεση με Spotify
Επισης η ποικιλία αλλα και το γραφικο περιβαλλον και οι ευκολιες του spotify απλα δεν υπαρχουν αλλου

Εχω δοκιμασει δισκο ολοκληρο το "Genius loves company"
Σε βινυλιο που φερα απεξω 180gr
Σε tidal
Spotify
Και flac 24/192
Να μαι ειλικρινης μου αρεσε σε βινυλιο ομως προσοχη σε καλο πλατω με καλο phono stage και κεφαλη (~3000€) περιπου συνολο
Και σε flac ομως μικρεεεες παρα ποκυ διαφορες το βινυλιο απλα εδινε ενα χρωμα αν υες διαφορετικο οχι καλυτερο οχι χειροτερο,διαφορετικο ειτε αρεσει σε καποιον ειτε οχι

Σκεφτηκα να αγορασω το roon το προγραμμα για να φτιαξω ενα γραφικο περιβαλλον τοσο καλο οσο του spotify και με τα ίδια τραγουδια που χ στο Spotify αλλα να τα χω στην καλυτερη δυνατη ψηφιακη ποιοτητα
Ομως δυσκολα μπορω να βρω ολα τα κομματια που χω αποθηκευμενα στο spotify γιατι απλα δεν υπαρχουν σε flac
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.812
Reaction score
11.063
Ναι είναι χρονικά ευθυγραμμισμένα όλα του τα ηχεία τουλάχιστον από την εποχή το Orion.

Εδώ το μπλοκ διάγραμμα του ASP για το Orion.
View attachment 63975


Και εδώ για το Pluto.
View attachment 63977
U2B - Allpass filter for delay of the midrange.

Και εδώ η χρονική ευθυγράμμιση από το DSP του LXmini.
View attachment 63976
Super ο παπους, τι να λεμε τωρα! Ποσοι μπορουσαν και μπορουν να φτιαξουν τετοια cross;
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Το θέμα είναι να καταλάβουν όσοι διαβάζουν αυτά τα κείμενα ότι όλες οι τεχνολογίες έχουν θετικά και αρνητικά (και τα ψηφιακά) και ουσιαστικά αποτελούν εργαλεία στα χέρια των σχεδιαστών προκειμένου να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (αυτό που πιστεύει ο κάθε ένας). Αν ο σχεδιαστής είναι καλός και χρησιμοποιήσει σωστά τα εργαλεία που έχει διαθέσιμα τότε θα έχει ένα θετικό αποτέλεσμα που και πάλι δεν είναι απαραίτητο να αρέσει σε όλους, ακόμα και αν είναι αδιαμφισβήτητη η ποιότητα - αξία του προϊόντος.
Συμφωνω με αυτο 1000% και το χω εκφρασει και ο ιδιος πως δεν πρεπει να χωριζομαστε σε φανατικους των ενεργω η των παθητικων κτλ κτλ γιατι ολα ενα ειναι αναπαραγωγη μουσικης
Ουδεν τελειο
[DOUBLEPOST=1475609359][/DOUBLEPOST]
Χαχα, καλά μην βάλετε και τα κλάματα.
Εξάλλου ποτε δεν ήμουν. Αν μιλάς για τον κόσμο των ενεργών.
Αν έρθουν και συνδυάσουν και τα 2 κάποια στιγμή εδώ είμαι, δεν λέω oχι σε τίποτα όπως έχω πει.

Αλλα και γενικά να μιλήσουμε για μηχανάκια - ηχεία πάλι τα ίδια θα σου πω.
Για μένα ο χώρος που ζω παίζει μεγάλο ρολο στο πως είναι από θέμα αισθητικής.
Σε καμια περίπτωση δεν θα το κάνω studio, ούτε θα βάλω μέσα πράγματα που δεν ταιριάζουν.
Αυτό που θα κάνω είναι να φέρω το καλύτερο αποτέλεσμα για τα ματια και τα αυτιά.
Όταν και αν υπάρχει dedicated room τότε τα πράγματα αλλάζουν.
Αλλα και πάλι θα κινηθώ σύμφωνα με την ακουστική και την αισθητική του χώρου για τον οποίο προορίζεται.
Η μονη αλλαγή θα είναι ότι δεν θα έχουμε να κάνουμε με σαλόνι σπιτιού όπως πριν αλλα με χώρο ακροάσεων.
Δηλαδη τα wilson που ναι ασχημα (λεμε τωρα)
Δεν θα τα βαζες στο σαλονι σου?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.748
Reaction score
28.130
Δηλαδη τα wilson που ναι ασχημα (λεμε τωρα)
Δεν θα τα βαζες στο σαλονι σου?
Εξαρτάτε.
Τα μεγάλα με τίποτα, και ας είχα να τα πληρώσω. Είναι και θέμα δωματίου εκτός της εμφανισης. Έχω ακούσει αρκετούς προσωπικά αλλά και στο internet που ρυθμίζουν ακουστική να λένε ότι το ηχείο σε ύψος δεν πρέπει να ξεπερνάει το 1/3 του ύψους του δωματίου. Οποτε για τα XLF θέλεις ταβάνι 5-6 μέτρα;; χαχα
Θα έβλεπα Sasha, Alexia που μου αρέσουν σε εμφάνιση (χωρίς τις ρόδες - έλεος), αλλά όπως έχω ακούσει Wilson Audio με Pass δεν μου άρεσαν καθόλου, με BAT (λάμπα και τρανζίστορ) & Jadis μου άρεσαν πολύ. Και με Audio Research. Οπότε παρουσιάζετε και θέμα ενίσχυσης.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.438
Reaction score
79.843
Παίζω Spotify στο iPad και μέσω Apple TV το στέλνω με γυάλινη οπτική ίνα
στο SACD/DAC Esoteric k-03.
Το AppleTV ειναι εξαιρετικά εύχρηστο και έξυπνο μηχανάκι. Το χρησιμοποιώ συχνά, αλλα όχι για critical listening. Υπαρχει αρκετή συζητηση σε φόρουμ του εξωτερικού, και με τεκμηρίωση για το θέμα. Τωρα βέβαια μάλλον ψειρίζω μαϊμού, για Spotify ειναι μια χαρα.

Σκεφτηκα να αγορασω το roon το προγραμμα για να φτιαξω ενα γραφικο περιβαλλον τοσο καλο οσο του spotify...
Το roon ειναι εκπληκτικό. Δεν κατεβάζω επίτηδες το trial, γιατι ξέρω πως δεν θα μπορέσω να ξεκολλήσω και θα μου φύγει το 500ρικο...
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Τι προσφερει το roon περισσοτερο απο οτι το Audirvana, Foobar, iTunes και λοιπα γνωστα software, περαν του πανεμορφου και εξαιρετικα προσεγμενου interface;

Ενδιαφερομαι ειλικρινως.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.438
Reaction score
79.843
Το interface και τα metadata ειναι εκπληκτικά. Και όχι μονο σε εμφάνιση, αλλα και σε λειτουργικότητα.

Κατ αρχήν σου τακτοποιεί τα αρχεία σου με πανέμορφο τροπο, με τα εξώφυλλα τους,κομπλέ.

Μετα:
Ακούς ας πούμε ενα κομμάτι Χ. Σου λέει και ποιες άλλες εκτελέσεις εχεις, με ποιους, και πως ο κιθαρίστας της μπάντας έπαιξε και στον Ψ δίσκο, και εχει συναυλία στο Λονδίνο σε ενα μήνα.
Και αλλα απίθανα.

Εχει επίσης άριστη αναπαραγωγη επιπέδου Amarra, Audirvana κτλ, streaming απο πολλές συσκευές (tablet, laptop) που συνδέονται με πολυ έξυπνο τροπο στον βασικό υπολογιστή, και αλλα που δεν εχω ψάξει.

Ολα αυτα μου τα λέει ενας ξάδερφος που το εχει και με μπριζώνει διαρκώς (εκτός του οτι μπορείς και να τα δεις στο site τους). Λέει πως αν το δοκιμάσεις δεν γυρνάς πίσω.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Αρα μιλαμε για UI/UX και πληροφοριες που σου δινει απο το internet αναλογως του περιεχομενου σου;

Γιατι mobile/laptop και τα λοιπα τα εχω και απο spotify αλλα και με το JRiver, Foobar κλπ...
 

Μηνύματα
852
Reaction score
748
Το AppleTV ειναι εξαιρετικά εύχρηστο και έξυπνο μηχανάκι. Το χρησιμοποιώ συχνά, αλλα όχι για critical listening....
Εσυ τι χρησιμοποιείς για critical listening?
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.438
Reaction score
79.843
Αρα μιλαμε για UI/UX και πληροφοριες που σου δινει απο το internet αναλογως του περιεχομενου σου;

Γιατι mobile/laptop και τα λοιπα τα εχω και απο spotify αλλα και με το JRiver, Foobar κλπ...
Ρίξε μια μάτια στο site θα δεις εικόνες αρκετά επεξηγηματικες
https://roonlabs.com/


Εσυ τι χρησιμοποιείς για critical listening?
MacBook Pro /iTunes με Amarra και τωρα τελευταία bitperfect/ Dirac με καλώδιο HDMI στο DAC.

To Apple TV κανει conversion ολα σε 16/48 -ακόμα και τα 16/44!- όποτε μονο απο αυτο το γεγονός δεν μπορεί να αναπαραγάγει τα 24/192 χωρίς downconversion. Αυτο ακούγεται πολυ (όχι λίγο. Πολυ).
Εχει και αλλα θεματάκια. Αλλα ειναι πολυ βολικό.

Όσο για το jitter που είχαν κατηγορηθεί οι HDMI συνδέσεις πριν χρόνια , αυτο αργοτερα αποδείχτηκε πως ηταν θέμα implementation.

Τι εστί "critical listening " ?:whistling:
Έλα ντε;
Αγγλοαμερικανική έκφραση βλαμμενοφόρουμ, που εννοεί πως κάθεσαι με την προσοχή σου επικεντρωμένη να ακουσεις μουσική, και όχι ως background...ξέρω γω, κατι τέτοιο...:D
 

Μηνύματα
1.138
Reaction score
368
Το roon ειναι εκπληκτικό. Δεν κατεβάζω επίτηδες το trial, γιατι ξέρω πως δεν θα μπορέσω να ξεκολλήσω και θα μου φύγει το 500ρικο...[/QUOTE]
Καλά κάνεις....εγώ την πάτησα!Κόλλησα και άντε γειά 500άρικο!!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.871.716
Members
37.931
Νεότερο μέλος
freebil
Top